Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek Združenje več off-gridarjev

Združenje več off-gridarjev

Ideja o solo off-grid hiški je čisto na mestu, sploh v današnjih časih. Recimo združenje 4 istomislečih z off-grid hiško pa je še boljša ideja..

Recimo, da vsako gospodinjstvo prideluje nekaj, recimo prvi imajo veliko njivo, sadje, drugi domače živali, tretji sekajo drva.

Da bi šlo za takšno pravično menjavo blaga. Pa še vsak bi imel več časa zase.

Recimo tako bi še več prišparal, wi-fi bi imeli vsi 4je isti, za električno energijo bi lahko skupaj financirali v eno sončno elektrarno ali pa vetrnico..

Kaj menite?

Bi morali biti zelo tolerantni in velikodušni drug do drugega. Kaj pa leto, ko bi vse potolkla toča, pa ostala dva ne bi imela česa menjati za drva ?
Take komune so po Ameriki že delovale, po mojem se še zdaj kakšna najde.

Vsaka skupnost potrebuje neka pravila in nekega šefa. Sicer pride slej ko prej do kaosa.

Ne vidim, da bi to tako lepo živelo, kot si vi predstavljate in želite.

Off-grid, kot razumem iz tem tu gor, je nekaj popolnoma drugega kot samooskrba in še vedno uporabljati napredke človeštva in tehnologije.

Če že, se meni zdi pametno stremeti k čimvečji samooskrbi, a da bi se odpovedali elektriki in vodi in kanalizaciji in zdravstvu in vsemu ostalemu, za kar smo želeli in se trudili, da je dostopno vsem, je pa, po mojem mnenju, neumnost.

https://www.youtube.com/watch?v=SNEgBRXtjh4

samo še takšne bejbe zrihtaj pa pridem

Jaz živim že nekaj let skoraj off-grid. Nimam skoraj nič stroškov. Ne odpovedujem se zdravstvu (higieni) ter internetu, vse ostalo v 98{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} pridelam sam ali pa kupim od prijateljev poceni.

ima neko Planinco nekje v štajerskih hribih in tam se precej samooskrbujejo. Je pa to verska zadeva in temelji na strogem podrejanju ober šefici.
V Sloveniji je dovolj povsem opustelih vasi in ne vidim razloga, da se ne bi našli ljudje, ki bi jim to pasalo.
v končni fazi še vedno kakšna milijarda ali dve ljudi tako živi, ker so prisiljeni.

Ja so samoskrbni, delajo, pridelujejo hrano itd. kar je vse OK. Razen če koga moti, da se je vodja kulta razglasila za naslednico Sai Babe (duhovnega učitelja) za katerega se je izkazalo, da je bil nategovalec. Vodja kulta naj bi tudi brezmadežno spočela božjega sina LOL

https://www.telegraph.co.uk/news/worldnews/asia/india/8612771/Indian-gurus-hoarded-riches-raise-doubts-over-charitable-works.html

Ker sem že pisal na podobno témo in da se ne ponavljam, a lahko vprašam, kakšen je tvoj vzgib (namen), da bi šel/šla živet na tak način?

Off-grid, ampak še zmeri bi pa viseli na netu. 😂


ja brez facebooka je pa ja težko bit
tud una iz teme “kosit in rezat” je veselo ves čas aktivna na svojem FB računu
LOL
ampak glavno, da je po njenem ni v uradnih evidencah CSD

Odlična ideja.
Bom spremljal temo, če se kaj razvije iz tega.

V eni majhni Sloveniji zelo težko staneš neviden.


MIslim, da mora bit zadaj izredna motivacija ali pa strah, da bi to peljalo. Sicer pa preveč rinemo vsak po svoje. Ideja je dobra, samo, no go. Zmeraj se najde nekdo, ki bi to “peljal” v imenu drugih, samo ovčic ne najde.

Ok nekaj nujnih stroškov pride zaradi davkov, ki jim je težko ubežati. Čeprav verjamem da polovica “kmetov” še vedno živi na črno, hiše sploh nimajo vpisane, pa delajo na črno, kakšna drva in to.

Jaz mislim, da bi bila takšna združba več offgriderjev čisto super ideja. Če so vsi za to, ne bi smel bit problem, pa ni potrebno nobenega liderja.

Ok nekaj nujnih stroškov pride zaradi davkov, ki jim je težko ubežati. Čeprav verjamem da polovica “kmetov” še vedno živi na črno, hiše sploh nimajo vpisane, pa delajo na črno, kakšna drva in to.

Jaz mislim, da bi bila takšna združba več offgriderjev čisto super ideja. Če so vsi za to, ne bi smel bit problem, pa ni potrebno nobenega liderja.
[/quote]
Večja kot je skupnost, prej pridejo dacarji mal pogledat.


Večja kot je skupnost, prej pridejo dacarji mal pogledat.
[/quote]

Saj ni treba, da živiš skupaj 10 m narazen. Lahko recimo 300m narazen, pa je vsak zase, blago pa si izmenjujejo. Tega pa noben dacar ne more preprečit.


ja brez facebooka je pa ja težko bit
tud una iz teme “kosit in rezat” je veselo ves čas aktivna na svojem FB računu
LOL
ampak glavno, da je po njenem ni v uradnih evidencah CSD
[/quote]

a imam jaz mogoče stokerja? 🙂 lol kera budala moraš ti bit 🙂 🙂 da se ti da, res

na tem naslovu se najde malo morje eko vasi, ki že živijo na tem našem ljubem planetu https://ecovillage.org/

so si pa zelo različne. ene so odprtega tipa in otganizirajo dneve odprtih vrat, delavnice, izdajajo razne publikacije. druge so povsem zaprte in vanje lahko vstopajo samo tam živeči.
ene imajo narejeno tako, da večina ljudi tam dela doma in ne hodijo dosti ven, v drugih del prebivalcwv redno hodi v službe in z plačami pokriva finančni del stroškov vasi, ostali pridodajajo k skupnosti s svojim znanjem in delom v vasi. skratka načini, kako se organizirat, so zelo raznoliki.
jaz osebno nisem za tak način življenja, ker bi mi šlo na živce, da kdo karkoli pričakuje od mene ali da sem prisiljena nekaj delat, zato ker …

a ni bila na dolenjskem ena taka skupnost, živeli so v veliki hiši, več družin skupaj?

To da si blizu živeči brezgotovinsko izmenjujejo pridelke in storitve, imajo lastne vodne izvire in elektrarne, poskušajo biti čim bolj nevidni sistemu in plačati čimmanj davka že obstaja in sicer je to življenje na vasi :)))

Saj mi je všeč ideja, to bi bila potem ekonoskupnost. Samo ne vem, kako bi delovalo to pri Slovencih. Ker smo od vedno eden proti drugemu. Mi bi bilo všeč, da imam svoje sončne celice. Ideja, ki je bila na TV – da bi sončne celice postavili na šolo in bi iz tega bila elektrika porazdeljena na celo vas, mi ni všeč. Še vedno si odvisen od drugega. Tudi za vetrno energijo sem za. Samo najlažje bi bilo, če bi si človek sam uredil drva, hrano, … Veliko je opuščenih kmetij v Sloveniji. Samo ni denarja, da bi jih kupili. Lepo bi bilo biti preskrbljen na kmetiji, se pravi da oba, mož in žena delata doma. In potem imaš otroke in je to to. Jih vzgajaš naprej enako. Problem je, da so sončne celice drage, da jih sam težko postaviš, a prej ali slej bi se tvoji 4je skregali, če bi vsi vložili in koristili sončno energijo.

Se mi zdi, da večina ofgrid fanov še ni kaj dosti na kmetiji delala, kaj šele izkusila kakšno resno preživetje v naravi. Svetujem, da si najprej najamete eno tako hiško, jih je ogromno, ter poskusite.

Je pa zanimivo, kako se našteje 3 stvari, štrom, net in hrano. Za samooskrbo boste porabili toliko časa, da neta ne boste potrebovali 😉


Se strinjam z mikic007. Iz pisanja se mi zdi,da se nekaterim, ki o tem sanjarijo, o samooskrbi, niti sanja ne. Dajte si uštimat svojo tajni haus in zaživite v njej, vsaj eno leto. Potem se oglašajte naprej.
Govorim iz lastih izkušenj. Živim praktično na pol off grid že min 10 let. Popolnoma off grid ne gre (elektrika, vodovod). Off grid ne pomejni samo tajni haus. Pač pa samooskrba: lastna pridelava hrane, energije, sredstev. Pomeni fizično delo 10 ur od 24. Off grid pomeni brez obeznosti do javnega omrežja: vode, elektrike, plina, … davkov, plač. Poskusite in po enem letu vam bo jasno, da niste niti 10{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} off grid. Spravite se na realna tla. Off grid pomeni fizično delo in odrekanja, in to velika.

Ja tocn to… Jaz sem ON GRID. Ker se solarne celice NE IZPLAČAJO. Investicija nikoli ne pokrije pridobljeno energijo.

Marsikaj pridelam sam. Samo sem se dalec od samooskrbe.


Se strinjam z mikic007. Iz pisanja se mi zdi,da se nekaterim, ki o tem sanjarijo, o samooskrbi, niti sanja ne. Dajte si uštimat svojo tajni haus in zaživite v njej, vsaj eno leto. Potem se oglašajte naprej.
Govorim iz lastih izkušenj. Živim praktično na pol off grid že min 10 let. Popolnoma off grid ne gre (elektrika, vodovod). Off grid ne pomejni samo tajni haus. Pač pa samooskrba: lastna pridelava hrane, energije, sredstev. Pomeni fizično delo 10 ur od 24. Off grid pomeni brez obeznosti do javnega omrežja: vode, elektrike, plina, … davkov, plač. Poskusite in po enem letu vam bo jasno, da niste niti 10{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} off grid. Spravite se na realna tla. Off grid pomeni fizično delo in odrekanja, in to velika.
[/quote]

le kaj ti delaš vsak dan 10 uer ko si samo na pol off grid? potem boš pa delal 20 ur nadan, če bo popolnoma off?
si kdaj pomislil, samo pomislil, da ne rabiš toliko raznovrstne hrane, kot jo ponujajo trgovine? si kdaj samo za trenutek pomislil, da so kjudje že pred tabo delali znanstvene eksperimente off grid in prihajali do osupljivih ugotovitev, da dejansko v povprečju porabiš off grid vsak dan 3-4 ure fizičnega dela. v povprečeju, kar pomeni, da so obdobja, po porabiš manj. če bi bil res čisto na of, bi od dolgočasja začel kaj delat. ker pa nisi na off, pa MORAŠ delat. 🙂 bistvena ratzlika.

Ha ha, največji poznavalci offgrida so itak tisti, ki v življenju niso kubika drv scepili, samokolnico gnoja skidali in vrta preštihali.

le kaj ti delaš vsak dan 10 uer ko si samo na pol off grid? potem boš pa delal 20 ur nadan, če bo popolnoma off?
si kdaj pomislil, samo pomislil, da ne rabiš toliko raznovrstne hrane, kot jo ponujajo trgovine? si kdaj samo za trenutek pomislil, da so kjudje že pred tabo delali znanstvene eksperimente off grid in prihajali do osupljivih ugotovitev, da dejansko v povprečju porabiš off grid vsak dan 3-4 ure fizičnega dela. v povprečeju, kar pomeni, da so obdobja, po porabiš manj. če bi bil res čisto na of, bi od dolgočasja začel kaj delat. ker pa nisi na off, pa MORAŠ delat. 🙂 bistvena ratzlika.
[/quote]

Torej je glavna motivacija za off grid to, da lahko delaš 3-4 ure na dan namesto 8 ur v službi? Ehhh…. Sicer pa guglajte Nara Petrović – živi v prikolici, nabira divje rastline, hodi bos, namesto toaletnega papira uporablja liste različnih rastlin in ima za moje pojme zelo razčiščen odnos do off grid življenja. Temu bi se reklo produktivna lenoba: je zmanjšal svoje fiksne stroške s takim načinom življenja, a si tudi ni naložil nepotrebnega dodatnega dela, kot tule v večini pišete. Internetu se ne odpoveduje, niti potovanjem, ne vem pa, kako ima rešeno z elektriko in vodo.

New Report

Close