Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek Ekektro ovratnica z psa

Ekektro ovratnica z psa

Ima kdo izkušnje s to ovratnico. Nasa psica stara 5 mesecev je nenavadno agresivna na sosede, ki mejijo z ograjo našega vrta. Kadarkoli jih vidi zunaj se zapodi z vso agresijo na njih in dobesedno trga laja in skace kot nora. Lp

Po mojem ima psička slabo izkušnjo s sosedi.

Uradno se je ne priporoča (“mučenje živali”) – ali pa je celo prepovedana (menda v Nemčiji). Sem se pa spraševal (in tudi spraševal “strokovnjake”), kaj narediti če je pes oddaljen od tebe (seveda v vidnem polju) in je “gluh” za govorne ukaze (zunanji dražljaji so pač močnejši).
Npr. se pred teboj čez pot “usuje” čredica srn.
Osebno se mi pač zdi manjše “mučenje živali” če psa enkrat mesečno ali nekajkrat letno korektiram z najmanjšo možno silo na daljavo, kot pa, da je na vseh sprehodih na vrvici.
(Primer s srnami sva predelala in upam da si je zapomnil za naslednjič).
Se pa resnično trudim, da je uporaba tega resnično minimalna – le za dejanja, ki jih resnično ne morem tolerirati – tu gre le za odpoklic v primeru precejšnje zunanje motnje. Vse ostale zadeve “rešujemo” potrpljenjem in z priboljški.
In nama (meni in psu) mislim da je zadeva koristila – odpoklic načeloma deluje, če je preveč “zatopljen” je navadno dovolj že zvočni signal iz ovratnice.
V zadnjih dveh mesecih mislim da sem natanko enkrat uporabil impulz, v prvem tednu, ko sva zadevo uvedla, pa morda štirikrat.
Torej to pri nama ni “učni pripomoček”, pač pa le korektura v primeru nuje.
In tudi v vašem primeru bi vseeno poprej poskusil kaj drugega:
– šel z njo k ograji, jo poskusil “potolažiti”, morda skupaj stopita do sosedov, ji morda dajo kakšen priboljšek …..
– ker, kaznovati psa, ne da bi on natančno vedel, kje ga je “polomil” (in kaj se od njega pričakuje) – lahko vodi v še večje probleme

Ce se 5-mesecni mladic zaganja v tocno dolocenw ljudi, je bilo zelo verjetno z njihove strani nekaj narobe. Elektricno ovratnico bi si torej zasluzili kvecjemu oni. Ker je pes se mlad, se skupaj s sosedi potrudite zgladiti, kar so za$rali.

Mentalni, si sprobal ovratnico na sebi, preden si jo nataknil psu? Ce nisi, ne govori o “manjsem mucenju” in o tem, kaj se ti zdi, ker… se ti res samo zdi, in se to narobe.
Pravilno uporabljenega povodca se noben pes ni razumel kot kazen. Za slab odpoklic pa je vedno kriv lastnik, ker ni znal psu razloziti, kaj hoce od njega. Torej oba nazaj v solo, starostnih omejitev tam nimajo.

Se zahvaljujem za dobronamerne nasvete. Ja. impulz sem sprobal na sebi na jakosti, ki jo imam nastavljeno tudi za psa (15 od 100). Ne, ni prijetno (tudi ni namen, da bi bilo).
In tudi v šoli sva bila – vzporedno.
In ko si že tako dobro poučena – pojasni mi, kako naj se pes “zdivja” – tek pri polni hitrosti 100 ali 200m na povodcu. Ali pa se mu tega užitka pač nikdar ne privošči ?

Svetujem ti da poiščeš dobro pasjo šolo. 5 mesečni maldič NE sme lajati na ljudi, to NI normalno vedenje tako mladega psa. Sama šolam pse že 15 let in tega še nisem videla, da bi 5 mesecev star mladič zganjal agresijo. Kar se tiče sosedov, psa na povodec in do sosedov, naj psu dajejo priboljške, ti psa pohvališ… sicer pa Kaj pa pes dela na sosedovi zemlji?? Prepreči psu da hodi do sosedov. Poštimaj odpoklic, če psa pokličeš se mora ustaviti preden pride do sosedov…..

Pes ne hodi na sosedov vrt. Sem povedala, da se zaganja v ograjo, ko jih vidi. Drugače je psica ubogljiva, a ko vidi sosede ponori. Vem, da je vzgoja kljucna, poskusali smo s povodcem, takrat je mirna, a ko je spuscena in ima svobodo po vrtu je agresivna. Hodiva v malo solo in tam ni nobenih problemov. Poslusna je in ubogljiva, prijazna do ostalih psov in ljudi. Je pasme belgijski ovčar malinois.

Vzgajala ne bi niti slučajno s štromom. Edina upravičena uporaba bi se mi zdela, da se iztrga in teče ne cesto, torej je ukrep smiseln za njegovo varnost. Predlagam vam, da se lotite učenja mladička s pomočjo strokovnjakov. Vseh se žal ne da, ampak vseeno upam, da vam uspe.

,
Začni se s psom ukvarjati. 5 mesecev je “pravo testo”!
Pes je vedno tak kot gospodar.
Jaz sem do sedaj vse svoje pse popedenal, da so bili prijazni do drugih. Včasih je treba stopiti do sosedov in jim razložiti, da se trudiš!
Elektro ovratnica je mučenje psa. Jaz bi jo nadel vsakemu vodniku, ki to stori psu!

Kot je nekdo zgoraj napisal, da z ovratnico naučiš psa tudi, da ne teče čez cesto za mackami, saj gre tako za njegovo varnost, torej zato tu ne vidim mučenja. Pac ovratnico imam namen uporabljati samo za izredne primere kot so prepreciti napade na ljudi, zivali in brezglavo tekanje cez cesto.

Če ne znaš ukrotit svojega psa, potem je bolje da psa nimaš. Ko ga boš parkrat bolj na trdo prijel, vsakič ko bo agresiven, ti bo tisti trenutek malo zameril, ampak pes bo kmalu spoznal da je bil tvoj ukrep zgolj vzgojen in ti bo pes še vedno lojalen.
Vsakič ko bo agresiven ga na trdo primi za ovratnico in ga zapri v malo sobo za 1 uro.
Tako ga boš zdresiral.

Res je pa tudi, da bi se psu lahko stem naredila krivica, v primeru da pes na sosede laja z razlogom (ga je mogoče kdo kdaj brcnil, vrgel kaj v njega …)

Jaz tega pod nobenim pogojem ne bi dovolila uporabljat tistim, ki niso podučeni (s strani profija) kaj točno z njo počet in kako točno z njo ravnat.

Vse ostalo je šlepanje vodnika, ker je psa pač najlažje zrukat.

Kot rečeno, menim, da je elektrika (tako kot zatezna ali podobno) super, če 100{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} veš kaj in kdaj z njo počet. Vse ostalo je nasilje in zloraba.

Moj nasvet: poišči pomoč pri trenerju, ki bo prišel k tebi (ne v skupini) in zadevo sanirat v kali, torej dokler je še mladič.


Recimo, da imas pasmo, ki nima gena za odpoklic oz. so nekatere zunanje motnje toliko mocne, da naredi po svoje. Kaki hrt, recimo, ali kaki drugi orto lovski pes. Ampak… taksni v osnovi tudi nimajo gena za popadljivost, tako da v bistvu ni vecje skode, ce se zazene za zajcem. Zajec se bo zasopihal, hujsega pa ne bo in pes bo prisel nazaj.
Ce ima slab odpoklic in je poleg tega popadljiv… pa je slo nekaj narobe ze pri vzreji, ali pa potem pri vzgoji in ja, posledice mora nostiti pes. Dokler je lahko samo na povodcu (tudi 20 m slednem, na primer), je se itak v redu. V slabsih primerih mora biti celo stalno v nagobcniku.

Drugace pa se moznosti za gibanje vedno najdejo.
1. Vsako pasje društvo ima ograjen poligon, kjer lahko pes (izven solskih ur, seveda) “vozi kroge”, kolikor mu je volja.
2. V marsikaterem parku imajo pasjo ogrado. Ponavadi res da ta prostor ni super velik, ampak ce gres ob kaki manj frekventni uri, je dovolj prostora in miru za se zlaufat.
3. Najblizje nogometno igrisce, ki ni ravno drzavni stadion. Vecinoma niso tako zelo omrezena in zaklenjena, da ne bi mogel npr zgodaj zjutraj s psom gor. Gres pa se pred tem malo okrog, da se pokaka. Ker tudi ce poberes kakec, lahko kaj ostane in za na igrisce to enostavno ni fer.
4. Travnik med njivami. Tisti del, kjer zemlja “pociva”, ali pa je pac travnik za kosnjo. Uporabno od jeseni do pomladi, poleti pa pač samo takrat, ko je sveže pokoseno.

Mogoce je za lastnika res manj komot kot nastimat psu strom okoli vratu. Je pa za psa DOSTI boljse in jaz ne vidim vprasanja, katero pretehta.

Jaz bi priporočala individualne ure z enim od inštruktorjem iz pasje šole. Pridejo na dom in se pomenite o vaših težavah.

Ovratnice ne priporočam v nobenem primeru.
Poznam primer,ni čisto nič pomagalo.
Tako kot je ena napisala je to mučenje živali.
Lp

Psička je se pasji otrok. Tja do treh let bi bilo res pametno, da hodite z njo v dobro! Pasjo solo, ki bazira na pozitivni motivaciji (brez bodečk, električnih ovratnic, nasilja nad psom), nagrajevanje z igro in/ali priboljški.
Če jo imate zunaj priporočam naj bo z vami v hiši. Zakaj … Bom dala primer naših sosedov. Vse super fajn … samo, ko se mu zdi, da ga nihče ne gleda draži pse, ropota s kanta mi za odpadke, dela čudne glasove itd … vse samo za to, da lajajo in norijo ob ograji.
Večina psov sicer cuva svoj teritorij in če imajo preveč prostega časa potem dobiš ponavadi strahopetnega bevskaca za ograjo, ki bo stisnil rep med noge takoj ko bo prišel vn.
Moj kuža je notranji. Prav tako bi čuval, pa bil pameten ob kakšni ograji kdaj … ampak pač preusmeris pozornost in gre vredu mimo. Za to, da je danes tak kot je … je zaslužno predvsem šolanje in vsakodnevno delo, igranje, učenje na sprehodih z njim. Saj trikci so fajn. Se bolj fajn je pa pes, ki zna hodit na popuscenem povodcu pri treh letih, ki zna odlagat na daljavo in pride nazaj takoj, če se požene za divjadjo.
Ves kaj dosežeš s tresenjem z elektriko psa, ki divje laja na sosede … samo povezal bo, da so očitno res nekaj najslabšega. Zgradi zaupanje. Poskušaj ji preusmerit pozornost ob njih in nagrajevat vsako lepo obnašanje z igro/priboljški. Predvsem pa ne pozabi da je v bistvu se dete, čeprav pasje. Pozornost par trenutkov potem pa ne gre več. Izkoristi čas za učenje igro rajši v krajših etapah po par minutk potem pa naj ima malo frej … ne jo jeb* s hojo ob tebi recimo cel sprehod. Ne zmore se tega, se nekaj časa ne bo. Za to so pa sledni povodci, pa to …

Prvic slisim za gen za odpoklic.
Kot drugo, hrti niso narejeni, da samo malo razgibajo zajca.
Tretjic je pri vecjih hrtih problem, ker lahko plen predstavlja kaj, kar ni “samk” zajec.
In cetrtic, ce bos na strom dal hrta, se zagotovo ne bo ustavil, pa tudi nazaj ne bo prisel.

Popravljam, citat je sel narobe:

Prvic slisim za gen za odpoklic.
Kot drugo, hrti niso narejeni, da samo malo razgibajo zajca.
Tretjic je pri vecjih hrtih problem, ker lahko plen predstavlja kaj, kar ni “samk” zajec.
In cetrtic, ce bos na strom dal hrta, se zagotovo ne bo ustavil, pa tudi nazaj ne bo prisel.


“Gen” za odpoklic je samo prispodoba. Gre za to, da se eni psi bolj drzijo vodnika in jih npr divjad sploh ne zanima. Drugi pa se prilepijo na sled, ali pa zazenejo, in so v tistem trenutku precej nedovzetni za okolico. Velik del tega je odvisen od pasme oz. primesancu od prednikov, ker so pri pac z namenom narejeni tako, da razlicno funkcionirajo in tako pokrivajo razlicne “sluzbe”.

Hrte sem dala kot primer psa, ki mu odpoklic ni ravno “polozen v zibelko”. Takega psa pac lahko prosto spustis samo tam, kjer ne bo naredil nobene skode ali zmede. Elektricna ovratnica pa itak da ni resitev, v nobenem primeru.

*… ker so PSI z namenom narejeni…

S tem je treba znat delat in ne pretiravat.


Recimo, da imas pasmo, ki nima gena za odpoklic oz. so nekatere zunanje motnje toliko mocne, da naredi po svoje. Kaki hrt, recimo, ali kaki drugi orto lovski pes. Ampak… taksni v osnovi tudi nimajo gena za popadljivost, tako da v bistvu ni vecje skode, ce se zazene za zajcem. Zajec se bo zasopihal, hujsega pa ne bo in pes bo prisel nazaj.
Ce ima slab odpoklic in je poleg tega popadljiv… pa je slo nekaj narobe ze pri vzreji, ali pa potem pri vzgoji in ja, posledice mora nostiti pes. Dokler je lahko samo na povodcu (tudi 20 m slednem, na primer), je se itak v redu. V slabsih primerih mora biti celo stalno v nagobcniku.

Drugace pa se moznosti za gibanje vedno najdejo.
1. Vsako pasje društvo ima ograjen poligon, kjer lahko pes (izven solskih ur, seveda) “vozi kroge”, kolikor mu je volja.
2. V marsikaterem parku imajo pasjo ogrado. Ponavadi res da ta prostor ni super velik, ampak ce gres ob kaki manj frekventni uri, je dovolj prostora in miru za se zlaufat.
3. Najblizje nogometno igrisce, ki ni ravno drzavni stadion. Vecinoma niso tako zelo omrezena in zaklenjena, da ne bi mogel npr zgodaj zjutraj s psom gor. Gres pa se pred tem malo okrog, da se pokaka. Ker tudi ce poberes kakec, lahko kaj ostane in za na igrisce to enostavno ni fer.
4. Travnik med njivami. Tisti del, kjer zemlja “pociva”, ali pa je pac travnik za kosnjo. Uporabno od jeseni do pomladi, poleti pa pač samo takrat, ko je sveže pokoseno.

Mogoce je za lastnika res manj komot kot nastimat psu strom okoli vratu. Je pa za psa DOSTI boljse in jaz ne vidim vprasanja, katero pretehta.
[/quote]

“Zajec se bo zasopihal, hujsega pa ne bo in pes bo prisel nazaj.” – upam, da tvoj argument prepriča tudi lovca na bližnji preži ali slučajnega sprehajalca, ko bo ves ogorčen opisoval kako tvoj pes preganja divjad.
Seveda ne boš verjela, a tudi meni je dobrobit našega psa dokaj visoka prioriteta :-). Prizadejanje bolečin komurkoli, sploh pa mojemu “prijatelju”, mi absolutno ni v interesu. Je in bo moj prijatelj na dnevnih sprehodih 10 in več let.
So pa najine vloge jasne – jaz sem tisti, ki (mora) poskrbeti, da so najine poti prijetne, nemoteče za ostale … In kakor je on prijeten, v splošnem priden, je prišlo do “scenarijev” ko se je postavil: “no, kaj boš pa sedaj, kaj mi pa moreš? “.
Ali ni isto tudi pri ljudeh, otrocih? V nekih položajih pri absolutno permisivni vzgoji, se pri nakaterih vzpostavi občutek, da mu pač “nihče nič ne more”. Mislim da veliko vzgojiteljev in marsikateri starš pozna to “pozo”. In jo je “nerodno” reševati.
Kako šele pri psu! Naj mu rečem, “dragi”, jer ne ubogaš dva tedna ne boš gledal risank zvečer ?
Ali mu ukinem “priboljšek” za en teden. Seveda to zlahka naredim, toda zagotovo od tega nobene koristi.
Edina smiselna akcija je “korekcija” takoj v dejanju.
Sem pa tu zasledil tudi mnenja, da taka “vzgoja” morda da, toda le v rokah “strokovnjaka”. Torej – zagotovo učinkovita metoda, a “ljudstvo” s tem ne zna, bo zlorabljalo …. Dajmo podelit “licenco” za to …
Me malce spominja na medicino. Veš katero zdravilo bi ti pomagalo, a moraš iti do “strokovnjaka” (licenciranega) da ti potem predpiše to isto zdravilo, v strahu, da ga na bi “zlorabil” – zaradi tistih nekaj {04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465}, ki bi ga v resnici zlorabili. A si vsak osebno zainteresiran lahko na netu prebere veliko več o svojem stanju, zdravilu, vseh njegovih lastnostih, kot “strokovnjak”, ki mu je ta primer le en od npr. 50-ih ta dan.
In tu – zaradi tistih nekaj {04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465}, ki bi morda res na ta način (z električno ovratnico) , npr učili psa “prostor”, se ta, absolutno učinkovita metoda “stigmatizira”. In se “pogojno” dopušča le “strokovnjakom”.

Nabavili ste službenega psa, enega izmed boljših in ga že pri 5.mesecih ne zmorete krotiti???? Oddajte ga policiji ali vojski, vam bodo hvaležni. Električna ovratnica, da vam jo nataknem in vašim paglavcem.

Takšnega psa je treba ze v štartu bolj na grobo, ker so le ti precej dominantni. To ni čivava ampak belgijec!

“Zajec se bo zasopihal, hujsega pa ne bo in pes bo prisel nazaj.” – upam, da tvoj argument prepriča tudi lovca na bližnji preži ali slučajnega sprehajalca, ko bo ves ogorčen opisoval kako tvoj pes preganja divjad.
Seveda ne boš verjela, a tudi meni je dobrobit našega psa dokaj visoka prioriteta :-). Prizadejanje bolečin komurkoli, sploh pa mojemu “prijatelju”, mi absolutno ni v interesu. Je in bo moj prijatelj na dnevnih sprehodih 10 in več let.
So pa najine vloge jasne – jaz sem tisti, ki (mora) poskrbeti, da so najine poti prijetne, nemoteče za ostale … In kakor je on prijeten, v splošnem priden, je prišlo do “scenarijev” ko se je postavil: “no, kaj boš pa sedaj, kaj mi pa moreš? “.
Ali ni isto tudi pri ljudeh, otrocih? V nekih položajih pri absolutno permisivni vzgoji, se pri nakaterih vzpostavi občutek, da mu pač “nihče nič ne more”. Mislim da veliko vzgojiteljev in marsikateri starš pozna to “pozo”. In jo je “nerodno” reševati.
Kako šele pri psu! Naj mu rečem, “dragi”, jer ne ubogaš dva tedna ne boš gledal risank zvečer ?
Ali mu ukinem “priboljšek” za en teden. Seveda to zlahka naredim, toda zagotovo od tega nobene koristi.
Edina smiselna akcija je “korekcija” takoj v dejanju.
Sem pa tu zasledil tudi mnenja, da taka “vzgoja” morda da, toda le v rokah “strokovnjaka”. Torej – zagotovo učinkovita metoda, a “ljudstvo” s tem ne zna, bo zlorabljalo …. Dajmo podelit “licenco” za to …
Me malce spominja na medicino. Veš katero zdravilo bi ti pomagalo, a moraš iti do “strokovnjaka” (licenciranega) da ti potem predpiše to isto zdravilo, v strahu, da ga na bi “zlorabil” – zaradi tistih nekaj {04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465}, ki bi ga v resnici zlorabili. A si vsak osebno zainteresiran lahko na netu prebere veliko več o svojem stanju, zdravilu, vseh njegovih lastnostih, kot “strokovnjak”, ki mu je ta primer le en od npr. 50-ih ta dan.
In tu – zaradi tistih nekaj {04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465}, ki bi morda res na ta način (z električno ovratnico) , npr učili psa “prostor”, se ta, absolutno učinkovita metoda “stigmatizira”. In se “pogojno” dopušča le “strokovnjakom”.
[/quote]
Seveda so korekcije obnasanja nujne. Temu se rece vzgoja. Je pa (skoraj) enako z zivalmi in z zelo malimi otroki, dokler ne obvladajo bolj zapletenih miselnih povezav. In kot otroka drzis ob prometni crsti za roko, pac tudi psa “drzis za roko”, dokler nisi preprican, da mu je v nulo jasno, kaj ja in kaj ne. Ali pa bi npr malega otroka pustil prosto bezljati ob cesti in ga “ucil” s stromom? Mogoce pa bi uvedli kot normo? Ne nazadnje, kaj je ravno na psu tako posebnega, da ga lahko treses? Aja, pes je. Sploh kako manj zamerljivo pasmo lahko tudi mlatis in se na razne nacine postavljas za boga. Pes pa bo se vedno “samo” pes. Res da vedno bolj cuden, ampak potem ga pac das fentat in nabavis drugega.

Pa ne mi o prijateljih. Ko bos prvic strosil kakega svojega (cloveskega) frenda, ker naklepa kako neumnost (npr pijan se sam peljati domov), pa se javi.

New Report

Close