Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek Najemi brez pogodb

Najemi brez pogodb

Planiram se vselit v neko stanovanje, kjer bi lastnik rad izplačilo na roko in brez pogodbe, bi pa dovolil prijavo začasnega bivališča na ue tako, da urediva soglasje da sem notri. Kar se mene tiče, je on precej na slabšem pravno gledano in, če imam tam prijavljeno začasno, me ne more na cesto iz danes na jutri, ampak je rok 90dni se mi zdi.
Vprašanje: če me začne izsiljevat za keš v smislu da je najemnina (ki je uradno zgleda ni) po novem višja al pa da jo ta mesec “še ni bilo” recimo, ali mi karkoli lahko dokaže? Če začne pametvat okoli škode ipd ? Da smo na jasnem, seveda ni moj namen njemu frdirbavat in ne plačvat. Računam da njemu ne bit izsilkevalec. Me pa tudi zanima, kako zelo na slabšem sem kot “klasik podnajemniki” če začne imet ideje?

Take situacije kar kricijo po problemih.
Tebe varuje samo posest stanovanja.
Ce bi te probal vrzti ven preko sodisca, postopek ne bi bil dolg, ker nimas najemne pogodbe.
Na drugi strani pa on tezje iztozi od tebe kaksno najemnino (ce ne bos placeval), ker ni papirja koliko naj bi najemnina sploh bila dogovorjena, kdaj zapade itd.

Pogodba gor ali dol – v takšni situaciji sta oba v podobnem sr****…

Menda ne misliš dajati denarja iz rok, brez da bi ti on podpisal prevzem? Pa menda se ne misliš vseliti, brez pofotografiranega stanovanja, z datumom in podpisom?

Če imaš to dvoje – pa tudi ni nobenega problema dokazovati dejansko stanje

nova
Uredništvo priporoča

Torej pofotkam flet in pripravim list papirja kjer se vsak mesc oba podpisujeva da sem dal keš?

Ti sam potrdila sprejemi da si mu dal tok in tok denarja, da si pokrit.

ni rok 90 dni ampak te lahko vrže ven takoj.če mu boš plačeval tako kot sta dogovorjena tudi njemu ni v interesu da te izseli. Za morebitne poškodbe stanovanja ti pa ne bo vrnil varščine. In ker nimaš pogodbe se nimaš komu žalit.

Sorri če komplociram. Imam namen nardit tabelco kjer bom lpo po mescih pisal kdaj je dobil denar in koliko in za katero obdobje. Ko pride po denar, podpiševa. A to overim kje? Mislim to da imam lahk prijavljeno začasno pa me tud reši tistega tipičnega oddajanja na črno. Torej me ne more kar vrečt, če živim notri kot “mrzla sestrična” ali “fant od hčere”, če karikiram.

90 dni je odpovedni rok s pogodbo. Če nimate ničesar in prijavite bivališče tako, da on da soglasje, lahko to soglasje on kadarkoli prekliče in zahteva, da se odselite.
Res ne priporočam najema brez pogodbe, v obojestransko korist.

ni rok 90 dni ampak te lahko vrže ven takoj.če mu boš plačeval tako kot sta dogovorjena tudi njemu ni v interesu da te izseli. Za morebitne poškodbe stanovanja ti pa ne bo vrnil varščine. In ker nimaš pogodbe se nimaš komu žalit.
[/quote]

Ne govori nekaj na pamet.

Kadarkoli se kdo posluzi samovolje, je to lahko predmet motenja posesti. Spori okrog izpraznitve se resujejo sodno. Ko pa pride do sodnega postopka, je pa na boljsem tisti, ki ima vec papirjev.

Avtor. Overitve podpisov ti nic ne pomagajo oziroma ne bos nic posebnega dosegel s tem.
Kot sem rekel, ti samo zbiraj potrdila da je prejel tak in tak znesek tega in tega dne pa njegov podpis. Da mas nek dokaz komu in kdaj in koliko denarja si dajal iz rok.

Brez pogodbe: sej če kaj poškodujem in pobere varščino pač je logično da je tko a ne. Zato pa tud pofotkam ob vselitvi.
Fairy: a začasno bivališče pol nič ne hasne al kaj? Mislim, če prekilče soglasje, potem mora verjetno ta informacija nekako pridet do mene (verjetno pisno) in posledično je verjetno nek rok izselitve s tem povezan?

Ne govori nekaj na pamet.

Kadarkoli se kdo posluzi samovolje, je to lahko predmet motenja posesti. Spori okrog izpraznitve se resujejo sodno. Ko pa pride do sodnega postopka, je pa na boljsem tisti, ki ima vec papirjev.

Avtor. Overitve podpisov ti nic ne pomagajo oziroma ne bos nic posebnega dosegel s tem.
Kot sem rekel, ti samo zbiraj potrdila da je prejel tak in tak znesek tega in tega dne pa njegov podpis. Da mas nek dokaz komu in kdaj in koliko denarja si dajal iz rok.
[/quote]

Lej, zakon ti nudi pravico, da zahtevaš t.i. potrdilo o plačilu svoje obveznosti.

296. člen

(1) Kdor popolnoma ali delno izpolni obveznost, ima pravico zahtevati, naj mu upnik o tem na svoje stroške da pobotnico (priznanico).

Če te pravice ne bos izkoristil, lahko (v primeru kasnejsega spora) tvegas kako njegovo sprenevedanje, da mu nisi nic placeval. Takrat na dan privleces ta potrdila in si tako zavarovan.

V stanovanju te (pred samovoljno izselitvijo) varuje samo zadnja mirna posest. Ce zahteva izpraznitev preko sodisca, bo proces trajal max. eno leto (da gre stvar čez obe inštanci), pri najemni pogodbi pa te varuje nek fiksno določen datum, do kdaj ne rabis imet skrbi oz. v primeru da je za nedolocen cas, imas varnost nasploh, dokler ne krsis pogodbe. Ce lastnik izvede izpraznitev v lastni reziji, tvega tozbo pred motenjem posesti, ki jo bo definitivno izgubil

Če dam torej na plano tabelco ki sva jo podpisovala to zdrži kot pravno dokazilo?
+A naj pol vsaj sklenemo pogodbo s katero ne grem na upravno ampak grem s soglasjem? Mi to kej pomaga v primeru sporov?

Ne govori nekaj na pamet.

Kadarkoli se kdo posluzi samovolje, je to lahko predmet motenja posesti. Spori okrog izpraznitve se resujejo sodno. Ko pa pride do sodnega postopka, je pa na boljsem tisti, ki ima vec papirjev.

Avtor. Overitve podpisov ti nic ne pomagajo oziroma ne bos nic posebnega dosegel s tem.
Kot sem rekel, ti samo zbiraj potrdila da je prejel tak in tak znesek tega in tega dne pa njegov podpis. Da mas nek dokaz komu in kdaj in koliko denarja si dajal iz rok.
[/quote]

brez pogodbe in mi ne plačaš najemnine in stroškov kateri so naslovljeni name te postavim pred vrata. še nikoli nisem podpisal da sem prejel denar za najemnino in še nobeden se ni prijavil na mojem naslovu.dogovor je obojestranski in dokler se ga držiš si si lahko v stanovanju.
In če te postavim pred vrata nimaš nobenega dokaza da bi kje na sodišču prijavil motenje posesti.

brez pogodbe in mi ne plačaš najemnine in stroškov kateri so naslovljeni name te postavim pred vrata. še nikoli nisem podpisal da sem prejel denar za najemnino in še nobeden se ni prijavil na mojem naslovu.dogovor je obojestranski in dokler se ga držiš si si lahko v stanovanju.
In če te postavim pred vrata nimaš nobenega dokaza da bi kje na sodišču prijavil motenje posesti.
[/quote]
Joj. A ne bi bilo bolje, da bi stvari uredila tako, da bi za oba bilo dobro?

Da sem v tvojem stanovanju, ni problema. Vzemimo scenarij: redno plačujem kot dogovorjeno, oba podpisujeva moj papir. Pol pa iznenada hočeš od mene še enkrat toliko denarja. Pogodbe ni, ki bi določala znesek. Pogodbe ni, ki bi dokazovala da sem ga dolžan dat. Seveda se izselim ob prvi priliki ob takih problemih, ker nimam želje bit v stanovanju takega človeka. Zanima me, če se lahko čez noč znajdem na cesti, tudi če imam urejeno začasno bivanje? Mar ni prav to pol motenje posesti, ker me vržeš iz “tudi mojega” stanovanja kjer sem pač uporabnik glede na prijavo? A res ni nekega roka? Ker to pol ni tiso čistonna črno a ne. Neki me mora varovat da imam dostokanstveno obdobje najdet nov prostor. Ali pač …

Naj torej uredim pogodbo ki je ne nesem na ue? Ali ta pogodba kaj velja? Prijavim pa se pač na podlagi soglasha

brez pogodbe in mi ne plačaš najemnine in stroškov kateri so naslovljeni name te postavim pred vrata. še nikoli nisem podpisal da sem prejel denar za najemnino in še nobeden se ni prijavil na mojem naslovu.dogovor je obojestranski in dokler se ga držiš si si lahko v stanovanju.
In če te postavim pred vrata nimaš nobenega dokaza da bi kje na sodišču prijavil motenje posesti.
[/quote]

Si pa naiven.
Proces postaviti nekoga pred vrata ni samo to da ga postavis pred vrata. Je tudi izpraznitev stanovanja vseh osebnih stvari, ki se znajdejo pred vrati ali bilo kje. Tisti ki je postavljen pred vrata vsa ta dejstva lahko mirno poslika kot dokaz za bodoc sodni postopek, lahko poklice tudi policijo da o tem napravi zapisnik (da so vse stvari pred vrati). Ce pa ti se to ni dovolj, moras pa razumeti tudi to da ima vsak sorodnike in prijatelje, ki bi na sodiscu kot price mirno lahko potrdile, da je g. izseljeni se do pred kratkim zivel v tistem stabovanju in da je bil zdaj izseljen, tako da s to samovoljo lahko uspes samo pri naivnezih, pri meni ne bi uspel.

Dej ne mesi nekega upravnega postopka (prijava prebivalisca) z navadnim civilnim razmerjem med dvema posamzenika. Prijava ali neprijava prebivalisca te v nicemer ne varuje v razmerju do najemodajalca. Tebe varuje samo zadnja mirna posest v stanovanju. Po crki zakona nima nihce pravice v lastni reziji opravljati izpraznitve nepremicnine, ampak izkljucno preko sodnega postopka. Ce te lastnik zeli iz stanovanja in ti ne gres sam, te tozi na izpraznitev. Na pamet mislim da je 111. Cl. SZ, da gre za nezakonito rabo stanovanja ce nimas pogodbe. V tem primeru nimas sans v sodnem postopku in si varovan samo do pravnokocnosti sodne odlocbe oziroma do dne ko se zacne izvrsba preko izvrsitelja.

Ce pa naletis na nekoga, ki se rad stvari loteva v lastni reziji, pa te postavi na cesto tako in takrat ko se njemu zdi, pa ti njega tozis na motenje posesti. V tem primeru se zacasno odselis nekam drugam, v najem ali v pocen hotel, pa nato ta strosek se iztozis v posebnem postopku kot skodo, ki ti je nastala v primeru da sodisce ugotovi, da ti je posest motil nezakonito.

Ce ne bosta imela najemne, ti samo zbiraj potrdila da si mu placeval. Ostalo so njegovi problemi. V minialnem smislu te varuje posest stanovanja in dejstvo, da te nihce ne more izseliti v lastni reziji.

Dej ne mesi nekega upravnega postopka (prijava prebivalisca) z navadnim civilnim razmerjem med dvema posamzenika. Prijava ali neprijava prebivalisca te v nicemer ne varuje v razmerju do najemodajalca. Tebe varuje samo zadnja mirna posest v stanovanju. Po crki zakona nima nihce pravice v lastni reziji opravljati izpraznitve nepremicnine, ampak izkljucno preko sodnega postopka. Ce te lastnik zeli iz stanovanja in ti ne gres sam, te tozi na izpraznitev. Na pamet mislim da je 111. Cl. SZ, da gre za nezakonito rabo stanovanja ce nimas pogodbe. V tem primeru nimas sans v sodnem postopku in si varovan samo do pravnokocnosti sodne odlocbe oziroma do dne ko se zacne izvrsba preko izvrsitelja.

Ce pa naletis na nekoga, ki se rad stvari loteva v lastni reziji, pa te postavi na cesto tako in takrat ko se njemu zdi, pa ti njega tozis na motenje posesti. V tem primeru se zacasno odselis nekam drugam, v najem ali v pocen hotel, pa nato ta strosek se iztozis v posebnem postopku kot skodo, ki ti je nastala v primeru da sodisce ugotovi, da ti je posest motil nezakonito.

Ce ne bosta imela najemne, ti samo zbiraj potrdila da si mu placeval. Ostalo so njegovi problemi. V minialnem smislu te varuje posest stanovanja in dejstvo, da te nihce ne more izseliti v lastni reziji.
[/quote]

Evo 111 je …

111. člen
(uporaba stanovanja brez pravnega naslova)
(neuradno prečiščeno besedilo)

(1)Oseba, ki uporablja stanovanje, pa z lastnikom ni sklenila najemne pogodbe oziroma ni podaljšala najemne pogodbe, sklenjene za določen čas, uporablja stanovanje nezakonito.

(2)Lastnik lahko kadarkoli vloži tožbo na izpraznitev stanovanja pri sodišču splošne pristojnosti. Spori se rešujejo prednostno.

(3)Določbe prejšnjih odstavkov se ne uporabljajo za prejšnje imetnike stanovanjske pravice in njihove družinske člane, če do sklenitve najemne pogodbe ni prišlo zaradi razlogov na strani lastnika.

Vse gre preko sodisca.

Odpovednega roka nimas ker nimas nobene pogodbe.

Nobeden te ne bo izselil če boš plačeval kot sta zmenjena. Ponavadi se zmenita za eno leto potem pa podaljšuje pač stvar dogovora. In v tem letu ta cena drži. Jaz ti govorim za sebe. Če ti bo pa dvignu najemnino je pa najbolje da greš drugam.

Pogodba, ki je ne nesem na ue, ampak je samo med nama, vendar legit izpolnjena, potem kaj pomaga?

Glej, pogodba je must, obvezna. Če ni pogodbe, sploh ne najemaj.
Če lastnik plačuje davek od oddajanja, je njegov problem in ti se ne vtikaj v to.
S pogodbo greš na UE in prijaviš svoje bivališče, začasno ali stalno, to se sam odločiš.

To ne drži, lahk te vrže ven takoj, prijava bivališča na UE nima veze s tem, kdaj te lahko ven zabriše, to je odvisno od najemne pogodbe.

prijava na UE nima čisto nič veze s pravicami in odnosom med tabo in najemodajalcem. To je samo stvar med tabo in državo, kam boš lahko dokumente dobival oz. kje te država lahko najde. Kaj več od tega pa ne. To čisto nič ne ščiti ne njega pred tabo ali tebe pred njim oz. nič med vama ne ureja.

Ampak vem če nekdo ”hvata krivine” ima že nekaj za bregom.
Mislim da si zaslužiš za svoj denar mirno spat.

New Report

Close