Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek Težave z najemodajalcem

Težave z najemodajalcem

Pozdravljeni, zanima me če me lahko najemodajalec izseli iz stanovanja, čeprav ne krsim nobenega dela pogodbe in redno plačujem vse obveznosti? Gre se namreč za to da sem ga opozoril glede par napak v stanovanju, že večkrat In nato omenil da je najemnina glede na stanje previsoka. Nato sem se zvedel da je hodil po stanovanju ko me ni bilo, to me je razjezilo in sva imela manjši prepir na to da tega nebom pustil. To ga je tako užalilo da hoče da se izselim do 15. Marca, stanovanje je po njegovih besedah namreč njegovo in lahko pride kadar zeli(vem da ne sme). Poleg tega stanovanje niti ni njegovo ampak je na pogodbi napisan lastnik njegova mama. Torej zanima me če lahko izseli ali ne? Ne bo mi ravno uspelo najti stanovanja kjer bi mi dali pogodbo samo do junija dokler ga potrebujem

V pogodbi imaš določen odpovedni rok.

Verjetno ima overjeno pooblastilo od mame, tako da je to nepomembno. Poskusi se zmenit da greš ven čez 2 meseca.
Lej, če mu težiš, da je previsoka najemnina se mu pač ne da s tabo prerekat.
Bo našel novega najemnika, ki mu ne bo težil.
Ti pa najdi nekaj cenejšega. Tako bosta oba zadovoljna.

nova
Uredništvo priporoča

Absolutno ne sme hoditi po stanovanju, ko te ni. Niti, ko si tam, oz. samo po predhodni najavi in še to omejeno število obiskov na leto. Stanovanjski zakon vse to opredeljuje. Tudi odpovedni rok. Naštudiraj ga in najemodajalca sooči s kršitvami.

Če nima zadeve prijavljene (pogodba še ne pomeni, da lastnik oddajanje prijavlja), mu povej, da če se ne bo držal zakonskih določil, ga boš prijavil – to ti je izhod v sili.

Kar pa se tiče najemnine, nisi povedal, za kaj gre. Načeloma je bila le-ta dogovorjena vnaprej. Če pa seveda pomembne reči ne delajo, potem mora lastnik napake odpraviti.


Ta stanovanjski zakon je napisan za občinska stanovanja, ki so neopremljena.
Tu je druga zgodba.
Ja lastnik naj bi odpravil napake. Če pa so nastale v času bivanja najemnika, jih mora pa ta odpraviti. Saj mora za stanovanje skrbeti kot dober gospodar.


Ta stanovanjski zakon je napisan za občinska stanovanja, ki so neopremljena.
Tu je druga zgodba.
Ja lastnik naj bi odpravil napake. Če pa so nastale v času bivanja najemnika, jih mora pa ta odpraviti. Saj mora za stanovanje skrbeti kot dober gospodar.
[/quote]

Ta zakonik se smiselno uporablja za vsa najemniška razmerja. Tako da ga je kar koristno poznati in v primeru spora se sklicuješ ravno nanj (sodišče pa to seveda upošteva).

Mislim, da je obisk (seveda najavljen) dovoljen dvakrat na leto, odpovedni rok je 2 meseca.
Opredeljene so tudi obveznosti najemodajalca.


Z vohunjenjem po stanovanju brez tvoje vednosti je kršil nedotakljivost stanovanja. Če bi ga uspel posneti s kamero bi ga lahko pošteno privil.

Kot najemnik imaš kar nekaj pravic. Baje da praktično celo več kot najemodajalec.

Samo ker je to tako, te hoče pa ven spodit. Stanovanje bo dal na AirBnB, zaslužil bo 3x več, davkov nebo plačal ker bo vse na črno, vlagat razen minimalno nebo treba, gostje pa se bodo non stop menjavali in nebo težav z izselitvami.

In potem gre na splošno ponudba stanovanj za stalen najem navzdol, še tisto kar pa ostane pa gredo cene v višave. Ja, dvorezen meč so te pravice najemojemalcev. V bistvu so na dolgi rok ena prava mala katastrofa, sam kej tazga dopovedat levičarjem je nemogoče. Pač lahko ti z neumnimi zakoni nateguješ določeno skupino ljudi, ne moreš pa vseh v neskončnost.

Katere zadeve? če misliš davek, kako boš pa ti ugotovila
ali ga plačuje ali ne? In potem še trapasti najemniki mislite, da boste dobili še nižje najemnine? malo morgen. Vedno višje bodo. Da bo še davek pokrit. Tepci, sami sebi jamo kopljete.

Ne sme te izselit sploh, če ni nekega krivdnega razloga s tvoje strani, pa še takrat te mora s tem pisno seznanit. Če imaš pogodbo in te on samovoljno izseli, ga lahko brez problema tožiš in imaš praktično zagarantirano zmago – povrnjene vse stroške, ki si jih imel selitvijo, odškodnino in zamudne obresti. Hitro do odvetnika in se pozanimaj. Z odvetnikom se lahko morda celo dogovoriš, da ne rabiš nič vnaprej plačat za tožbo, ampak je potem plačan z deležem od odškodnine. Ta tvoj najemodajalec sploh nima pojma, kaj najem pomeni (“saj je moje, lahko hodim kadarkoli not”), tako da ga lahko z odvetnikom verjetno brez problema obereta na sodišču.

Ključavnico lahko v praksi menjaš kadarkoli, ko si v najemu, najemodajalec ti ne more nič, ker gre za majhen poseg, ki je v 5 min vzpostavljen v prejšnje stanje. Tudi če bi bilo narobe, ne more biti glede tega glasen, ker se s tem izda, da je hotel vstopat brez tvoje vednosti, kar pa ni v skladu s stanovanjskim zakonom.

Ostalo pa čimrej do odvetnika, ti bo še bolj natančno povedal.

Z airbnb je dosti več dela kot z dolgoročnim najemnikom, ker si tam še hotelir, receptor, čistilka in marketingar. Pa če noče stanovanja porihtat, lahko o airbnb samo sanja, tam mora biti vse še bolj tipi topi, drugače bo hitro fasal negativni feedback ali ga pa celo brcnejo dol po prvi komplikaciji, potem bo hitro nazaj iskal klasične najemnike.

Ne rabim vedeti. Dovolj je, da ga povprašaš, če ima obveznosti do države poravnane in opazuješ reakcijo;-)

Sicer sem bila pa v življenju že oboje. Dolgoletna najemnica, potem sem pa tudi oddajala. Obakrat sem se dobro zavedala v kaj se spuščam.

PS. Jamo si koplje predvsem tisti, ki oddaja in ne prijavi. Prvič iz očitnega razloga in drugič zato, ker zlahka postane žrtev kakšnega izsiljevanja s strani najemnika….

Res dobro, najemnikom grozimo, da bomo na črno oddajali preko airbnb. Saj besede nimajo veliko, ampak fursu denar vedno diši…

Ja lastnik naj bi odpravil napake. Če pa so nastale v času bivanja najemnika, jih mora pa ta odpraviti. Saj mora za stanovanje skrbeti kot dober gospodar.
[/quote]

Odvisno za kakšne napake gre.

Ja, lol, kot da najemnika zanima, kaj s stanovanjem delaš, ko nisi več v pogodbenem razmerju z njim. Ampak vseeno tak lolek, ki še za dolgoročnega najemodajalca stanovanja ne zna uštimat, lahko samo sanja, da bo na airbnb imel kakšne šanse. Tam imajo neke standarde glede opreme, odnosa itd.

Hladilnik, vrata in tako naprej… Glede odpovednega roka iz strani najemodajalca ni nič opredeljeno samo to da me lahko izseli če krsim kakšen del pogodbe ali obveznosti kar pa definitivno ne. V boš mu gre in užaljen je ker sem mu rekel da po stanovanju ne sme hoditi, sploh pa ne zato ker ni njegovo. Zato je rekel da se tako ne moremo iti in da naj grem ven do 15. Marca… Jaz pa stanovanja od marca do junija zagotovo nebom našel zato me zanima če me lahko izseli kar brez razloga sploh tako hitro ali ne

Takim dam zakonsko dvomesečni rok, naslednjemu zvišam najemnino in kavcija je 6mesečna najemnina. In da te vidim pol.


Če v pogodbi ni določen odpovedni rok, potem ti je ne more odpovedati. Če ti jo, ti mora priskrbeti drugo stanovanje in kriti vse stroške selitve.
Odpove ti jo lahko iz krivdnih razlogov.

Ne sme te izselit sploh, če ni nekega krivdnega razloga s tvoje strani, pa še takrat te mora s tem pisno seznanit. Če imaš pogodbo in te on samovoljno izseli, ga lahko brez problema tožiš in imaš praktično zagarantirano zmago – povrnjene vse stroške, ki si jih imel selitvijo, odškodnino in zamudne obresti. Hitro do odvetnika in se pozanimaj. Z odvetnikom se lahko morda celo dogovoriš, da ne rabiš nič vnaprej plačat za tožbo, ampak je potem plačan z deležem od odškodnine. Ta tvoj najemodajalec sploh nima pojma, kaj najem pomeni (“saj je moje, lahko hodim kadarkoli not”), tako da ga lahko z odvetnikom verjetno brez problema obereta na sodišču.

Ključavnico lahko v praksi menjaš kadarkoli, ko si v najemu, najemodajalec ti ne more nič, ker gre za majhen poseg, ki je v 5 min vzpostavljen v prejšnje stanje. Tudi če bi bilo narobe, ne more biti glede tega glasen, ker se s tem izda, da je hotel vstopat brez tvoje vednosti, kar pa ni v skladu s stanovanjskim zakonom.

Ostalo pa čimrej do odvetnika, ti bo še bolj natančno povedal.
[/quote]

Odvisno kako piše v pogodbi. Če piše, da ključavnice ne sme menjati, potem je pač ne sme menjati. Pogodbe so zato, da se jih drži, ne zato, da si z njimi rit obrišeš. In pameten človek pogodbo, preden podpiše, prebere. In pameten človek, če mu pogodba ne ustreza, le te ne podpiše in gre naprej. Očitno ti nisi med njimi….

Ne rabim vedeti. Dovolj je, da ga povprašaš, če ima obveznosti do države poravnane in opazuješ reakcijo;-)

Sicer sem bila pa v življenju že oboje. Dolgoletna najemnica, potem sem pa tudi oddajala. Obakrat sem se dobro zavedala v kaj se spuščam.

PS. Jamo si koplje predvsem tisti, ki oddaja in ne prijavi. Prvič iz očitnega razloga in drugič zato, ker zlahka postane žrtev kakšnega izsiljevanja s strani najemnika….
[/quote]

Ne , jamo si koplje tisti najemnik in vsem ostalim najemnikom, ki nekoga prijavi zaradi oddajanja na črno. Glej, sama ne oddajam na črno ravno zaradi takih primerkov, ki mislijo, kako se lahko najemodajalcu maščujejo. Ampak sem v ta namen konkretno dvignila najemnino in davek imam pokrit. Enostavno a ne? Volk sit in koza cela. Samo…. hm…. davek plačuje najemnik. In ravno zato, ker ste najemniki pokvarjeni, sama priznavaš, da ste pripravljeni tudi na izsiljevanje, mojemu vzgledu sledijo mnogi. Torej…. kdo komu jamo koplje? Neumni najemniki sebi in vsem ostalim najemnikom. Žal, tako je.

A da stanovanje ni njegovo, si mu rekel? Čigavo pa je? Tvoje?? Jasno, da te to zabrisal ven, jaz bi te tudi.

Saj smo ti vse povedali. Ne more te vrečt ven s 15. marcem, ampak mora upoštevati zakonski rok (ko sem temu še sledila, je bil 2 m). Odpoved mora biti tudi vročena kot predvideva zakon. Tudi če v pogodbi to ni opredeljeno. Vse, kar v pogodbi ni opredeljeno ali je opredeljeno v škodo šibkejšega člena (v tem primeru najemnika), se ustrezno povzemajo določila zakona.

Sicer pa verjetno ne bi želel živeti še naprej v takem odnosu? Jaz bi šla, ampak po svojih pogojih. Torej 2m odpovedni rok, če slučajno najdem prej, ok, če ne pa pač niti dneva prej.

Veliko sreče.
Zaradi takih, kot si ti, smo najemodajalci na slabem glasu. Če so vrata povešena, se ne zapirajo, drajsajo parket, jih mora seveda lastnik popravit. Zamenjat hladilnik, saj ne vem, kako ga sploh lahko pokvariš.
Sploh pa, a ti takemu najemniku zagroziš, da boš od naslednjega zahteval 6-mesečno kavcijo? In on se pokaka od strahu ali kaj?
Pa še nekaj: če je pogodba sklenjena za določen čas, jo lastnik sme prekiniti samo pod določenimi pogoji ali iz večjih krivdnih razlogov. V obligacijskem zakoniku je natančneje opredeljeno, kdaj se lahko odpove pogodba. Vsekakor pa je odpovedni rok vsaj 60 dni. Obratno, če najemnik prekine pogodbo, ne rabi posebnih razlogov, odpovedni rok pa je 90 dni.

Odvisno kako piše v pogodbi. Če piše, da ključavnice ne sme menjati, potem je pač ne sme menjati. Pogodbe so zato, da se jih drži, ne zato, da si z njimi rit obrišeš. In pameten človek pogodbo, preden podpiše, prebere. In pameten človek, če mu pogodba ne ustreza, le te ne podpiše in gre naprej. Očitno ti nisi med njimi….
[/quote]

Najprej moraš prebrat zakonodajo, preden se spraviš pogodbe brat, ker je zakon nad pogodbo. In v stanovanjskem zakonu je en fajn člen za manjše posege, tako da si lahko s členi pogodbe, ki so proti njemu, lepo rit obrišeš, tudi če si podpisal. Tak člen v pogodbi ne velja, vsaj v Sloveniji ne, mogoče kje na divjem zahodu. Najemodajalec si je pa tudi sam kriv, če ne pozna zakonodaje in v pogodbo štanca neveljavne člene, noben najemnik ne rabi imet slabe vesti zaradi tega.

Naloga najemodajalca je, da si prebere slovenski Stanovanjski zakon. Če mu ni všeč, kaj tam not piše, naj pa ne oddaja. To je prva stvar in osnova.

New Report

Close