Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek Tesnoba

Tesnoba

Kaj je tesnoba? Kako se tesnoba loči od depresije?

Ce bi ocenila, da celotna zivljenska situacija presega tvoje zmoznosti?
Kej tazga bi bila lahko tesnoba…

Tesnoba je povezana s strahom, skrbjo, zaskrbljenostjo. S stresom.
Običajno je odziv na neko točno določeno situacijo ali problem.

Tesnoba / anksioznost: pretiran strah, zaskrbljenost, premlevanja,…
Depresija: znižana energija, manj volje, nečesa je manj kot prej.

Strah, nepopisen strah. Groza!!! 😩😵😱
Hodila sem po stanovanju sem in tja, grozljiv nemir, pot mi je tekel s podplatov, da se mi je drselo po laminatih… Pulz mi je nabijal do onemoglosti, cela sem se potila. Vroča glava in ledene roke….
Vsakič, ko sem poskušala iti od doma, sem dobila panični napad.

Posluževala sem se vsemogočih tehnik preokupacije misli, molila, recitirala pesmice, ki sem se jih spomnila, štela od 1000 nazaj po 7,… Vse je učinkovalo za nekaj minut.

Skratka, stanje, ki je bilo neprimerno bolj boleče od vsake fizične bolečine do zdaj, pa sem jih tudi že nekaj doživela.

Pa upam, da tokrat ne bom brisana; nazadne je bil moj prispevek z identično vsebino brisan, nič mi ni bilo jasno. 🤨🤔

Kako se rešiš tesnobe?

Tesnoba lahko zajema hude panične napade, bruksizem, onemogočeno zadrževanje izločkov.
Telo odreagira, zaradi dolgotrajnega psihološkega napada, ustrahovanj, mobinga, ali drugih težkih situacij, ki ogrožajo eksistenco ali življenje.
Depresija je stanje brezvoljnosti, negativizem, pomanjkanje energije, pomanjkanje svetlobe.

Tesnoba ali anksioznost je pretirana skrb za prihodnost, razmišljanje kaj bom rekel, kako bom nekaj izpeljal, strah pred nečim… Pogosto se človek tudi ne zave, da je tesnoben, sploh, če je preveč odgovoren.
Depresija pa je bolj razmišljanje o preteklosti, kjer človek sploh ne vidi prihodnosti. Ni veselja, ni čustvovanja, ni želja.
No, ne vem koliko je to strokovno, jaz tako razumem.

Obstaja srečna hrana?

Nimam izkusenj s tesnobnostjo, lahko le socustvujem… zmorem pa odgovoriti na vprasanje o srecni hrani 🙂

Seveda obstaja.
Banane, kakav (temna cokolada), kava v majhnih kolicinah, borovnice, spinaca, mandlji, orehi, kopriva, kresa, leca, alge… v bistvu vsa hrana, ki vsebuje veliko kolicino magnezija, zeleza..
goveji zrezek s teranom, jetrca 🙂
Zlasti pa hrana bogata z omega3 mascobnimi kislinami (sardele npr.)

Srecna hrana je tudi tolazilna hrana iz otrostva, ki zvabi lepe, tople spomine, znan okus in vonj nariseta nasmeh na obraz 🙂

Osrecevala naj bi celo pekoca hrana (z dodatkom cilija, kajenskega popra).

Obicajno “zadane” ocvrta hrana, kombinacija enostavnih ogljikovih hidratov in mascobe, a raje brez pretiravanj, skodi po drugih poteh.

Zelim vam cimvec nasmehov 🙂

Prava molitev ima moč delovanja nekaj časa, mogoče od nekaj minut do ure. Treba se je drugače lotit teh problemov. Bog zdravi tesnobo le, ko si na isti frekvenci z njim. Torej moraš imeti svoje misli ves čas tako naravnane. Jih pa moraš na začetku pogosto kontrolirat, kar pomeni jasno zavedanje in budnost. Kasneje postane rutina, ko čutiš da se slabše počutiš, spet postaneš bolj pozoren na misli itd.

Lep opis. Razumljiv.

Kaj kdo ve kako se po slovensko prevede “High functioning anxiety”? Oblika tesnobe, ma ne poznam slovenskega izraza in težko kaj najdem od gradiva ..

To me pa res čudi, da je bilo brisano, s aj gre za zelo koristen zapis, ki je marsikomu lahko v pomoč, pa tudi tolažbo, da ni edini.
Nas je veliko, ki se srečujemo s tem. Kaj ti je pa pomagalo? Sama sem tudi probala različne zadeve za preusmeritev misli, še najbolj mi je v teh situacijah pomagalo tapkanje EFT, a tudi ne popolnoma. Po AD in psihoterapiji, občasnemu pomirjevalu, je bilo dobro, a občasno, po kakšnem stresnem obdobju se spet pojavi.

Krasno vprašanje. 🙂

Človek je psihološko bitje v materialnem telesu. Materialno telo potrebuje materialno hrano.

New Report

Close