Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek Ali lahko jaz oddam stanovanje staršev?

Ali lahko jaz oddam stanovanje staršev?

Mama in oče sta lastnika stanovanja. Ali ga lahko jaz oddam? Torej, da sem jaz napisana kot najemodajalec in tudi moj je trr, na katerega pride znesek od najemojemalca.

Če kdo ve, prosim za pomoč.

Ne. Potem recimo jaz lahko oddam sosedovo stanovanje, ko mi dajo ključ med dopustom. Ne bo šlo.
Malo več povej. Zakaj ga ne oddajo sami? Če sta v domu in imata preužitek, prav tako ne smeš oddati, lahko pa zaprosiš na CSD za skrbništvo za poseben primer – mogoče gre tako skozi. Mi nismo mogli oddati, čeprav je bilo treba dom doplačevati in bi najemnina šla za to, starš pa preveč dementen, da bi lahko podpisal pogodbo. Žal.

Pri nas mož oddaja moje stanovanje, sva napisala pogodbo.

nova
Uredništvo priporoča

Če imaš pooblastilo za ukrepanje v njunem imenu… bi (ugibam) moralo iti. V njunem imenu oddaš, pobiraš najemnino, plačaš davek in jima izročiš preostanek denarja – oz. ga porabiš kakorkoli ste dogovorjeni.

Najbrž je za povprašati pri najbližjem notarju.

Gre za to, da mi na tak način pomagajo do stanovanjskega kredita, saj se k plači prišteje tudi najemnina. So pa pogoji banke, da si pač kreditojemalec naveden kot najemodajalec. Logično.

Saj ga bodo prepisali, če je treba, ampak bi se temu izognili, če se da kako drugače. Kakšno notarsko pooblastilo?? A ni tako, da lahko tudi najemnik odda naprej, če to ni izrecno prepovedano v pogodbi?

Pooblastilo bi pomagalo, če bi želela vse početi v njunem imenu.

Za zadnji stavek citiranega – pa ne vem. Moja izkušnja je taka, da večina najemniških pogodb prepoveduje oddajanje v podnajem. Če tega člena ni… pa ne vem.

Pri nas mož oddaja moje stanovanje, sva napisala pogodbo.
[/quote]

Mi lahko kaj več poveš, kakšno pogodbo?

Pooblastilo bi pomagalo, če bi želela vse početi v njunem imenu.

Za zadnji stavek citiranega – pa ne vem. Moja izkušnja je taka, da večina najemniških pogodb prepoveduje oddajanje v podnajem. Če tega člena ni… pa ne vem.
[/quote]

Hvala. Bomo nekaj nagruntali 🙂

Na Fursu zadeva na bo šla skozi. Sem želela nepremičnino, katere solastnika sva z možem oddajati le jaz. So mi pojasnili, da ne gre, napoved davka mora biti v razmerju lastništva nepremičnine.

Lahko. Sam sem oddajal v najem-legalno stanovanje stare mame. Vse je šlo skozi z notarsko overjenim pooblastilom in tudi najemnina je šla na moj račun.


Tako ja.

način plačila najemnine za stanovanje je neopredeljen. Lahko dobivaš najemnino v gotovini,
Bistvo je pogodba kdo odaja stanovanje in kdo ga najema in ostale osebe.
NNajemodajalci pa so starši. Ti samo ureješ razmerja z najemniki.
Dobro je imeti dogovor s starši kdo je prejemnik najemnine in podpisnik na obrazcu z najemniki, da si upravičena do prevzema najemnine, če je ta v gotovini.

Lahko:
1/lahko ti napišeta brezodplačni užitek. Sploh ni nujno, da do smrti, ampak se zmenite za dve, tri, …. sedem let…..Plačaš stroške notarja in vpis užitka v zemljiško knjigo
2/
lahko napišeta pooblastilo in ga overovite na občini

Za FURS pa velja le, če imaš vpisan užitek v zemljiški knjigi! Torej, če hočeš prejemati denar na svoj račun in tudi ti plačuješ davke.
Užitku se lahko vedno odpoveš in daš izbris iz zemljiške knjige.

Tole sem našla še, če bi še kdo potreboval.

Odgovor:
V kolikor želi ne-lastnik oddajati v najem stanovanje, katerega ni lastnik, potrebuje za oddajanje stanovanja v najem, notarsko overjeno pooblastilo s strani lastnika stanovanja.

e-obrazec – Pooblastilo lastnika za oddajanje nepremičnine v najem: https://www.informiran.si/survey.aspx?docID=1552

Dohodnino, davek od dohodka iz oddajanja premoženja v najem lahko plača ne-lastnik, načeloma pa se odmeri lastniku stanovanja.

Vir: http://www.mojmalipravnik.net/index.php/objavljeni-odgovori/nepremicnine/3286-ne-lastnik-oddaja-stanovanje-je-lahko-pooblastilo-tudi-ustno-lahko-davek-od-oddajanja-placa-ne-lastnik

Res fino, torej bomo lahko uredili.
Hvala vsem za pomoč, super ste 👍🏻😊

New Report

Close