Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek Za tiste, ki trdijo, da je kalorija enaka kaloriji

Za tiste, ki trdijo, da je kalorija enaka kaloriji

Mogoče vas bo tale članek prepričal, da to ni res.
https://vizita.si/clanek/zdravje/zelo-predelana-zivila-in-odvecna-teza.html
Sodelovalo je 20 zdravih udeležencev, 10 žensk in 10 moških. Na inštitutu so preživeli en mesec. Povsem naključno so dva tedna dobivali prehrano, ki je bila sestavljena iz zelo predelanih živil, in dva tedna prehrano, v kateri so bila taka živila zastopana v zelo majhnem številu.
Zajtrk iz zelo predelanih živil je bil sestavljen iz belega pekovskega peciva, kremnega sira ter slanine iz mesa purana. Zajtrk iz nepredelanih živil je vseboval ovseno kašo z banano, oreščki in posnetim mlekom. Oba obroka sta bila sestavljena tako, da sta imela isto energijsko vrednost ter iste količine sladkorjev, vlaknin, maščob in ogljikovih hidratov. Udeleženci so lahko pojedli toliko, kolikor so želeli.
Ko so udeleženci uživali zelo predelano hrano, so v primerjavi z dnevi, ko so uživali prehrano, ki je vsebovala malo takšnih živil, na dan pojedli za okoli 500 kalorij (2 kilodžula) več. Zelo predelan obrok so tudi pojedli hitreje.
Pri takšni prehrani so se zredili, medtem ko so pri bolj zdravi prehrani kilograme izgubili.
Povprečno so se z uživanjem zelo predelanih živil zredili za 0,9 kilograma, ravno približno toliko so izgubili, ko so jedli zdravo.
Zakaj govorimo o zelo predelani hrani in ne le o predelani? Ovseni kosmiči so predelana hrana, vendar zadržijo vse koristne učinke ovsa, ker jih izdelajo tako, da zrna le stisnejo. Zelo predelana hrana je bolj predelana in zaradi tega, četudi je lahko izdelana iz zdravih živil, vseh njihovih koristnih učinkov več nima.

Pa še boldala si iz članka :))

Udeleženci so lahko pojedli toliko, kolikor so želeli.
Ko so udeleženci uživali zelo predelano hrano, so v primerjavi z dnevi, ko so uživali prehrano, ki je vsebovala malo takšnih živil, na dan pojedli za okoli 500 kalorij (2 kilodžula) več.

Kalorija JE enaka kaloriji, če poješ več, kot porabiš, se rediš.

Kako nekateri zakomplicirate stvari, ki so tako preproste, da bolj ne morejo biti. Če poješ več kot porabiš, se rediš. Če poješ manj kot porabiš, hujšaš. Amen. Pa ne glede na to katero “vrsto” kalorij ješ.

nova
Uredništvo priporoča

Ej ti Simplicius Simplicissimus, najbolj da kr na dizel prešaltaš.

In zakaj so pojedli več zelo predelane hrane in manj nepredelane?

In zakaj so pojedli več zelo predelane hrane in manj nepredelane?
[/quote]
Ker je bolj dobra.


Ker je bolj dobra.
[/quote]

Ali pa zato, ker nepredelana hrana ne nasiti, ker je to prazna hrana in jo človek poje več, ker si prizadeva, da bi prišel do vitaminov, mineralov,…

Ali pa zato, ker nepredelana hrana ne nasiti, ker je to prazna hrana in jo človek poje več, ker si prizadeva, da bi prišel do vitaminov, mineralov,…
[/quote]

Ne nasiti? Jaz sem prej in več časa sita po enem krofu kot po skodelici domačega kislega mleka z otrobi in jabolkih. Mogoče si ti kaka izjema, ampak ljudje pojejo več tistega, kar jim je bolj všeč. Že poskus z novorojenčki je to dokazal. Dali so jim piti navadno vodo in sladkano vodo. Sladkane so vsi spili neprimerno več. Tistega, kar nam ni ravno okusno, pojemo toliko, da nismo lačni. Kar je okusno, pa damo mimogrede nekaj grižljajev več v usta ali vzamemo še malo in zraven celo rečemo, bom še malo, ker je tako dobro.

Ne nasiti? Jaz sem prej in več časa sita po enem krofu kot po skodelici domačega kislega mleka z otrobi in jabolkih. Mogoče si ti kaka izjema, ampak ljudje pojejo več tistega, kar jim je bolj všeč. Že poskus z novorojenčki je to dokazal. Dali so jim piti navadno vodo in sladkano vodo. Sladkane so vsi spili neprimerno več. Tistega, kar nam ni ravno okusno, pojemo toliko, da nismo lačni. Kar je okusno, pa damo mimogrede nekaj grižljajev več v usta ali vzamemo še malo in zraven celo rečemo, bom še malo, ker je tako dobro.
[/quote]

Kje spiš, da te ne ukradejo? In kako da te ne zaposlijo v nobenem raziskovalnem institutu? In kako da kar zastonj deliš ta zrna modrosti z nami?

Haha, kakšen glup naslov v članku. “Katera živila povzročajo prenajedanje in odvečno težo?”

Ni človek kriv, živilo je krivo, a ne?

Debeluhi so si sami krivi, da so debeluhi.

Da hoče povedat, da dest kil sala ni deset kil sala, potem pa lepo obrazloži, da je.

Debelost je lenoba, zanemarjenost in prenažiranje. Da nekdo ne opazi, da se zredi za deset dvajset kil preveč, lahko farbate sami sebe. Sam občutim takoj, kilo dve nihanja, gor dol. Toliko pa običajno skoz niham, celo akko kilo več, se pa občuti.

Za do 3 kg se ne govori o hujšanju ali rejenju, kaj šele o 0,9 😂 in še v primeru, kolikor so želeli pojesti. 😂
In prosim razloži, od kdaj zajtrk redi, če poješ do večera še celo goro hrane? In pol slišiš, saj sem samo solate jedla, s kup kilskimi omakami. In kot se venomer govori, hidracija recimo odvaja tudi vodo iz telesa, prav tako iz črevesja. In tisti, ki tega ne odvaja, bo kakšno kilo več pokasiral. Če pa še mišice krepiš, so pa vedno težje kot špeh. Po cunjah spremljate, ne po vagi. Izjema so tisti, ki imajo xy preveč kg.
Pa prosim za podatek, kdo se je bolj redil, če imajo v osnovi več mišične mase moški.
Jest tud ne maram kuhanega korenja, zato bom verjetno shujšala, ker ga ne bom jedla. 😂 Z veseljem pa kruh, ter ostalo razmerje v celem dnevu.


Al ni opazila, da ima tridest kil preveč, je kar naenkrat ratalo.😅

No, jaz sem pa na netu našla študijo, ki je trajala 2 leti, vključevala je tri kontrolne skupine z različnim načinom prehranjevanja s precej več udeleženci in pokazalo se je, da je bilo za ohranjanje teže oziroma hujšanje pomembno izključno in samo število kalorij.

Ne nasiti? Jaz sem prej in več časa sita po enem krofu kot po skodelici domačega kislega mleka z otrobi in jabolkih. Mogoče si ti kaka izjema, ampak ljudje pojejo več tistega, kar jim je bolj všeč. Že poskus z novorojenčki je to dokazal. Dali so jim piti navadno vodo in sladkano vodo. Sladkane so vsi spili neprimerno več. Tistega, kar nam ni ravno okusno, pojemo toliko, da nismo lačni. Kar je okusno, pa damo mimogrede nekaj grižljajev več v usta ali vzamemo še malo in zraven celo rečemo, bom še malo, ker je tako dobro.
[/quote]

Glede poskusov z dojenčki: naredili so jih vse sorte in dojenčki niso bili čisto nič izbirčni, jedli so vse od kraja, dokler jim niso dali sladkega. Ko so imeli na voljo nekaj sladkega, so izbrali samo še to. Kar je dokaz, da nas sladkor nese, pri ostalem pa ne delamo razlik. Vsi pa vemo, da sladkor lahko celo zasvoji.

Kalorija fizikalna enota za energijo. Tako kot je sekunda za čas, kilogram za maso, ali meter za dolžino. Tako kot 1 sekunda vedno enako traja in kot je 1 meter vedno enako dolg, tako je tudi 1 kalorija vedno enaka enota. Če rečeš, da kalorija ni enaka kaloriji, je to isto, kot da rečeš, da je 1kg sena lažji od 1kg železa. Tako neumni pa nismo, kajne
Seveda pa je zdrava prehrana še kaj več kot samo njena energijska vrednost. Prav tako hujšanje ni nujno pokazatelj zdravega prehranjevanja (shujša se lahko tudi na nezdrav način).

To pa je moral biti tezek poskus. Ker materino mleko je sladko, pravzaprav je vsako mleko sladko, tako da so po mojem kar tezko nasli dojencke, ki se niso okusili sladkega.

Sicer pa se mi zdi otroska zelja po sladkem cisto naravna. S sladkorjem najhitreje dobis potrebno energijo. Nekoc je bilo to vprasanje – pojesti nekaj sladkega in preziveti ali pojesti nekaj drugega, ne tako hranljivega, in ne preziveti. Danes je treba na podrocjih, kjer je hrane dovolj in prevec, to (sicer naravno) zeljo na primeren nacin zavirati. Kjer ni vsega prevec, pa se nihce ne ukvarja s tem, ali je otrok pojedel nekaj sladkega, ker hvala bogu, da je sploh kaj pojedel.

Mogoce pa je avtorica hotela povedati ravno to – da do energije iz sladkorja prides hitreje kot do energije iz beljakovin. Stevilo kalorij je enako (in seveda so vse kalorije enake, jih ni vec vrst), ampak iz ene hrane so hitreje na voljo kot iz druge.

To pa je moral biti tezek poskus. Ker materino mleko je sladko, pravzaprav je vsako mleko sladko, tako da so po mojem kar tezko nasli dojencke, ki se niso okusili sladkega.

Sicer pa se mi zdi otroska zelja po sladkem cisto naravna. S sladkorjem najhitreje dobis potrebno energijo. Nekoc je bilo to vprasanje – pojesti nekaj sladkega in preziveti ali pojesti nekaj drugega, ne tako hranljivega, in ne preziveti. Danes je treba na podrocjih, kjer je hrane dovolj in prevec, to (sicer naravno) zeljo na primeren nacin zavirati. Kjer ni vsega prevec, pa se nihce ne ukvarja s tem, ali je otrok pojedel nekaj sladkega, ker hvala bogu, da je sploh kaj pojedel.

Mogoce pa je avtorica hotela povedati ravno to – da do energije iz sladkorja prides hitreje kot do energije iz beljakovin. Stevilo kalorij je enako (in seveda so vse kalorije enake, jih ni vec vrst), ampak iz ene hrane so hitreje na voljo kot iz druge.
[/quote]

Ne vem, ali si že rodila in ali si dojila, ampak nekako že po 3. mesecu dojenčkom dajejo tudi gosto hrano.
Torej, nekajmesečnim dojenčkom so dali na voljo različne grižljaje različnih okusov in niso bili izbirčni. Pojedli so vse.
Ko so dodali zraven še sladke grižljaje, so jedli samo še tisto, kar je sladko. Bo zdaj šlo ali rabiš še skico?

Ne vem, ali si že rodila in ali si dojila, ampak nekako že po 3. mesecu dojenčkom dajejo tudi gosto hrano.
Torej, nekajmesečnim dojenčkom so dali na voljo različne grižljaje različnih okusov in niso bili izbirčni. Pojedli so vse.
Ko so dodali zraven še sladke grižljaje, so jedli samo še tisto, kar je sladko. Bo zdaj šlo ali rabiš še skico?
[/quote]
Ampak do 3. meseca so dojencki ze navajeni na sladek okus – od mleka.
Torej, ja, jedli so vsako gosto hrano, ker jim je itak vse novo (razen seveda sladkega, ki ga ze poznajo) in pac morajo sele ugotoviti, kaj jim je vsec in kaj ne (razen sladkega, ker za tisto ze vejo, da jim je vsec).
Ko so ugotovili, da tudi gosta hrana obstaja s sladkim okusom, ki ga poznajo in ki jih spomni na mleko, pa so zeleli vec tistega.

Pa ves, da ni samo pri dojenckih tako? Grejo odrasli ljudje v restavracijo s kako eksoticno kuhinjo, kjer ne poznajo okusov. Poskusijo vse po vrsti – na koncu pa vecina pristane na jedeh, ki so po okusu cim blizje temu, cesar so navajeni. 🙂

Kje spiš, da te ne ukradejo? In kako da te ne zaposlijo v nobenem raziskovalnem institutu? In kako da kar zastonj deliš ta zrna modrosti z nami?
[/quote]

A ti vzameš čokolatin ker si lačna, ali da se posladkaš, torej, ker je dober? Aja, gotovo boš zdaj naenkrat ena tistih svetnic, ki ne je sladkega, zato da ti ne bo treba odgovoriti na vprašanje. No, pa navadni smrtniki, ali po tvoje vzamejo, ker so lačni, ali ker je dobro?

Dobesedno imaš odebeljeno, da je kalorija enaka kaloriji, ker so se tisti, ki so jih količinsko pojedli več, pač zredili.

Enaka seveda z vidika energetske vrednosti, ker to pač kalorija pomeni – in viški te pač poredijo. Ne pa z vidika okusa in motivacije, da požreš več/manj. In tudi ne z vidika dolgoročnih bolezni.

To čisto verjamem, da te par kalorij iz človeških iztrebkov “nasiti” za zelo dolgo, ker lahko poješ en grižljaj, pa imaš za kar nekaj časa dovolj in nobene želje po več. Pa tud ko naslednjič pomisliš na hrano, se ti dvigne.

Ne vem, ali si že rodila in ali si dojila, ampak nekako že po 3. mesecu dojenčkom dajejo tudi gosto hrano.
Torej, nekajmesečnim dojenčkom so dali na voljo različne grižljaje različnih okusov in niso bili izbirčni. Pojedli so vse.
Ko so dodali zraven še sladke grižljaje, so jedli samo še tisto, kar je sladko. Bo zdaj šlo ali rabiš še skico?
[/quote]

Še 6 mesecev ni bilo, ko sem mleku rekla ne, ko sem bojda roke stegovala z Ne. Lahko pa jogurt in sir, skuto, samo mleka ne. V kavi sedaj kvečjemu, pa tudi ni mus. In kakšna gratirina stvar.
Nisem popolna, ampak mleko naj oseba kam drugam stisne iz joške. Nekaterim pa pač tudi to ustreza. Pa dej mi čokolado. Bom sita hitro.😂
Posiljevati nekoga tudi s hrano, pač ni nek način zdravega. Kot tista, pojej vse kar vidiš na krožniku. Zato se pa še v tem stoletju govori o vedno več predebelih na drugi strani.
Še v nobenem stoletju se ljudje niso tako obremenjevali s prehrano, kot sedaj. Kot majhna, sem rada trobentice jedla. 😂 Pa pojala sem se, kar pomeni miganje. 🤷‍♀️

Kako ti ni jasno, da se je skupina, ki je jedla predelano hrano, zredila, ker je pojedla 500 kalorij vec kot skupina, ki je jedla nepredelano hrano?[/b]

Zakaj pa potem vsi tako hvalijo keto dieto, ki je sestavljena iz samih maščob? Več kot poješ, bolj shujšaš, ker menda pospeši metabolizem.

Kalorije je treba jemati malo drugače

http://www.mtv.com/news/2353851/mcdonalds-diet-nutrition-schools-cisna/

New Report

Close