Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek Zakaj vse, ki ne hodijo v cerkev, na koncu pokopljejo cerkveno?

Zakaj vse, ki ne hodijo v cerkev, na koncu pokopljejo cerkveno?

Poznam kar nekaj primerov, ko so pokojnika pokopali cerkveno, čeprav ni hodil v cerkev, ali pa se je celo smatral za nevernika/ateista?

Ali je res to, da se na smrtni postelji spreobrnejo in želijo župnika, maziljenje ter na koncu seveda cerkveni pogreb?

Veliko ljudi umre recimo na cesti, nepričakovano, v nesreči, nenaden ifarkt ali kaj takega. Niti nimajo časa sporočiti svojih želja.
Dosti je takih, ki so sicer krščeni, birmani, v cerkev ne hodijo, želijo pa biti vseeno cerkveno pokopani. In to tudi prej povedo in se upošteva njihova želja.
Eni pa ne bi bili pokopani cerkveno, če bi sami lahko odločali, ampka mrtev itak ne more sam odločat in naredijo sorodniki po svoje.


Zato, ker lahko počenjo kar hočejo in ne kar hočeš ti. Jaz sem jim obljubil, da jih bom hodil strašit, če bo šel kak kiklar za mano.

nova
Uredništvo priporoča

Nekateri imajo cerkveni pogreb zato, ker pač svojci tako želijo, nekateri pa nimajo cerkvenega pogreba.

Letos sem bila na enem takem pogrebu, pokojnik ateist, nikoli v cerkvi, ni veroval, vdova verna, čeprav ne vsak dan pri maši – a njena želja je bil cerkven pogreb, otrokom je bilo vseeno, ali je zraven še župnik ali ne.

Jaz poznam nekaj primerov, ko so pokojnika (nevernega) verni sorodniki pokopali cerkveno. Skrajno neprimerno !! Pokojnikove želje, nazor bi morali upoštevati ! Kaj bi porekli ti verniki, če bi bilo obratno!?!?

Ponavadi zato, ker njihovi sorodniki ne upoštevajo njihove volje. Pri tistih umrlih ateistih, ki sem jih jaz poznal, ni nihče imel na pogrebu niti župnika in niti maše.

Nekateri imajo cerkveni pogreb zato, ker pač svojci tako želijo, nekateri pa nimajo cerkvenega pogreba.

Letos sem bila na enem takem pogrebu, pokojnik ateist, nikoli v cerkvi, ni veroval, vdova verna, čeprav ne vsak dan pri maši – a njena želja je bil cerkven pogreb, otrokom je bilo vseeno, ali je zraven še župnik ali ne.
[/quote]

Ja, res je tako.
Sem tudi že jaz bila na pogrebih za ljudmi, ki niso marali cerkve, pokopali so jih cerkveno, ker so tako odločili svojci. Sploh se to rado zgodi, če umre sin/hči in pokop organizirajo starši. Partnerji večinoma, vsaj zdi se mi, bolj upoštevajo želje pokojnika.

Ponavadi zato, ker njihovi sorodniki ne upoštevajo njihove volje. Pri tistih umrlih ateistih, ki sem jih jaz poznal, ni nihče imel na pogrebu niti župnika in niti maše.
[/quote]

Smo tako pokopali psa, ko ga je povozil divjaški voznik.

Smo tako pokopali psa, ko ga je povozil divjaški voznik.
[/quote]

Ja, za kužata ste imeli žaro, trobentače, govornika, rože in grob? Lepo to.

Verni so, a zaradi položaja tega ne kažejo na ven, ob smrti pa ljubijo odkritost in resnico.

Če bi bilo obratno, bi zagnali tak kraval, kakršnega svet ni videl.

Verjetno se res kakšen kdaj spreobrne, ampak dvomim, da je to zelo pogosto. Menim, da je to bolj govorica, ki služi temu, da verniki ostanejo prepričani, da imajo prav in da še naprej hodijo v cerkev (in seveda dinarčke nosijo). Nič ni naključno to, vse dobro premišljeno.

Kakšen čuden naslov.
Na žalost sem bila že na precej pogrebih, pa sploh ni tako, da bi bili kar VSI cerkveni.
V Ljubljani sem bila celo na večini pogrebov brez župnika, na deželi je odstotek malo višji.


nekonsistentno med naslovom teme in opisom teme!! ( vse nekatere)

Zato, ker je to za nas farje biznis.

V Sloveniji gre to takole – vsaj šlo je zadnjih 30 let, upajmo, da so ljudje sedaj bolj pametni in mislijo s svojo glavo:

Pokojnik je bil napirmer nepristaš RKCja ( kot inštitucije – ni hodil k njim), zato si tudi ni želel obreda s strani služabnika RKCja. Tako je tudi napisal in povedal, da ko umre, ne želi imet predstavnika RKCja na poslovilni ceremoniji.

Potem se pa najde: tašča, babica, teta, skrata ena tanajbulj pametna u žlaht, ki je fejst pristašica RKCja ( vstavi poljubno), ki reče: “Jah župnk pa ja mora bit, kuha bodo pa rekl tisti, ki bojo pršli zanha pomolt na puhreb? Pa daute ja dal oljšno vejco v vežco za krupit :DDD

Pa žvel ste v njegou hiš, se pa ja spudob, da bojo ljudje mulil na njehomu pohrebu! :DDDDD. POkojnik pa ni želel imet predstavnika RKCja na svojem pogrebu. :D. Kaj torej veli zdrava pamet? A zavoljo miru in ugleda pred sosedi, žlahto je treba župnka? Ne, ni treba – pove se, da ga pokojnik ni želel imet. In bodo pač razumeli, hoteli ali ne 😀

Problem je, ker pogrebne ceremonije urejajo taživi, ne pokojnik 🙂

Časi se pa hvalabogu sprminjajo – mi smo pokopali že kar nekaj pokojnikov brez cerkvenih obredov – eni so bili iz drugega režima ( pač so živeli v času vojne in komunizma), nekaterim se je pa RKC zamerila, ker pod krinko posiljujejo otroke. Imamo pa tako razumne sorodnike in znance, da so to sprejeli brez težav in govoric.

Ponavadi zato, ker njihovi sorodniki ne upoštevajo njihove volje. Pri tistih umrlih ateistih, ki sem jih jaz poznal, ni nihče imel na pogrebu niti župnika in niti maše.
[/quote]

počasi umira moja generacija in vsi imajo pogreb brez župnika … je pa res, da noben/a pokojnik/ca ni imel več živih staršev, torej so bratje in sestre opravili pogreb po želji pokojnega


Denar je denar, pogreb se plača in župniku se gre itak sam za denar, maša, pogreb……. pa še ena maša…..Glih briga ga, če je kdo hodil v cerkev ali ne.

Živim na vasi. Upam si trditi, da hodi v cerkev največ ena četrtina ljudi in še to ne redno. Večina ljudi sploh ne hodi v cerkev, niti za največje praznike, ne.
Ko je kakšen pogreb, je skoraj zmeraj cerkven pogreb. Krsta oz. žara je v cerkvi. Pogreb je z mašo.
Sama sem verna, redno hodim h maši in to se mi zdi, odkrito povedano, hinavščina!
Le zakaj nositi posmrtne ostanke v cerkev, če ljudje, ko so bili živi in zdravi, nikoli niso bili v cerkvi? Večinoma je to želja svojcev, ki so ohranili trohico vere. Brez duhovnika je pogreb še bolj poln žalosti in brez upanja. Verni verujemo v večno življenje, v veri imamo tudi uteho in tolažbo. Če pri civilnem pogrebu ni niti govora, niti pevcev, je to še bolj žalostno.
Če kdo ne veruje in ne hodi v cerkev, naj se ga pokoplje brez župnika. Sama prav nobenemu ne vsiljujem svojega prepričanja.

si pa ena redkih, ki ne vsiljuje vere in običajev 🙂

ko je že kakšen cerkveni pogreb, je pa gostilna med mašo bolj polna kot cerkev, ne?

Naj mi nekdo enkrat končno razloži kaj imata vera in cerkev skupnega? Po mojem je Bog pobegnil iz cerkev že kakšnih 1000 let nazaj.

spoštujem vernike vseh vrst, muslimani me niti najmanj ne motijo, prav tako ne ateisti,
ne maram pa nestrpnežev, ki vsiljujejo svoje “edino zveličavno” mnenje, pa naj bo to s katerekoli strani!

si do sedaj dokazalo, kako spoštuješ drugačemisleče :))))
kot jaz, ko rečem: Sem za kompromise … samo takšni morajo biti, kot jaz hočem!

si do sedaj dokazalo, kako spoštuješ drugačemisleče :))))
kot jaz, ko rečem: Sem za kompromise … samo takšni morajo biti, kot jaz hočem!
[/quote]

naj se smejem?

Moja mami je želela staro mamo, torej njeno mamo, pokopat cerkveno, čeprav nismo verni, oziroma so oni hodili v cerkev samo kot otroci. Njen razlog je bil, da so cerkveni obredi na pogrebu lepi in da mame ne želi pokopat kot psa (kot je že nekdo tu na forumu tudi omenil). Pa sem jo spomnila, da se da tudi brez župnika naredit primerno slovo in tako smo tudi uredili. Lepe pesmi, kakšen verz in kratko spisano slovo od nekoga, ki je pokojnika poznal in obudil nekaj spominov, pa je lahko tudi takšen pogreb zelo “lep”. Tudi jaz bi si želela, da bi se od mene poslovili na tak način, a konec koncev mi je vseeno – mene takrat ne bo več in naj o tem odločijo tisti, ki bodo pogreb organizirali.

New Report

Close