Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek rižota – pomoč

rižota – pomoč

kako kuhate rižoto, da ni pocasta? Ali riž prej splahnete pod mrzlo vodo ali ne? Eni pravijo da je v tem trik sočne, ampak ne pocaste rižote.

Nikoli ne splahnem riža. Keč je v :
– pravem rižu
– konstantnem zalivanju
– konstantnem mešanju

Kater riž je dobr za rižote? jaz kupujem samo riso superfino arborio iz Eurospina

nova
Uredništvo priporoča

Rižota je zelo preprosta za pripravo, a le tedaj, ko upoštevamo nekaj temeljnih, spodaj zapisanih pravil.

1. Kremasto rižoto pripravljamo z okroglozrnatimi sortami riža. Najboljše so arborio, carnaroli in vialone nano, zelo dobre pa so tudi baldo, vialone nano gigante in roma. Posebnost okroglozrnatega riža je, da pri kuhanju oddaja škrob in jed zgosti, sam pa ostane čvrst.
Priporočamo še: Kakšna je razlika med paeljo in rižoto

2. Pri pripravi tipičnih kremastih rižot je idealno razmerje med rižem in tekočino 1: 3,5. Zato je priročno, da stehtan riž stresemo v ustrezno veliko skodelico, s katero potem zlahka odmerimo ustrezno količino izbrane tekočine.

3. Čim boljši je riž, več tekočine vpije med pripravo. Računajmo, da riž med kuhanjem naraste za trikrat, kar pomeni, da iz zajemalke surovega riža dobimo 3 zajemalke rižote, ne upoštevaje druge sestavine.

4. Riž kuhamo počasi, med kuhanjem pa ga nenehno mešamo. Tako dosežemo, da se škrob razpusti in nabrekne, riž pa ostane zrnat.

5. Rižoto vedno skuhamo na zob (al dente). Na to še posebej pazimo pri tistih rižotah (te pa so v večini), pri katerih recept terja, da jih na koncu priprave pokrijemo in pustimo počivati (gl. osnovna rižota). Proces kuhanja se tedaj pod vplivom toplote nadaljuje.

6. V kuhano rižoto vmešamo nastrgan parmezan – ustrezno ga nadomestimo z ovčjim pekorinom (ital. pecorino) ali z našo različico zbrinca – nakockano hladno maslo in druge sestavine, potem pa rižoto pokrijemo in pustimo počivati dve do tri minute. Ta čas riž nabrekne, vonjave in okusi sestavin pa se temeljito premešajo. Pri dodajanju sira velja nekaj izjem: nikoli ga, recimo, ne dodamo rižotam z morskimi sadeži.

7. Skoraj vsako rižoto lahko izboljšamo tako, da ji, preden jo pokrijemo in pustimo počivati, primešamo malo proška in/ali sladke smetane.

8. Vaja dela mojstra!

Če govoriš o pravi italijanski rižoti, je trik v počasni pripravi in sprotnem zalivanju z vino in vodo, ali še bolje, jušno osnovo. Pa v dodatku masla in na koncu še parmezana. Pa riž mora biti pravi: arborio za rižote. Poglej malo recepte, poskusi in bo uspelo.

Verjetno me bo kdo prepričeval, da ni prav, ampak jaz za rižote imam najraje parboiled riž. Ta se mi skuha do sredice zrna, ampak ostanejo zrna ločena.
Za klasično mesno rižoto popražim čebulo, meso, zelenjavo in nato dodam riž, ki ga 3 minutke pražim v mesni osnovi, nato ga zalijem v razmerju 1:2,2 (ja res če dam 100 gr riža, dam 220 gr vode oz. juhe), dodam še začimbe in ga nato kuham na srednjem ognju, posodo pa tu pa tam potresem. Kuham cca 15-17 minut, odvisno kaj piše na škatli. Proti koncu pogledam in po potrebi dolijem še malo tekočine ter dodam kos masla.

Trik je v pravem rižu, pa jaz ne mešam dosti, samo dolivam (vročo) tekočino. Pa čisto suha rižota tudi ne sme biti. Ne pocasta, bolj kremasta recimo.

hvala vsem, grem veselo na delo….

meni je tale recept najboljši: https://www.youtube.com/watch?v=YT5OHOeDLJM&list=PLx1FVKgNHE3U_JHg8wlIR5sFGQch2Bf8b&index=16&t=0s

Ni tista PRAVA rižota za gurmane, pripravljena z vinom in po vseh pravih postopkih, je pa zelo dobra in hitro pripravljena. Uporabim pa parboiled riž.

“Kremasta” je dokler je vroča, bolj se ohlaja, bolj je “pocasta”. Zato jaz rižot ne maram kaj preveč, oziroma jih ne delam tako, da sproti mešam, ampak zalijem in pustim pri miru, da riž popije tekočino in se ga da lepo jesti z vilico. Vem da to ni “prava” rižota, ampak mi imamo raje takšno.

Saj riž se da pripraviti na sto in en način. Meni so skoraj vsi načini všeč, tudi uporabim paraboiled riž pri določenih jedeh, ampak ni pa to rižota.

Riž iz Eurospina je zame bolj tako-tako, tudi razni UncleBens, Droga…mi niso všeč. Prisegam na italijanske npr. Scotti ali SantAndrea. Mora pa zame biti rižota malo pocasta in predvsem ne presuha, brez dovolj pelatijev zato ne gre.

Riž iz Eurospina proizvaja Riso Gallo.

Da še dopolnim:
Il riso “Tre Cereali Riso, Orzo, Farro” in cartone 800g Delizie del Sole, il riso Venere Integrale “Delizie del Sole” e il riso Fino Integrale Parboiled in cartone 1 kg Delizie del Sole sono prodotti da RISO GALLO
Il riso Basmati (confezione viola) Delizie del Sole è prodotto da Riso Scotti
Il riso Thaibonnet parboiled (confezione rossa) Delizie del Sole è prodotto da Riso Scotti
Il riso per risotti e anche quello per insalate (confezione nera e confezione verde) Delizie del Sole è prodotto da Riso Scotti
Il riso Delizie del Sole Superfino Roma per risotti e timballi (pacco rosso) è prodotto La Curti S.r.l. che inscatola e commercializza con il marchio Curtiriso

Jaz dobim podatek le, da Scotti proizvaja znamko Delizie del sole in sicer samo riž Basmati in Thaibonnet parboiled. So pa za leto 2016 res taki podatki tj.za Gallo in Scotti. Riž, ki ga imam trenutno kupljenega v Eurospinu, je od Riserie Verona. Ampak kot rečeno, mi ni preveč v redu, ga mam za v kako mineštro. Kakorkoli, lahko je od ne vem kakšne firme, ni brez vzroka poceni.

New Report

Close