Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek Ali je zdravstveni karton obvezno prinesti na pregled medicine dela pred nastopom dela?

Ali je zdravstveni karton obvezno prinesti na pregled medicine dela pred nastopom dela?

Iščem in iščem, pa povsod najdem drugačne info. Ali kdo ve verodostojno informacijo – ali lahko glede na varstvo osebnih podatkov zavrnem vpogled v svoj zdravniški karton zdravniku medicine dela? Ima kdo konkretne izkušnje, ko je prejel vabilo na preventivni zdr. pregled pred nastopom dela (s pozivom, da pošlje/prinese karton), pa kartona ni prinesel?

Hvala za vse info.

Ne, ne moreš. Oz. lahko, vendar ti zdravnik ne bo izdal potrdila, da si sposobna za delo.
Simple as that.

Btw; za zdravniški kodeks in poklicno zavezanost k molčečnosti si že slišala?

lahko zavrne vpogled v karton – in za namene zdravstvenega pregleda tudi ni nujno mus prinesti kartona, ampak lahko osebni zdravnik napiše poročilo o zdravstvenem stanju in le-to velja za namene pregleda za zaposlitev.

Zdravniška molčečnost že obstaja – a nemalo dohtarjem in tudi sestram se prosto povedano j.ebe za to njihovo odgovornost in spoštovanje tega, čeprav so zakonsko odgovorni k temu. Pač se jim jebe za spoštovanje zakonov in mislijo,da si lahko oblečeni v belo haljo privoščijo vse. na žalost.

nova
Uredništvo priporoča

Seveda sem. Ne skrbi me, da bi informacije prišle k delodajalcu, glede tega mi je vse jasno. Ampak zanima pa me moja pravica glede tega. Namreč, na spletu je veliko navedb, da marsikdo sploh ne prinese kartona, pa vseeno običajno opravi pregled. V takem primeru se pač ne bom trudila ga pridobiti/preposlati.
Se pravi imate konkreten podatek, da je zdravnik medicine dela zavrnil pregled, ker ni imel kartona?

Enkrat, ko ni bilo kartona se je opravil pregled, vendar pa potrdilo ni bilo izdano dokler ni zdravnik dobil v roke še kartona.

Mora jim tvoj osebni zdravnik poslati karton.
Ne se igrati – jaz sem npr. pozabila sporočiti svoji zdravnici, naj pošlje karton, pa se je zaradi tega vse zavleklo in sem začela delat en teden kasneje kot je bilo načrtovano. Samo zato, ker mi brez zdr. kartona niso mogli napisati zdr. spričevala. Tako da ti sploh ne dajo spričevala, če prej ne vidijo kartona.

Od naših zaposlenih nihče ne nosi kartona s seboj.

Seveda ne, ker prenos poteka avtomatsko. Kdo pa še nosi karton s sabo? Vidijo pa vse. Zdravnica je točno videla, kakšne težave sem imela tega in tega leta. V računalniku.

V našem podjetju je že stalnica, da na zdravniški pregled prinesemo svojo kartoteko, ki nam jo da naš osebni zdravnik.

Načeloma tega ne moreš/ne smeš naredit, če te z Medicine dela obvestijo, da moraš naročiti pri svojem osebnem zdravniku, da jim pošljejo tvoj svoj osebni karton, oziroma ga pošlje tvoj osebni zdravnik tja, saj ne smejo dat kartona več v tvoje roke , da to prenašaš. Nekateri delodajalci zaradi narave dela morajo preveriti določene stvari ( predvsem psiha zadeve, če je kaj).

Če zavrneš, pomeni za Zdravnika medicine dela, ki opravlja pregled za potencialnega tvojega delodajalca , da nekaj želiš pač prikriti…..

Kaj je tvoja ovira, da želiš to preprepčiti – antidepresivi, trigoniki, psihofarmaki, psihološka stanja, posveti s psihiatri?

Jaz sem nedavno imela zdravniški sistematski pregled in sem osebno prinesla svoj karton v zdravstveni dom, kjer sem ta pregled opravljala. Nobenega problema ni bilo, da mi kartona ne bi dali meni osebno v roke.

načeloma ti ga ne bi smeli dati v roke…. Je bil vsaj zapakiran v kuverto, gor na stiku žig zdravnika in čez zalepljen , da ga ne bi kdo drug kot tisti, ki mu je bil namenjen, odpiral?

Moja ovira je ta, da ko sem nazadnje po pravici povedala zdravniku medicine dela, da za moje težave še niso odkrili vzroka, bila pa sem na kar nekaj preiskavah, mi je potem predavala uro in pol o zdravem življenjskem slogu, česar se držim bolj kot marsikdo. Mojo kartoteko si je razlagala povsem po svoje in jo ošinila le v smislu, da je videla, katere preiskave so bile, brez kakega globljega uvida. Za razliko od moje osebne zdravnice, ki ima nekaj pojma o meni in moji preteklosti.
Izkušnja z zdravnico medicine dela pred tem pa je bila spet enourno predavanje o kajenju (ki sem ga potem tako ali tako opustila).
Nobenih posebnih “skrivanj” ali stvari, ki bi sploh lahko vplivale na samo delo (ki je btw samo pisarniško). Samo ZELO slabe izkušnje s tovrstnimi zdravniki.
Zato pa bi rada vedela, kakšne so moje pravice.

To bi moralo biti zakonsko prepovedano, kaj briga nekega tujega dr.ali sestro Vaš osebni zdravniški karton? Prideš na pregled za delo in naj te pregleda za delo. Zdravniški karton zahtevajo samo zaradi dobesedno zlorabe varstva osebnih podatkov. Ampak ker ste večinoma vsi ovce, ga veselo pošiljate naokrog drugim dr.

načeloma ti ga ne bi smeli dati v roke…. Je bil vsaj zapakiran v kuverto, gor na stiku žig zdravnika in čez zalepljen , da ga ne bi kdo drug kot tisti, ki mu je bil namenjen, odpiral?
[/quote]

Zdravniška sestra je samo dala moj karton v veliko rumeno kuverto in to je bilo to. Torej, nobenega žiga in ostalo.

A bejž no? Torej po tvojem naj zdravnik medicine dela in športa kar tako, na lepe oči izdaja potrdila, da je nekdo sposoben za določeno delo?
Btw; epileptik ne more biti poklicni voznik. Kako naj zdravnik to ve, če mu kandidat zamolči, kartona pa ne vidi? Mu izda potrdilo, da je sposoben opravljati delo poklicnega voznika? In kaj ko ta isti človek povozi gručo ljudi, ker je imel napad?
Naj shizofreni ženski izda potrdilo, da je sposobna opravljati delo vzgojiteljice? In ko bo doživela “epizodo” v vrtcu?
Stavim, da bi bila ti v obeh primerih prva, ki bi pljuvala čez zdravnika, ki jima je izdaj zdravniško potrdilo.

Zdravniška sestra je samo dala moj karton v veliko rumeno kuverto in to je bilo to. Torej, nobenega žiga in ostalo.
[/quote]

To v prekršku – ker ZD ali zasebna prakša “špara” z lepilnim trakom in žigom ali celo poštnino, ne smejo tako izdat kartona vam v roke – to je prekršek! Všrašaj se, kdo še lahko dobi takole tvoj karton brez tvoje vednosti.

To v prekršku – ker ZD ali zasebna prakša “špara” z lepilnim trakom in žigom ali celo poštnino, ne smejo tako izdat kartona vam v roke – to je prekršek! Všrašaj se, kdo še lahko dobi takole tvoj karton brez tvoje vednosti.
[/quote]
sem imela rauzgovor in dogovor en dan – popoldan so mi povedali,da je pregled že naslednji dan – in ni bilo nobene druge možnosti kot da mi dajo karton ali napišejo izpis poročila o zdravstvenem stanju za zdravnika medicine dela v drugem ZD (ki je bil pooblaščenec podjetja za opravljanje pregledov). rabila sem ga takoj. Podpisati sem morala da sem prevzela zapečaten karton za to in to točno navedeno in da ga prinesem nazaj.
za moje pojme bi to moralo biti tako, da smemo lastne kartone samo mi osebno lastniki nositi naokoli zapečatene.

ne pa da oni ravnajo z njimi – kaj misliš da oni jih ne izgubijo – ima otrok sistematskega in za ta namen pošiljajo zdravniku kartoteko in potem kartoteke nazaj pri os. zdravniku ni bilo celo večnost. če bi jo starš prevzel zapečateno in bi jo osebno prinesel nazaj – bi on za to poskrbel in zagotovo bi imel to odgovornost. Onim tam pa se gladko jebe ali kaj pošljejo in kdaj. Poleg tega zamisli,da imaš zdravnika s katerim se skregaš in se želiš prestaviti in hočeš da nov zdravnik ostane tvoja zaupna info – kar je tvoja pravica. No to ti krši zakonodajalec, saj si dolžan povedati kam greš, ker sam ne moreš dobiti kartona. kar je nedopustno. sam imaš pravico do zasebnosti informacije o izbranem zdravniku.

Partner ko je nazadnje poslal karton na medicino dela so ga izgubili.

In ga ni že 10 mesecev.


sem imela rauzgovor in dogovor en dan – popoldan so mi povedali,da je pregled že naslednji dan – in ni bilo nobene druge možnosti kot da mi dajo karton ali napišejo izpis poročila o zdravstvenem stanju za zdravnika medicine dela v drugem ZD (ki je bil pooblaščenec podjetja za opravljanje pregledov). rabila sem ga takoj. Podpisati sem morala da sem prevzela zapečaten karton za to in to točno navedeno in da ga prinesem nazaj.
za moje pojme bi to moralo biti tako, da smemo lastne kartone samo mi osebno lastniki nositi naokoli zapečatene.

ne pa da oni ravnajo z njimi – kaj misliš da oni jih ne izgubijo – ima otrok sistematskega in za ta namen pošiljajo zdravniku kartoteko in potem kartoteke nazaj pri os. zdravniku ni bilo celo večnost. če bi jo starš prevzel zapečateno in bi jo osebno prinesel nazaj – bi on za to poskrbel in zagotovo bi imel to odgovornost. Onim tam pa se gladko jebe ali kaj pošljejo in kdaj. Poleg tega zamisli,da imaš zdravnika s katerim se skregaš in se želiš prestaviti in hočeš da nov zdravnik ostane tvoja zaupna info – kar je tvoja pravica. No to ti krši zakonodajalec, saj si dolžan povedati kam greš, ker sam ne moreš dobiti kartona. kar je nedopustno. sam imaš pravico do zasebnosti informacije o izbranem zdravniku.
[/quote]

nihče ne govori o tem, kako nesposobni so po pošti poslat zdravstveni karton osebe. Ne smejo pa ti ga dat v rokem tudi z namenom, d abi “prišparali” poštne stroške – nikakor!

nihče ne govori o tem, kako nesposobni so po pošti poslat zdravstveni karton osebe. Ne smejo pa ti ga dat v rokem tudi z namenom, d abi “prišparali” poštne stroške – nikakor!
[/quote]
pa kdo govori o stroških poštnine sploh… to je neumno, ker je kaplja v morje za ZD.

prijaviš organom, ker so zato kazensko odgovorni.

Šele na tem forumu sem izvedela, da nekateri ne pošljete osebnega zdravstvenega kartona oz da ga pooblaščeni zdravnik medicine dela sploh ne zahteva.
Pri nas (in v službah prijateljic, ki sem jih vprašala) naročimo svojemu os.zdravniku kam naj pošlje naš karton. V roke nam ga ne da. In tudi medicina dela vrne karton direktno osebnemu zdravniku.

Pravilnik pa je tu in zajema zakaj je potreben pregled (2.člen) in katero dokumentacijo potrebujejo (13.člen)
http://www.pisrs.si/Pis.web/pregledPredpisa?id=PRAV641#

Mi sploh nimamo nobenih pregledov.


pa kdo govori o stroških poštnine sploh… to je neumno, ker je kaplja v morje za ZD.
[/quote]

stroški poštnine so nepotreben strošek ZDju in privat dohterjem..

New Report

Close