Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek Koliko za zimsko šolo v naravi

Koliko za zimsko šolo v naravi

Zanima me samo cena. Koliko boste letos plačali za zimsko šolo v naravi vaših šestošolcev?
Mi 240€. Zdi se mi ogromno.

Meni je bil ta strošek hudo odveč, ker:
– kot družina ne smučamo (nam je predrago),
– ker pri moji minimalku to pomeni več kot tretjino mojih mesečnih prihodkov,
– ker sem imela poleg teh 220 eur še stroške nastavitve vezi in nabave smučarskih očal (od tedaj naprej ni več v uporabi),
– ker je snega na domačem hribu za 1 teden v zimski sezoni in našima otrokoma to znanje prav nič ne pride prav (če bi že nabavili neko rabljeno opremo),
– ker sta otroka po prihodu domov še dolgo sitnarila (še ene dve leti), zakaj mi ne smučamo. In ja, mi je zoprno pojasnjevat, da nam je to predrag šport. Sicer oba vesta, da vsega v življenju pač nimaš, je pa res bedno, da otroku daš za probat eno reč (ki mu bo seveda všeč), nato pa mu jo vzameš in rečeš: žal, nimam denarja.

Skratka, ne vidim smisla, se mi zdi povsem preživeto tole slovensko smučanje.

Tudi ne vem, zakaj bi se otroci morali učiti ravno te športne panoge, osebno bi imela raje še eno letno šolo v naravi, pri čemer bi šli recimo bolj v hribe (pohodništvo, kolesarjenje, taborniške spretnosti, plavanje v jezeru, tek). Skratka, nekaj kar je dosegljivo vsem.

Še bolj pa me moti, da učitelji pravijo, da kako se otroci povežejo na teh izletih. Mogoče se res, verjetno se res, ampak naj raje pouk zastavijo tako, da bo bolj prijazen in bo krepil sodelovanje in timsko delo in prijateljstvo, pa bo učitek isti.

Verjetno je to za 5 dni? Ja, se sliši veliko, sploh ker je treba plačati v enem znesku, ali imate možnost po obrokih?…..vendar…..če

Torej: to je 48 € na dan, kjer so notri 3 obroki, nočitev in smučarska karta? To se mi ne zdi preveč.
V naši šoli je bil smučarski sejem organiziran, sicer pa za svoje otroke od malega kupujem opremo na bolhi.
Sicer pa se strinjam, da je smučanje drag šport. Ampak jaz imam raje to, da je otrok pozimi zunaj, se giba, veliko več vredno, kot doma pred TV ali računalnikom.

lp,D

nova
Uredništvo priporoča

Tole je popolnoma smiseln pomislek o tem, ali otroci danes “morajo znat smucat”. V casih socializma je res veljalo, da je prakticno vsak znal smucat a to zato, ker je bila “vikend smucarija” dostopna in samoumevna vsakemu s povprecnim dohodkom.
Danes pa, ko si jo lahko privosci le pescica in je vsakoletna menjava smucarske opreme izjemno draga je tole “namakenje otroskih noskov v cokolado” druzinam ki si sicer smucanja ne morejo privoscit lahko krepko v breme.Cena karte itak presega tisti normalen procent mesecnega dohodka.
Otroku se tako pokaze nek prijeten sport, nauci se smucat, ravno dovolj da mu postane uzitek potem pa ugotovi, da tega se leta ne bo pocel, ker si druzina ne more privoscit ne le 300eur za njegovo opremo ampak tudi za ata in mamo….ah, nic kaj dobrega…

Danes to ni vec nacionalni sport.
Predvsem pa je izjemno drag glede na sezonski strosek, ki ga prinese druzini s povprecnim dohodkom.

Kdo pravi, da otrok sploh mora iti na smučarsko ŠVN? Nobenega problema ni bilo ostati v šoli z drugimi, saj pri nas ni šlo od 2 razredov 14 učencev. In veš kaj, imeli so se super – en dan so namenili plavanju, drug dan kuhariji, tretji gledališču, četrti pohodu na hrib in peti obisku muzeja in galerije. Pokrili smo zgolj strošek urbane, šola se je angažirala, da je otrokom vse to omogočila brezplačno.

“Skratka, ne vidim smisla, se mi zdi povsem preživeto tole slovensko smučanje.

Tudi ne vem, zakaj bi se otroci morali učiti ravno te športne panoge, osebno bi imela raje še eno letno šolo v naravi, pri čemer bi šli recimo bolj v hribe (pohodništvo, kolesarjenje, taborniške spretnosti, plavanje v jezeru, tek). Skratka, nekaj kar je dosegljivo vsem. “

Mislim, da bi se o tem MORALO resno razmisliti.

Najprej odgovor, 240 evrov je sprejemljiva cena. Če je vaša družina ne zmore, povprašaj na šoli za dodatna sredstva ali plačilo na obroke, kot je že predlagala ena. Tudi šolski skladi namenjajo sredstva za socialno šibkejše. Ker verjemi, ni hujšega, kot socialna izključenost otroka.
Tekom šolanja bi morali otroci obvladovati vse športe z žogo, tekati, odlično plavati ter smučati, pa še kaj. Kot starš raje namenim denar za smučanje, kot druge neumnosti, ki si jih najstniki lahko namislijo.

na isto stvar poglejte iz drugega zornega kota. Namen teh šol je, da se otrokom pokaže nekaj novega, tudi tistim iz socialno šibkejših družin, ki si sicer nikdar ne bi mogli privoščiti smučanja.
Na šoli se gotovo da odplačevati po obrokih in zaprositi za subvencioniranje.
Otroci se praviloma zelo veselijo takih priložnosti in jim je hudo, če ostanejo izločeni, da ostanejo doma, oz da ta čas hodijo v šolo.
Sem dala skozi brezposelnost, kar 5 let je trajalo, preden sem dobila redno službo in zdaj delam za nedoločen čas.
V času otrokovih letovanj in zimskih šol sem tenko piskala, pa se je kljub temu dalo, saj so nam povedali že na 1 skupnem roditeljskem, pa sem šparala vsak mesec 20 evrov, da sem mu nakupila kar je bilo treba…nekega razkošja in silnega denarja s sabo pa itaki ne potrebuje, saj ima tam vse obroke, ven jih ne peljejo, razen, ko gredo domov, se ustavijo na hamburger in evro za razglednico… to pa je vse…
lp

To zgornje se bere kot reklama za zimsko ŠVN.

Dejstvo je, da imamo po SLO veliko CŠOD-ov, treba se je znat tržit, ne pa da potem, npr. naša šola raje namesto tega za organizacijo ŠVN izbere kak cenejši in celo boljši penzion/kar hotel.


To pri nas povedo na več roditeljskih sestankih, da je namen teh ŠVN predvsem v druženju, drugačnem učenju ter predvsem v tem, da otrokom omogočijo spoznavanje vsebin, ki jih drugače nekateri ne bi doživeli.
Podobno se zato izvajajo tudi obiski muzejev, gledališč, kakšnih drugih ustanov.

Pri nas nekaterim otrokom krijejo stroški ŠVN krije iz šolskega sklada, brezplačno si mnogi v šoli izposodijo vso smučarsko opremo.

Poleg smučanja imajo v domu še celo vrsto drugih aktivnosti, povezanih s šolskimi predmeti (spoznavanje narave, življenja v tistih krajih, pohodništvo …).

Tisti, ki vseeno ne gredo, pa imajo prilagojen pouk v šoli.

Bolni izgovori, da je smučarija za bogate… 1x na mesec si pa menda lahko privoščite obisk enega od SLO smučišč in reskirate tistih 100€!
A imate TV? 100 programov? Pa novo sedežno za ležat gor pa vsakič k greste v trgovino neki za posladkat pa čips za zvečer?

No mi tega nimamo, nimamo TV, ne jemo sladkorja, nimamo sedežne (JA prav ste prebrali, v dnevni sobi kjer naj bi bila imamo plezalo za otroke in blazino na tleh!)… imamo pa denar za smučanje, kolesarjenje in ostale športne aktivnosti! In mi gre blazno na živce, da smo zato označeni kot bogati…

In podpiram vse šole v naravi, saj nekateri otroci le tam vidijo svež zrak in se športno udejstvujejo. Na žalost 🙁


To pri nas povedo na več roditeljskih sestankih, da je namen teh ŠVN predvsem v druženju, drugačnem učenju ter predvsem v tem, da otrokom omogočijo spoznavanje vsebin, ki jih drugače nekateri ne bi doživeli.
Podobno se zato izvajajo tudi obiski muzejev, gledališč, kakšnih drugih ustanov.

Pri nas nekaterim otrokom krijejo stroški ŠVN krije iz šolskega sklada, brezplačno si mnogi v šoli izposodijo vso smučarsko opremo.

Poleg smučanja imajo v domu še celo vrsto drugih aktivnosti, povezanih s šolskimi predmeti (spoznavanje narave, življenja v tistih krajih, pohodništvo …).

Tisti, ki vseeno ne gredo, pa imajo prilagojen pouk v šoli.
[/quote]

te vsebine morda samo še v kakšnih socialno ogroženih družinah ne doživijo in so tudi preživete. Kdo pa danes z otrokom ne gre: plavat, smučat, v gledališče, muzej, opero, zoo pa še marsikam. To so še z mano hodili 30let nazaj danes pa najbrž kar vsak razen kakšna socialno ogrožena družina, ki se bori s preživetjem in surovimi življenskimi pogoji in druženje z otrokom in omogočanje različnih koristnih izkustev za splošno razgledanost kot cilj v otroštvu ne obstaja.
Tudi cene za te nastanitve in service so previsoke. Tudi za razne končne izlete. Saj vsi vemo kako je v Slo s provizijami a ne?? No, jaz vem iz druge roke.

bolni (obsedeni s športom in zdravim slogom)pa prav gotovo. Nič v ekstremu ni ne zdravo in ne uravnovešeno. Odneslo vas je.

To ravno ne… samo ne zapravljamo denarja za stvari, ki škodijo zdravju in tratijo čas! Potem pa jokamo kako za drugo ni denarja!

te vsebine morda samo še v kakšnih socialno ogroženih družinah ne doživijo in so tudi preživete. Kdo pa danes z otrokom ne gre: plavat, smučat, v gledališče, muzej, opero, zoo pa še marsikam. To so še z mano hodili 30let nazaj danes pa najbrž kar vsak razen kakšna socialno ogrožena družina, ki se bori s preživetjem in surovimi življenskimi pogoji in druženje z otrokom in omogočanje različnih koristnih izkustev za splošno razgledanost kot cilj v otroštvu ne obstaja.
Tudi cene za te nastanitve in service so previsoke. Tudi za razne končne izlete. Saj vsi vemo kako je v Slo s provizijami a ne?? No, jaz vem iz druge roke.
[/quote]
Veliko družin ne hodi v opere, gledališča, muzeje, plavat, smučat …

Nekateri zaradi denarja, drugi, ker jih ne zanima, ne znajo, jim je predaleč itd.
Pa tudi, ko pride v določeno ustanovo skupina otrok, imajo zanje velikokrat drugačen, program kot za ‘redne’ obiskovalce.

Kako je s cenami drugod, ne vem.
Naša šola izbira kvalitetne in cenovno sprejemljive zadeve.

Kolikor se spomnim, pri nas smučanje nikoli ni bilo obvezno in se nas je večina staršev odločila za sankanje, drsanje in zimske pohode. Spomnim se, da je bilo na prvem takem športnem izletu cca 15 smučarjev, ki so se na naslednjem športnem dnevu odločili za sankanje, ker je bilo bolj zabavno. Nekaj časa smučanja sploh ni bilo več v šoli na programu.
Moj sin je stal na smučeh samo nekajkrat kot mali otrok, na hribčku v Tivoliju in ne zna smučati. Tudi jaz ne znam.

240€: če je to za 5 dni potem se mi zdi normalen strošek: prevoz, hrana, bivanje, animacija, varstvo.

No, pri nas, so šli čisto vsi učenci. Pa verjamem, da je bil komu ta strošek v hudo breme.

Se strinjam z eno zgoraj, ki je napisala, da je to namakanje nosu v čokolado.

Res ne vem v čem je fora, da spoznaš, kolk je neki fajn, potem pa veš, da tega ne boš mogel več izkusiti. Mi si smučanja ne moremo privoščiti (kot veliko drugih družin), pa četudi smo po dohodkih recimo nižji srednji razred. In ne gre za izbiro ali šport ali televizijo s kavčem . Bolj za izbiro, kateri šport (imaš drage in manj drage). Raje imam vsakodnevno kolesarjenje, dobre gojzerje, plavanje, izlete po Sloveniji kot pa da bi na račun vseh dejavnosti 3x na leto smučala. Razumeš? Ker za vse to pa pa ni denarja.

Pa še to, mi nismo socialno šibki po prihodkih, ki jih imamo. Ampak ko poplačamo kredit za stanovanje, smo na koncu z denarjem približno tam, kot tisti, ki živioj z dvema minimalkama (brez kreditov). To nekdo, ki ima podarjeno stanovanje ne razume. In kaj, naj grem zdaj jaz na šolski sklad prosit za sofinanciranje? Mi bodo rekli, ja, gospa, če pa vidimo v katerem dohodkovnem razredu ste (imajo ta podatke zaradi plačila malice), zakaj pa rabite? Da bom tam enim šolnikom razlagala moje finančno stanje? Mi na misel ne pride.

No, pri nas, so šli čisto vsi učenci. Pa verjamem, da je bil komu ta strošek v hudo breme.
[/quote]
pri nas ne bodo šli. Smučamo sami tak kjer in ko želimo in imamo višje standarde za vse (smučišče, namestitev, prehrana in tudi sam program).

Mi bomo letos za tabor v vrtcu za tri dni (dve nočitvi!) plačali 160 eur. In niti ne bodo smučali. Meni se zdi zelo drago, to je skoraj 55 eur na dan.

Se strinjam z eno zgoraj, ki je napisala, da je to namakanje nosu v čokolado.

Res ne vem v čem je fora, da spoznaš, kolk je neki fajn, potem pa veš, da tega ne boš mogel več izkusiti. Mi si smučanja ne moremo privoščiti (kot veliko drugih družin), pa četudi smo po dohodkih recimo nižji srednji razred. In ne gre za izbiro ali šport ali televizijo s kavčem . Bolj za izbiro, kateri šport (imaš drage in manj drage). Raje imam vsakodnevno kolesarjenje, dobre gojzerje, plavanje, izlete po Sloveniji kot pa da bi na račun vseh dejavnosti 3x na leto smučala. Razumeš? Ker za vse to pa pa ni denarja.

Pa še to, mi nismo socialno šibki po prihodkih, ki jih imamo. Ampak ko poplačamo kredit za stanovanje, smo na koncu z denarjem približno tam, kot tisti, ki živioj z dvema minimalkama (brez kreditov). To nekdo, ki ima podarjeno stanovanje ne razume. In kaj, naj grem zdaj jaz na šolski sklad prosit za sofinanciranje? Mi bodo rekli, ja, gospa, če pa vidimo v katerem dohodkovnem razredu ste (imajo ta podatke zaradi plačila malice), zakaj pa rabite? Da bom tam enim šolnikom razlagala moje finančno stanje? Mi na misel ne pride.
[/quote]
Verjetno je bolje kritizirati in se mučiti iz meseca v mesec, kot pa zaprositi za (delno) pomoč in otroku omogočiti lep šolski spomin.

Že tek na smučeh je cenejša in bistveno dostopnejša varianta, a je ni v izboru ŠVN.

Ne vem, zakaj in kdaj so začeli v okviru OŠ organizirati ŠVN, vendar je bilo smučanje v našem otroštvu bistveno bolj nedostopno, kot je danes. Danes si za nekaj deset evrov na teden lahko smučarsko opremo izposodiš, včasih si moral kupiti vse. Daleč od tega, da bi v času socializma lahko vsak smučal. Pri nas v razredu jih je od 30 v 80. letih smučalo tako malo, da si jih lahko preštel na prste ene roke. Je pa smučati, če znaš, neznanski užitek. Res je tudi, da se v otroštvu tega hitro naučiš. Če v otroštvu nisi smučal, boš na stara leta težko oziroma nikoli kaj prida. Morda so se zato domislili, da bi smučanje v otroštvu omogočili tudi tistim, ki sicer nikoli ne bi imeli priložnosti.
Tek na smučeh je nekaj drugega in ga ne moreš primerjati s smučanjem. Tudi drsanja ne.
Danes hodijo osnovnošolci že od prvega razreda skoraj vsako leto na razne tabore… Tudi to je treba plačati, ampak kot je že nekdo prej napisal: to se ve vnaprej, ne gre za nepričakovan strošek.
O tem, da otroku smučanje lahko postane všeč, potem pa mu starši tega ne morejo več omogočiti, pa mislim, da bi morali potem marsikaj v šolah ukiniti. Samo otroci niso slepi in gluhi. Tisti, ki morajo živeti zelo skromno, se tega zavedajo s smučanjem ali brez.

Se strinjam z eno zgoraj, ki je napisala, da je to namakanje nosu v čokolado.

Res ne vem v čem je fora, da spoznaš, kolk je neki fajn, potem pa veš, da tega ne boš mogel več izkusiti. Mi si smučanja ne moremo privoščiti (kot veliko drugih družin), pa četudi smo po dohodkih recimo nižji srednji razred. In ne gre za izbiro ali šport ali televizijo s kavčem . Bolj za izbiro, kateri šport (imaš drage in manj drage). Raje imam vsakodnevno kolesarjenje, dobre gojzerje, plavanje, izlete po Sloveniji kot pa da bi na račun vseh dejavnosti 3x na leto smučala. Razumeš? Ker za vse to pa pa ni denarja.

Pa še to, mi nismo socialno šibki po prihodkih, ki jih imamo. Ampak ko poplačamo kredit za stanovanje, smo na koncu z denarjem približno tam, kot tisti, ki živioj z dvema minimalkama (brez kreditov). To nekdo, ki ima podarjeno stanovanje ne razume. In kaj, naj grem zdaj jaz na šolski sklad prosit za sofinanciranje? Mi bodo rekli, ja, gospa, če pa vidimo v katerem dohodkovnem razredu ste (imajo ta podatke zaradi plačila malice), zakaj pa rabite? Da bom tam enim šolnikom razlagala moje finančno stanje? Mi na misel ne pride.
[/quote]

Točno tako je dohodkovno pri nas in te popolnoma razumem.

Sama sem bila s šolo na smučanju in po 20 letih še vedno sanjam da bom smučala. Pa kljub temu, da delam, mi je to predrag šport.

In kdor misli, da vsi starši hodijo na vikend izlete se krepko moti. Reala je, da jih je veliko doma in komaj zložijo denar za 1x letno morje.


100 € je za par ali z družino z majhnim otrokom.
Nas je 5 in 200 € je dan če smo res previdni pri stroških.
Imajo ps nekatera smučišča v Avstriji čez vikend akcijo za otroke, tudi stare 18 let.
Ne pride potem prav nič dražje kot v Sloveniji. Je pa bolj daleč.
Ampak mi si rezerviramo nočitev, tudi več km stran od smučišča, kar zna biti precej ugodneje in imamo 2 dni smučanja za sprejemljivo ceno.
Tudi če imamo 2 nočitvi, prvo nočitev že v petek, da v soboto nismo utrujeni.
Je pa res, da smučanje obožujemo in se tudi čemu odpovemo.
Tudi začetek sezone decembra je cenejši, potem konec sezone tudi.

Se mi pa šole v naravi zdijo smiselne. Tudi smučanje.
Še bolj za tiste, ki s starši nikoli ne grejo.
Opremo si lahko sposodite v šoli, čelado in očala pa če drugače ne kupite na bolhi.

New Report

Close