Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek Koliko orhidej imate doma?

Koliko orhidej imate doma?

Koliko orhidej imate doma? Znate ravnati z njimi in jih imate več let ali se s tem ne ukvarjate in kupite nove?

Pri nas imamo trenutno tri navadne phaelonopsis ali kaj so že, eno mini orhidejo, ki je že odcvetela in dvomim, da bo še kdaj, ter eno katlejo.

Ponavadi mi uspe naprej peljati le liste, spodbujanje k cvetenju pa mi ne uspe ali bolj redko, tako da si se vsake toliko privoščim kako novo.

jaz jih sicer ne maram, jih ne bi nikoli kupila, čeprav imam rože zelo rada, a orhideje so pač tista vrsta, ki mi ni blizu.
prijateljica mi jih je enkratr prinesla, ker sama ni vedela več kaj z njimi početi. je rekla vzemi jih, ali pa jih vržem stran. in sem jih vzela, ker rož ne mečem stran.
dve leti sem se tz nkjimi matrala, potem pa jih končno razvozlala. imam jih v sobi, kjer je poizimi 13 -14 stopinj, poleti pa 18- max 20, vzhodno sonce. ko ne cvetijo jih zalijem enkrat na mesec, ko začno poganjati pa na 14 dni. in cvetijo vsako leto. začnejo aprila in do septembra odcvetijo. moram rečt, da sem prav vesela, da mi jih je uspelo razvozalt. niso tako težavne, kot se zdijo na prvi pogled. stare so pa vse že 6+ let.

Ljubim orhideje. Trenutno so pri hiši 4.

So pa malo muhaste. V enem stanovanju so mi cvetele praktično non stop, ful jim je pasalo. V enem nisem mogla obdržati pri življenju nobene, vse so odvrgle cvetje kmalu po prihodu in nikoli več zacvetele. V novi hiši tudi vidim razliko med lokacijami.

Je bilo pa zelo zanimivo, da sem eno, ki je odcvetela in nekaj časa ni bilo nič od nje, želela zavreči, pa sem pozabila nanjo v utilityu, kjer niti ni najbolj svetlo. Čez nekaj tednov zagledam polno popkov na vejicah?! Trenutno mi cveti na polno + pognala je nekaj novih listov.

Enih 6 ali 7. Jaz še nisem videla rože, s katero bi bilo manj dela. Cvetijo mi pa vsako leto.

Jaz sem ravno danes vrgla stran zadnji dve. Imela sem ju 3 leta in sta vsako pomlad zacveteli, a zdaj se je videlo, da je glavno steblo že preveč olesenelo. Nadomestila sem ju kar z zelenimi lončnicami, ker mi je malo predrago, da bi si sama kupila nove. Bom počakala, da dobim kaj za dan žena… Drugače so mi pa najlepše rumene.

Ko glavno steblo oleseni, se odreže in slej ko prej požene novega, nov cvet. 🙂

Se pravi da rabi temneje in hladneje, ter nič zalivanja? A to si jo ko je odcvetela tja nesla? Potem bi morala meni v spalnici delat, je SV stran, pretoplo mi pa tudi ne paše za spat?

Trenutno jih imamo 9. Moram priznati, da uspevajo veliko bolje odkar zanje skrbi hči. Zaliva tako, da nalije vodo, nekaj časa pusti in nato vodo odlije.

Pri nas nimamo nobene orhideje, mama ima eno, ki jo je dobila in ji lepo uspeva, a moli, da crkne, čeprav ji je žal živega bitja in vseeno lepo skrbi za njo, zdaj, ko jo že ima, a preklinja tistega, ki ji jo je podaril, tašča pa je podlegla modi in ima kar nekaj orhidej, po moji oceni enih 10 ali vsaj blizu 10, ne vem pa, če so to ene in iste ali ji katera crkne in kupi potem novo.

A to jih kaj gnojite, in/ali o bože, presajate? Ker stalno videvam to zemljo in specialna gnojila. Pa še, kje jih imate med cvetenjem, na toplem, svetlem?

Se pravi da rabi temneje in hladneje, ter nič zalivanja? A to si jo ko je odcvetela tja nesla? Potem bi morala meni v spalnici delat, je SV stran, pretoplo mi pa tudi ne paše za spat?
[/quote]

Načeloma rabiji svetlobo, vendar ne močnega sonca, najbolje V. Tja sem jo odnesla, kot sem napisala, ko je odcvetela in ni kazalo, da bo še kaj od nje. Sem se pa zdaj spomnila, da mi je enkrat tudi ena cvetličarka rekla, da če se začnejo kisati, jih rabiš za kak mesec malo “na kratko” dat.

Načeloma rabiji svetlobo, vendar ne močnega sonca, najbolje V. Tja sem jo odnesla, kot sem napisala, ko je odcvetela in ni kazalo, da bo še kaj od nje. Sem se pa zdaj spomnila, da mi je enkrat tudi ena cvetličarka rekla, da če se začnejo kisati, jih rabiš za kak mesec malo “na kratko” dat.
[/quote]

A jih kaj presajaš ali pustiš v lončku v katerem jih kupiš? A jih kaj gnojiš, koliko?

Pri nas jih imamo cca 20. Nekaj jih cveti, nekaj jih ima popke, preostale pa počivajo.

Tudi jaz sem se jih včasih bala, ker so pač tropske rastline, mi pa nimamo ravno najboljših pogojev zanje (stara hiša brez centralnega ogrevanja).

Moja oskrba: cvetoče orhideje imam na oknu v kuhinji. Ko odcvetijo, jih prestavim v dnevno sobo na okna, ki niso tako lahko dostopna, zato jih avtomatično zalivam manj. Gnojim nič, presajam jih ne. Ko postane količina zračnih korenin prevelika, jim skrajšam koreninski del na cca polovico in posadim v isto lubje, ki ga prej stresem iz lončka. Če mi kakšna crkne, se ne sekiram 🙂

Ja a prosim lahko še poveš na katerih straneh imaš okna? Ker kuhna, dnevna nam ne pove veliko glede svetlobe.

Kuhinja – sever, zahod.
Dnevna soba – jug, zahod.

Hvala.

A jih kaj presajaš ali pustiš v lončku v katerem jih kupiš? A jih kaj gnojiš, koliko?
[/quote]

Gnojim malo, 1-2x v času cvetenja, včasih sploh nisem in so ravno tako uspevale. Imaš pa gnojila za obdobje cvetenja in gnojila za obdobja mirovanja – moraš paziti, če uporabljaš. Tudi presajala jih še nisem. Odstranim predolge zračne korenine in kakšen grd list in to je to.

Jaz nič ne gnojim in nič ne presajam. Tudi zalivam ne ravno pogosto. Med cvetenjem so tam kot vedno, na oknih obrnjenih na sever.

Imam jih cc 20, falenopsise, cimbidije.en dendrobij,.. Po letih vse mogoče nege, gnojil, itd. sem ugotovila, da so najbolj zadovoljne, če so na stalnem mestu brez direktnega sonca. Raje malo zalivanja (preživijo, tudi če se skoraj izsušijo- te , ki imajo bulbe). Super, če je par stopinj manj, kot v ostalih prostorih). Sama jih ima na podestu (vzhod) in v utilitiju. Ko nastavijo popke, jih dam v bivalne prostore. Če se vam zdijo drage, jih lahko po nizki ceni kupite v Merkurju, ko odcvetijo. Z malo zanemarjanja, bodo kmalu zacvetele. Kljub vsemu pri orhidejah velja, manj vode je več.

Tole je cisto res, bolj kot jih pustis pri miru, da ne recem skoraj zanemarjas, bolj so zadovoljne. Ne marajo pa direktnega sonca. Svetel prostor, res malo vode (jaz jih namakam priblizno 1x mesecno, nic ne gnojim), pa cvetijo pogosto in dolgo. Vcasih jih malo poprsim z vodo, ampak bolj redko.

Jaz jih imam rada, ker so res nezahtevne.

Imam jih 6, zalivam jih na 10-14 dni. Poleti jih dam dol z okna čez dan, ker imam sonce popoldan. Stare so pa 10 +. Se vedno so lepe.

Niti ene:)

Za en celi pragozd.

Enkrat sem imela božično zvezdo še od prejšnjega leta in nisem vedela, kako naj “pridelam” rdeče liste. Kolegica mi je rekla, naj jo dam jeseni na temno. Zraven sem dala še orhidejo, ki je odcvetela in ni hotela na novo zacveteti, stran je pa še nisem mogla vreči. Zvezda je dobila rdeče liste, orhideja pa je pognala novo steblo s popki in cvetela. Kadar želim, da zacveti, jo za par tednov dam v mrzlo (tam okoli 15-18 stopinj ima) in manj osvetljeno garažo.
Pri nas zdaj cvetita ta večja in ta manjša orhidejica.

15-18 stopinj je mrzlo? Toliko imam jaz čez dan v stanovanju, ker itak migam in šibam okoli zato ne rabim topleje, zvečer pa povečam na 20.

Ampak ste me pa zagrele za probat s kakšno orhidejo. Morda katera ve kje se da nabavit Ocean orchids? Vem da jih imajo v Hofru, ampak če hočeš točno določeno sorto?

New Report

Close