Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek Nevzgojeni vaši sončki in odnos do soljudi.

Nevzgojeni vaši sončki in odnos do soljudi.

Danes sem bila zopet priča temu, kakšni so produkti sodobne vzgoje.
Grem po službi, po ulici domov in pred seboj gledam gručico najstnikov. Krulijo, rigajo.
Punce so se prostaško drle. Vsaka druga beseda je bila kletvica. Fantje skakali po klopeh. Eden od njih je celo pot brcal plastenko, ki jo je naposled zapustil v enem grmu.
Ko sem jih na to opzorila, sem dobila odgovor “Bodi tiho, stara!”
Potem pa pride mimo gospa, kot sem v nadaljevanju ugotovila, njihova učiteljica.
Vsi so se zadrli “učiteljica!”
Gospa ni vedela ali naj pozdravi, ali naj gre. Bila je čisto zmedena, v zadregi. Če sem iskrena, bi tudi mene bilo sram.
Potem so začeli klicati za njo nekaj takega kot,”Ali bom pozitiven?”
“Ali bom imel neopravičeno uro?” “Koliko ste mi zaključili?”
Prava sramota. Res ne vem, kako na tako obnašanje gledate starši. Mi smo tudi bili najstniki, pa nismo bili tako objestni, nespoštljivi. Odrasle ljudi smo spoštovali, znane pozdravili. Se nismo tako drli za njimi. Tudi normalno smo hodili po pločniku. Nismo smetili. Nismo uničevali. In nismo menili, da je ves svet naš. Zavedali smo se, da nismo sami, da so tudi meje.

Najbolj žalostno od vsega tega bodo zdaj odgovori, da so to normalni otroci in da smo tudi mi bili taki. No, v vednost, jaz nisem bila nikoli prostaška in nesramna.

Omg. Polna luna in vročina sekata na polno.

nova
Uredništvo priporoča

Potem niste bili normalni najstniki. Vsak najstnik misli, da je svet njegov, vsak najstnik je malo podivjan in tudi kaj ušpiči, ja, tudi če se dobro zaveda, da dela narobe. Fantje so prav tako kleli, to je bilo pa ja imenitno in “odraslo”, punce smo prav tako glasno cvilile in se smejale ter afnale, ker smo s tem zbujale pozornost, predvsem pri fantih in to nam je seveda bilo všeč. Vsak od nas je bil malo predrzen, saj je s tem pridobil priznavanje in občudovanje vrstnikov. Tako je bilo, je tudi danes in vedno bo. Da ste bili vljudni angelčki, bolj pametni od odraslih, ti ne verjamem, ali pa kot rečeno, niste bili normalni.

Se pa v določenih stvareh strinjam s tabo. Smetili nismo. Starši, profesoriji itd. so imeli eno avtoriteto in tudi če jih nismo ravno spoštovali, smo se jih vsaj dovolj bali in jih upoštevali, ker smo se zavedali posledic nasprotnega. Saj ni šlo toliko za to, da bi nas bolj brigalo kot današnjo mularijo, le bolj se nas je dalo krotiti, ker smo imeli tudi dolžnosti, ne samo pravic. Nas je pa tak način prisilil, da smo nekoč dejansko prišli do tega, da je tako res prav in smo se s pravili začeli tudi strinjati, ne samo jih po sili razmer upoštevati. Današnja mularija bo do tega prav zaradi prevelike svobode težje prišla, ker pravil enostavno ne poznajo ali pa se jih uči, da je itak vseeno, ali se jih upošteva ali ne. Zakaj bi se torej začeli z njimi nekoč strinjati, če ni v tem nobenega plusa?

Omg. Polna luna in vročina sekata na polno.
[/quote]

Ja, res žalostno, da je mladini tako dolgčas, da se ne znajo drugače zamotit, kot s takim prepotentnim, nesramnim obnašanjem. Da, res te mulce seka polna luna in vročina. A žal tudi njihove starše. Žal pa ne samo poleti in ob polni luni.

To je zato, ker starši teh otrok že od prvega leta starosti delajo na tem, da bo njihov otrok “samostojen”. Vsi ponosni, da že s štirimi leti hodi po mestu in ima prijateljčke. Vsi ponosni, da pri petih letih obvlada angleščino na mobitelu, da pri šestih letih zna že vso poštevanko in računanje.
Ponosno povejo, kako je pretepel prijateljčka pred blokom, ker je nagajal drugemu. Sicer niso bili poleg in ne vedo niti, kaj se je zgodilo in niti ne, kdo je bil prvi, ki je izzival.
Tako si zatiskajo oči, do pubertete.
Ko jim zagusti, pa je ves svet kriv. Kriv je sistem, šola, učitelji, ravnatelj…
Oni pa si ne pripisujejo nobene zsaluge za to, pa čeprav so bili v zgodnjem otroštvu tako ponosni in glasni na to “otrokovo samostojnost in iznajdljivost”.

Dejstvo je, da vi niste bili taki najstniki, a ste vzgojili take najstnike!

Moje najstništvo je bilo za mojo mamo nočna mora!
Ko gledam današnje mlade in verjemi, da ob treh mladih vidim čuda mladih ljudi, so večinoma vsi super in niti približek tvojega opisa!

Ne mešati samostojnosti z objestnostjo in nesramnostjo. Samostojnost zajema tudi odgovornost, medtem ko objestni in nesramni ne vedo, kaj pomeni beseda odgovornost. In če nesramne in nasilne otroke starši rešujejo iz neprijetnih situacij, s tem povejo, da so njihovi nevzgojenci daleč od samostojnosti.

Dejstvo je, da vi niste bili taki najstniki, a ste vzgojili take najstnike!

Moje najstništvo je bilo za mojo mamo nočna mora!
Ko gledam današnje mlade in verjemi, da ob treh mladih vidim čuda mladih ljudi, so večinoma vsi super in niti približek tvojega opisa!
[/quote]

Ne išči izgovore za svoj neuspeh pri lastni vzgoji. Moji otroci se tako ne vedejo. Po pouku grejo direkt k babici in domov delat naloge. Se ne potepajo tako kot ti, po mestu.

Kako smo pametni, a ne? Kdo pa jim je zafural Slovenijo in posral okolje? Aja, vi ki ste tako lepo vzgojeni, bogaboječi in pohlevni. Spravljali se bi nad najstnike in red delali tam kjer je najmanj treba. Zato pa je tako kot je v Sloveniji. Vse drugo ja, samo NE vaša vzgoja, ki ni za nikamor! Ti sončki bodo nekoč delali za vas, da bo za vaše pokojnine. Aja saj res, odšli bodo v tujino, zaradi vaše zapuščine, stanje v Sloveniji, kakršno je zdaj.

Jaz pa drugače vidim situacijo. Morda je bila ta gruča nekaj posebnega, kajti kolikor jaz opažam so dandanašnji najstniki veliko bolj ekološko osveščeni kot smo bili mi v njihovih letih. Spoštovanje bi si morala učiteljica pridobiti, očitno svojega poslanstva ne opravlja tako kot je treba. Najstniki običajno spoštujejo avtoriteto.

Ne mešati samostojnosti z objestnostjo in nesramnostjo. Samostojnost zajema tudi odgovornost, medtem ko objestni in nesramni ne vedo, kaj pomeni beseda odgovornost. In če nesramne in nasilne otroke starši rešujejo iz neprijetnih situacij, s tem povejo, da so njihovi nevzgojenci daleč od samostojnosti.
[/quote]

Ali ni objestno in nesramno se pretepati pred blokom?

Ne išči izgovore za svoj neuspeh pri lastni vzgoji. Moji otroci se tako ne vedejo. Po pouku grejo direkt k babici in domov delat naloge. Se ne potepajo tako kot ti, po mestu.
[/quote]

Nimajo vsi babic, da bi se jim porinilo otroke in se prelagalo odgovornost njim na pleča.

Ali ni objestno in nesramno se pretepati pred blokom?
[/quote]

Je. A tako pretepanje nima nobene zveze s samostojnostjo. Je samo merjenje fizične moči. Fantje bi se radi pokazali odrasle, a ker nimajo boljših vzorov, in ker nimajo možnosti svoje energije uporabiti bolj koristno, mislijo, da je zmaga v pretepu znak odraslosti. Kar seveda ni. Kot tudi ni znak samostojnosti.


Potem si moram tudi jaz pridobiti avtoriteto, ker so tudi meni rekli, da naj utihnem, ko sem enega opozorila, ko je brcnil plastenko v grm. Pa so me prvič srečali.
Vsi so krivi, kajne? Kaj pa vi starši? Ni čudno, da učiteljica nima avtoritete. Verjetno njihovi starši doma tudi opravljajo svoje poslanstvo, kot ga ti. In verjetno imajo njihovi starši res pravo avtoriteto.

Nimajo vsi babic, da bi se jim porinilo otroke in se prelagalo odgovornost njim na pleča.
[/quote]
Vsaka družina je odgovorna za svoje otroke. Če je funkcionalna, si lahko pomaga. Imaš sestre, brate, svake, svakinje. Jaz pazim in vzgajam tudi nečake in mi ni prav, da bi puščala mladoletne otroke ulici.


Problem je bolj v tem da se najstniško obnaša tudi ogromno odraslih ljudi nad 25 let ljudi obeh spolov.Noben ni nikoli nič kriv ,vsi iščejo neke izgovore,lažejo sami sebi in ostalim.


Evo, preberite si zgornji citat. To so ti nori, poblazneli starši, ki vzgajajo svoje sončke v podivjane stvore brez ozira na druge in svet okoli njih. Kar poglejte, baba je čist obsedena s svojim nafukom in si sploh ne more (in noče) predstavljati, da obstaja še kaj drugega razen njih. A vas potem čudi, če iz take patološke obsedenosti s svojim frocovjem pride ven kaj drugega kot podivjani najstniki brez vrednot, brez zadržkov, brez kompasa, ampak samo s polno ritjo samih sebe?


Vsaka družina je odgovorna za svoje otroke. Če je funkcionalna, si lahko pomaga. Imaš sestre, brate, svake, svakinje. Jaz pazim in vzgajam tudi nečake in mi ni prav, da bi puščala mladoletne otroke ulici.
[/quote]

Ja itak. Otroc pa vsi debeli, motorični debili in stalno na igricah, a ne? Ne hvala, raje vidim, da brca plastenko zunaj na poti v fitnes center ali odbojko in da kdaj pa kdaj razmišlja s svojo glavo in komu tudi pokaže sredinca, če je treba.


Evo, preberite si zgornji citat. To so ti nori, poblazneli starši, ki vzgajajo svoje sončke v podivjane stvore brez ozira na druge in svet okoli njih. Kar poglejte, baba je čist obsedena s svojim nafukom in si sploh ne more (in noče) predstavljati, da obstaja še kaj drugega razen njih. A vas potem čudi, če iz take patološke obsedenosti s svojim frocovjem pride ven kaj drugega kot podivjani najstniki brez vrednot, brez zadržkov, brez kompasa, ampak samo s polno ritjo samih sebe?
[/quote]

Kakšna nedoj ebanost ti seka iz posta. Tvoji stari so pri vzgoji tebe tudi pogrnil na celi črti.

Ja itak. Otroc pa vsi debeli, motorični debili in stalno na igricah, a ne? Ne hvala, raje vidim, da brca plastenko zunaj na poti v fitnes center ali odbojko in da kdaj pa kdaj razmišlja s svojo glavo in komu tudi pokaže sredinca, če je treba.
[/quote]

Kakšne igrice? A po sebi sklepaš? Moji nimajo mobilnikov. Grejo s svakinjo, sestro na sprehod. V fitnes tudi ne hodijo. Otroci ga ne potrebujejo. Vsak pameten starš to ve.
In od kdaj se “razmišljanje s svojo glavo” izraža s sredincem?
Ti pa se res razumeš v vzgojo.

Torej, če brcaš plastenko in jo na koncu brcneš v nek grm, si ekološko osveščen.

Otroku je treba že pred šolo razložiti, mu bodo učitelji dali znanje, s katerim bo v življenju lahko nekaj dosegel. In prav zaradi tega znanja si učitelji zaslužijo spoštovanje in hvaležnost.

Kakšne igrice? A po sebi sklepaš? Moji nimajo mobilnikov. Grejo s svakinjo, sestro na sprehod. V fitnes tudi ne hodijo. Otroci ga ne potrebujejo. Vsak pameten starš to ve.
In od kdaj se “razmišljanje s svojo glavo” izraža s sredincem?
Ti pa se res razumeš v vzgojo.
[/quote]

Če prav razumem debate teče okoli nevzgojenih najstnikov, kar avtorica tudi izpostavlja v temi. Kaj si ti razumela, ne vem.
Če tvoji najstniki nimajo pri teh letih že svoje družbe in so brez telefonov….potem so tvoji otroci ziher posebni sončki, a ne?

Ne išči izgovore za svoj neuspeh pri lastni vzgoji. Moji otroci se tako ne vedejo. Po pouku grejo direkt k babici in domov delat naloge. Se ne potepajo tako kot ti, po mestu.
[/quote]

Dejstvo je tudi, da te stil pisanja in besedišče izdajata 😛 😛 😛

Predvsem je dejstvo, da je avtorica veliko staršem stopila na rep in zdaj cvilijo, namesto da bi začeli vzgajat.

New Report

Close