Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek Javna tribuna: Zdrav razvoj stopal in preprečevanje težav

Javna tribuna: Zdrav razvoj stopal in preprečevanje težav

Zdravo in pravilno razvito stopalo vpliva na kakovost življenja in preprečuje marsikatere zdravstvene zaplete v odraščanju otroka. O podpori, ki jo starši lahko zagotovimo otroku, tudi z izbiro ustrezne obutve, bo tokrat spregovorila fizioterapevtka Špela Gorenc Jazbec.

Pridružite se nam 19. 3. 2019, ob 11. uri in se prepričajte, da pri skrbi za zdrav razvoj nogic delate vse prav.

[img]https://med.over.net/wp-content/uploads/2019/03/novorojen{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465}C4{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465}8Dek-stopala-nogice-1024×683.jpg[/img]

Novorojenčki imajo nekako hecno zvite nogice in tudi naša malčica jih ima. Vendar so mi prijateljice rekle, da se to poravna. Do kdaj se to poravna in kdaj je čas, da na to opozorim pediatrinjo? Ne bi rada delala panike, me je pa strah, da ne bi kaj zamudila.

Pozdravljeni, hčerka je stara 9 mesecev in se že konkretno postavlja na noge. Zanima me, kakšna obutev je primerna za tako malega otroka, posebnosti z nogicami nima. Kako pa je s pomaganjem pri hoji. Slišala sem, da držanje za rokice, da otrok roke drži navzgor nad ramena, ni najbolj priporočljivo. Je sploh smiselno, da starši pomagamo? Hvala!
LpTinka

Mi se pa soočamo s težavo pri izbiri čeveljčkov in imam nekaj vprašanj:

1. kdaj je dobro začeti obuvati čeveljčke in do kdaj ima samo nogavičke?
2. kaj se priporoča, ko otrok začne stopati – mehke ali trde, mnenja so še vedno deljena in berem o obeh variantah
3. Je potrebno neko uvajalno obdobje, npr. da prvi dan pol ure nosi, drugi dan 1 uro …?

Hvala za odgovore.

opažam nepravilnost pri svoji leto in pol stari hčerki, pediatrinja pa pravi, da počakajmo še pol leta. kam naj se obrnem za nasvet in pregled? če ne gre na napotnico sem pripravljena tudi plčačati.

Lahko na podlagi fotografije vidite, če gre za nepravilen razvoj ali je potreben obisk v ambulanti? Kako v tem primeru priti do vas?

Do kdaj pa je pomembno, da nosimo zdrava obuvala in pazimo na razvoj stopal. Naša 8-letnica si sama izbira in nimam možnosti, da bi jo prepričala v nekaj, kar noče. Če bi jaz vedela da je pomembno bi bolj odločno nastopala, zdaj pa kar pristanem.

Kaj pa platfus? Priporočate ortopedske čevlje ali kakšne posebne vaje?

Vesela bom odgoborov na naslednje:
1. Do kdaj je najbolj pomembno, da ima otrok nove čevlje?
2. Kje kupiti dobro obutev za otroke po 2 letu? Za prve korake je kar nekaj ponudbe, za večje pa je vse trdo, z debelim podplatom… Gledala sem barefoot obutev na strani Solemio. Je to ok izbira? Svetujete še kake druge superge, pa da je morda cena dostopnejša?
3. Kako izbrati velikost? Če izmerim stopalo, dodam 1cm se mi zdi da pride preveliko. V nasprotnem primeru pa hitro tišči. Ko otroku čevelj obujemo, ponavadi še ne zna povedati, če mu je prav in kakor viidm v vrtcu v veliki meri otrokom kupujejo premajhno obutev.
4. So čevlji za bosonogi način hoje najprimernejši tudi za odrasle? Naj bi jih imeli čimveč ali niti ne?
Najlepša hvala!

Pozdravljeni,

4 leta hčerka ima eno stopalo pravilno oblikovano in lepo hodi, z drugim pa preveč na noter, kot platfus. Nosi večino Ciciban čevlje in copate, ki so mogoče malo bolj stabilni in peta ojačana, da ji noga ne bi uhajala, pa vseeno ni ok. Kaj lahko naredimo v tem primeru?

Moje vprašanje se ne nanaša ravno na nepravilnost stopal, pa vseeno vprašam, če mi boste mogoče znali svetovati. Naš otrok (8) ima velikokrat glivične okužbe stopal in še zdaj nismo ugotovili, kaj vedno znova to nadlogo povzroča. Je možno, da so mu čevlji pretesni in se mu zato noge tudi večinoma potijo. Lahko svetujete, kakšni čeveljčki bi bili najbolj primerni? Mogoče bolj odprti, usnjeni?

Pozdravljeni,

Začenjamo z današnjo javno tribuno, ki bo za vprašanja odprta do 12.00 ure.
Dobrodošla so vsa vprašanja in tudi uporabniške osebne izkušnje.

Pozdrav gostji strokovnjakinji Špeli Gorenc Jazbec, diplomirani fizioterapevtki s specialnimi znanji iz razvojne nevrofizioterapije, ki bo odgovarjala na vaša vprašanja ali izkušnje povezane z zdravim razvojem stopal, preprečevanjem morebitnih težav ter kako otroku pomagati pri prvih korakih v svet z izbiro ustrezne obutve.

Vabljeni, da sodelujete!

Uredništvo
Med.Over.Net

Lep pozdrav vsem skupaj tudi iz moje strani.

*** Špela Gorenc Jazbec, diplomirana fizioterapevtka s specialnimi znanji iz razvojne nevrofizioterapije Baby Handling https://www.baby-handling.com [email protected] 041 290 759

Pozdravljeni.
Novorojenčki imajo nogice še precej v pokrčenem položaju, tudi stopala še niso optimalno poravnana. Ker razvoj stopal najbolj intenzivno poteka v prvem letu starosti, kasneje se malo umiri in upočasni, naj bi se stopala ˝poravnala˝ preko različnih gibalnih faz razvoja. Tako, da ko začne otrok z vstajanjem ob opori, morajo biti stopala poravnana. Seveda že pred vstajanjem dojenček ne sme imeti večjih odstopanj v poravnavi in drži stopal. Običajno, če opazimo pretirano obračanje stopal na noter, na ven, to velikokrat pomeni kompenzacije na račun mišičnega tonusa. Obračanje samo enega stopala pa običajno kaže na asimetrijo v telesu. Po tretjem, četrtem mesecu, ko se začne dojenček samostojno obračati na trebušček, mora imeti nogice v trebušnem položaju v širini medenice, sproščeno iztegnjene, brez zategovanja v stopalih. Skratka, v gibanju stopal, nogic, mora prevladovati veliko različnih gibov, prosto gibanje, nič enoličnih vedno enakih položajev, gibov.

*** Špela Gorenc Jazbec, diplomirana fizioterapevtka s specialnimi znanji iz razvojne nevrofizioterapije Baby Handling https://www.baby-handling.com [email protected] 041 290 759

Pozdravljeni.
Trenutno še nič konkretne obutve, dokler ne bo res samostojno shodila, tudi v zunanjem okolju. Najbolj priporočljive so kakšne nogavičke z nedrsečim podplatom ali pa kakšni res čisto mehki copatki. Še vedno najboljše pa je, da je veliko bosa, če je le možno. Kar se hoje tiče, pa jo čim več pustite, da se samostojno dviga in hodi ob opori. Vodenja v hojo z držanjem za roke pa se ne priporoča, ker s tem otrok ne pridobiva na kvaliteti same hoje. Vso težo svojega telesa prenese na vaše roke in potem samo še avtomatsko premika noge, brez prenosov teže iz ene noge na drugo in vsega kar paše zraven. Čim več jo pustite samo, brez učenja hoje, bo za njo to najboljše. Ko bo dovolj pripravljena se bo spustila sama od sebe.

*** Špela Gorenc Jazbec, diplomirana fizioterapevtka s specialnimi znanji iz razvojne nevrofizioterapije Baby Handling https://www.baby-handling.com [email protected] 041 290 759

Pozdravljeni.
1. Ko otrok začne s samostojno hojo v zunanjem okolju, takrat mu je potrebno obuti čevlje. Dokler pa hodi samo po notranjih prostorih pa kar v nogavičkah z nedrsečim podplatom. To velja tudi še za kasneje.
2. Otroški čeveljčki naj bodo mehki, lahko imajo nekaj opore okoli pete, vendar vseeno ne pretrdo. Če le vreme dopušča, naj segajo pod gleženj ne čez. Podplat naj bo mehek in upogljiv v vse smeri, in ne predebel. Pri prstkih naj bo čevelj dovolj širok, da ne tišči prstkov skupaj. Predvsem naj bo primerno velik, ne prevelik in ne premajhen.
3. Otroci niso navajeni nošenja obuval, zaradi tega se res priporoča, da z nošenjem čeveljčkov začnemo počasi. Ko mu prvič obujemo čevlje, mu jih obujemo lahko za krajši čas in potem ta čas po potrebi podaljšujemo. Vsekakor pa, ko pridemo v zaprt prostor (kam na obisk ali kaj podobnega), čevlje otroku sezujemo, da se stopalo spet malo ˝nadiha˝.

*** Špela Gorenc Jazbec, diplomirana fizioterapevtka s specialnimi znanji iz razvojne nevrofizioterapije Baby Handling https://www.baby-handling.com [email protected] 041 290 759

Pozdravljeni.
Ko otrok shodi, običajno traja kakšne 3 do 4 mesece od tistih prvih korakov, da res osvoji hojo tako kot naj bi jo. Če po teh začetnih mesecih, še vedno opažate nepravilnosti, potem je najbolje, da se obrnete na kakšnega fizioterapevta/tko, verjetno samoplačniško, da pogleda in oceni stanje in kako bi bilo najbolje ukrepati. V kolikor pa so ta odstopanja večja, oziroma precej opazna in jih opažate že dlje časa, pa je velikokrat smiselno ukrepati tudi že prej. Sicer je pa tako, nobenemu otroku ne bo škodila kakšna vaja za bolj kvaliteten razvoj. Najlažje bi bilo seveda, če bi vam pediatrinja dala napotnico za pregled v razvojni ambulanti, kjer se potem, če se vidi da je potrebno, začne tudi s fizioterapijo. Največkrat so že kakšne lažje vaje, ki jih potem lahko izvajate sami doma, tudi že čisto dovolj. Vendar po mojih izkušnjah, se jim velikokrat za kakšna minimalna odstopanja niti ne zdi smiselno dajat napotnice. Kar je škoda, saj velikokrat sploh ni potrebno veliko, pa se stanje hitro popravi.

*** Špela Gorenc Jazbec, diplomirana fizioterapevtka s specialnimi znanji iz razvojne nevrofizioterapije Baby Handling https://www.baby-handling.com [email protected] 041 290 759

Pozdravljeni.
Na podlagi fotografije je težko oceniti realno stanje. Najbolje je, če se otroka vidi v živo, kjer se lahko oceni tako mišični tonus, kot gibanje in še vse ostalo kar iz fotografije ni moč oceniti. V primeru, da bi se želeli oglasiti pri meni, je najbolje da mi pošljete elektronsko sporočilo ali pa me pokličete po telefonu. Vse kontaktne podatke pa najdete na moji spletni strani.

*** Špela Gorenc Jazbec, diplomirana fizioterapevtka s specialnimi znanji iz razvojne nevrofizioterapije Baby Handling https://www.baby-handling.com [email protected] 041 290 759

Pozdravljeni.
Za zdrava obuvala in skrb za pravilen razvoj in udobje naših stopal skrbimo celo življenje, če želimo na starejša leta imeti čim manj deformacij stopal. Pri otrocih pa je to še toliko bolj pomembno, vse dokler se ne zaključi rast stopal. Vsekakor morate vedeti do kje ste pripravljeni popustiti oziroma je najbolje, da par obuval, ki se vam zdijo primerna izberete vi in potem naj se hčerka med temi izbranimi odloči kateri so ji najbolj všeč, oziroma kateri ji najbolj ustrezajo.

*** Špela Gorenc Jazbec, diplomirana fizioterapevtka s specialnimi znanji iz razvojne nevrofizioterapije Baby Handling https://www.baby-handling.com [email protected] 041 290 759

Pozdravljeni.
Pri platfusu se običajno priporoča vaje, ker jer platfus velikokrat posledica slabše kvalitete gibanja celega telesa. Torej je potrebno vplivati tako na celo telo kot tudi na stopala. Obstajajo seveda tudi izjeme, vendar se običajno priporočajo vaje.

*** Špela Gorenc Jazbec, diplomirana fizioterapevtka s specialnimi znanji iz razvojne nevrofizioterapije Baby Handling https://www.baby-handling.com [email protected] 041 290 759

Pozdravljeni.
1. Zelo priporočljivo je, da so novi čevlji vse do zaključka rasti stopala. Še najbolj priporočljivo pa je, da so čevlji vedno novi oziroma ne nošeni. Nošen čevelj je oblikovan po obliki noge in vzorcu gibanja nekoga drugega, kar pa ni v redu.
2. Ni nujno, da je dober čevelj tudi izjemno drag. Prav točno določeno znamko vam težko svetujem, ker se pri vseh znamkah lahko najde čevelj, ki je v redu in tudi tak, ki ni v redu. Pri nakupu je potrebno upoštevati značilnosti dobrega, kvalitetnega čevlja, ne toliko same znamke čevlja. Je pa res, da je včasih potrebno malce več časa, da se najde res ustrezna obutev. Lahko so to superge, čevelj za dež, poletni čevlji, sandali, važno da ustreza kriterijem kvalitetne obutve.
3. Ko otrok obuje čevelj, mora stopiti na nogo, stopalo obremeniti s svojo težo. Čevlja še ne zapenjamo, nogo otroku potisnemo popolnoma naprej, vendar morajo biti prstki iztegnjeni. In če za peto ostane za prst prostora, bo velikost prava.
4. Čevlji, ki čim bolj posnemajo, oziroma dajo občutek bose hoje, so primerna izbira tudi za odrasle.

*** Špela Gorenc Jazbec, diplomirana fizioterapevtka s specialnimi znanji iz razvojne nevrofizioterapije Baby Handling https://www.baby-handling.com [email protected] 041 290 759

Pozdravljeni.
Težave samo na eni strani, so običajno posledica asimetrije celega telesa. Torej se poleg ustrezne obutve priporočajo tudi vaje, ki vam jih pokaže fizioterapevt, oziroma če je potrebno, tudi redno izvaja. Čevlji pa vseeno ne smejo biti pretrdi s preveč opore. Nekaj pore že, če pa je je preveč, se bo stopalo še bolj ˝polenilo˝.

*** Špela Gorenc Jazbec, diplomirana fizioterapevtka s specialnimi znanji iz razvojne nevrofizioterapije Baby Handling https://www.baby-handling.com [email protected] 041 290 759

Pozdravljeni.
Vsekakor naj bodo iz čim bolj naravnih materialov, da bodo dovolj zračni. Tudi velikost mora biti ustrezna, da niso prsti preveč stisnjeni in se posledično bolj potijo. Čim več bose hoje, čim več ˝zračenja˝ nog. Predvsem pa bodite pozorni tudi pri pranju nogavic, ker je v primeru glivične okužbe potrebno nogavice oprati na visoki temperaturi, da se glivice uniči. Prav tako je potrebno poskrbeti za ustrezno dezinfekcijo obutve, da se okužbe ne ponavljajo.

*** Špela Gorenc Jazbec, diplomirana fizioterapevtka s specialnimi znanji iz razvojne nevrofizioterapije Baby Handling https://www.baby-handling.com [email protected] 041 290 759

Omenjate vaje za nogice pa bi si jih rada pogledala? So kje objavljene in bi se jih dalo videti oziroma ali organizirate kakšno delavnico v neki bližnji prihodnosti ali kaj takega?

Pozdravljeni.

Vaje za nogice morajo biti prilagojene vsakemu posamezniku, oziroma individualno glede na samo težavo in starost otroka. Ker niso vse vaje primerne za vse. Pri meni to poteka kot individualen obisk, da se otroka pogleda celostno in glede na to, potem prilagodi tudi vaje. Nisem pa nikjer še zasledila, da bi kje drugje potekala kakšna skupinska delavnica prav na to temo izvajanja vaj za težave s stopali.

*** Špela Gorenc Jazbec, diplomirana fizioterapevtka s specialnimi znanji iz razvojne nevrofizioterapije Baby Handling https://www.baby-handling.com [email protected] 041 290 759

New Report

Close