Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek motike help :-)

motike help :-)

dajte mi razložit kot malemu otroku (potem, ko se nehate po tleh valjati od smeha:) tale šment o motikah, za kaj (in zakaj) se rabijo, lahko tudi kakšno povezavo na malo teorije:

– motika rogačka
– motika koperska
– nihajna motika
– ozka/majhna motika
– široka/velika motika
– trapezna motika
– kultivator motika

pa zakaj imajo ene motike na nasprotni strani 2 ali 3 roglje

Imam tri in nimam pojma, kako se jim reče. Delam pa z njimi vse, tako na vrtu kot na njivi. Ta velika, če rabim za kakšne korenine posekat, je sosed prej na brusu ven potegne, da je ostra kot britev.

Tista mala, ki ima na drugem koncu dva roga se ji reče kapuljica.

nova
Uredništvo priporoča

Z rogljami je primerna za rahljat zemljo okrog sadik.


Se ne valjam po tleh. Ne poznam nobene od omenjenih. Slišala sem nekoč nekje za neko nihajno motiko, a se mi ne sanja o čem gre.

Koperska je za zbito istrsko zemljo. Težka in malo širša, na gorenjskem ji pravimo rovnca. Ko sem tako zemljo kopala z lahko trikotno nisem naredila nič.

Evo, rovnico in motiko tudi sam ločim, ker so me na arheoloških izkopavanjih malo podučili…pa tisto trizobo za rahljanje tudi poznam, a ne vem, kako se ji reče pravilno. To je pa to.

Prekajen meso dl cajt gvera;)

Kultivator motika naj bi obračala zemljo brez pogona. Motokultivator jo obrača s pogonom če je to prava izpeljanka.
Ali pa je to fensi ime za lopato štiharco.
Vseh naštetih na vrtu ne potrebuješ. Odvisno je od zemlje. Dve motiki in lopata štiharca je dovolj.

Motike sicer znam uporabljati, a pojma nimam, kako se kakšni reče in kakšna je predvidena uporaba določene izmed njih. Me pa čudi, da bi bilo samo toliko vrst motik, kot navaja avtor. :-/

Motika rogačka – pri nas jo imajo za v vinograde, za rahljanje okoli trt.
Jaz jo včasih uporabljam za bolj zbite zadeve, ker je težja od trikotne.
Koprski pri nas rečemo rovnica, namesto trikotna je ravna
Nihajna motika, če prav mislim, kj tista, ki je bolj namenjena pletju, ima spodnji del gibljiv
Ozka motikica tudi za pletje in okopavanje med bolj gosto zasajenimi zadevami?
Trapezno sem že videla, ne vem pa za kaj naj bi bila dobra.
Kultivator pa pojma nimam, prvič slišim.

kje si pa prišel do vseh teh izrazov?
vem samo za motiko in rovnico ☺

Na motike se ne spoznam, jih imamo doma, znam uporabljat, a slišala le za motiko in rovnico. Rovnica naj bi bila bolj ozka motika.

Pri nas uporabljamo še plevenico – to je “motika” s krajšim ročajem, tako da je pri uporabi potrebno biti sklonjen, na eni strani je širša, na drugi ožja.

Po moje je to vse skup posledica marketinga. Enako, kot ne potrebuješ recimo specialne posode z vložkom za kuhanje testenin. Ali pa iPhona za jurja s funkcijami, ki jih niti slučajno ne potrbuješ. Ampak obstaja in se prodaja, ker je folk prepričan, da to res rabi.

New Report

Close