Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek Pomagajte mi glede dojenja

Pomagajte mi glede dojenja

Hčerkica je stara en mesec in do zdaj sva se še kar lepo dojili. Te dneve pa sem skoraj čez noč ostala brez mleka, kar se vidi tudi pri dojenčici, ker vleče, ampak ne dobi dovolj mleka. Probavam jo dajati večkrat na dojko, da bi se mleko “pojavilo” in bi dobila dovolj hrane, ampak joka, ker je lačna, kar pomeni, da ga ni več dovolj. Lepo bi vas prosila za pomoč oziroma nasvet, kaj lahko še naredim za mleko.

Draga mamica. Tudi meni se je dogajalo podobno. Jaz sem vztrajala. Čeprav sem bila na koncu z živci. Čim več jo dajaj na dojko ter zdravo jej in veliko pij – vode, sokov… Uspeh ne more izostati. če pa se stanje ne bo popravilo pa predolgo nikar ne pusti dojenčka lačnega. Boš pač posegla po kupljenem mleku in ga dodajala, ko bo tvojega premalo. Veliko sreče pri dojenju – meni zelo lepem delu materinstva. In izogibaj se stresa. Vse dobro.

Kaj dosti se ne da. Dobiš lahko tudi pumpico za črpanje mleka, ki naj bi pospešilo proizvajanje mleka, ampak ne pomaga vedno.

nova
Uredništvo priporoča

Zelo lep del materinstva, čeprav su bila na koncu z živci? A ni to malo čudno?

Avtorica – ne obremenjuj se toliko s tem. Boš pač dodajala AM, če ne bo šlo drugače. Ne bo konec sveta, odraslim pa se tudi ne vidi ali so bili dojeni. 🙂

Najprej se nehaj sekirati, potreben je počitek, bodi večino časa doma, lahko tu in tam krajši sprehod, še raje pa posedanje pred hišo na sončku, dobro jej (predvsem zelenjavne juhe, piščančje meso, testenine), ogromno pij (npr. zeliščne čaje po 2-3 litre na dan)…
Če boš vztrajna, bo šlo. Pa vse pohvale, da se trudiš dojiti. Če pa kljub vsemu trudu ne bo šlo, pa bohpomagaj, ne boš ne prva ne zadnja, ki ima otroka na adaptiranem mleku in ravno tako se bo razvijal kot ostali.
Pa kar mirno in srečno…

Moja prijateljica je imela enako težavo in je v lekarni kupila naravne tablete …. ne vem točno kako se kličejo, se mi zdi da Fitomama ali nekaj podobnega.
ona je takoj naslednji dan imela že polne dojke mleka. sploh ni mogla verjet!!!
zdaj je ta mala stara 4 mesece in ona še vedno vsak dan pije te tablete in pravi,da bo to jemala do enega leta.
mogoče probaj tudi ti s tem.

Vidim da se trudis, puncka joka. Po kilazi ti pa napreduje? Plenicke so polulane? Samo to je merilo. Kaj pove patronazna?
Poklici se svojega dr in prosi za sprej za v nos, sintocinon. Od tega ne bo vec mleka,se pa lazje izceja. Pa velik pocivaj, velik pij. Pivo tudi,brezalkoholno.

Kaj še lahko narediš? Lahko se lepo sprehodiš do lekarne, kupoš adaptirano mleko in nehaš mučiti ubogega otroka in sebe.
Dajte ženske nehat s to famo okoli dojenja! Če je je in fino da je, če pa ni pa pač ni in ni zato nič narobe.
Nahrani otroka in ne zganjaj drame.

Pri meni je bilo dojenje ena sama muka, kar naprej se je izmenjavalo premalo mleka, preveč mleka, pa spet premalo, pa spet mleka za 5 dojenčkov…
Ko je bilo mleka premalo, sem brez slabe vesti dala otroku adaptirano mleko, ker lačen otrok je siten otrok in siten otrok je živčna-razvalina mama. Mislim, pomisli, kako bi se ti počutila, če bi bila ves čas lačna?
Pristavljaj malo na eno uro, vmes ji daj pa AM, da ne bo lačna.

Podpis!

z laktacijskimi piškoti ( jih sama narediš, pa še okusni so, mmmmm ), ali pa pač kupiš AM.

Ključ do uspeha pri dojenju je vztrajanje (vsaj pri meni). Več kot boš dojila, več mleka bo. Daj jo k dojkam vsakič, ko zajoče. In pij dosti tekočine. Pij hektolitre tekočine. Brez tega tudi mleka ne bo.

Če pa si že naveličana vsega skupaj, kupi adaptirano mleko. Sama sem sicer vztrajala, ker sem si dojenja želela, na dolgi rok je dojenje bolj praktično, ampak če ti trud zaradi dojenja načenja živce, ni vredno.

Dojila sem 4 otroke, vse 1 leto, od tega 5-6 mesecev polno.
Pri vseh je prišlo do upada mleka pri nekje 1-1,5 mesecu in nato spet pri 3 mesecih nekje (oz. niti ne do upada mleka, ampak do povečanih potreb pri otroku, kar moje telo še ni uspelo zaznati). Kar naenkrat so bile prazne dojke, otrok je nekaj dobil, potem pa vlekel “v prazno”. Jaz sem otroka dajala na prsi zelo pogosto, tudi na pol ure, 1 uro in po nekaj dneh, recimo 2-3 je mleko začelo nastajati v večji meri in ga je bilo zadosti. Morda je bilo v teh dneh res več joka, več sitnarjenja, ampak meni se je izplačalo.
Je pa s tem dojenjem skos nekaj – ali je preveč ali premalo… ravno pri 5-6 mesecih se pa lepo ustali in se uskladiš z otrokom, da je ravno prav, no, pa začnem uvajati gosto hrano in je spet vse podrto. Ampak lej, tako je. Sprejmeš ali ne. Sama se odloči.

Najboljši recept ever: čez noč namoči fige v vodo in to spij zjutraj.

suhe fige

Ve imate težave z dojenjem, jaz pa sem v zadnjem tromesečju in imam težavo z zaprtostjo. Kako ste pa to reševale na ne škodljiv način?

Okoli 3 do 6 tednov pride do poskoka rasti in ponudba mleka ne dosega povpraševanja.
Sleči sebe in otroka in se koža na kožo zabubita v posteljo (če si to lahko privoščiš seveda).

Doji na obe dojki tako dolgo, kakor dolgo bo otrok hotel vlečt in tolikokrat kolikokrat bo hotel.
V enem podoju lahko menjavaš tudi levo in desno stran, gledaj samo, da bo podudal vse in ne samo sprednjega mleka.

POZABI tisto: 15 min na eni strani, 3 ure premora in 15 min na drugi strani.

Pa dosti moraš pojest – najbolj neumen kmet ve, da krava doji pri gobcu – jej čim več OH in ZDRAVIH maščob – polenta, bela kava proja, dobi se čaj za dojenje, sezamove palčke, jaz sem si kuhala neoluščen bio sezam in potem tisto spiješ/poješ, surovo maslo ipd – na netu si pogledj kaj je hrana za spodbujanje laktacije – jaz sem že malo pozabila.

Za hujšanje bo še dovolj časa.

Pa komot si privoščiš kako pivo na dan.

Aja pa pij pij pij in še enkrat pij.

Podoben poskok rasti in s tem navidezno “pomanjkanje mleka” je tudi pri 3 in 6 mesecih potem pa že tako ali tako počasi začnejo z gosto hrano.

jaaaaaa, fitomama je zakon!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
te tablete za dojenje se pa kličejo fitolat. fitomama je pač ime linije izdelkov za nosečnice.

jaz sem bila tudi brez mleka in mi je fitolat od fitomame ful pomagal.
več kot hvaležna sem mami, ki mi jih je prinesla.

Obrni se direktno na kakšno svetovalko za dojenje. Svetujem ti dobro hrano, pijačo, predvsem pa počitek. Če premalo počivaš, mleka ne bo!
Če ne bo šlo, pač ne bo šlo. Potrudila si se, več kot toliko se ne da narediti. Ko začne dojenček jokati ob prazni dojki, potem veš, pri čem si.
Ni treba zaradi tega delati drame. Imaš ogromno pripravkov, ki nadomeščajo materino mleko. Ogromno otrok je zraslo tudi s kravjim, kozjim ali kakšnim drugim mlekom.
Nismo vse ženske enake. Nekatere so prave “mlekarice”, druge pa ne. Ne imej zaradi tega slabe vesti.

Pozdravljena!

Pravite, da sta se z vašo deklico do enega meseca uspešno dojili, da ste skoraj »čez noč« ostali brez mleka, ker se hčerkica sicer želi dojiti, vendar ob tem joče. Vi mislite, da joče, ker ne dobi dovolj mleka.

V navedeni situaciji bi bilo smotrno preveriti težo dojenčice, kako napreduje. Minimalen napredek je od 110 do 115g na teden, povprečno pridobivanje teže pa od 140 do 250 g na teden. Poleg tega je pomembno slediti spanju in pleničkam; če po podoju spi od dve do štiri ure in ima dnevno od šest do osem mokrih pleničk, naj vas nikar ne skrbi, da imate premalo mleka. Preverjajte tudi blato. Predlagam tudi, da se v zvezi z navedenim posvetujete s patronažno sestro ali pediatrom, če imate v kratkem pregled.

Kar se mi zdi v vaši situaciji zares pomembno pa je, da premislite kaj se je skoraj »čez noč« zgodilo; ste spremenili prehrano, začeli jemati zdravila, prehranska dopolnila, se vam je zgodilo kaj, kar je pri vas povzročilo stres? Če sta se namreč do sedaj uspešno dojili, se je zagotovo zgodilo nekaj, kar je poseglo v vajin ritem.

Lep pozdrav,

Jasna Dolamič Gričar, družinska terapevtka, vzgojiteljica predšolskih otrok in poporodna doula
http://izobrazevanje-in-svetovanje-jadro.si/

Jasna Dolamič Gričar, mag. Izobraževanje in svetovanje JADRO, s.p. tel: 040 761 258 http://izobrazevanje-in-svetovanje-jadro.si/

Mene pa zanima. Koliko dolgo ste ve dojile svoje otročke?

Podpis!
[/quote]

Kar obupat je neodgovorno do otroka. Jaz bi poklicala kakšno LLL svetovalko. Meni so krasno pomagale. Pa ne čakaj predolgo. dlje ko čakaš, težje je spravit nazaj.
Ni vseeno ali živiš od polnovredne hrane ali od paštet. Res pa je, da preživiš.

Moj podpis. Čeprav zelo podpiram dojenje, mi je mučenje sebe in otroka za vsako ceno velika bedarija.

Dojila prvo 1.5 leta, nato sem se naveličala in sem ji rekla, da ni več in je bilo takoj konec.
Drugo dojim sedaj že 3 mesece.

New Report

Close