Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek Omejitev vstopa v napremičnino

Omejitev vstopa v napremičnino

Imam sledečo zadevo.
V oporoki imam dodeljeno sobo do poroke.
Na tem naslovu sem tudi živel in imam stalno prebivališče.
Sedaj živim drugje že nekaj let.
Brat je po smrti staršev podedoval hišo.
Jaz sem se odpovedal deležu na kmetiji.
Dodeljena pa mi je bila uporaba sobe.

Ko sem pred dnevi prišel domov je bila ključavnica
zamenjana, tako da nisem mogel vstopiti.
Čez nekaj ur sem srečal brata in ga prosil za ključ.
Rekel je, da se je pokvarila kjučavnica.
Ključa pa mi ne da.

Kaj naj naredim v tem primeru?

Se opravicujem… tipkam na telefonu…

pa se je nekaj napak prikradlo vmes..

In sedaj se zaradi sobe ne boš nikoli poročil? Prijavi bivališče tam, kjer v resnici živiš in ne sili se nekam, kjer te nočejo.

nova
Uredništvo priporoča

🙂 Polna luna seka…. a ne?

Najbolje , da se obrneš na odvetnika. In potem vložiš tožbo.
Razmisli, ali je smiselno?

Jaz bi brata (in domnevam njegovo družino) pustila pri miru. Kako bi se pa ti počutil, da bi ti brat uletaval v tvoje stanovanje? Če stanuješ drugje, dodatne sobe verjetno ne potrebuješ. Ali si mislil, da boš pri bratu bivakiral? Starši so to verjetno naredili, da bi ne ostal brez doma. In brez doma tudi nisi. So pa mojem mnenju starši naredili kar hudo napako – napisati bi morali, dokler se ne osamosvojiš oziroma končaš šolanje.
Če pa je bilo vse skupaj kako drugače zamišljeno in je do tebe dejansko nepošteno, se z bratom dogovori za primerno odškodnino (da te izplača) in je zadeva rešena. Če ne gre zlepa, pa s pomočjo odvetnika.

Poroči se.

Kaj pa če se nikoli ne poročiš?

Hiša je večstanovanjska.
Dejansko sem jo jaz delno zgradil.
Neumno pa se mi je umikat, samo da bo mir.
Imeli smo več dogovorov, ki se jih brat ne drži.

Če se je pokvarila ključavnica in imaš pravico vstopiti, lahko poskusiš to:

https://www.youtube.com/watch?v=KZy4NZDt5a8

Jaz bi brata (in domnevam njegovo družino) pustila pri miru. Kako bi se pa ti počutil, da bi ti brat uletaval v tvoje stanovanje? Če stanuješ drugje, dodatne sobe verjetno ne potrebuješ. Ali si mislil, da boš pri bratu bivakiral? Starši so to verjetno naredili, da bi ne ostal brez doma. In brez doma tudi nisi. So pa mojem mnenju starši naredili kar hudo napako – napisati bi morali, dokler se ne osamosvojiš oziroma končaš šolanje.
Če pa je bilo vse skupaj kako drugače zamišljeno in je do tebe dejansko nepošteno, se z bratom dogovori za primerno odškodnino (da te izplača) in je zadeva rešena. Če ne gre zlepa, pa s pomočjo odvetnika.
[/quote]

Če ima tu dodeljeno sobo, ima dodeljeno sobo in pika! Brat to ve. Mogoče ima avtor v svoji sobi svoje stvari, mogoče bi prespal tu. Brat mu dostopa do sobe ne sme omejevati, dokler se ne zmenijo drugače. A ni dovolj, da se je avtor odpovedal že kmetiji in jo prepustil bratu?

Najbolje da se umakneš. Večino stvari si zaj* pri dedovanju, ker nisi zahteval nujnega deleža in si se vsemu odpovedal – razen sobi. Zahteval bi od brata, da naj ti izplača nujni delež v denarju in bi danes imela razčiščen odnos.

Služnost stanovanja do poroke je zelo arhaicna zadeva. In precej negotova za vse vpletene, glede na to, da se danes marsikdo sploh ne poroči več.

Če ti lastnik nepremičnine onemogoča izvrševanje služnosti, ga lahko tozis in zahtevaš, da ti dopusti uporabo tvoje sobe. Ravno pozitivno pa to na vaše odnose najbrž ne bo vplivalo, se zlasti upoštevaje dejstvo, da si očitno že odrasel in se osamosvojil, kar pomeni, da je služnost načeloma dosegla svoj namen, čeprav postavljeni pogoj poroke ni izpolnjen.

starši, ki delajo take oporoke so res sto let za leseno žlico in očitno hočejo tudi po smrti delati kraval med svojimi otroki. To je veljalo včasih, ko je en otrok podedoval kmetijo, drugi so šli pa za hlapce in dekle in so se na starost lahko vrnili v neko kamro, da niso bili čisto brezdomni berači, pa še takrat so bili vsem odveč. A je danes tega res treba?
Brat te očitno noče tam, ti pa rineš nekam, kjer te ne marajo.
Namesto da bi energijo usmerjal v pozitivne odnose, živel tam in tako, kjer si zaželen.
Kam pa hodiš scat in srat, če imaš samo sobo?
Na tebi je odločitev ali boš energijo usmerjal v dokazovanje “pravice” in kako si “boljši od brata”, pa kako so tebe starši tudi imeli radi. Najbrž te v resnici niso imeli radi in tudi dostop do sobe tega ne bo rešil.
Če si doma pomagal graditi, pa kaj pol. Lahko pomagaš še kje drugje, kjer ti bodo morda celo hvaležni.

Brat bo moral uporabiti drugačne prijeme, kot menjati ključavnico, se ti ne zdi? Za takšne stvari, je ljudi že odpeljala policija.

Vlomi v svojo sobo, saj je tvoja nato zamenjaj ključavnico in obdrži vse ključe

Osnovno napako si naredil, ko si se po starših odpovedal nujnemu deležu. Tako bi postal lastnik četrtine hiše ter soodločevalec pri vseh zadevah. Bratu, kot sam vidiš, dol visi zate. On gleda na svoje interese, ti pa si se, v imenu neke poštenosti, svojim odpovedal. V končni fazi pa bodo nepremičnino tvojih staršev dobile neke tretje osebe, ti pa boš svojo sobico lahko gledal samo še iz bližnjega hribčka. Zelo pogosta situacija. Sedaj ti drugega kot tožba ne preostane. Ne vem pa, koliko ima to sploh smisel, ker finančno boš samo na izgubi, brat ti ni dolžan izplačati niti tiste sobice, pa še v sovražnem okolju bi bival, brez možnosti soodločanja.

Tole je pa res dober recept, da otroke spremeniš v smrtne sovražnike.

Z bratovim načinom se sicer ne strinjam, vendar nam nisi zaupal morebitne predzgodbe, tako da na prvo žogo raje ne bi sodila.
Ampak poskusi si predstavljati sebe na bratovem mestu: imaš svojo hišo z vsemi dolžnostmi in obveznostmi, ki jih to prinaša, hkrati pa nekje sobo, v katero lahko kadarkoli uleti “tuja” oseba, seveda uporablja tudi hodnik in WC, seveda v tej sobi pričakuje elektriko in ogrevanje. Objektivno gledano je to grozno in takšna oporoka je peklenska zanj. In tako je žogica pri tebi. Boš vsaj ti razumnejši od svojih staršev in sprevidel, da takšno volilo ni v redu?
Pa verjetno se dedovanju nisi odpovedal zgolj zaradi uporabe sobe do poroke?

a v resnici še danes obstajajo take fore in je pravno taka oporoka sploh vzdržna?
Po eni strani ste tako napredni, da imate pametne telefone, to je pa tudi edina pamet, ki obstaja? V možganih pa bolj malo?
Čemu je namen tvojega imetja sobe za uporabo?
Kaj pa skupni prostori, sanitarije?
Kdo ogreva tvojo sobo, jo vzdržuje?

Naredi takole:
Pozanimaj se o povprečni življenjski dobi slovenskega moškega. Preračunaj jo v število mesecev. Pozanimaj se tudi o povprečni najemnini za sobo v tvojem kraju. Pomnoži jo s številom mesecev. Izračun bi moral upoštevati tudi predvideno rast stroškov, a to pusti, ker je že višja matematika. Zmeni se z bratom, da te izplača v izračunanem znesku. Nato se pisno odpovej pravici do uporabe sobe.

seveda pod pogojem, da se bo brat strinjal :)))

sobo ima samo do poroke, tako da je treba všteti dodatno spremenljivko.

v njegovi sobi je zaklenjena nevesta

New Report

Close