Forum.Over.Net

Starševski čvek

Preživnina in dejanski stroški

Default avatar

Pasajnires

Vem, da že zelo pogosto prezvečena tema, ampak trenutno sem se znašla v vlogi tako tiste, ki prejema priživnino in istočasnk moj partner plačuje preživnino in me zanima sledeče. Z bivšim imam dva šoloobvezna otroka, on plačuje preživnino za oba 180 €, s tem da si vse tekoče stroške razdeliva, od šol v naravi, dodatne dejavnosti (noben od otrok ni neki profi v kateri od teh, bolj za lastno veselje), zvezki, oblačila, oba voziva otroke na dejavnosti, se z njimi učiva, voziva na počitnice itd. Otroka sta tudi skoraj polovico časa pri njemu, ne samo med vikendi na 14 dni, ampak tudi čez teden, recimo če je vikend njegov ostaneta tam že od srede, v glavnem imava fer odnos, se ne izogiba obveznostim.

Sedaj pa problem. Po drugi strani pa ima moj partner enega otroka, plačuje mesečno 200 €, dodatno še vse tekoče stroške na polovico in tudi njegov otrok je pri nas skoraj polovico časa, tudi ni punca profi v kaksnem hobiju. Njegova sedaj zahteva povečanje preživnine na 330 oziroma ba tretjino njegove neto plače. Meni se to zdi absurdno dosti. Vsi imamo povprečne plače.

Midva z mojim bivšim se trenutno pogovarjava o skupnem skrbništvu, da bi preživnina odpadla, saj dejansko imava otroka skoraj pol pol in bi si delila samo dejanske nastale stroške, medtem ko je na drugi strani za enega otroka 250 € premalo.

Ne razumem rega, saj imata tako oče kot mati iste stroške, ko je otrok pri njima in ne razumem dobesedno plačevanje matere, da skrbi za otroka.

Razumem večino žensk, ko se oče pojavi 2x na teden za en popoldan, da tak oče plačuje konkretno preživnino, ne razumem pa kot v našem primeru, ko dejansko so otroci skoraj pol pol pri obeh starših.

To sodišče upošteva, da imata oba starša stroške? Kako predstaviti svoj prav, saj ne bi najemali odvetnika in upamo, da se bomo dogovorili izven.
Priponke

divorce-alimony-winston-salem-lawyer_0.jpg
(25.83 KiB)

Default avatar

brez veze

Prvo kot prvo se birgaj za svojo denarnico. Kako ima ded z bivšo bo te že sam porihtal, če je neki ded.
Drugo kot drugo naj ded zahteva deljeno skrbništvo pa odpade preživnina.
Samo, da se ne boš potem jokala, da je punca preveč pri vas.
Default avatar

Pasajnires

Punca je že sedaj dosti pri nas in imava krasen odnos, nam nič ne manjka, nič bat.

Za ta zapis pa me je prosil on, da vidi kakšno je realno stanje glede sodišč, na kaj se morebiti pripravit itd. Pač njemu ni za pisat po forumih. Sva prebrala veliko ostalih tem in skoraj povsod so očetje dokaj odsotni, kar tukaj ni primer.
In kolikor berem tudi ni kar tako enostavno odvzeti materi skrbništva, pa magari če predlagaš skupno, ker dvomim, da se bo ona s tem strinjala, do sedaj ni hotela slišati o tem, z argumentom, da potem otrok nima pravega doma in ni ok za njen psihični razvoj.

Še enkrat prosim za nasvete in smernice, če se bo morala vključiti socialna in sodišče.
Default avatar

Koliko je star otrok

Pasajnires je napisal/a:
Punca je že sedaj dosti pri nas in imava krasen odnos, nam nič ne manjka, nič bat.

Za ta zapis pa me je prosil on, da vidi kakšno je realno stanje glede sodišč, na kaj se morebiti pripravit itd. Pač njemu ni za pisat po forumih. Sva prebrala veliko ostalih tem in skoraj povsod so očetje dokaj odsotni, kar tukaj ni primer.
In kolikor berem tudi ni kar tako enostavno odvzeti materi skrbništva, pa magari če predlagaš skupno, ker dvomim, da se bo ona s tem strinjala, do sedaj ni hotela slišati o tem, z argumentom, da potem otrok nima pravega doma in ni ok za njen psihični razvoj.

Še enkrat prosim za nasvete in smernice, če se bo morala vključiti socialna in sodišče.
Poznam sestavljeno družino, kjer se je otrok odločil, da je raje pri očetu in je oče dobil skrbništvo. Mogoče pride v poštev tudi pri vas?
Default avatar

brez veze

Koliko je star otrok? Imata priče, da je vsaj pol časa pri vama? Trenutno so sodišča naklonjena skupnemu skrbništvu. Naj si najde doberga odvetnika. Če ima novo partnerko in njena dva otroka v gospodinjstvu, potem lahko tudi na račun tega spodbija višanje preživnine. Sicer skregano z mojo logiko, ker ne greš si na pukl nakopat novih otrok, če očitno še za svojega nimaš, pa vseeno. V glavnem reši vas dober odvetnik in pa čim več dokazov in prič, da je otrok pol časa pri vas, da se oče akitvno udeležuje vseh aktivnosti v šoli, hodi na roditeljske, vozi na popoldanske dejavnosti itd itn
Default avatar

dejanski stroški

če si stroške delita in sta otroka pol pol se sprašujem zakaj on tebi sploh plačuje preživnino?
Če je res kot pišeš, potem do preživnine sploh nisi upravičena.
Default avatar

Pasajnires

Hvala za odgovore.

Punca ima 12 let.

Ampak nam ni do tega, da bi mati kar izgubila skrbništvo, nam pa je do tega, da bi bilo skupno, ker vsako leto pride do izpadov zaradi "premale" preživnine, ampak tokrat pa je ratal pekel, ker ona je baje izvedela, da je upravičena do tretjine plače.

Seveda imamo priče, koliko je tukaj, saj skupaj hodimo na obiske, se fotkamo na fbju 😁, nismo izolirani. No, na roditeljske pa res ne hodi, samo na začetku leta in če kje v šoli kaj zablodi pri ocenah, da se naredi red.

Hvala za konstruktivne odgovore, bomo zdaj pozorni na te zadeve in malo evidentirali, saj ponavadi se je umirila v roku par dni, zdaj pa to že tera dva meseca in slišali smo, ne vem koliko je res, da se že posvetuje z odvetnikom. Drugače pa ni slaba mati, samo ne vem kaj se dogaja pri denarju. Punca je tudi super, lepo vzgojena, v šoli dovolj pridna in tudi vse, razen financ, se da z njeno mamo pogovoriti, tukaj pa je... Uh.
Default avatar

Pasajnires

Ker smo šli ob ločitvi na skrništvo na mene in se ob tem tudi dodeli preživnina. Sva se dogovorila, da kakšni viški kot so sezonske obleke, potrebš"ine, šole v naravi itd dava na pol. Takrat tudi nisem imela predstave kako bo, koliko se bo držal dogovorjenega, saj je toliko slabih zgodb. No, kot sem tudi napisala, se sedaj po 3 letih razhoda pogovarjava o skupnem in ja, se strinjam, toliko kot on naredi, nisem in zato mi je tudi absurd, kaj se po drugi strani dogaja pri mojem in me zanima praksa. Ker moja logika mi pravi, da v takem primeru nisi upravičen, zakon pri dodelitvi skrbništva pravi drugače. Kot da se že apriori domneva, da oče ne bo vključen v otrokovo življenje.
Default avatar

brez veze

Poiščite si dobrega odvetnika in zahtevajte skupno skrbništvo.
Punci povejte odkrito kot odrasel odraslemu brez kakih podmuklih, da bo razumela in da je ne bo mati potegnila na svojo stran.
Default avatar

Oče oče oče oče

Skupno skrbništvo je dodeljeno na sodišču. Če tega ni potem ni skupno. Preživnina enega od staršev pomeni da je socialna Oz sodišče določilo koliko pripada za otrokovo preživetje skozi mesec. V preživnino so usteti vsi stroški. Šola voda elektrika hrana obleka. Preživnina se deli na dva. Se pravi mama ponavadi dobi preživnino od očeta recimo 100 eur. Materina naloga je da doda svojih 100 eur. To pomeni skupaj 200. To zadostuje za otroka za 1 mesec. In tako naprej do 26 leta če se šola. Vse dodatno kar pa starši dajejo pa sodišča Oz Dravo ne zanima. To je vaša dobra volja kaj kok kdo da. Preživnina je preživnina določena z zakonom katerega potrdi sodišče. Pa neglede kok je ker otrok kje pri komu. Če pa želite skupno pa priporočam odvetnika da to razčisti. Ker mi vsi tukaj navadni smrtniki nismo tok pametni da se po forumih igramo pravnike.
Default avatar

kaj pa otroški dodatek

Pasajnires je napisal/a:
Ker smo šli ob ločitvi na skrništvo na mene in se ob tem tudi dodeli preživnina. Sva se dogovorila, da kakšni viški kot so sezonske obleke, potrebš"ine, šole v naravi itd dava na pol. Takrat tudi nisem imela predstave kako bo, koliko se bo držal dogovorjenega, saj je toliko slabih zgodb. No, kot sem tudi napisala, se sedaj po 3 letih razhoda pogovarjava o skupnem in ja, se strinjam, toliko kot on naredi, nisem in zato mi je tudi absurd, kaj se po drugi strani dogaja pri mojem in me zanima praksa. Ker moja logika mi pravi, da v takem primeru nisi upravičen, zakon pri dodelitvi skrbništva pravi drugače. Kot da se že apriori domneva, da oče ne bo vključen v otrokovo življenje.
glede na povprečne plače sta najbrž zraven vkalkulirala še višji otroški dodatek, zato si pristala ne tako delitev stroškov.
Default avatar

netar

Pasajnires je napisal/a:
Hvala za odgovore.

Punca ima 12 let.

Ampak nam ni do tega, da bi mati kar izgubila skrbništvo, nam pa je do tega, da bi bilo skupno, ker vsako leto pride do izpadov zaradi "premale" preživnine, ampak tokrat pa je ratal pekel, ker ona je baje izvedela, da je upravičena do tretjine plače.

Seveda imamo priče, koliko je tukaj, saj skupaj hodimo na obiske, se fotkamo na fbju 😁, nismo izolirani. No, na roditeljske pa res ne hodi, samo na začetku leta in če kje v šoli kaj zablodi pri ocenah, da se naredi red.

Hvala za konstruktivne odgovore, bomo zdaj pozorni na te zadeve in malo evidentirali, saj ponavadi se je umirila v roku par dni, zdaj pa to že tera dva meseca in slišali smo, ne vem koliko je res, da se že posvetuje z odvetnikom. Drugače pa ni slaba mati, samo ne vem kaj se dogaja pri denarju. Punca je tudi super, lepo vzgojena, v šoli dovolj pridna in tudi vse, razen financ, se da z njeno mamo pogovoriti, tukaj pa je... Uh.
jaz nimam bivšega in otrok z njim, samo kolikor sem brala tukaj se preživnina določa na stroške otroka - in na sodišču tudi dokazuje z dejanskimi stroški, ki so za otroka.
preživnina ni kar določeni delež plače bivšega. Preživnina je denar namenjen preživljanju otroka in se kolikor je meni znano (vsaj iz branja tem tukaj) dokazuje s stroški, ki jih ima otrok. Tudi na sodišču bo ta mama morala dokazati povišanje stroškov če bo hotela višjo preživnino. To, da bi obstajalo pravilo,da je bivša za enega otroka upravičena do 1/3 moževe plače - obstoj tega kao "pravila" slišim prvič.
Pa naj me kdo popravi če se motim.
Default avatar

Pasajnires

Ne bo šlo brez odvetnika, ne?

Sem upala, da obstajajo kakšne mediacije na socialnem, karkoli kamor se lahko obrneš pred najhujšim.

Hvala vam vsem za odgovore.
Default avatar

brez veze

Jaz bi si našla dobrega odvetnika in šla na posvet. Na mediacijo še vedno lahko greste brez njega.
Default avatar

tako dvig preživnine

vsak tak dvig preživnine je treba podpret z računi, izračuni, ni to samo zapis želja

naj z izračuni in računi utemelji, da je strošek za otroka 660 EUR, oziroma letno skoraj 8.000 EUR.

na nobenem sodišču niso na glavo padli, da bi vsak predlog preživnine sprejeli
Default avatar

PurpleRose

Moj partner plačuje mami njegovega 22 letnega otroka 300 eur. Plus 100 eur direktno otroku. Meni se zdi absurdno veliko, ker v bistvu kreditira mamo otroka.
Default avatar

ttcbbbm

PurpleRose je napisal/a:
Moj partner plačuje mami njegovega 22 letnega otroka 300 eur. Plus 100 eur direktno otroku. Meni se zdi absurdno veliko, ker v bistvu kreditira mamo otroka.
to je res noro ja.pri teh letih ne raste več.ne rabi oblačil,obutev.kar pomeni da še enkrat toliko mama otroku da????ker tako bi moglo biti.
Default avatar

zaprašenost

Najprej glede vaju. Če sistem funkcionira, pustita tako, kot je, preživnina se pa, mimogrede, določi tudi pri skupnem skrbništvu. Če imaš ti nižje prihodke, se ti/vam bolj splača tako, da imaš ti skrbništvo, ker je potem višji OD, štipendija, nižje plačilo vrtca.
Preživnina se sicer določa individualno, glede na potrebe otroka in plače staršev. Ne razumem, kako so vama sploh odobrili tako nizek znesek.
Kar se tiče tvojega partnerja. Zvišanje preživnine je vedno treba argumentirat in seveda za protiargumente vprašajo tudi drugo stran. Njegova bivša torej lahko zahteva tudi jurja preživnine, vendar na lepe oči zvišanja ne bo. Ko bosta imela narok na sodišču, naj ima s seboj čim več računov, kaj vse prispeva za otroka, in začne naj si zapisovati, koliko časa otrok prebije pri vas. Njen stroškovnik lahko spodbija in potem na podlagi argumentov, seveda, celo predlaga nižjo preživnino.
Skratka, brez panike in še naprej se imejte lepo.
Default avatar

Pasajnires

tako dvig preživnine je napisal/a:
vsak tak dvig preživnine je treba podpret z računi, izračuni, ni to samo zapis želja

naj z izračuni in računi utemelji, da je strošek za otroka 660 EUR, oziroma letno skoraj 8.000 EUR.

na nobenem sodišču niso na glavo padli, da bi vsak predlog preživnine sprejeli
No, to ste me potolažili. Ker tudi moj je zahteval račune in je bil odgovor, da za otroka ne rabi računov, saj ga je on naredil in je njegova dolžnost plačevati preživnino. Ker tudi do sedaj, kar je bilo enkratnih višjih zneskov (šole v naravi, letni nakup potrebščin, nakup kolesa, kakšna dražja zimska oblačila) je na podlagi računa polovico plačal.

Res ne vem, kaj se dogaja in kakšne informacije ima, da ne popusti.
Default avatar

stroški študenta

PurpleRose je napisal/a:
ah ja.
ker en študent praktično nima nobenih stroškov, kajne da.

tole tu je staro 8 let, ziher se kaj še doda poleg.

Slika