Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek Off-grid hiška

Off-grid hiška

Ste razmišljali kdaj, da bi živeli tako? Ali mogoče že živite tako? Gre za življenje v mali hiški, ki ni priključena na nobeno infrastrukturo. Vodo se dobi iz vodnjaka ali izvira, elektriko preko sončnih celic, hrano si večinoma pridelaš sam. Vem, da jih nekaj tako živi tudi v Sloveniji. Pa vi, kaj si mislite o tem, se vam zdi zanimivo?

Zanimivo za nekajtedenski odklop, sem takoj za;) Ne bi pa tako za vsakdanje življenje.

Jo imamo in je super. Za daljše bivanje je edini resni problem pralni stroj. In mogoče še likalnik.

______________________
nova
Uredništvo priporoča

Se naveličaš. En moj sosed priseljen iz mesta živi tako – pri tem, da ima še stanovanje v Ljubljani. Od začetka je bil zelo navdušen, zdaj pa vedno manj in zadnjih par zim ostaja v mestu, samo poleti živi tu. Čar prenašanja vode v kanistrih po zaledeneli stezi, večnega pripravljanja in sekanja drv, polnjenja telefona pri sosedih, ko ni sonca itd. sčasoma izgine.
Je fajn za odklop, manj fajn za živeti, sploh na stara leta.


Zmeraj bolj. Do neke mere. Garanje za stvari ki jih ne potrebujem se mi zmeraj bolj zdi nesmiselno. Recimo da postajam minimalist. Da delam za tisto kar res rabim.

1. Da.
2. Ne, praktično je neizvedljivo.
3. Odvisno, kaj smatraš za “malo hiško”.
4. Izvir imam, sončnih celic ne. Sončne celice so skromen in nestabilen vir energije, sploh če so na “mali hiški”. Najprej rabiš energijsko varčno ali samooskrbno hišo.
5. Za pridelat večino hrane sam, potrebuješ kakšno njivo in posledično tudi traktor. Skoraj zagotovo tudi živali, potem pomeni še več kmetijskih površin za pridelavo krme.

Ideja je romantična, v realnosti je pa predvsem veliko dela in tudi stroškov.

1. Da.
2. Ne, praktično je neizvedljivo.
3. Odvisno, kaj smatraš za “malo hiško”.
4. Izvir imam, sončnih celic ne. Sončne celice so skromen in nestabilen vir energije, sploh če so na “mali hiški”. Najprej rabiš energijsko varčno ali samooskrbno hišo.
5. Za pridelat večino hrane sam, potrebuješ kakšno njivo in posledično tudi traktor. Skoraj zagotovo tudi živali, potem pomeni še več kmetijskih površin za pridelavo krme.

Ideja je romantična, v realnosti je pa predvsem veliko dela in tudi stroškov.
[/quote]
Drži, sicer se pa že pri zdravju zaplete. Pa če nimaš za hrano, za davke moraš imet. V divjini- ni šans, te zvohajo v enem tednu. Slovenija je pregosto poseljena z nevoščljivostjo.


Drži, sicer se pa že pri zdravju zaplete. Pa če nimaš za hrano, za davke moraš imet. V divjini- ni šans, te zvohajo v enem tednu. Slovenija je pregosto poseljena z nevoščljivostjo.
[/quote]

Nima veze z nevoščljivostjo.
Ko si lastnik stavbe, plačuješ NSUZ.
Ko imaš kmetijsko zemljišče, moraš plačevati katasterski prihodek.
Odpadne vode plačuješ, tudi če nisi priklopljen na kanalizacijo, sicer plačuješ kanalizacijo.
Tudi, če odvoz smeti ni urejen, dobiš položnico za odvoz smeti.
Mazohistično je razmišljati, da preživiš zgolj od alternativnih virov energije, zato potrebuješ električni priključek.
Ko imaš električni priključek, dobiš položnico od RTV.
Davkom se seveda ne moreš izogniti.

Vse to ni problematično.

Problematično je, da potrebuješ bencin, nafto in rezervne dele za stroje, ki jih uporabljaš.
Traktor, kosilnica, nitkarica, motorna žaga. To pa stane.

Električna elektrarna – stane.
Energetsko samooskrbna hiša – stane.

Zato je za romantične duše offgrid vikend verjetno prava ideja.

kaj pa, če si v pokoju in prodaš stanovanje? Živiš v tej hiški, nič ne delaš, ne naupuješ teh omenjenih strojev, ampak vse pridobiš iz bližnjih kmetij: mleko, jajca, drva, …?

Seveda se da tako živet. Vsi poznamo gospo, ki se je za to odločila in pisala o tem iz prve roke. Mogoče napiše kdaj knjigo o tem in boste v njej videli kako se živi tako.
Brez elektrike, pranje na roke, kurjenje na drva.
Voda iz cvaškega izvira
Plačuje položnico za komunalo in nusz, temu se izognit ne more. Vse skupaj pa na leto znese 130 eur. Toliko se pa že najde, a ne.
Ko je še pisala, je pisala o tem, da študira divjo prehrano, je pa imela tudi zelenjavni vrt. Ampak če oboje kombiniraš se da preživet, to sploh ne bi smel biti problem. Odrasel člvoek ne potrebuje toliko kot najstnik in če ne delaš hudo fizično tudi kake močne hrane ne potrebuješ.
Avta tudi ni imela, je hodila okoli peš ali s kolesom.
Tudi ko je imela službo je tako živela in po moje živi še danes in bo kvečjemu še kak balast odvrgla, ne da bi se priklapljala nazaj. Ker se več ne oglaša predvidevam, da tudi v knjižnico več ne hodi, tako da mogoče niti telefona več nima.

Saj ta moj sosed ima tudi službo in avto. In se vozi v službo, (pozimi seveda ko in če je bilo spluženo, ker živi res na samem)
Kmetijstva, razen vrta in nekih malin in lešnikov se (kolikor vem) ne gre, od strojev ima samo Markota in nekaj priključkov. Govorila nisva veliko, ampak pojamral je recimo glede pranja in likanja – za v službo je treba biti kolikor toliko spedenan. Prat si je potem nosil v Ljubljano in tudi kakšno bolj temeljito tuširanje je verjetno opravil v stanovanju, kjer samo odpreš pipo s toplo vodo. Je pa bolj “pesnik”, meni se ne zdi hudo praktičen človek – sanjarjenje je čisto ok, ampak se folk ne zaveda, koliko dela to potegne za sabo.

Nima veze z nevoščljivostjo.
Ko si lastnik stavbe, plačuješ NSUZ.
Ko imaš kmetijsko zemljišče, moraš plačevati katasterski prihodek.
Odpadne vode plačuješ, tudi če nisi priklopljen na kanalizacijo, sicer plačuješ kanalizacijo.
Tudi, če odvoz smeti ni urejen, dobiš položnico za odvoz smeti.
Mazohistično je razmišljati, da preživiš zgolj od alternativnih virov energije, zato potrebuješ električni priključek.
Ko imaš električni priključek, dobiš položnico od RTV.
Davkom se seveda ne moreš izogniti.

Vse to ni problematično.

Problematično je, da potrebuješ bencin, nafto in rezervne dele za stroje, ki jih uporabljaš.
Traktor, kosilnica, nitkarica, motorna žaga. To pa stane.

Električna elektrarna – stane.
Energetsko samooskrbna hiša – stane.

Zato je za romantične duše offgrid vikend verjetno prava ideja.
[/quote]

Nevoščljivost- mišljeno je da te bodo hitro prijavili, če si nekje na svojem, ostalo ,pa seveda drži.

Čisto en mali test – ne uporabljajte avtomobila in telefona samo za teden dni.

Za tako življenje moraš imeti precej znanja, iznajdljivosti in poguma. Ni pa to za otroke in starejše, kot nekateri zmotno mislijo.

Starejši imajo pač penzijo in črpajo od tam in se gredo preprostejše, skromnejše življenje.


Zmeraj bolj. Do neke mere. Garanje za stvari ki jih ne potrebujem se mi zmeraj bolj zdi nesmiselno. Recimo da postajam minimalist. Da delam za tisto kar res rabim.
[/quote]

Tudi jaz sem vedno večja minimalistka in še kako se strinjam s stavkom o tem, da je nesmiselno garati za stvari, ki jih ne potrebujemo. Lahko sem v enih hlačah non stop, rabim še dve do tri majice in pulover, ene čevlje, poleti bosa, pa je, a tople vode in pralnega stroja ne dam. Elektrika in topla voda iz pipe se meni zdi minimalni civilizacijski standard, kanalizacija že ni nujna, ker se preživi tudi z greznico ali malo čistilno napravo, avto pa sploh ni nujen, če nisi ravno nekje bogu za hrbtom doma.

Nevoščljivost- mišljeno je da te bodo hitro prijavili, če si nekje na svojem, ostalo ,pa seveda drži.
[/quote]

Nihče te ne bo prijavil.

TI SI v sistemu. Postopki danes tečejo avtomatsko.

Saj razumeš, da ne moreš biti lastnik zemljišča, brez da si v sistemu. V zemljiški knjigi, v katastru, da ne moreš imeti nobenega priključka, brez da pridobiš prej ustrezne papirje.

Ako si pripravljen/a zamenjat “udobje” mesta za življenje na podeželju, potem ni hudih ovir, ob predpostavki, da kupiš manjšo kmetijo, ki ima kak vrt in sadovnjak.

Kosit in žagat boš pa kljub temu moral/a.

Nihče te ne bo prijavil.

TI SI v sistemu. Postopki danes tečejo avtomatsko.

Saj razumeš, da ne moreš biti lastnik zemljišča, brez da si v sistemu. V zemljiški knjigi, v katastru, da ne moreš imeti nobenega priključka, brez da pridobiš prej ustrezne papirje.
[/quote]
V zemljiški knjigi so vpisani ljudje ki so že zdavnaj pokojni ali pa sploh ne lastniki pa se nihče ne obremenjuje s tem.

Ako si pripravljen/a zamenjat “udobje” mesta za življenje na podeželju, potem ni hudih ovir, ob predpostavki, da kupiš manjšo kmetijo, ki ima kak vrt in sadovnjak.

Kosit in žagat boš pa kljub temu moral/a.
[/quote]

kosit ji pa res ni treba. zakaj že? travo popase žival ali pa oveni, vsekakor jo zima skrajša, če drugo ne.

moja prijateljica je tujka, sicer iz države v eu, hišo ima tukaj v najemu, plačuje zanjo nič, ker je bajta v razsulu, jo je pa tudi kupil en tujec, ki ne živi tukaj,
denar dobi iz svoje države, tako da je v našem sistemu praktično ni, se smatra, da pri nas sploh ne obstaja. no, ima podaljšano bivanje na upravni enoti, a to ne pomeni, da jo kdo čekira, če je tukaj ali ni. sploh nikogar ne zanima kako živi, od česa, itd. tko da sistemu se lahko tudi gladko jebe za osebo, če od njega nič ne jemlje in vanj nič ne daje. nekaj takega imam jaz v planu.

ampak ljudje, nekaj morate vedet. tisti, ki se hočejo izognit sistemu, ki se hočejo izgubit v njem, ne bodo tukaj razlagali kako živijo in kako jim gre. ker pustijo potem tukaj svojo sled, tega pa nočejo. njih ni, ne obstajajo, so nevidni. to je namreč njihov namen.

Tudi jaz sem vedno večja minimalistka in še kako se strinjam s stavkom o tem, da je nesmiselno garati za stvari, ki jih ne potrebujemo. Lahko sem v enih hlačah non stop, rabim še dve do tri majice in pulover, ene čevlje, poleti bosa, pa je, a tople vode in pralnega stroja ne dam. Elektrika in topla voda iz pipe se meni zdi minimalni civilizacijski standard, kanalizacija že ni nujna, ker se preživi tudi z greznico ali malo čistilno napravo, avto pa sploh ni nujen, če nisi ravno nekje bogu za hrbtom doma.
[/quote]

Oblačila so za tiste, ki jim znamke ne pomenijo ničesar, najmanjši problem.

Elektriko tudi v “off-grid” scenariju nujno potrebuješ. Eden od razlogov je v tem, da prideš do interneta. S pomočjo interneta se lahko marsikaj naučiš, da si lahko bolj učinkovit.

V off-grid scenariju, je tvoj poglavitni vir ogrevanja les. Les je obnovljiv vir ogrevanja. Ampak vseeno rabiš traktor in prikolico in motorno žago in izpit za motorno žago, potem pa še nekaj sodelavcev. Nikoli ne žagaš sam v gozdu.

Oblačila so za tiste, ki jim znamke ne pomenijo ničesar, najmanjši problem.

Elektriko tudi v “off-grid” scenariju nujno potrebuješ. Eden od razlogov je v tem, da prideš do interneta. S pomočjo interneta se lahko marsikaj naučiš, da si lahko bolj učinkovit.

V off-grid scenariju, je tvoj poglavitni vir ogrevanja les. Les je obnovljiv vir ogrevanja. Ampak vseeno rabiš traktor in prikolico in motorno žago in izpit za motorno žago, potem pa še nekaj sodelavcev. Nikoli ne žagaš sam v gozdu.
[/quote]

Sekat tudi ne moreš vsepovprek, ampak rabiš odkazilo revirnega.

Kako pa pridobiš hišno število?

kosit ji pa res ni treba. zakaj že? travo popase žival ali pa oveni, vsekakor jo zima skrajša, če drugo ne.

moja prijateljica je tujka, sicer iz države v eu, hišo ima tukaj v najemu, plačuje zanjo nič, ker je bajta v razsulu, jo je pa tudi kupil en tujec, ki ne živi tukaj,
denar dobi iz svoje države, tako da je v našem sistemu praktično ni, se smatra, da pri nas sploh ne obstaja. no, ima podaljšano bivanje na upravni enoti, a to ne pomeni, da jo kdo čekira, če je tukaj ali ni. sploh nikogar ne zanima kako živi, od česa, itd. tko da sistemu se lahko tudi gladko jebe za osebo, če od njega nič ne jemlje in vanj nič ne daje. nekaj takega imam jaz v planu.

ampak ljudje, nekaj morate vedet. tisti, ki se hočejo izognit sistemu, ki se hočejo izgubit v njem, ne bodo tukaj razlagali kako živijo in kako jim gre. ker pustijo potem tukaj svojo sled, tega pa nočejo. njih ni, ne obstajajo, so nevidni. to je namreč njihov namen.
[/quote]

Imaš v planu iti v tujino in tam izginiti izpod nadzora sistema naše države ali se da to tudi narediti v naši državi?


V zemljiški knjigi so vpisani ljudje ki so že zdavnaj pokojni ali pa sploh ne lastniki pa se nihče ne obremenjuje s tem.
[/quote]

Ne obremenjuje s čim?

kosit ji pa res ni treba. zakaj že? travo popase žival ali pa oveni, vsekakor jo zima skrajša, če drugo ne.

moja prijateljica je tujka, sicer iz države v eu, hišo ima tukaj v najemu, plačuje zanjo nič, ker je bajta v razsulu, jo je pa tudi kupil en tujec, ki ne živi tukaj,
denar dobi iz svoje države, tako da je v našem sistemu praktično ni, se smatra, da pri nas sploh ne obstaja. no, ima podaljšano bivanje na upravni enoti, a to ne pomeni, da jo kdo čekira, če je tukaj ali ni. sploh nikogar ne zanima kako živi, od česa, itd. tko da sistemu se lahko tudi gladko jebe za osebo, če od njega nič ne jemlje in vanj nič ne daje. nekaj takega imam jaz v planu.

ampak ljudje, nekaj morate vedet. tisti, ki se hočejo izognit sistemu, ki se hočejo izgubit v njem, ne bodo tukaj razlagali kako živijo in kako jim gre. ker pustijo potem tukaj svojo sled, tega pa nočejo. njih ni, ne obstajajo, so nevidni. to je namreč njihov namen.
[/quote]

Kam hodi k doktorju?
Ima plačano dodatno zavarovanje?

Brez sledi je biti relativno enostavno, lahko si brezdomec v Ljubljani.

Ampak mislim, da je bila téma zastavljenja v smislu, kao se da preživeti na svojem.

Lahko imaš off-grid hišo tudi luksuz.

Za vodo imaš vodnjak kjer zbiraš deževnico, da imaš na pipi čisto vodo uporabiš uv-filter.

Elektriko s sončnimi celicami in akumulator, isti komfort kot da si priklopljen na omrežje,lahko uporabljaš vse gospodinjske aparate, razen toplotne črpalke za ogrevanje pozimi.

Ogrevanje urediš na drva.

Ja, večino stvari se da danes rešit s tehnologijo, tudi off-grid bivanje.

Če kuriš na drva in kuhaš na plinske bombe, elektrika od sonca ni problem.

zbiranje vode in filtriranje/čiščenje tudi ni problem.

Drugo je pa birokracija, ki ti jo hočejo obesit klujub vsemu.

New Report

Close