Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek Bi vam bilo tako kosilo dobro ali ne, ter kaj bi spremenili?

Bi vam bilo tako kosilo dobro ali ne, ter kaj bi spremenili?

Čez teden dni dobim obiske in že zdaj razmišljam kaj jim bom pripravila za kosilo.
V mislih imam nekako takole:
– PREDJED: tunin namaz (tuna kar iz pločevinke z vmešano kislo smetano in nekaj začimbami), ter kupljen tatarski biftek s popečenimi kruhki. Morda spečem še vlečeno testo s sirom za vsak slučaj, če ljudem ne ena ne druga jed ne bi bila všeč, ker mož pravi da je oboje precej delikatno. Ali bi bilo dobro, da poleg tega v trgovini naročim še narezek?
– TOPLA PREDJED: domača bučna juha (zraven bom postregla še popečene kruhke in kislo smetano.
– GLAVNA JED: tu se mi od vsega še najbolj zatakne zato bi bili vaši predlogi več kot dobrodošli. Mislila sem, da bi kar v trgovini kupila že pripravljena rebrca in zraven postregla še pečen krompir v pečici ter podinstala malo zelenjave. Morda bi kupila že kar narejeno francosko solato in poleg tega še sama narezala malo kumaric, paradižnika in sira, da bi bila kot neka šopska solata.
– SLADICA: palačinke z čokoladno-orehovim nadevom in smetano. Morda tudi kaj drugega, manj težkega, a bi želela da lahko naredim vsaj dan prej.

Torej kot pravim kaj bi spremenili? Povejte prosim vaše predloge.

tuni bi dodala še skuto
juhi še bučno olje in bučna semena
tenstana zelenjava – kaj točno imaš v mislih?
francoska ne paše zraven, pa še pretežka je. paradižnik trenutno nima okusa. raje naredi skledo zelene solate, motovilca ali radiča.
k palačinkam še sladoled

Veliko je odvisno tudi od časa, ki ga imaš tako za pripravo, kot tudi kako dolg obisk je predviden.
Meni je ta jedilnik pretežak in bi pojedla npr predjed tatarca, toplo predjed in glavno jed bi izpustila (ali pa bi pri glavni samo malo zelenjavo) in potem sladico. Pri sladici bi izpustila palačinke, če bi imele orehov nadev (veliko ljudem orehi ne sedejo) in bi jih samo s čokolado, če bi se dalo izbrati.

Drugače pa: sploh se ne obremenjuj! Naredi kot si si zamislila in to je to;)

nova
Uredništvo priporoča

Jaz pa bi predjed izpustila in šla direkt na juho, je le zima in meni osebno najbolj paše. Francoska mi h glavni jedi ne paše, ne bi se pa branila kake zelenjave in solate, zelene, motovilca ali radiča, ali morda coleslaw. Palačinke so ok.

Ne, francoska mora biti, saj niso vsi na dijeti kot smo me. Z rebrci se potrudi in jih speči sama, tista iz trgovine so tako mastna, težka, poišči meso Krškopoljskega prašiča, boš videla kako te bodo hvalili, desert vredu, dodaj veliiiiko sladoleda, otroci te bodo kovali v zvezde.

predjedi obvezno čisto malo, če bodo ljudje planili in pojedli ogromno, ti potem glavne jedi ne bodo več dokončali, kaj šele palačink

palačinke so drugače meni čisto pretežka, preveč masivna sladica…jih slane ali sladke jem kot samostojen obrok

ponudi za sladico raje kakšen čokoladni mousse

Za sladico daj raje kak tiramisu, ki ga narediš dan prej.
Ostalo se mi zdi kar ok.

Preveč dela si boš naložila; malo poenostavi, da ti priprava kosila ne bo v breme.
Tako bi naredila jaz:
PREDJED: rezine francoske štruce s tuninim (še bolje bakalarjevim) namazom in koščki oljk povrh. Postrežeš ob/po aperitivu in ne potrebuješ ničesar drugega.
TOPLA PREDJED: bučna juha s popečenimi kockami kruha (kupiš pripravljene ali pa jih pripraviš dan prej. Juho skuhaš dopoldan, saj počaka.
GLAVNA JED: ena ali dve vrsti mesa. Kosi odojka se zelo lepo spečejo v pečici. Istočasno pa lahko v ponvi pripraviš na primer piščančji žur ali piščančji file v limonini omaki s kaprami. Zelo enostavno, dobro in na hitro pripravljeno.
PRILOGA: kakšne dobre kuhane testenine s korenčkom, papriko in podobno zelenjavo.
SOLATA: zelena solata in solata iz paradižnika ter paprike. Brez sira, je pretežak.
SLADICA: peka palačink ti bo vzela preveč časa. Prejšnji dan pripravi raje na primer pana cotto, nalij jo v steklene kozarce in jo tik pred postrežbo dopolni s sadnim prelivom in podobno.

Namaz je iz tune zelo dober. Malo poglej recepte. Predlagam namaz iz skute, drobnjaka in bucnega olje, solis po okusu. Zraven pa ajdov kruh z orehi. ☺️ Juhica se dobro slisi, z domacim popecenimi kruhki, nanj lahko se posujes malo parmezana. Za glavno jed pa jaz ne bi kupovala ze pripravljenih jedi. Sploh pa ne kupljeno francosko. Za glavno jed predlagam piscancji zur, poguglaj na netu recept. To je picancje meso, s prsutom, sirom, prelito s smetano in peceno v pecici, zelo malo dela za to in zelo okusno. Prilaga pa kaksen riz ali ajdova kasa z zelenjavo. Solata pa po okusu. ☺️ Fajn kuhaj.

Jaz nikoli ne delam predjedi.
Goveja juha z ribano kašo (skuham jo posebej in dam v juho)
Pražen krompir , dunajski zrezki – puranji in zelena solata
Za sladico -prejšnji dan naredim – recimo – Balaton ali Tiramisu.

http://druzina.enaa.com/kulinarika/Recept-Balaton.html

Kakšna leva kuharica si pa ti? Moj bog no….
Tunin namaz in ajdov kruh z orehi?
Piščančji žur?

Jaz nikoli ne delam predjedi.
Goveja juha z ribano kašo (skuham jo posebej in dam v juho)
Pražen krompir , dunajski zrezki – puranji in zelena solata
Za sladico -prejšnji dan naredim – recimo – Balaton ali Tiramisu.

http://druzina.enaa.com/kulinarika/Recept-Balaton.html
[/quote]

To je prava hrana in super kosilo, ki ga je vsak vesel, ne pa neke pizdarije, ko se ti še dva dni gor spahuje, pa neko preseravanje.

Pa daj lepo te prosim, kje te ti živiš s to predjedjo, pa čudnimi solatami. Pozimi se je radič, endivija, motovilec, lahko samo meso in krompirjeva solata. Skratka manj se afnariš, bogatejše bo kosilo.

Jaz ne bi zmogla pol tega menija, ker je precej nasiten. Vse je tako težko, kompaktno, ne vem, kako bi rekla. Tudi če spregledam predjed, je bučna juha gosta in nasitna, potem še rebrca in krompir, pa francoska, ki mimogrede ne paše zraven, pa še palačinke in to z orehi in čokolado….. Ti sama veš, kakšne obiske dobiš in koliko pojejo, ampak mislim, da bo to absolutno preveč. Jaz bi takole:
-nobene predjedi, mogoče res samo kake krekerje z ribjim namazom ali sirom
-bučna mineštra je super ideja
-če boš delala rebrca in krompir, daj raje zraven zeleno solato, radič ali motovilec namesto francoske
-če pa hočeš francosko, pripravi zraven raje pohano meso
-sladica pa, kot je ena rekla, palačinke, čokolada in orehi ne sedejo vsakemu. Pa tudi biti morajo sveže, sicer niso dobre in jih ne moreš pripraviti prej. Speci jabolčni zavitek. Vsi ga jejo in ga lahko spečeš en dan prej.

Hladna predjed je v redu. Lahko dodas se namaz iz skute in bucnega olja (pasirana skuta, sol, poper. bucno olje, vse po okusu).

Bucna juha je juha, tople predjedi so nekaj drugega. Pa opeceni kruhki se ti ponovijo od hladne predjedi, kar je naglavni greh pri sestavljanju jedilnika. Za strukturo raje poprazi na drobne kocke narezano bucko in vmesaj v juho ali postrezi posebej.

Rebra za glavno jed lahko kupis, doma pecena so ravno tako tezka. Dodaj pa vsaj par kosov piscanca. Ravno zato, ker so rebra tezka.
Za prilogo lahko narezes na priblizno enake kose krompir, korenje in surovo rdeco peso. Zlozis na pekac (na papir) in potisnes v pecico. Tudi malo ajdove kase ali riza z grahom ne bo skodilo. Ali pa struklje lahko prejsnji dan skuhas in potem narezane samo popeces na ponvi na malo masla.
Solato naredi iz svezega ali kislega zelja, ker jo komot naredis vnaprej. Ne pozabi kislega zelja narezati poprek, da se pri jedi ne vlecejo tiste dolge “vrvi”. V drugi skledi naredi motovilec, lahko s fizolom, in v tretji por s kuhanim jajcem. Lahko dodas se kaj vlozenega, kumare, paprike, gobe, pac kar imas. Potem pa naj si vsak v svoji skodelici sestavi solato po zelji.

Za sladico po takem kosilu pa raje kaj lahkega. Kako kremo v kozarckih mogoce, ki jo moras itak pripraviti dan prej. Ali pa sladoled z vrocim sadnim prelivom. Zamrznjene borovnice potreses s sladkorjem, segrejes skorajdo vrenja in si gotova. Tudi tiramisu daje vtis lahke sladice, ceprav to ni. 🙂

Sicer pa, karkoli bos priravila, je vzdusje bolj vazno od tega, kar bo na kroznikih, tako da vam zelim prijetno druzenje in cim manj stresa s pripravo.

Jaz bi hladno predjed izpustila in naredila bučno juho ali pa kakšno porovo, gobovo. Glavna jed pa dve vrsti mesa eno bolj dietno ce kdo.Ne je mastnega npr. Piščančje prsi popecene, ali pa puranjo rulado polnjeno z.kruhovim nasvetom ali zelenjavo, zraven pa pečene rebrce ali pecenko. Priloga pečen krompir zraven pecenke v pečici in pa kupljene struklje skuhaj in potem malo popeci v ponvi. Drugace pa poglej na blog 220 stopinj ima dober recept za puranjo rulado. Sladice pa naredis že prejšnji dan kaksno ono sladico v kozarcu, zdrobljeni keksi, smetana, mascarpone…. Pa puranjo rulado in pecenko ali rebre lahko istočasno peces v pečici zraven pa krompir. Pa še vržeš zraven olupljen korenček, ima super okus. Solata pa zelena, radic, fižol ali zelje


Meni se zdi,da bo tako super. Bi se se jaz,ki ne jem mesa in rib prav dobro in prijetno najedla.

Brez zamere, ampak a res lahko pojeste tako količino hrane? Ker jaz bi pojedla to predjed in bi bila sita, kje je še vse ostalo.

Se strinjam s tabo..koliko hrane,ni cudno,da se potem sprasujete od kje debelost.

Načeloma dobro kuham in tudi z veseljem. Ko pa dobim na kosilo obisk so to običajno jedci, ki jih poznam in delam klasiko. Zagotovo imaš kolicinsko/kaloricno prebogat menu. Sicer bi vsak nekaj našel, ampak boš imela velioko stroskov, dela in na koncu ostankov.
Predjedi prakticno ne delam, če pa že, je to običajno kaka sirna plošča + rezine pršuta ali druge mesnine, ki jo jmam + olive……. Poleg kako bageto, zapečeno z zeliscnim maslom ali kake sezamove grisine….
Od juhe jim gre v rit domaca goveja juha ali pa gobova.
Potem pa sledi plosca z nekaj vrstami mesa, vsega po par kosckov + riz, prazen krompir in kaki sirovi/ajdovi struklji, ce imam vnes meso z omako ali pa kruhovo struco.
Solata zelena klasika, razen poleti in jeseni, ko je na voljo domac paradiznik in kumare.
Sladica kaka pana kota, tiramisu, kremsnite /lahko tudi v kozarcku. Vcasih pa samo kaka ledena kava (sladoled, rum, smetana….), odvisno od gostov in letnega casa.

Ko si enkrat naredis plan in si zorganiziras delo, gre za vse nasteto malo casa in malo posode pa vecino stvari si pripravis ze prejsnji dan in potem dopoldne samo finaliziras.

Lp

Se strinjam s tabo..koliko hrane,ni cudno,da se potem sprasujete od kje debelost.
[/quote]
Kdo pa je govoril o kolicini? Govora je bilo o hodih. In en hod je lahko ravno za v usta dat, nic vec. Da lahko poskusis vec razlicnih jedi, ne da se nabases ene.

Načeloma je predjed OK, juhe jaz ne bi delala bučne, veliko ljudi ne mara buč.
Za juho bi raje dobro govejo/kostno in gobovo/kremno zelenjavno. Samo bučne vsekakor niti pod razno.
Glavna jed – pečen piščanec/puran/dušen osso buco za tiste, ki ne marajo maščobe in še kalorična varianta za požeruhe – lahko pohanje piščanca/purana/svinjine ali pečena svinjina,(rebrca, krača, zrezki).
Priloga kakšen riž in krompirjevi kroketi/pečen krompir, zraven obvezno dušena zelenjava brokoli cvetača, korenček, grah.
Solato bi naredila več različnih, da bi lahko jemali po svojem okusu – malo zelene solate in radiča, zelja, pese, fižola in paradižnika, malo feta sira, oliv, artičok. Vsak si vzame iz sklede, kar želi.
Sladica – palačink ne bi delala, se mi ne zdijo ustrezne za take zadeve. Raje tiramisu ali tortto, dober zavitek, gibanico….

V bistvu bi spustila tisti tunin namaz. Za predjed bi mogoče dale neke bruskete, ali kaj takega.
Juho bi čebulno.
Potem pa npr: pečenka s kruhovimi cmoki/ njoki, ali kaj podobnega, mešana solata.
Za sladico bi pa kupila par kosov torte.

Jaz cenim, če zame kdo žrtvuje čas, me povabi na kosilo in skuha zame, ne glede na to kaj je na jedilniku. Gostje se pridejo družit s tabo, ne pa ocenjevat tvoje kuhanje, uživajte😘

Meni se zdi tudi čisto preveč in stvari enostavno ne pašejo skupaj.

Je pa razlika ali jih pride 12 ali samo 4. Pri nas imamo vsaj 4 krat na leto cca 12 ljudi na kosilu/večerji in načeloma (odvisno od sezone) gre takole:

predjed, pri nas je prvo obvezno penina, potem pa zraven kakšni krekerji ali rezine francoske z namazom ali dvema (bakala, tatarc, zeliščni …), na palčke narezana surova zelenjava + humus, karpačo (mesni, tunin, zelenjavni …) seveda ne vse, ena ali dve možnosti. Predjed pripravim vnaprej in postavim na mizo, ko pride večina gostov, da lahko ob pijači nekaj grizljajo, ko čakamo zamudnike. Je pa te predjedi količinsko zelo malo in ko zmanjka, zmanjka.

juha ali topla predjed, odvisno od letnega časa, juha je po zimi zelo primerna, bučna je OK, samo naredi jo samo iz buče, ne tlači zraven krompirja in ne zalij jo s pol litra smetane. Namesto krekerjev ali kock kruha, juho potresi s prepraženimi bučnimi semeni, zraven ponudi še bučno olje, pri nas imamo radi tudi kosmiče čilija ali čilijevo pasto.

glavna jed – ta je še najbolj odvisna od količine povabljencev, jaz pripravljene hrane iz trgovine ne bi ponujala pod nobenim pogojem. Če že, potem iz kakšne gostilne za katero vem, da je jed na nivoju, ampak to bi bila res zadnja možnost. Problem nastane, če imaš več povabljencev in ne moreš istočasno peči v pečici mesa, krompirja in zelenjave, kar je daleč najbolj enostavno. Če imaš dostop do kakovostnih krvavic in pečenic, bi jaz naredila kmečko pojedino – različni kosi mesa pečeni v pečici + ajdivi žganci + kislo zelje. Če so otroci in zbirčni odrasli daš med meso še kakšen kos piščanca in skuhaš še krompir v kosih ali pa praženga.

Če ti pa tradicionalna slo hrana ne diši, pa en ali dva kosa mesa, pečena v pečici (piščanec, vratovina, oz. sv. pečenka, tudi kakšen rostbif, sv. rebra …) zraven pražen krompir in ajdova kaša + solata (ampak ta ki je sezonska). Če imaš prostor, bi sama naredila še pečeno zelenjavo. Enostavno narežeš sezonsko zelenjavo na kose (korenje, pesa, repa, sladki krompir, cvetača, brokoli, koleraba, zelje, zelena, koromač – kar pride) pokapaš z oljčnim oljem, soliš, potreseš s timijanom in pečeš 30 minut na 200 stopinj.

Sladica – palačinke zame niti slučajno niso sladica, to je obrok. Kakšna krema v kozarčku npr. limonina, panakota, ali pa kakšna dušena jabolka z vinskim šodojem, čokoladni mus ali lava tortice, kakšen biskvit s sadjem in skuto … Skratka nekaj lahkega. Kot pika na i celotnega srečanja.

…lej, jaz kaj dosti ne bi spreminjal….edino rebra kupi v mesnici (lahko skupaj z kožo….in to kožo pred peko z zelo ostrim nožem (možu “ukradi” žiletko) zareži na kose, tako, da ko bodo pečena naredijo lepo hrustljavo površino, omako ki se bo izcedila pa prepasiraj dodaj in žlico kisle smetane), jih doma nasoli in popeči skupaj z zelenjavo in krompirem.

Računaj da je to jako kalorično kosilo…zato previdno z količinami.

Dosti uspeha ti želi Korl….

New Report

Close