Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek Pred časom ste mi pomagali v temi o nepospravljanju- mi lahko svetujete še o financah?

Pred časom ste mi pomagali v temi o nepospravljanju- mi lahko svetujete še o financah?

Pred časom sem pisala tukaj o našem nepospravljenem stanovanju in dobila res ogromno odličnih nasvetov. Nekaj sem jih realizirala.
Ločila sem koše za umazano perilo in ko se nabere dovolj od ene osebe/ali brisač/rjuh…, operem, posušim, zložim direkt iz sušilca in dam v omaro. Tako sem se rešila kupov in kupov oblačil, nezloženih, po vedrih, povsod. Posledično tudi likat ne rabim.
Drugo kar sem naredila, so predpražniki. Kupila sem še 4 dodatne notranje in jih postavila pred vsaka vrata, tudi balkonska, na vhodu sta zdaj zunanji in notranji plus še en pred vrati iz hodnika v stanovanje. Je občutno manj umazanije.
Tretja stvar je bila nakup električne metle, ki je nadomestila nepriročen sesalec. Jo uporabljamo vsi, vsak dan, tudi otroci.
Četrta stvar- igrače povsod. Rešili smo z nakupom košar iz blaga. Vsak otrok je dobil svojo in vse njihove igrače morajo biti vsak dan izključno v tej košari.
Ogromno je še za postorit, ampak počasi napredujemo.

Trenutno se najbolj ukvarjamo s financami.
Mesečno se zlije na najina računa približno 3500 eur.
700 eur je kredita za stanovanje, 300 eur lizinga za avta, ~300 eur položnic za vrtec in šolo, ~200 eur ostalih položnic, ~100 eur zavarovanj na obroke, ~80-100 eur plenice in robčki, ~40 eur maček… Če grem v trgovino po večji nakup(meso, sadje, zelenjava…) ne pridem ven izpod 100 eur, s tem preživimo največ 4-6 dni. Pet ljudi. Ogromno zapravimo v trgovini. Preveč. Potem so tu še oblačila, pa bencin, pa razni nepredvideni stroški(servisi, nakup pohištva, …), 1x na leto dopust(~1500 eur za 10 dni za vse),… Na koncu nam nikoli ne ostane nič.
Kako optimizirati stroške? Res je, da ne pazimo nič, bo pa treba vsaj nekje začeti. Prosim za ideje.

Morda ti bo moj način kaj v pomoč. Takoj, ko prideta plači, gre 10 {04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} za varčevanje. To gre preko trajnika in tega denarja sploh ne vidiva. Pri vama bi bilo to 350 eur mesečno, kar znese cca 4500 na leto.
Druga stvar pri tebi je preveč denarja za hrano. Ali ogromno jeste ali imaš preveč zaloge. Zmanjšaj proračun za hrano za 20{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} in hodi v trgovino 1x tedensko, se pravi na 7 dni. Če česa zmanjka, boste dan dva potrpeli brez tega in boste takrat pojedli kaj iz zaloge. Recimo, da kupiš 1x tedensko za 80 eur. To najlažje dosežeš tako, da vzameš s seboj samo gotovino. Toliko, kolikor lahko zapraviš. Takole čez palec boš tedensko prihranila 20 eur x 4 je 80 prihranka, ki ga lahko uporabiš za dopust (12 x 80 = 1600). Svetujem, da tedensko dobesedno v šparovček mečeš razliko med računom v trgovini in 100 eur, kolikor si zapravila do zdaj. Tako boš videla, kako kupček raste.
Za začetek je to kar velik zalogaj varčevanja. Pri nas imamo še en način, da tedensko od sadja in zelenjave kupimo tisto, kar je akciji.
Upam, da dobiš čim več idej.

V kateri trgovini kupuješ? Ponavadi lahko prava izbira trgovca prihrani do 30{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} ali več.

V kateri trgovini kupuješ? Ponavadi lahko prava izbira trgovca prihrani do 30{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} ali več.

Najprej si vsaj en mesec beleži, za kaj gre ves denar, za katerega zdaj ne veš, kje točno konča. Najbolje, da kar vse račune hraniš ta čas, jih vneseš v tabelo po področjih (hrana, oblačila,…) in si jih potem po področjih tudi ogledaš bolj natančno. Tako boš videla, kaj se da odstraniti.

Pomaga, če greš v trgovino čim bolj poredko. Pa tedenski jedilnik in nakupovalni seznam tudi pomaga. Če imaš različne trgovine v bližini, preglej letake, akcije in naštudiraj kaj je kje ceneje. Čistila ima ugodno Eurospin, večino stvari kupujem v Hoferju, sadje in zelenjava sta velikokrat bolj ugodno v Mercatorju.

In za vožnjo od enega do drugega boš porabila € benza, da bi lahko že v prvi trgovini vse kupila.

In za vožnjo od enega do drugega boš porabila € benza, da bi lahko že v prvi trgovini vse kupila.
[/quote]

Sem napisala, če ima več trgovin v bližini. Jaz jih imam. Če jih nima, to ni smiselno.

Prvo kar je najbolj ensotavno in bo največ efekta, se losaj avtov na lizing in si kupi 2 rabljena (lahko tudi na obroke, če nimaš niti evra našparanega, to ima že vsak preprodajalec opcijo, ampak še bolje brez tega), s kakšnim 6 let starim bolj zanesljive znamke ne bo nič kaj veliko problemov in večino vrednosti je že izgubil, zato je ne bo na tvojih plečih izgubljal. Veš koliko ti ostane za servise in vse druge stroške v zvezi z avtom od 3600 €, kolikor na leto zmečeš za lizing?

Potem poglej, kje lahko zamenjaš ponudnika storitev pri položnicah za ugodnejšega – mobilna telefonija, elektrika, internet. Po hrano v diskonte, kot so ti že povedali, po mojih izkušnjah sta povprečno najceneje lidl in eurospin, tudi hofer, ostale trgovine so pa vse v povprečju okoli 20 {04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} dražje, se mi zdi.

Dopust ko pride, tudi poskušaj kakšno leto kam ceneje najti opcije. Ali pa če kakšno leto ne sploh greste, umrli tudi ne boste.

Manj zmetat za cunje, pohištvo, za mularijo rabljene, ker bo itak prerasla hitro.

Potem se bo pa denar začel nabirat in ga naložit lepo v kak mešani sklad, kak obvezniški sklad in kakšne delnice, ko bodo višje obresti za depozite, pa ga daš vezat, pa naj denar dela zate, da bo tebi manj treba. Jaz dobim npr. na povprečno leto za 1-2 svoji plači dividend od delnic. Pride prav, ponavadi pa še to nazaj vložim in se mi kopiči.

Pač se odpovej tistemu, kar najmanj rabiš, ti se pač odloči, kaj to je, zgoraj je bilo samo nekaj predlogov.

Pa še. Če le lahko, kupuj čim manj predelanega in kuhaj, ustvarjaj doma.

V trgovino vedno s seznamom, pa še to manjkrat, ker je, ko si tam, je nevarno, da kupiš, česar ne potrebuješ. Pa kupi toliko, kuhaj toliko, da se ne bo metalo stran.

Pa stran z miselnostjo: saj je poceni, vseeno če še to kupim. Če ne rabiš in kupiš, ni poceni.

Stvari, doklder delujejo, so uporabne, ne menjaš, čeprav so stare. Razen avta na lizing, pri tem se strinjam s tistim zgoraj.

Ogromno bi se dalo privarčevati pri hrani. Mi tu veliko zapravimo. Za kosilo nor. losos 20€, pa bi lahko kupila svinjsko meso kg 5,0€. Potem salame malo bolj kvalitetne 20€/kg, posebna klobasa lidl ali eurospin 5€/kg. Namazi vegi, bio so vsi 4x dražji od poceni paštet. Hrenovke telečje bio iz mesa 5€/4 kosi, v lidlu dobiš za manj kot evro. Slovenska bio jabolka 2€/kg, uvoz ceneje. Za govejo juho lahko kupiš stegno za 8€, ali pa kaj cenejšega. Marmelada poceni imajo dosti več sladkorja in manj sadja. Med kupimo domači, sem pa že tudi v lidlu videla ful poceni med bogve od kod. Maslo je dražje kot margarina. Tudi pri jajcah je razlika ali kupuješ bio ali navadne. Pa oreški , semena poberejo veliko eurov. Jogurti, skuta domače je dosti dražje kot blagovne znamke. Pa še in še. Koliko sem jaz gledala naše izdatke za prehrano, bi lahko znižali stroške na račun kvalitete. Tako, da če ste pripravljeni na to, se da privarčevati.

Ali pa: salam ne rabiš sploh. marmelad ne rabiš sploh, lahko pa tudi doma skuhaš. Namazov ne rabiš sploh. Sadnih jogurtov ne rabiš sploh. Če že, kupiš litrskega navadnega in ga doma narediš za sadnega itd.

Ali pa: salam ne rabiš sploh. marmelad ne rabiš sploh, lahko pa tudi doma skuhaš. Namazov ne rabiš sploh. Sadnih jogurtov ne rabiš sploh. Če že, kupiš litrskega navadnega in ga doma narediš za sadnega itd.
[/quote]

Končno pametno. Poleg tega, da je v žepu le toliko ojrov, kolikor je stvari na seznamu.
V resnici je vse ostalo navlaka. Od hrane, sploh čistil in kozmetike. Sama svinjarija in še strupena.
Eurospin in soda bikarbona. Ter kokos za kožo. Milo pa naravno.

Posebna salama 5€/kg? Kdor takšno sranje kupi za več kot 2,5 € na kg, so ga nategnili, enako velja za hrenovke. Mesa nasploh manj, ker je drago, lepo kupit surovo lečo, čičeriko, fižol, ovsene kosmiče, to vse dobiš tudi za 1-3 € na kg in je zelo hranljivo in z veliko manj škodljivih dodatkov, pa še zelo dolgo drži.

Ja, oznake bio, vegi, takoj navijejo ceno, ponavadi je pa najbolj ugodna in zelo hranilna tista hrana, ki je rastlinska, pa nikjer posebej ne reklamirajo, da je vegi.

Kupila si dodatne kosare za perilo in predpraznike in kosare za igrace.
Ti je bilo tega res treba?

Za igrace bi lahko uporabila kartonaste skatle iz trgivin, ki jih dobis zastonj, otroci bi jih pa poslikali vsak po svoje.
Zakaj potrebujes 5 kosev za perilo mi ni jasno, ko je en poln, peres.
Predprazniki? Ajde, ce ti mislis, da je to uporabno, ok, ampak a ne bi raje svojih domacih naucila sezuvanja?

Evo, tu bi ze privarcevala vsaj 100€.

Mislim, da zapravljate zelo impulzivno, verjetno ne samo za kosare in predpraznike.
Ko zelis nekaj kupit, se najprej vprasaj, ce to res potrebujes ali ne, ce morda lahko stvar resis drugace, financno bolj smotrno.
Za hrano si dvigni dolocen znesek in hodi v trgovino z gotovino. Toliko imas za hrano za cel mesec in pika. Pa kartico pusti doma! Takoj zacnes preracunavat, ce to res rabis ali je samo neka kaprica,ker vec kot imas denarja v denarnici, ne mores zapravit.

Kupila si dodatne kosare za perilo in predpraznike in kosare za igrace.
Ti je bilo tega res treba?

Za igrace bi lahko uporabila kartonaste skatle iz trgivin, ki jih dobis zastonj, otroci bi jih pa poslikali vsak po svoje.
Zakaj potrebujes 5 kosev za perilo mi ni jasno, ko je en poln, peres.
Predprazniki? Ajde, ce ti mislis, da je to uporabno, ok, ampak a ne bi raje svojih domacih naucila sezuvanja?

Evo, tu bi ze privarcevala vsaj 100€.

Mislim, da zapravljate zelo impulzivno, verjetno ne samo za kosare in predpraznike.
Ko zelis nekaj kupit, se najprej vprasaj, ce to res potrebujes ali ne, ce morda lahko stvar resis drugace, financno bolj smotrno.
Za hrano si dvigni dolocen znesek in hodi v trgovino z gotovino. Toliko imas za hrano za cel mesec in pika. Pa kartico pusti doma! Takoj zacnes preracunavat, ce to res rabis ali je samo neka kaprica,ker vec kot imas denarja v denarnici, ne mores zapravit.
[/quote]

Mene pa nakupi raznih stvari “za dom” absolutno motivirajo. Mogoče nisem tako popolna kot ti, ampak pri meni se obnese. Če si nakupim kakšna čistila, gobice iz mikrovlaken, koše, vrečke, bo to pozitivno vplivalo na čiščenje. Enako če si kupim kakšno dobro posodo, si bom recimo pripravila zdrav obrok za službo, skledo za solato, bom jedla solato, mapo s sponkami, bom uredila dokumente, nove vreče za oblačila, bom pospravila poletne stvari iz omare … pa čeprav bi vse to lahko improvizirala z nekimi stvarmi iz stare šare. Pa če imata priliv 3500€, se najbrž tudi njima obnese 100€ za bolj urejeno gospodinjstvo.

Glede financ pa ne vem. Zase lahko rečem, da preveč zapravim pri hrani.

jaz ti bom pa predlagala, kako privarcevati pri plenicah in robckih

zanje zapravis ogromno denarja cez mesec

kupi si pralne! so bolj prijazne do otroske rite, do okolja, manj smeti, otrok je prej suh

in pri tskem strosku imas v treh do stirih mesecih ves strosek pralnih plenic noter

potrebujes jih cca 20, peres na dva dni

super zadeva
poglej na fb skupino Pralne plenice – vse o pralnih plenicah (nekaj takega)

nobenega ekstra dela, malo pranja, ampak ni pa treba smeti odnasati in kupovati

pralni robcki za ciscenje rite so pa tudi poceni (npr Tosama) – ali pa sploh zastonj, ce razreses kaksno tetro, staro brisaco ali odsluzene bodije – meni se ti najbolje obnesejo, ker so ful mehki in vpojni

Mater, res imaš težave.

Jaz moram po 40.letih dela s svojo penzijo, ki je nekaj čez 550,00 eur, preživeti.

In veš kaj, nikoli ne porabim vsega.

Malo se zamisli, kaj počneš s svojim denarjem. V življenju so vzponi in padci. In med se sedi malo časa.


Stanovanje verjetno odplačano? Po jazbinšku? Če odšteješ njen kredit za stanovanje je na 2800, pa računaj še lizing za avto, je na 2500. Kar pomeni 500 eur na enega ker jih je 5. Odštej mesečno še registraciji za 2 avta + kakšne gume + servis te pride kar nekaj več kot 100 eur/mesec. Potem je tu še malica, kosilo v šoli, krožki. Čevlji za otroka? Cene so kot za odrasle, pa sezonsko je treba kupovati. Perejo sigurno več kot en sam, torej je stroj verjetno treba prej menjati.

Predlagam na banki trajnik na varčevalni račun ali v kakšne sklade. Recimo za začetek vsak 100 €. To je privarčevanih 2400 na leto, pa še vedno ne boste živeli slabo.
Oprosti, imam občutek, da imate preveč predmetov. Oblek, igrač, v končni fazi škatel, košev in predpražnikov. Pri vsaki stvari, ki jo boste kupili, premisli, ali jo res potrebujete. Manj je stvari, manj je navlake, več prostora, bolj pregledno in pravzaprav pomeni to manj dela in manj stroškov. Velja pri vsem. Naj vam uspeva.

Sama sem opazila, da se da največ privarčevati pri hrani. Pa ne na račun kvalitete, kot na zgoraj omenja. Nam se je ta preskok v miselnosti zgodil pred okoli 10 leti, ko je bil mož en čas brez službe. Zdaj jo ima (pa jaz tudi), trije otroci v oš, ampak sistem pri hrani imamo še vedno isti: kupujemo tedensko in nakupimo vse, kar je potrebno, od sadja in zelenjave, do mesa, salam, namazov, testnin in riža ipd. Nikoli ne kupujem z mislijo na jedilnike, ker pač jedilnike prilagajam tistemu, kar imamo doma. Vedno kuhamo iz osnovnih sestavin, nikoli predpripravljeno. Če nečesa zmanjka, smo do naslednjega nakupa brez tega. Ni potrebno imeti hkrati na razpolago salame, namaza in medu; ali pa testenin in riža in krompirja. Dokler je nekaj od tega, se da pripraviti okusen in zdrav obrok. Med tednom jemo doma zajtrk, popoldan malico in zvečer kuhano večerjo.

Ne hodimo več v trgovino po en liter mleka ali po en paket salame, ker je ravno zmanjkalo, ker jemo, kar je doma. In nikoli nikomur nič ne manjka. Opazli smo, da se porabi precej manj denarja (pa že prej nismo stran metali hrane, da smo si na jasnem, samo ne delamo si zalog kot pri drugi svetovni vojni). odkar imamo ta sistem v malem prstu, nam med tednom ni več treba niti po sveže sadje, ker ga kupimo dovolj: pač ni ves čas na razlolago pomaranč, hrušk, jabolk, banan in kivija, ampak sadja počasi zmanjkuje in se v enem tednu poje vse.

Aja. Kruh kupimo na zalogo, razrežemo na kose in zmrznemo. Potem jemljemo iz skrinje po potrebi. Vsak dan v pekarno se nam nii obnesel, ker je z nami odšlo preveč rogljičkov in krofov;)

Nimam se za reveža, mogoče si ti? Res nimam kredita za stanovanje, ker sem v hiši. Vendar taki, ki nima izolacije, stara lesena okna, nedokončana okolica. In vem, kaj pomeni zidati hišo in kaj si mora družina odtrgati od ust, in to več let, da nekaj zgradi. Vsi ostali stroški so mi znani, saj sem vse to dala skozi. Če sta moja dva otroka doštudiral faks, so mi znani tudi ostali stroški, ki jih ona še ne pozna.
Moj namen je bil le ta, da se gospa zamisli nad svojo potrošnjo. Še prehitro pridejo suha leta iz tega ali onega vzroka. In če takrat nimaš nič na kupčku, ti trda prede.
In nimam se za reveža, čeprav je prav to nakazoval tvoj tekst.
Verjetno tebi…REVEŽ, ni jasno, kdo je dejansko revež.

dolgčas. bolje rebra, pleče, vrat, bočnik, rep…


Ravno zato je odprla to temo. Ne, da bi ji ocitali placo, pac pa svetovali, kako naj jo pametno razporedi, da bo lahko varcevala.
Pa dajte ze enkrat za spremembo dobro prebrat, preden udrihate naokrog!

Pri nas imamo identicen sistem. Poleg vecjih prihrankov pri hrani, je super tudi to, ker se nam ne dogaja vec, da bi pozabljeno ali zastarano hrano metali proc. Pocasi porabljamo, kar imamo doma, ce zmanjka npr banan, so tu se jabolka, ce nimam vec pora, porabim ostalo zelenjavo ki jo imamo. Nekaj nasih najljubsih jedi je nastalo kot posledica “ciscenja hladilnika” 🙂

Mleko kupimo Alpsko v vecji kolicini (12×1 l), pri nas ga itak gre veliko. Zita, testenine in krompir so vedno na zalogi, nekaj mesa v skrinji tudi. Pastete, namaze in salame redko kupim, jogurte pa imamo vedno doma. Kruh kupim svez, nekaj ga zamrznem, ga pa pri nas ne pojemo veliko. Za zejo je najveckrat voda, doma imam vedno se kaksen malinovec ali cedevito na rezervi in nekaj domace bezge.

V trgovino grem enkrat na teden, nikoli se ne zgodi da bi odsla veckrat. Ce kakrkoli pozabim, pac pozabim, umrli zaradi tega ne bomo. Nekaj malega zaloge imamo doma, ne kopicimo pa po nepotrebnem. 5clanska druzina, 3 otroci, 1 pes.

New Report

Close