Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek Pri katerem letu odstraniti mandlje pri otroku?

Pri katerem letu odstraniti mandlje pri otroku?

Pozdravljeni,

moja dvoletna hčerka ima velike težave s spancem, ker mandlji in žrelnica zvečer očitno zatekata. Posledica je smrčanje in zbujanje cel večer zaradi pomanjkanja kisika.

Doktor pravi, da so mandlji in žrelnica mogoče povečani in je premalo prostora, vendar se z leti stvar lahko sama od sebe izboljša. Vseeno, ne želim, da se leta dolgo muči z zelo oteženim dihanjem.

Pri katerem letu se lahko odstranijo mandlji? Doktor je rekel, da po 4., vendar berem, da se lahko tudi že kmalu po drugem letu.

Je imel kdo podobno težavo?

Hvala.

Moje mnenje je, da če nima pogostih angin ali vnetja ušesa NIKOLI!

Joj. Joj. Kaj berem! Čimprej. Kaj čakaš?

nova
Uredništvo priporoča

Pojdi do drugega specialista. Jaz sem bila zelo zadovoljna z mojim ORL doktorjem. Poseg je trajal 10 minut.

Meni so mandlje odstranili, ko sem bila stara 10 mesecev in to zaradi angin in kroničnega bronhiolitisa. Res pa je, da je to bilo več kot 40 let nazaj.

40 let nazaj so mandlje odstranjevali skoraj kar po tekočem traku.Tako mi je povedala moja tašča, ki je bila v Ljubljani medicinska sestra .Danes tega ne delajo več, samo še v redkih primerih.
Jaz bi poiskala še drugo mnenje drugega zdravnika.

Otroci zbolijo zaradi stresa in ne zaradi mandeljnov.

Veliko berem na to temo, vendar žal ni nekega splošnega strinjanja, če odstraniti ali ne in predvsem pri kateri starosti.

Bomo poiskali mnenje še drugega doktorja.

Pri nas se stanje v nekaj letih ni izboljšalo, otrok se je zbujal vsako noč, nemirno spal, smrčal, se dušil. Kot starš si v hudi dilemi – po eni strani nikakor ne želiš otroka po nepotrebnem izpostavljati operaciji, po drugi strani vidiš, da se otrok muči. Ko gledam nazaj, mislim, da bi morali bolj pritiskati na zdravnike in se še prej odločiti za operacijo. Operacija je rutinska, samo takoj po njej otrok ne sme jesti in piti, pa najprej ima bolj tekočo in zmiksano hrano. So pa čakalne dobe ponekod kar dolge, tako da vztrajajte.
Mi smo seveda želeli, da bi se stanje umirilo po naravni poti, kot so najprej svetovali zdravniki, samo zdaj se mi zdi, da smo čakali veliko predolgo, seveda tudi zaradi vse mogočih predhodnih pregledov in kontrol, pa tudi ne upaš si iti kontra strokovnjakom, ker se bojiš, da boš zaradi neznanja škodil otroku.

Skratka, iz naše izkušnje – stanje se brez operacije ni izboljšalo, in ponavadi je treba pritisniti na zdravnike in vztrajati. V vsakem primeru se zna čas do operacije zavleči.

Literatura

Hvala lepa, da ste si vzeli čas in delili svojo izkušnjo. Se popolnoma strinjam z vami, ko pravite, da je dilema, ker nočemo škodovati otroku, ker bi v bistvu delovali v nasprotju z mnenjem zdravnika. Vendar, tudi zdravniki nimajo vedno prav (dejstvo je, da ne slišijo in ne vidijo, kako se otrok zvečer muči) in se jim zadeva ne zdi tako pomembna.

Hvala še enkrat. Bomo poiskali še drugo mnenje, ker ne želim si, da bi se otrok tako mučil še leta dolgo.

Čimprej.

Odstranitev mandljev 10 minut? Ne me basat.

Praviloma dajo otroka z vami za eno noč na preverjanje motenj spanja v dihanju (pulmologija). Vsaj nas so dali. Pa tudi starše podrobno izprašajo, kako je s spanjem ponoči. Tam poveste, kakšne vse težave ima otrok.
Srečno.

Našemu so jih odstranili pri 5 letih. Ni imel pogostih angin, je pa smrčal. Pa logopedinja je svetovala ORL, tam so pa rekli, veliki mandlji, ven z njimi. Meni se zdi tako grabljenje po skalpelu nekoliko pretirano, tako da smo še malo poččakali in poskušali z nekimi kapljicami zmanjšati mandlje in žrelnico, vendar ni delovalo, tako da smo se vseeno odločili za operacijo. Je potekala gladko, tako staremu otroku je že možno dopovedati kako je s hrano in s pitjem, vendar pa ga je res hudo bolelo. In to več kot 14 dni. Mi smo šli 14 dni po operaciji na dopust, in sem mu že pred operacijo povedala, da bo po poti že lahko jedel piškote in da ga ne bo več bolelo, vendar sem videla, da ga je pri požiranju še potem bolelo.
Smrčanje je izginilo, spi bolje, tako da je bilo verjetno vredno. Se je pa kar treba pripraviti na bolečih 14 dni po operaciji.

… vas otrok je idealen kandidat za zmanjsanje in ne popolno odstranitev. Tega ti v lj ne bodo niti predlagali. To delajo z laserjem v murski soboti in mislim tudi da v novi gorici. Mogoce zdaj tudi v lj, meni je zelo zal, da sem dovolila pri sinu popolno odstranitev, pri hceri sem ze vedela nekaj vec in bilo je res hudo smrcanje … zdaj ima se vedno nekaj mandljev, dihanje ni vec tezava. V murski soboti so zakon zdravniki in sestre, res priporocam drugo mnenje.

… da ne govorim o okrevanju po operaciji, ni primerjave. Sinu se je rana se vnela in je potreboval na vse skupaj se antibiotik …

Naš je imel pogoste laringitise in smrčanje itd..takoj ko je dobil prehlad, je šlo na grlo in že je bol tisti značilen kašelj. Orl specialist nam je rekel, da mandlji so večji, ampak ko bo otrok večji, bo vse skupaj večje, tudi žrelo, prehod v grlo itd..in bo vse lažje in ne bo problemov. Pri majhnem otroku pa je vse manjše in ni prostora..In res je bilo tako, od 1-3 let je imel probleme, potem nekje od 4 leta naprej nikoli več.

Pri mojih dveh fantih se je pojavila enaka težava, s tem da je eden imel še astmo. Za tega lahko rečem da smo se odločili prepozno , pri 5. letih. Pri njem je potekalo brez zapletov, pa so odstranili mandeljne, žrelnico in še operirali ušesa. Bil je res neprestano bolan ( 2 x sprejem v bolnico in 2 x domov čez nekaj ur, uspelo šele 3.) Po operaciji se je zdravje občutno izboljšalo.

Drugi otrok je imel enake težave, kot jih opisuješ. Po dveh mnenjih specialistov smo se za operacijo odločili ravno tako pri 5.letih . Sicer vedno zdrav otrok je imel manjše zaplete po operaciji. Ni pravila. Lahko pa rečem, da se je od takrat spanje občutno popravilo, ni se več prebujal in smrčal. Tudi globoki podočnjaki so mu izginili.

Okrevanje po operaciji je bilo pri obeh hitro in brez posebnosti. Sem pa obema prvi dan dajala sirup za bolečine, ki sem ga v dveh dneh postopoma zmanjševala na nič.

Moja odločitev je bila pravilna, saj se je pri obeh otrocih stanje občutno popravilo .To lahko rečem po 12.letih. Tretji otrok te operacije ni potreboval, pa je imel največ angin.


A to je zdaj po novem odločitev staršev in ne več zdravnika?
Meni so recimo pred nekaj desetletji mandlje odstranili pri 3 letih. A zdaj boš ti na podlagi tega zahtevala, da jih tvoji hčerki tudi? S tem da mogoče situacija sploh ni primerljiva?

Mandlji so del imunskega sistema in naj se ne bi odstranili, ce ni ogromnih tezav.

Razumem, da je to huda težava. Vendar nekako ne morem mimo tega, da bi jaz podvomila, da je – nekaj odrezati ven iz telesa kakršnakoli sprejemljiva rešitev. Jaz bi se spraševala in raziskovala zakaj mandlji otekajo? Kateri so vzroki, kako jih odpraviti. Si komot predstavljam, da uradna medicina na to nima odgovora. Preprosto ne ve in ne zna. Mandljev nam narava sigurno ni dala zato, ker bi nas hotela v spanju zadušit. Ste se kdaj vprašali kakšna je naloga mandljev? In kaj nalagate drugim delom telesa, če mandlje preprosto odrežete. Prepričana sem, da je to taka instant rešitev na hitro. Dolgoročno pa slaba za človeka.

Hvala vsem, ki delite uporabna mnenja in izkušnje!

Saj se deloma strinjam s tabo. Vendar je po mojem mnenju to pač napaka narave. In ljudje s to napako so imeli nekoč veliko možnost, da so umrli, preden so dali svoje gene s to napako naprej. V starih knjigah umrlih je angina ali vnetje ušes ne prav redek vzrok smrti pri otrocih. Tako narava “uštima” te stvari. Z razvojem medicine se pač podajamo dlje od naravnih rešitev. V moji družini so vsi babice in dedki brez mandljev. Meni jih niso odstranili, pa imam zaradi tega druge posledice. Tako da je vseeno bolje slediti novejšim izsledkom medicine. Le-ta se sicer včasih moti, ampak “narava” pa te reči precej bolj kruto rešuje.

Pa dajte no mone monaste, kaj spet fiozofirate.
Stvar je enostavna. Nekateri otroci se pač rodijo z nadpovprečno velikim mandlji in žrelnico. To pri zdravem otroku ni opazno, razen seveda, ko zdravnik pogleda v grlo. Drugače pa je zelo moteče ob vsakem prehladu, ko ima otrok npr. zamašen nos in med spanjem diha na usta. Takrat ponavadi zelo smrči in težko diha. Če pa se še začnejo pojavljati pogoste angine, pa itak nimaš kaj razmišljat.
Pri našem otroku je tudi bila točno taka situacija. Smo šli v Mursko Soboto (pri 4 letih), kjer uporabljajo nekakšen poseben skalpel (laserski ali vodni, ne vem več točno) in mandlje ne izrežejo/odstranijo v popolnosti, ampak jih samo s tem skalpelom “zbrusijo” , tako, da jih zmanjšajo na zelo majhen ostanek. Je pa potrebna nekaj minutna splošna anestezija. Otrok 2 krat prespi v bolnici-en dan pred in en dan po posegu, ko ima predpisano polno sladoleda, tako, da naš ima lepe spomine na ta poseg :). Od takrat nobenih angin in nobenega smrčanja.

Odstranitev mandljev 10 minut? Ne me basat.
[/quote]
Lej če nimaš pojma, ne komentiraj. Z anastezijo in op.pos. in zbujanjem je trajalo natanko 30 min. Placali smo 1900 eur.

New Report

Close