Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek Ali res rabimo toliko oblek?

Ali res rabimo toliko oblek?

Prelistam Citypark magazin in notri večinoma oglasi za oblačila. Oblačila so drugi največji onesnaževalec, takoj za plastiko.
Ali ste vašim otrokom kupili nova oblačila za v šolo?

Normalno je dokupiti, kar sta prerasla, pa tudi poximi rabimo več oblačil. Pred šolo dam vsa oblačila na posteljo, pregledam od perila do bund. Kar se da pošiti in popraviti zadrge popravim, kar je premajhno in bo lahko nosil mlajši, zamenja lastnika, kar ni več za nosit, gre stran. Enako naredim spomladi. Veliko sama popravim in zašijem tako, da je še za nosit. Dostikrat iz dveh kosov oblačil zašijem enega. Kupujem premišljeno in ne predrago. Veliko tudi dobim (od bogatejših sorodnikov, ki ljubijo znamke), česar sem zelo vesela.

Glej, ne moreš primerjati otroke z odraslimi, otroci rastejo in ne more nositi oblačil leta in leta, moji so celo tako hitro rastli, da je bilo včasih treba pred koncem sezone obnoviti oblačila.

Jaz odrasla oseba sem pa druga zgodba, imam ogromno omaro polno oblačil, ki sem jih nabirala leta in leta, 20 in več let, plus še nekaj maminih kosov, tako da imam res konkretno zalogo, poleg tega pa tudi tako življenje, da moram imeti nekaj gala oblačil, kar nekaj poslovnih, nekaj navadnih pisarniških, pa casual za privat, pa športna in vsega tega se kar nabere.
Zadnja leta si kupim komaj kaj novega, ko se kako oblačilo iztroši, ga nadomestim z novim ali pa če res naletim na kak kos, ki mi je blazno všeč. Enako s čevlji in torbicami.

Če že ravno za šolo sprašuješ, za šolarje pa res malo drugih možnosti pride v poštev kot nakup novih oblačil. Lanskih ne spravi več gor, second hand pa ne laufa več tako dobro kot pri dojenčkih, ker obleke bistveno bolj uničijo, sploh hlače.

Vse se da, če se hoče. Naši so imeli lani dolge hlače, letos bodo postale 7/8, naslednje leto 3/4. Da jih slučajno ne bi prerasli v pasu, jih tudi hranimo malce manj, pa je prihranek kar dvojen 🤪

Otroci jih pač rabijo. Rabijo osnovne kombinacije za v šolo, osnovno športno opremo, vsaj eno kombinacijo za “boljše priložnosti” in obutev za zraven. Tu ni kakšne posebne izbire kaj mi bi in česa mi ne bi, kaj od športne opreme ali bund še dobimo rabljenega, ostalo moraš kupiti.
Midva sva pa pošteno oklestila garderobi – prva leta, ko je denar končno začel ostajati, sva malo ušla z vajeti 😀😀, ok, vsaj jaz 😂😂
Zdaj me je pa minilo. Za poslovne priložnosti in gala imam dovolj robe po mojem do konca življenja, kupim samo še kaj za sproti, kakšne kavbojke, hlače, pulover. Ostalo smo vrgli iz hiše.

Otroci jih pač rabijo. Rabijo osnovne kombinacije za v šolo, osnovno športno opremo, vsaj eno kombinacijo za “boljše priložnosti” in obutev za zraven. Tu ni kakšne posebne izbire kaj mi bi in česa mi ne bi, kaj od športne opreme ali bund še dobimo rabljenega, ostalo moraš kupiti.
Midva sva pa pošteno oklestila garderobi – prva leta, ko je denar končno začel ostajati, sva malo ušla z vajeti 😀😀, ok, vsaj jaz 😂😂
Zdaj me je pa minilo. Za poslovne priložnosti in gala imam dovolj robe po mojem do konca življenja, kupim samo še kaj za sproti, kakšne kavbojke, hlače, pulover. Ostalo smo vrgli iz hiše.

Če drži, da skoraj 60{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} na novo kupljenih oblačil v razvitem svetu v roku enega leta konča na odpadu potem je to zelo zaskrbljujoče. Gledano od začetka do konca. Koliko kemikalij, energije, poliamida, poliestra itd.

Itak ne rabimo. To je moja srčna rana.

"Sometimes you will never know the value of the moment until it becomes a memory."

Oblačila rabimo (=izrabljamo) neprestano, potrebujemo jih pa res manj.
Za pretirano potrošništvo je kriva tudi proizvodna tehnologija. Včasih smo oblačila nosili deset in več let, ker so bila kvalitetno narejena. Pa tudi racionalno smo kupovali: oblačila so se med seboj dopolnjevala. Danes vzdržijo sezono, dve ali največ tri. Rezultat so pa polne omare cunjic.

Rabiš jih toliko, da si vsakodnevno čisto in dostojno oblečena. Vse ostalo je preseravanje.

Zdaj pa upoštevaj še, da živimo v podnebnem pasu z letnimi časi, da marsikdo ne more ravno v kavbojkah v službo hodit in da primerna oprava za na Šmarno goro ni enaka primerni opravi za v gledališče, pa bo hitro jasno, da obseg neke minimalne garderobe, s katerim se da normalno shajat, ni tako majhen.


……………….lanskoletna obleka iz tigrove kože je še čisto dobra……………..

Zdaj pa upoštevaj še, da živimo v podnebnem pasu z letnimi časi, da marsikdo ne more ravno v kavbojkah v službo hodit in da primerna oprava za na Šmarno goro ni enaka primerni opravi za v gledališče, pa bo hitro jasno, da obseg neke minimalne garderobe, s katerim se da normalno shajat, ni tako majhen.
[/quote]
Še vedno ne rabiš preveč oblačil in na kupe čevljev ter torbic, četudi so segmenti oblačil glede uporabe različni.

Toliko, da se v njih dobro počutiš.

Če imaš rada simplistično, nevtralno, brez kompliciranja, potem imaš par hlač/kril, par majic/srajic/puloverjev in to rotiraš.

Če imaš rada različne barve, stile in materiale, bo potrebno malo več kombiniranja in discipline pri kupovanju. Drugače si lahko hitro pri 50+ kosih. Pa tudi v tem primeru ne rabiš slabe vesti, jebeš, se pač rada oblečeš vsakič malo drugače. Dokler paziš, da ne škodiš financam in da oblačila dejansko ponosiš/podariš naprej, je vse ok.

Zdaj pa upoštevaj še, da živimo v podnebnem pasu z letnimi časi, da marsikdo ne more ravno v kavbojkah v službo hodit in da primerna oprava za na Šmarno goro ni enaka primerni opravi za v gledališče, pa bo hitro jasno, da obseg neke minimalne garderobe, s katerim se da normalno shajat, ni tako majhen.
[/quote]
Zanimivo, pa je, da samo ženske rabite cel kup oblek.
Moški lahko shajamo z precej manjšo količino.
Zato se gre za preseravanje in odvisnost.


Zanimivo, pa je, da samo ženske rabite cel kup oblek.
Moški lahko shajamo z precej manjšo količino.
Zato se gre za preseravanje in odvisnost.
[/quote]

Moški se šopirite na druge načine, pa še to samo v današnjem času, zgodovina kaže drugače.
Visoke pete in mejkap ste izumili moški zase, tudi lasulje, nakit, tetovaže itd.
Danes se pač šopirite z dodatki – malo poglej na fb ali profile – čisto slučajno se vedno naslanjate na avto, motor, ali pa je okolje “pravo” ( morje, hribi ali eksotika) .
Pih.

Moški se šopirite na druge načine, pa še to samo v današnjem času, zgodovina kaže drugače.
Visoke pete in mejkap ste izumili moški zase, tudi lasulje, nakit, tetovaže itd.
Danes se pač šopirite z dodatki – malo poglej na fb ali profile – čisto slučajno se vedno naslanjate na avto, motor, ali pa je okolje “pravo” ( morje, hribi ali eksotika) .
Pih.
[/quote]

To so zakompleksane pičkice in ne moški.
Tebi pa to opravičevanje nič ne pomaga pri tvojih kompleksih.

To so zakompleksane pičkice in ne moški.
Tebi pa to opravičevanje nič ne pomaga pri tvojih kompleksih.
[/quote]

Prvo – nič se ne opravičujem, se nimam za kaj.
Drugo, če sam trdiš, da je VEČINA moških zakompleksanih pičkic, imaš vso pravico do svojega mnenja.

Prvo – nič se ne opravičujem, se nimam za kaj.
Drugo, če sam trdiš, da je VEČINA moških zakompleksanih pičkic, imaš vso pravico do svojega mnenja.
[/quote]

Čemu pa si potem dala tisti primer, če ne zaradi opravičevanja norosti ?

Čemu pa si potem dala tisti primer, če ne zaradi opravičevanja norosti ?
[/quote]

Hotela sem ti pojasniti, da se ljudje na splošno šopirimo na različne načine. Tako moški, kot ženske. Nič slabega v tem (dokler ne gre v skrajnost) , vsaj jaz ne vidim nič slabega, ena od vsebin življenja pač.
Pretiravanja so seveda možna pri obojih – od celih sob natrpanih s cunjami, ki jih nikoli ne oblečeš, do neumno dragih športnih avtov, s katerimi se nimaš kje voziti. Ampak to so na srečo izjeme.

Hotela sem ti pojasniti, da se ljudje na splošno šopirimo na različne načine. Tako moški, kot ženske. Nič slabega v tem (dokler ne gre v skrajnost) , vsaj jaz ne vidim nič slabega, ena od vsebin življenja pač.
Pretiravanja so seveda možna pri obojih – od celih sob natrpanih s cunjami, ki jih nikoli ne oblečeš, do neumno dragih športnih avtov, s katerimi se nimaš kje voziti. Ampak to so na srečo izjeme.
[/quote]
Seveda je šopirjenje nekaj slabega. Prvič zato, ker z nepotrebno navlako onesnažujemo okolje.
Drugič zato, ker s tem ne rešujemo kompleksov, ki so razlog za šopirjenje.


Seveda je šopirjenje nekaj slabega. Prvič zato, ker z nepotrebno navlako onesnažujemo okolje.
Drugič zato, ker s tem ne rešujemo kompleksov, ki so razlog za šopirjenje.
[/quote]

Slabo je pretiravanje. Meje normale so pa ok.


Zanimivo, pa je, da samo ženske rabite cel kup oblek.
Moški lahko shajamo z precej manjšo količino.
Zato se gre za preseravanje in odvisnost.
[/quote]
Odvisno kaj dela moski. Moj moz ne more bit v sluzbi oblecen kot kmet in v vedno istih oblekah. Tudi na poslovne sestanke ne more hodit kot strasilo vedno v eni in isti obleki.
Tudi jaz imam rada spodobno sportno oblacilo doma in lepo majcko,copate ,pizamo itd…za ven se pa itak moras spodobno oblect in kombinirat s primernimi cevlji in torbico. Ce gres na sprehod rabis tud primerne lepe in udobne superge,ce gres na kaksen poseben dogodek se spet temu primerno obleces itd…otroci pa itak prerastejo in rabijo vsak let novo garderobo,pa racunaj da imamo vec letnih casov, torej spet razlicna garderoba.
Ni nujno vedno preseravanje ampak potreba

Zdaj pa upoštevaj še, da živimo v podnebnem pasu z letnimi časi, da marsikdo ne more ravno v kavbojkah v službo hodit in da primerna oprava za na Šmarno goro ni enaka primerni opravi za v gledališče, pa bo hitro jasno, da obseg neke minimalne garderobe, s katerim se da normalno shajat, ni tako majhen.
[/quote]

Kakšna je primerna oprava za na Šmarno goro?

New Report

Close