Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek Bi sli kropit staro mamo od?

Bi sli kropit staro mamo od?

Hci 20 ima fanta s katerim sta skupaj leto in pol. Fanta dobro poznamo saj je veckrat pri nas. Sedaj mu je umrla stara mama na katero je bil navezan, ziveli so v isti hisi. Starsev fanta ne poznamo, ker se mi do sedaj ni zdelo smiselno, da bi se spoznavali. Rada bi sla kropit staro mamo, ker vem da jo je fant imel rad, po drugi strani mi je pa malo cudno, da se tam spoznamo s starsi. Ne vem, kako se bodo oni pocutili. Sprasevat fanta, ali naj grem kropit, mi je se bolj cudno. Ce pa ne bom sla, izgleda kot da mi ni mar za njih. Hvala za odgovore.

Kaj pa hčerka pravi?

Pri nas se je zgodilo nekaj podobnega. Mislim, da se starši takrat še niso poznali med sabo. Kropit sem šla samo jaz.
Ne spomnim pa se, če je moja mama mogoče poslala telegram staršem od fanta.

Jaz ne bi šla kropit, bi pa poslala sožalno voščilnico.

Nikakor kropit.
Fantu izreči sožalje, daj v vrečici kakšno lepo svečko, morda 10 dkg kave.
Staršem pošlji telegram ali vizitko.

Kropit se gre, da se pokloniš umrlemu in ne da lezeš v rit žlahti umrlega.

Te navade sploh ne poznam, mislim si pa nekako tako:

Zato – če človeka sploh nisi poznal, ne vem kaj bi počel tam.

Zato – če človeka sploh nisi poznal, ne vem kaj bi počel tam.
[/quote]

greš se poslovit od človeka ali pa izrazit podporo žalujočemu.
pred leti mi je umrl oče in od njega se je prišlo poslovit (v spominsko vežico) ogromno, res ogromno ljudi in meni je to veliko pomenilo. nima veze, ali sem jih poznala, ali so prišli, ker so meni hoteli izrazit sožalje, ali pa ker so se od očeta hoteli posloviti. ganjena sem bila, da se je kolegica pripeljala več kot 110 km daleč, da mi je prišla izreči sožalje.

greš se poslovit od človeka ali pa izrazit podporo žalujočemu.
pred leti mi je umrl oče in od njega se je prišlo poslovit (v spominsko vežico) ogromno, res ogromno ljudi in meni je to veliko pomenilo. nima veze, ali sem jih poznala, ali so prišli, ker so meni hoteli izrazit sožalje, ali pa ker so se od očeta hoteli posloviti. ganjena sem bila, da se je kolegica pripeljala več kot 110 km daleč, da mi je prišla izreči sožalje.
[/quote]

Ja, to je pa res. Nisem pomislil.

JZ bi šla. Pri nas v zlahzi sta hodila 7 let pa so se starši videli žal šele na pogrebu. Škoda.

Bi šla. Razen če tamalima dvema to ni ok. Vprašala bi hčerko kaj ona misli. Če ona ne bi bila odločno proti, bi šla.

Ker je bil fant navezan nanjo, mu osebno izreci sožalje, mogoče mu daš eno (res eno) rožico ali en svečo, da bo dal babici na grob.

Točno tako. Na vasi kjer sem bil kot otrok, ko je kdo umrl je prišla skoraj cela vas, vsak, ki je umrlega kako poznal prišel izrečt sožalje.

Prideš, pokropiš, izrečeš sožalje,odideš. Simpl.

Meni bi bilo nenavadno iti kropit nekoga, ki ga nisem videla v življenju, če lahko izrečem sožalje neposredno človeku, sploh pa ne v takem primeru, da ne poznam fantovih staršev. Mislim, da ti fant niti slučajno ne bo zameril, če ne boš šla kropit, prej obratno – da mu bo čudno, če se boš šla kazat tja in te bo moral v taki situaciji predstavit svojim staršem.

greš se poslovit od človeka ali pa izrazit podporo žalujočemu.
pred leti mi je umrl oče in od njega se je prišlo poslovit (v spominsko vežico) ogromno, res ogromno ljudi in meni je to veliko pomenilo. nima veze, ali sem jih poznala, ali so prišli, ker so meni hoteli izrazit sožalje, ali pa ker so se od očeta hoteli posloviti. ganjena sem bila, da se je kolegica pripeljala več kot 110 km daleč, da mi je prišla izreči sožalje.
[/quote]Tako je, dati podporo žalujočemu.
Na očetov pogreb so prišli iz matične firme oddaljene skoraj 60 km v eno smer.
Direktor me je klical dva dni po pogrebu in se mi poleg sožalja opravičil, da ni mogel na pogreb. Od tega je 24 let in nisem pozabil.

Navad pri njih. Vprasaj njiju kaj mislita. Konec koncev te pozna samo fant. Ob takih priloznostih se z ljudmi ki so v veuici zalujoci ponavadi ne debatira v stilu sem ta pa ta oz se ne zaslisuje v stilu kdo ste pa vi kako ste jo poznali. Meni se zdi prav, ce otroka nista proti, da se gre tja pokropis izreces sozalje, vpises v knjigo in to je to. To mi je tud znak izrazanja spostovanja/sprejemanje tega fanta v vaso druzino in njegovih korenin.

Sožalje izrečeš temu fantu, mu daš eno svečo v darilni vrečki ali sožalno vizitko in notri denar za mašo… V sožalno vizitko pa napišeš tudi sožalje staršem (sinu oz. hčerki umrle mame). In to je to. Dovolj. In še brez neprijetne situacije s predstavljanjem ob žari / krsti.


WTF??

Če bi rada šla, pač greš.


WTF??
[/quote]

Ravno razmišljam, za koga naj bi bila ta kava…

Najprej vprašaj hčer, kakšne imajo v fantovi družini navade. V vsakem primeru pa bi jaz na vašem mestu šla kropit.

Fanta očitno dobro poznate in se z njim razumete. Meni se zdi prav, da mu v času žalovanja izkažete podporo. Njegovim staršem bo pa itak takoj jasno, kdo ste, ker bodo videli s kom boste prišli (predvidevam, da boste prišli skupaj s svojo hčerjo). Za nadaljnje spoznavanje z njimi bo pa primeren čas ob kakšni drugi piliki, ko se vam bo zdel čas za to. Torej vam ni treba skrbeti, kaj si bodo oni mislili ali da se morate spoznavati, ker pač pogreb ni čas za to. Predvsem bo pa tam cel kup ljudi, ki bodo želeli govoriti z njimi, da se na vas nihče ne b prav posebej oziral.

Kar se tiče skrbi o tem, kaj bi si o vaši prisotnosti mislili fantovi starši: ne vem, zakaj bi se zdelo staršem fanta kakorkoli neprimerno, da ste prišli izkazat podporo njihovemu sinu. To je namreč odraz tega, da imate z njim dober odnos in da se v težki situaciji lahko obrne tudi na vas. Za vašo odločitev je v resnici bistveno samo to, kakšen odnos imate z njim in kakšnega želite imeti v prihodnje.

greš se poslovit od človeka ali pa izrazit podporo žalujočemu.
pred leti mi je umrl oče in od njega se je prišlo poslovit (v spominsko vežico) ogromno, res ogromno ljudi in meni je to veliko pomenilo. nima veze, ali sem jih poznala, ali so prišli, ker so meni hoteli izrazit sožalje, ali pa ker so se od očeta hoteli posloviti. ganjena sem bila, da se je kolegica pripeljala več kot 110 km daleč, da mi je prišla izreči sožalje.
[/quote]

Točno tako.

Jaz bi seveda šla kropit, skupaj s hčerko.

Fant od hčerke in njegova babica? Ne bi šla. Jaz bi fantu izrekla sožalje in ga na kratko objela. Več dvomim, da si želi ali pričakuje.
Pokropit greš človeka, ki si ga osebno poznal ali pa če ti je nekdo drug res, res blizu (bližnji prijatelji), fant od hčerke to ni, sploh, če to ni še veza za “poročit”.

Emm, zakaj pa sploh (so)zalujete ko nekdo umre? Sploh verniki?

Mater kolk sm jaz tumpast, ze vec desetletij si s tem buco belim, pa mi se ni prislo…

Šla bi kropit starše kakšne dobre prijateljice, na primer, tudi če jih ne bi poznala, ker bi šla tja zaradi nje. Fant pa dvomim, da si v teh trenutkih v vežici srčno želi videti ravno bodočo taščo in da mu bo to ful pomenilo. Morda ravno obratno, ga bo spravila v strašno zadrego, ker se ne poznajo.
Imam toliko staro hčer in po mojem bi jo kap, če bi se na babičinem pogrebu oz. v vežici naslikala mama od njenega fanta. Tudi mi se še ne poznamo.
Morate vedeti tudi, da danes preminuli ne leži v vežici več dva, tri dni kot včasih, ampak le uro ali dve pred pogrebom, torej bi se bodoča tašča v vežicah srečala s komplet žlahto. Ma ne vem no, meni se to ne zdi ravno idealna prilika za spoznavanje, če odštejem, da fantu ta podpora verjetno ne pomeni nič oziroma zelo malo oziroma zadostuje, če mu izreče sožalje.

New Report

Close