Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek So tudi vam do stanovanja pomagali starši?

So tudi vam do stanovanja pomagali starši?

Ali dejansko obstaja kdo, ki je star med 25-45 let, ima družino in živi v stanovanju/hiši, ki si jo je čisto sam zaslužil? Vsi ki jih poznam, so ali najemniki, ali živijo pri starših ali pa so jim starši pomagali kupiti.

Kaj je zdaj narobe ali prav v tem primeru?

midva sva sama kupila. sicer s kreditom, pa vendar.

nova
Uredništvo priporoča

37 let, najemnika, niso pomagali
od prijateljev je samo 1 par prišel sam do stanovanja, VSEM ostalim so konkretno pomagali starši, stari starši
starejša generacija (ti, ki so zdaj prosti 50) so pa sami prišli do stanovanj
očitno je bilo nekoč lažje

Nama so dali parcelo. Hišo sva naredila sama brez vsake pomoči.

Čisto sama z partnerjem.Brez pomoči staršev.Bilo je 2 leti na tesno.Sedaj nam je lepo,toplo in prijetno v hiši.Občutek neodvisnosti je dober…čeprav smo si močno želeli pomoč od staršev,pa tega ni bilo.

Kjer je več bratov/sester je ponavadi tako, da je vsak zase. Ne morejo kar pomagati trem, štirim, razen če so bogati

Različne kombinacije:
– sodelavka prišla do stanovanja z ločitvijo, prej je bil od njegovih staršev
– prijatelju so umrli starši in mu zapustili stanovanje
– prijateljica in njen brat: oba starša edinca in sta otroka pojerbala stanovanje od babic- vsak enega
– sodelavki so starši kupili garsonjero
– drugo sodelavko je brat izplačal pri dediščini
– tretja sodelavka-dobili blok nazaj z denacionalizacijo in je vsaka hčer dobila svoje stanovanje
– soseda je gradila hišo s posojilom od staršev – brez obresti
– samske prijateljice so v njemu ali pri starših, niso edinke, z dediščino si ne bojo mogle kupiti stanovanja
– znanka živi v preveliki hiši od staršev skupaj z njimi, ki jo bo dedovala

Kar nekaj nas je, ki smo si nepremičnino kupili sami, na kredit. Vzela sva ga na 25 let, 470 eur mesečno, odplačati je potrebno še 15 let, nekaj sva imela pologa, ker sva pred leti poceni kupila parcelo na dražbi in z njo nekaj zaslužila, ko sva jo prodala.
Zadnja leta bolj kot ne, lezeva iz meseca v mesec. Ampak gre počasi na bolje. Stara sva 40 in 47 let, imava 19-letnika, ki ga je potrebno še izšolati.

Res je bilo pred 30 in več leti, ko smo se mi osamosvajali, lažje. Dela v tujini so bila odlično plačana, nekaj smo zaslužili tudi s švercanjem, kupovanjem mark, pa tudi študentska in honorarna dela so bila dobro plačana. Pa še lepo smo se imeli.
Pomagali so nam tudi starši in tako je šlo celo brez kreditov. Velika zahvala gre tudi gospodu Jazbinšku.

Jaz sem brez pomoci starsev kupila stanovanje (seveda s pomocjo kredita).

Ne poznam niti enega para, ki bi prišel do stanovanja popolnoma sam, razen nekaj izjem, ki so izbrali posebne življenjske poti in so si zaslužili manjše ali večje bogastvo, pa še tu lahko rečem, da so starši odigrali veliko vlogo, niso pa finančno pomagali.

Vsi ostali, z nama vred, nismo ustvarili ničesar brez staršev!
Enim so starši podarili stanovanja, hiše.
Nekaterim parcele z manjšo ali večjo pomočjo pri gradnji.
Nekaterim so pomagali stari starši.
Nekateri so živeli pri starših brez stroškov in šparali za stanovanje, potem dodali kredit, še naprej pri starših, stanovanje pa oddajali…

Še nama, ki nisva dobila ne parcele, ne stanovanja, niti od starih staršv nič, so starši pomagali s čuvanjem otrok, kdaj kaj kupili za otroka in nama ob skupni vselitvi kar konkretno pomagali z opremo stanovanja… Čeprav pri nakupu nepremičnine nikdar niso dali niti eura zraven, ne morem reči, da sva vse sama, ker če starši ne bi čuvali otrok, potem…

Tako, da e vrnem nazaj, poznam nekaj ekstremov, ki so dejansko zaslužili ogromno denarja med 20. in 3. letom, ampak to so res izjeme, pa še njim so to omogočili starši, nekaj malega finančno, veliko pa s podporo in usmerjanjem!

Meni starši niso pomagali, ker so čisto nesposobni.
Jaz sem do hiše prišla tako, da sem se poročila z uspešnim direktorjem.
Pa ne samo do hiše, še bazen imam. Pa jacuzzi tudi, na terasi.
Imamo tudi vrtnarja. Pa čistilko in gospodinjo.
Jaz v glavnem lenarim, ker za delo itak nisem.
Priznam sram me je, ampak sem vsaj iskrena.

Komu bojo starši in stari starši pomagali če ne svojim otrokom in vnukom?

Odvisno kako definiraš “pomoč”. Kolega je samski star 32 let in je lani (s pomočjo kredita) brez pomoči staršev kupil stanovanje v LJ. Če gledaš pomoč širše je skoraj 30 let živel pri starših. Znanka podobno, le da je bila ob nakupu stara 29 let – je pa res da ni stanovanja kupovala v LJ. Meni je pomagal oče z brezobrestnim posojilom, čeprav bi šlo tudi brez pomoči. Jaz denar precej razpršim, partnerka pa bolj kupčka. Ko sva se spoznala je ona živela še doma, jaz pa sem imel z najemi in stanovanji precej več izkušenj. Zato sem šel potem tudi v nakup “kombiniranega stanovanja” (brez njene pomoči – s kreditom) in sva se potem noter tudi vselila. Če bi takrat likvidiral vse in bi še partnerka dodala svoje prihranke bi lahko sesuto 2 sobno stanovanje v LJ skeširala. Ampak na začetku veze ravno ne vržeš vse na kup in greš kupovat stanovanje z nekom, ki nima ne realnih pričakovanj ne izkušenj. Zato sem se potem odločil za neko “kombinirano”, kjer lahko not živa oba ali sam, z lahkoto likvidiram ali pa dam v najem.

Drugače pa imam kar nekaj samskih kolegov, ki so sami zmožni za nakup (s kreditom). Vendar ker nimajo resnih partnerk, se ne odločajo nakup, ker nikol ne veš, če čez 1 leto spoznajo žensko iz precej oddaljenega kraja, jim je lahko nepremičnina ovira. Zato pa so po večini v najemih.

Lahko prideš sam do hiše ali stanovanja!!!

Pri 42 imam bivalni vikend in dvosobno stanovanje-brez kredita. Nikoli mi ni nihče pomagal! Od 14 leta si sam služim denar.Poleg plače-skoraj minimalna sem vedno še dodatno delal.S prihranki kupoval in prodajal delnice.Vedno spremljal na oglasih kje se da kakšna stvar kupit pa jo po dražji ceni prodat-pa se je nabralo.Pa še vsako leto sem šel na eno potovanje za 3 tedne. Me tem časom pa sem živel v podnajemniškem stanovanju-življenje mi ni prizanašlo.Je pa res da živim sam-če bi imel družino bi bilo verjetno težje. Hočem samo povedat-če imeš cilje,če vso energijo usmeriš v določeno stvar ti uspe čeprav se včasih zdi nemogoče!
Lp

hišo sva kupla na kredit brez kakršne koli pomoči staršev in tašč, žlahte, 50.000 je bla hiša, 5000 je blo pri kraju našparanga, ampak sva jo sama kupla, zdraven še firmo ustanovila…. spet sama…. z eno plačo, okol 1000 na mesec… se da, sam ne smeš biti preveč zahteven… so pa avti že bliz 20 let stari, ampak, kaj hočemo, bolje hiša kot nov avto in v najemu… kredit pa ni velik obrok, ker je hiša stara, kamnita, v dobri kondiciji in jo počasi obnavljava..

Sama. V hisi smo ze 18 let, stara sva 46 in 47. Parcelo dobila od starsev. Veliko smo delali sami, moz ve veliko narediti sam, pomagal mu je moj oce. Ogromno in zelo sem hvalezna. Uzivamo na svojem.



Če nima 2000+ neto bolj težko verjamem ker v Lj razen lukenj v kleteh nimaš niš pod 110k€, ok ne štejem garsonjere kjer imaš wc ob glavi. Za tak denar kredit moraš imet pa zelo lepo plačo….. Zelo

Najboljši so tisti, ki govorijo, kako so sami naredili hiško, sam parcelo pa so podedovali 😀

Jaz nimam še nič svojega, imam pa v planu v roku parih let sama na kredit kupiti stanovanje brez druge pomoči.

Midva sama brez pomoči, a kreditom za 30 let.
Večina ki jih poznam so ali v zgornjem stiku ali z dediščino ali pa s pomočjo starsev.
Ni kej, vsak mora po svoji poti. Je pa ta s kreditom zelo obremenjujoča, pojma nima tisti, ki tega ni dal čez.

Midva z mojo sva tak primer. Leta 2014 sca kupila stanovanje izkljucno z lastnimi prihranki, brez starsev in bank. Vse sama.
Takrat sva bila stara 26 in 30 let.
Saj gre ce se potrudis…

Midva tudi sama..oba sva iz velike družine na kmetih, tako da od doma nisva mogla dobiti nič. Že kot študenta sva oba ob študiju delala in pridno kupčkala, nato preživela 8 let v najemu v mali garsonjeri in v tem času skrpala za polog za dvosobno stanovanje. Sva pa oba poleg redne službe še popoldan/zvečer delala vse mogoče, da sva še kaj zaslužila. Jaz sem imela inštrukcije, pazila otroke sosedom, čistila stopnišča v blokih, partner je delal selitve in pomagal enemu obrtniku. Garala sva kot nora, ampak ko si mlad in brez otrok, to gre, tako da smo zdaj na svojem. Tesno, ampak naše. Priznam pa, da neskončno zavidam tistim, ki jim je bilo stanovanje podarjeno, ker so čas, v katerem sva midva delala po dve službi in zapravila najlepša leta mladosti, lahko porabili drugače-potovali, bili na izmenjavah, žurali..vsega tega midva žal nisva imela..



Če nima 2000+ neto bolj težko verjamem ker v Lj razen lukenj v kleteh nimaš niš pod 110k€, ok ne štejem garsonjere kjer imaš wc ob glavi. Za tak denar kredit moraš imet pa zelo lepo plačo….. Zelo
[/quote]

Vzemiva primer. Stanovanje 3.5k€/m², 130k€, 37m². Za ta denar dobiš v LJ polno opremljeno 1 oz. 1.5 sobno stanovanje. Za hipotekarni kredit rabiš lastnih sredstev vsaj 20{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} – 26k€, banka pa doda preostanek, kar pomeni 104k€. Vsak od kolegov, ki smo živeli v LJ smo takšno vsoto (26k€) privarčevali do cca 28 leta. Prej smo varčevali s štipendijo, delali prek študenta, smo bili brez ali pa s starimi avtomobili in živeli smo s cimri. Za 104k€ kredita, 20 let z 1.8{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} letno variabilno OM te pride trenutno obrok 516.32€, če se EURIBOR poviša na 1{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} potem bo obrok znašal 566.42€. Če zaslužiš dobro povprečje npr. 1.3k€ se s takšno investicijo že spogleduješ.

Pa bom dal še 2. primer. Stanovanje 3k€/m², 180k€, 60m². Za tak denar dobiš v LJ opremljeno 2 sobno stanovanje. Dovolj za mlad par, ki načrtuje družino. Za tak denar potrebujeta vsaj vsak po 18k€ lastnih sredstev, 144k€ pa da banka. Z enako OM in odplačilno dobo, kot v prejšnjem primeru znaša obrok 714.91€ oz če se EURIBOR poveča na 1{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} potem pride obrok 784.28€. In par ki ima povprečno plačo, se že lahko spogleduje s takšno investicijo.

Ampak to so trenutne cene (ki sem jih sam še malce napihnil), nekaj let nazaj so bile cene precej nižje (več kot 20{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465}), kreditni pogoji pa praktično enaki. Kar hočem pokazati je to, da ni potrebno, da gledaš precej iz povprečja pa so ti stanovanja v LJ s hipotekarnim kreditom brez pomoči staršev lahko dosegljiva. Če bi gledal cene nepremičnin pred 2 letoma, takrat si je lahko nekdo s povprečno plačo privoščil stanovanje, ki sem ga dal za 1. primer.

Vzemiva primer. Stanovanje 3.5k€/m², 130k€, 37m². Za ta denar dobiš v LJ polno opremljeno 1 oz. 1.5 sobno stanovanje. Za hipotekarni kredit rabiš lastnih sredstev vsaj 20{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} – 26k€, banka pa doda preostanek, kar pomeni 104k€. Vsak od kolegov, ki smo živeli v LJ smo takšno vsoto (26k€) privarčevali do cca 28 leta. Prej smo varčevali s štipendijo, delali prek študenta, smo bili brez ali pa s starimi avtomobili in živeli smo s cimri. Za 104k€ kredita, 20 let z 1.8{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} letno variabilno OM te pride trenutno obrok 516.32€, če se EURIBOR poviša na 1{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} potem bo obrok znašal 566.42€. Če zaslužiš dobro povprečje npr. 1.3k€ se s takšno investicijo že spogleduješ.

Pa bom dal še 2. primer. Stanovanje 3k€/m², 180k€, 60m². Za tak denar dobiš v LJ opremljeno 2 sobno stanovanje. Dovolj za mlad par, ki načrtuje družino. Za tak denar potrebujeta vsaj vsak po 18k€ lastnih sredstev, 144k€ pa da banka. Z enako OM in odplačilno dobo, kot v prejšnjem primeru znaša obrok 714.91€ oz če se EURIBOR poveča na 1{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} potem pride obrok 784.28€. In par ki ima povprečno plačo, se že lahko spogleduje s takšno investicijo.

Ampak to so trenutne cene (ki sem jih sam še malce napihnil), nekaj let nazaj so bile cene precej nižje (več kot 20{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465}), kreditni pogoji pa praktično enaki. Kar hočem pokazati je to, da ni potrebno, da gledaš precej iz povprečja pa so ti stanovanja v LJ s hipotekarnim kreditom brez pomoči staršev lahko dosegljiva. Če bi gledal cene nepremičnin pred 2 letoma, takrat si je lahko nekdo s povprečno plačo privoščil stanovanje, ki sem ga dal za 1. primer.
[/quote]

Stanovanje ni tvoje dokler ne odplačaš zadnjega obroka tako, da predno prideš do svojega stanovanja mine še nekaj deset let drobnega piskanja, precej negotovosti ob kateri se pojavi vprašanje a lahko res toliko pogoltneš kot si zinil.
Če ti pomagajo sorodniki si veliko prej na svojem.

New Report

Close