Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek Zakonec , vzdrzevan družinski član

Zakonec , vzdrzevan družinski član

V letu 2019 imam skupno približno 1500 € dohodkov, zaposlena sem od poletja za krajši delovni čas. Drugih dohodkov nimam.

Me lahko mož uveljavlja kot VDČ ? Lahko za celo leto ali samo do meseca moje zaposlitve ali do meseca prejema moje prve plače?

Hvala!
Lp


Seveda te lahko uveljavlja. Do meseca, s katerim si se zaposlila.

Za mesece ko sem zaposlena pa ne? Čeprav so moji dohodki zelo nizki?


Vdč je lahko
zakonec ali zunajzakonski partner, ki ni zaposlen in ne opravlja dejavnosti, če nima lastnih dohodkov za
preživljanje ali so ti manjši od višine posebne olajšave za vsakega drugega vzdrževanega družinskega člana,
in razvezani zakonec zavezanca, če mu je s sodbo oziroma dogovorom, sklenjenim po predpisih o zakonski
zvezi in družinskih razmerjih, priznana pravica do preživnine, ki jo plačuje zavezanec. Za zakonca velja oseba,
ki živi z zavezancem v zakonski zvezi. Za zakonca velja tudi zunajzakonski partner, če živi z zavezancem
najmanj eno leto v življenjski skupnosti, ki je po predpisih o zakonski zvezi in družinskih razmerjih v pravnih
posledicah izenačena z zakonsko zvezo.
Link: https://www.fu.gov.si/zivljenjski_dogodki_prebivalci/vzdrzevani_druzinski_clani/

Hvala za pojasnilo in link, vendar še vedno nisem prepričana kaj in kako. Sem namreč mnenja da me lahko mož uveljavlja za celo leto saj moji skupni letni dohodki ne presegajo zneska navedenega kot mejo za olajšavo (2xxx € letno)

Pozdravljeni,

eden izmed pogojev, da je zakonec lahko VDČ, je tudi, da ni zaposlen in ne opravlja dejavnosti. Če ste sami zaposleni, vas zakonec od meseca sklenitve zaposlitve dalje ne more uveljavljati kot VDČ, lahko pa to stori za mesece, ko niste bili zaposleni.

Toplo priporočam, da si glede olajšave za VDČ preberete tale prispevek, ki res celovito opisuje vaše probleme: https://koraknaprej.wordpress.com/2019/12/10/olajsavavdc/

Upam, da vam moj odgovor pomaga.


Prosim, preveri na fursu za točen odgovor, z izračunom pa preverita tudi, kaj to pomeni pri vajinih dohodninah. V primeru, da te on uveljavlja celo leto, ti sigurno doplačaš.

Ali lahko VDČ dobi na svoj račun kakšno nakazilo, ne vsak mesec, samo občasno? Do kakšne vsote je lahko to nakazilo (če sploh lahko)?

Pozdravljeni,

če VDČ ni zaposlen in ne opravlja dejavnosti, ga druga oseba lahko uveljavlja kot VDČ, če nima lastnih dohodkov oziroma so ti nižji od olajšave za vzdrževanega družinskega člana. Če torej gospa ne bi bila zaposlena in bi samo občasno prejela kakšen dohodek ter bi bila vsota teh dohodkov na letni ravni nižja od olajšave za vzdrževanega družinskega člana, bi jo mož lahko uveljavljal kot VDČ za celo leto.
Še enkrat priporočam, da za vprašanja glede VDČ preberete tale prispevek, ki odgovarja na marsikatero vprašanje: https://koraknaprej.wordpress.com/2019/12/10/olajsavavdc/

Upam, da vam je odgovor v pomoč.

mesečna olajšava za vzdrževanega člana je cca 200 EUR. ti jo močno presegaš.

poleg tega si na teh 1500 EUR plačala tudi akontacije davka, verjetno? če si celo leto VDČ, potem to akontacijo izgubiš.
treba je dobro preračunati, kaj se vama s partnerjem najbolj splača

Tvoj odgovor ni ustrezen.

Če VDČ, ne glede na njegovo starost in razmerje do vlagatelja, razen, če je dijak ali študent ter ima s tem priznano posebno olajšavo, prejme v določenem letu kakšne (občasne) dohodke, v primeru, da ga družinski član celo leto uveljavlja kot VDČ, avtomatično izgubi splošno olajšavo ter postane zavezanec za plačilo dohodnine.

Tvoj odgovor ni ustrezen.

Če VDČ, ne glede na njegovo starost in razmerje do vlagatelja, razen, če je dijak ali študent ter ima s tem priznano posebno olajšavo, prejme v določenem letu kakšne (občasne) dohodke, v primeru, da ga družinski član celo leto uveljavlja kot VDČ, avtomatično izgubi splošno olajšavo ter postane zavezanec za plačilo dohodnine.
[/quote]
tale tu bluzi nekaj in hoče svojo diletantsko stran promovirat, z vesolja pa se vidi, da pojma nima o stvari.

Načeloma te lahko uveljavlja za vse mesece, dokler si brez dohodkov, torej do meseca izplačila tvoje prve plače.

Ker pa se poleg letnega upošteva tudi mesečno doseganje cenzusa, si ti s tvojimi 1500 e prihodki dosežeš cenzus sedmih mesecev.
Partner te tako lahko uveljavlja za največ 5 mesecev.

Ti pa seveda dobiš vrnjeno vplačano svojo akontacijo dohodnine.

Še nekaj uporabnega branja:
https://med.over.net/forum5/viewtopic.php?t=11013928

https://med.over.net/forum5/viewtopic.php?t=11083986

https://med.over.net/forum5/viewtopic.php?t=11049594

Študentsko olajšavo si že popravil?


tale tu bluzi nekaj in hoče svojo diletantsko stran promovirat, z vesolja pa se vidi, da pojma nima o stvari.
[/quote]

Ima Polna luna kar prav – če te za nek mesec uveljavlja nekdo drug, sam olajšavo za tisti čas izgubiš!
In še to – če si dobil npr.neko nizko plačo, so ti olajšavo upoštevali, odtegnili manj akontacije dohodnine in je zato (ker te uveljavlja nekdo drug!) potrebno doplačilo.

Ima Polna luna kar prav – če te za nek mesec uveljavlja nekdo drug, sam olajšavo za tisti čas izgubiš!
In še to – če si dobil npr.neko nizko plačo, so ti olajšavo upoštevali, odtegnili manj akontacije dohodnine in je zato (ker te uveljavlja nekdo drug!) potrebno doplačilo.
[/quote]
seveda ima polna luna prav!!
govorim o tipu, ki v postu pred njo promovira svojo diletantsko spletno stran in ki mu je Polna luna odgovarjala


seveda ima polna luna prav!!
govorim o tipu, ki v postu pred njo promovira svojo diletantsko spletno stran in ki mu je Polna luna odgovarjala
[/quote]

Ja, tole svojo stran objavlja v vseh temah o dohodnini in vsakič, ko opazim njegovo odgovor, ga sprašujem, če je študentsko olajšavo že popravil (ima napisano, da znaša 3.500€, v resnici pa znaša 3.302€), pa nič.
Pa še izobraževanja bi rad prodajal!Bruh!

Ja, tole svojo stran objavlja v vseh temah o dohodnini in vsakič, ko opazim njegovo odgovor, ga sprašujem, če je študentsko olajšavo že popravil (ima napisano, da znaša 3.500€, v resnici pa znaša 3.302€), pa nič.
Pa še izobraževanja bi rad prodajal!Bruh!
[/quote]
V svojih odgovorih nikjer nisem omenjal splošne olajšave, temveč samo pogoje, pod katerimi je mogoče zakonca uveljavljati kot VDČ. Poleg tega je seveda treba upoštevati akontacije, vendar pa glede na zapisano ne izhaja, da bi mož gospo že med letom uveljavljal kot VDČ, zato sem pri odgovoru izhajal iz uveljavljanja na letni ravni.

Glede olajšave za dijake in študente pa sem že večkrat pojasnil, da bo olajšava v višini 3.500€ veljala za leto 2020, medtem ko za leto 2019 znaša 3.302€. To je tudi v članku zelo lepo takoj na začetku poudarjeno.

Mož me med letom ni uveljavljal, to bova uredila v januarju ko bom oddala obrazec za leto 2019.

Če prav razumem je torej najbolje da napišem da me uveljavlja do vkljucno meseca ko še nisem dobila plače? Recimo januar- julij, če je avgusta nakazana prva moja plača. ?


V svojih odgovorih nikjer nisem omenjal splošne olajšave, temveč samo pogoje, pod katerimi je mogoče zakonca uveljavljati kot VDČ. Poleg tega je seveda treba upoštevati akontacije, vendar pa glede na zapisano ne izhaja, da bi mož gospo že med letom uveljavljal kot VDČ, zato sem pri odgovoru izhajal iz uveljavljanja na letni ravni.

Glede olajšave za dijake in študente pa sem že večkrat pojasnil, da bo olajšava v višini 3.500€ veljala za leto 2020, medtem ko za leto 2019 znaša 3.302€. To je tudi v članku zelo lepo takoj na začetku poudarjeno.
[/quote]

https://koraknaprej.wordpress.com/2019/12/06/studentskodelodohodnina/
https://koraknaprej.wordpress.com/2019/12/06/studentskodelo/

Kopiraj in pokaži, kje je to napisano!
Prav nikjer!

Ne!
Na žalost te lahko uveljavlja samo za toliko mesecev, kolikor imaš ‘bonusa’ do izpolnitve letne olajšave. Torej za 4 ali pet mesecev.

Preračunaš si glede na točne zneske.

Če boš navedla premajhno št. mesecev, ti ne bodo sami priznali še morebitnih dodatnih mesecev, če jih boš navedla preveč, mu bodo zavrnili olajšavo v celoti. Lahko pa se seveda takrat pritoži in poda pravo št. mesecev vzdrževanja glede na cenzus.

Preberi si povezave, ki sem jih prilepila.
Imaš pojasnila in izkušenje ljudi v preteklih letih glede uveljavljanja VDČ za partnerje.

No končno mi je jasno 😁

Torej si preračunam vse moje prihodke, delim na mesece, pazim da mesečno ne presegam 203,08 € ( za leto 2019) . Tako dobim število mesecev ko sem lahko VDČ .

Hvala!!

Še to- moji prihodki se šteje neto plača verjetno, ne dodatki?

šteje se BRUTO PLAČA MINUS OLAJŠAVA MINUS PRISPEVKI.
dodatki so seveda vključeni (delovna doba in podobno)

malica in prevoz NISTA VKLJUČENA!
regres letos ni vključen do zneska 1600++

ne
štejejo prihodki po mesecih.
če je januarja 500 prihodkov, se januarja upošteva 500 prihodkov, od tega 300 obdavčljivih
ne moreš samo razdelit po mesecih.

gledaš mesece, ko si dobila izplačilo!

New Report

Close