Forum.Over.Net

Starševski čvek

Postavite nemogoče vprašanje in dobili boste neverjetne odgovore! Anonimno in brez registracije. Največje slovensko virtualno mesto. Če ni objavljeno v tem forumu, se ni zgodilo!

Dedovanje, ko umre človek brez potomcev

Default avatar

dedovanjevprašanje

Stric je brez potomcev.Vem samo da je živel z enim starejšim moškim, verjetno je ta prijatelj že pokojni. Stric ima raka, je hudo bolan z žlahto oz. z nami nima praktično nobenega stika . Mene še prepoznal ne bi, ker me ni videl že desetletje ali več. Zaradi svoje spolne usmerjenosti se je umaknil , čeprav ga ni nihče nikoli ne spraševal, ne zasmehoval. Stikov nima skoraj z nobenim , niti s svojimi sestrami/brati. Kako je z dedovanjem, ker nima potomcev? Prosim ne dajajte neumenstnih komentarjev, v teh dneh sem se na to spomnila, ker je človek bolan in bomo verjetno vabljeni na zapuščinsko v primeru smrti.
Default avatar

takole

In že čakate ter kalkulirate, koliko bo kdo dobil?

V kolikor zapustnik ne zapusti potomcev in oporoke, dedujejo njegovi starši oz. njihovi potomci (torej sorojenci zapustnika oz. njihovi potomci).
Default avatar

jaz mislim tako

Če bo napisal oporoko, bo dedovanje oporočno. Če je ne bo, in ima še žive starše, bodo dedovali starši. Če staršev ni več, pa bo verjetno dedovala država, ker lahko bratje in sestre samo, če so nezmožni za delo.
Default avatar

če ni oporoke

Sodišče nič ne gleda na to, koliko je kdo s kom v stikih, ampak uradne zadeve.

Če stric ni napisal oporoke in se drugače odločil - dedujejo bratje ali sestre oz. če so ti že umrli, njihovi otroci, torej stričevi nečaki.
Default avatar

Cungalunga

dedovanjevprašanje je napisal/a:
Stric je brez potomcev.Vem samo da je živel z enim starejšim moškim, verjetno je ta prijatelj že pokojni. Stric ima raka, je hudo bolan z žlahto oz. z nami nima praktično nobenega stika . Mene še prepoznal ne bi, ker me ni videl že desetletje ali več. Zaradi svoje spolne usmerjenosti se je umaknil , čeprav ga ni nihče nikoli ne spraševal, ne zasmehoval. Stikov nima skoraj z nobenim , niti s svojimi sestrami/brati. Kako je z dedovanjem, ker nima potomcev? Prosim ne dajajte neumenstnih komentarjev, v teh dneh sem se na to spomnila, ker je človek bolan in bomo verjetno vabljeni na zapuščinsko v primeru smrti.
Ali ima oporoko? Ce nima potem se deduje po zakonu, dedni redi. Ker nima potomcev, dedujejo starsi, bratje in sestre pa, ce nimajo sredstev za prezivljanje.
Lahko pa tudi, da do zapuscinske sploh ne pride, ce recimo ni imel premozenja.
Default avatar

živi z moškim

če je njegov partner že pokojni, potem vse dedujete še živeči potomci njegovih staršev
v prvi vrsti njegovi bratje in sestre, če je kdo od sorojencev že umrl, pridete na njihovo mesto nečaki.

če pa je napisal oporoko, ne dedujete ničesar, saj niste nujni dediči, ker domnevam, da so se vsi njegovi bratje/sestre zmožni sami preživljat
Default avatar

dedujejo bližnji

Zdaj, če ima neko vezo,partnerja, deduje on. Če nima pa sorodniki. Torej najprej starši, če nima staršev pa njegovi bratje in sestre.
Ampak, če ima partnerja, je potem on ta prvi oz. njegovi potomci, če je on umrl.
Samo vprašanje kako sta to uredila, če sta sploh kaj.
Če je pa napisal oproko oz. jo bo se lahko pa žlahta obriše pod nosom, ker lahko pusti komur hoče.
In glede na to, da ve, da bo umrl, bo verjetno toliko pameten in bo napisal oporoko.
Default avatar

ne drži

Ne drži, da bratje dedujejo samo, če so nesposobni za delo - če ni oporoke ali drugih dedičev, dedujejo (ali njihovi potomci) ne glede na finančno ali drugo stanje.
Default avatar

popravek

dedujejo bližnji je napisal/a:
Zdaj, če ima neko vezo,partnerja, deduje on. Če nima pa sorodniki. Torej najprej starši, če nima staršev pa njegovi bratje in sestre.
Ampak, če ima partnerja, je potem on ta prvi oz. njegovi potomci, če je on umrl.
Če je pa napisal oproko oz. jo bo se lahko pa žlahta obriše pod nosom, ker lahko pusti komur hoče.
In glede na to, da ve, da bo umrl, bo verjetno toliko pameten in bo napisal oporoko.
partner ne more vsega podedovat, partner v takem primeru lahko deduje samo polovico
Default avatar

dedovanjevprašanje

Saj sem vedela, da bo že tak komentar. Ne da kalkuliramo, sigurno pa bomo vabljeni na zapuščinsko in človek na to mora pomisliti. Pri dedovanju ne bodite tako prepričani, da je vedno WIN WIN situacija, poznam primer znanca, ki je imel z očetom slabe stike in ni vedel nič o njegovem življenju. Zato ni vedel nič o dolgovih., Ko je sprejel dedovanje, je sprejel tudi dolgove, ki jih je bilo več kot je bila vrednost stanovanja. So redki primeri, a tudi to obstaja.
Default avatar

takole

Saj sem vedela, da bo že tak komentar. Ne da kalkuliramo, sigurno pa bomo vabljeni na zapuščinsko in človek na to mora pomisliti. Pri dedovanju ne bodite tako prepričani, da je vedno WIN WIN situacija, poznam primer znanca, ki je imel z očetom slabe stike in ni vedel nič o njegovem življenju. Zato ni vedel nič o dolgovih., Ko je sprejel dedovanje, je sprejel tudi dolgove, ki jih je bilo več kot je bila vrednost stanovanja. So redki primeri, a tudi to obstaja.
No, tole je navaden "rekla-kazala". Dedič odgovarja za zapustnikove dolgove le do višine sprejete dediščine.
Default avatar

prepisan o

ne drži je napisal/a:
Ne drži, da bratje dedujejo samo, če so nesposobni za delo - če ni oporoke ali drugih dedičev, dedujejo (ali njihovi potomci) ne glede na finančno ali drugo stanje.
(1) Nujni dediči so: pokojnikovi potomci, njegovi posvojenci in njihovi potomci, njegovi starši in njegov zakonec.

(2) Dedi in babice ter bratje in sestre pokojnika so nujni dediči le tedaj, če so trajno nezmožni za delo in nimajo potrebnih sredstev za življenje.

(3) Osebe, naštete v tem členu, so nujni dediči, če so po zakonitem dednem redu upravičeni dedovati.
Default avatar

ne mešajte pojmov

Ločiš pojma DEDIČ PO ZAKONU in NUJNI DEDIČ?
Bratje in sestre načeloma niso nujni dediči (če so sposobni za delo) in ne morejo zahtevati NUJNEGA DELEŽA.
V kolikor pa zapustnik umre brez oporoke in brez potomcev, so njegovi DEDIČI PO ZAKONU starši, oziroma njihovi potomci (torej zapustnikovi bratje in sestrer) ali njihovi potomci (torej nečaki in nečakinje).

Bo šlo?
Default avatar

narobe misliš

jaz mislim tako je napisal/a:
Če bo napisal oporoko, bo dedovanje oporočno. Če je ne bo, in ima še žive starše, bodo dedovali starši. Če staršev ni več, pa bo verjetno dedovala država, ker lahko bratje in sestre samo, če so nezmožni za delo.
Sorojenci so zakoniti dediči, če zapustnik nima partnerja, potomcev in živih staršev, v vsakem primeru, če ni oporoke (člen 15 Zakona o dedovanju). V primeru oporoke pa lahko zahtevajo nujni delež samo, če so trajno nezmožni za delo (člen 25 Zakona o dedovanju).

Sploh bi si pa lahko še par drugih prebralo Zakon o dedovanju, ker je napisanih še nekaj neumnosti med komentarji.
http://pisrs.si/Pis.web/pregledPredpisa?id=ZAKO317
Default avatar

nad kom se znašaš

ne mešajte pojmov je napisal/a:
Ločiš pojma DEDIČ PO ZAKONU in NUJNI DEDIČ?
Bratje in sestre načeloma niso nujni dediči (če so sposobni za delo) in ne morejo zahtevati NUJNEGA DELEŽA.
V kolikor pa zapustnik umre brez oporoke in brez potomcev, so njegovi DEDIČI PO ZAKONU starši, oziroma njihovi potomci (torej zapustnikovi bratje in sestrer) ali njihovi potomci (torej nečaki in nečakinje).

Bo šlo?
Koga ti klinčiš?
Lepo ne znaš povedati?
Default avatar

pa saj si sama napisala

ne drži je napisal/a:
saj si sama napisala
če ni oporoke

z oporoko se jih lahko izključi in so nujni dediči zgolj, če se niso sposobni preživljat

če pa oporoke ni, pa seveda dedujejo.
Default avatar

dedujejo bližnji

popravek je napisal/a:

partner ne more vsega podedovat, partner v takem primeru lahko deduje samo polovico
Ja, res je. Če ni potomcev, je pa partner. Partner deduje pol, pol pa starši umrlega. Če so starši mrtvi pa njihovi potomci (sestre, bratje umrlega).
Pa, če je partner mrtev, potem po njem dedujejo njegovi potomci, če jih ima. Seveda to polovico. Ne vsega.

Če je pa oporoka pa seveda tisti, ki mu umrli napiše, da je dedič.
Default avatar

dedujejo bližnji

Ne, prav nič ni sigurno, da boste vabljeni na zapuščinsko razpravo.
Ker je povsem možno, da bo napisal oporoko.
In glede na to, da ve, da bo kmalu umrl, je kar zelo verjetno, da bo za te stvari poskrbel. Lahko tudi sosedu da ali pa cerkvi ali pa komu povsem neznanemu ali pa psu.
Default avatar

takole

Ne, prav nič ni sigurno, da boste vabljeni na zapuščinsko razpravo.
Ker je povsem možno, da bo napisal oporoko.
In glede na to, da ve, da bo kmalu umrl, je kar zelo verjetno, da bo za te stvari poskrbel. Lahko tudi sosedu da ali pa cerkvi ali pa komu povsem neznanemu ali pa psu.
No, psu se pri nas pač ne da zapustiti zapuščine.
Default avatar

dedovanjevprašanje

Kakšna bojazen, da bomo kaj dedovali? Uf,kako smo čustva razburkali. Ne želim nič od strica, ni bil dober človek, imel je čudno življenje, tudi čudne posle, ne spoštujem ga, vem kakšen je bil do mojih staršev in do babice/dedka. Mi je pa mama to zadnjič omenila in da se lahko zgodi.