Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek Ali vsem dementnim državljanom RS pripada dodatek za pomoč in postrežbo

Ali vsem dementnim državljanom RS pripada dodatek za pomoč in postrežbo

Nekega dne sem srečala bivšega sodelavca. Povedal mi je, da ima dementno mamo, nepokretno, ne govori, zahteva 100 {04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} pomoč. Zanjo skrbi v glavnem njegova žena, ki je doma, nezaposlena, poleg nepokretne tašče skrbi še za majhne otroke. Njegova mama je bila gospodinja, ni bila zaposlena, skrbela je za dom, družino in za manjšo kmetijo. Pokojnine nima, pokojnino ima njegov oče, ki je tudi že starejši.
Povedal mi je, da za mamo, čeprav je dementna, ne dobivajo nikakršne pomoči, ker ni prejemnica pokojnine, da so se povsod pozanimali in jim nič ne pripada.
Ne morem verjeti. Je to res možno?

… če te doleti na starost, še hujša je tista katera preveva naše volice.

Seveda je možno.
Pravica je vezana na pokojnino.

https://www.zpiz.si/cms/?ids=content&inf=333

to je pravica iz zavarovanja, tako kot pokojnina
tako kot vsem državljanom pokojnina ne pripada, ker niso plačevali zanjo, ne more pripadat dodatek za pomoč in postrežbo.
ta dodatek pripada samo prejemnikom pokojnin. pa niti vseh pokojnin ne. če imaš kmečko pokojnino, ti ne pripada.

Tako je, ta dodatek je vezan na pokojnino, če pokojnine nima, ne dobi točno tega dodatka.
Lahko pa zaprosite za socialno podporo, prejela jo bo le, če kot družina ne presegate cenzusa.
Če date vlogo nimate kaj izgubiti…
Če je gospa dementna, ji morate pred tem urediti skrbništvo za poseben primer – tudi to se uredi na CSD in potem ta skrbnik ureja v njenem imenu vse v zvezi s tistim, kar bo določeno na odločbi .

Hvala za vse informacije. Sem si tudi sama pogledala in poiskala, res je, to je pravica, ki izhaja iz zavarovanja.
Zelo žalostno je vse skupaj. Gospa je že nekaj let dementna, zelo se mi vsi skupaj smilijo, posebej uboga snaha, ki je prav črna od utrujenosti in izčrpanosti. Povrh vsega pa še brez denarja.
Hudo je na storost, če nimaš pokojnine.

če ta gospa ničesar nima, potem naj jo dajo v dom. Če sin preživlja ženo in otroke, bo težko padel v kategorijo, da bi moral dom plačevati.

Dom ni zastonj,se usedejo na nepremicnino.

saj pravim, če ni lastnica nepremičnine, kjer vsi skupaj živijo. Če nikoli ni bila zaposlena in nima penzije, potem najbrž ni zgradila hiše v tri štuke, razen če je že ona dedovala.

Moja kolegica je tudi negovala nepokretno dementno mamo in je bila kao oskrbovanka in je prejemala plačo, bila zavarovana in delovna doba ji je tekla. Ne vem točno kje si je to uredila, verjetno preko CSD. Malo se pozanmajte.

Moja kolegica je tudi negovala nepokretno dementno mamo in je bila kao oskrbovanka in je prejemala plačo, bila zavarovana in delovna doba ji je tekla. Ne vem točno kje si je to uredila, verjetno preko CSD. Malo se pozanmajte.
[/quote]
Ni tako, da se zaposliš kot družinski pomočnik in ti teče delovna, zavarovanje, pa še neko plačilo dobiš?

saj tako je tudi prav da kmetje ne dobijo, saj nioli niso nič ali skoraj nil vplačali v državnop blagajno še tisto kar imajo jim je šenkal pokojni lopov z nekim zakonom vsak kmet je dobil 14 let delovne dobe kar tako za brezveze , takile so državo unilili stotisoče upokojencev s pšravicami not pa noben ni nč plačeval


Ni tako, da se zaposliš kot družinski pomočnik in ti teče delovna, zavarovanje, pa še neko plačilo dobiš?
[/quote]
Samo za invalidne osebe.

New Report

Close