Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek NASILJE – ne pozabit na stare ljudi

NASILJE – ne pozabit na stare ljudi

Vsi govorijo o nasilju v družini. To moramo priznat, da je res največkrat ata nasilen.
Ne sme se pa pozabit na starejše. Predvsem ko mati ostane z ostarelim sinom.
Ko mu vse ponudi, pere, kuha… pa je nasilen.
Kam naj se pa ta mamca obrne? Nima prevoza, nima nič. Sosede, pred katerimi laže, ker jo je sram.
U glavnem, še nobena ženska ni šla ubijat dedca, ker se je zgonil. Še nobena ni klala, ker dec ni prišel pravi čas domov. (pissda bi zdesetkali te moškurčine :-)))) )

Hočem povedat, da mlajši si še lahko najdejo pomoč. Na šihtu, med prijatelji…. En starejši pa res težko. Kam??

Otrok nima izbire, mora hočeš nočeš prenašati starša, ki si ju ni izbral. Mama, ki je še toliko pri močeh, da kuha pa pere, naj pa sina butne ven in kuha samo zase. A to pa ne, anede? Ker pri odraslih tarevčkasti samo žakelj drži.

se strinjam s tvojim zapisom. tudi med drugim dodajam,ne poazbite nasilja nad duševnimi bolniki,ki jih ne razumete,obsojate in ponižujete,tudi ne pozabite nasilja nad invalidsko upokojenimi,katere želite raztrgat na kose ker so v invalidski in so doma,tudi ne pozabite nasilja nasploh nad upokojenci,katerim očitate da pač niso dovolj delali da so si sami krivi za nizko penzijo,in tudi ne pozabite na vse vrste nasilja nad slepimi,gluhimi,hendikepiranimi,in nad živalmi ker velikokrat največ kasirajo do ljudi. Je zima in zunaj jih bo ogromno pomznilo.

O nasilju nad starejšimi se je nekaj časa celo govorilo, pa spet vse potihnilo.
Tega ni tako malo in če zaznate, da se nekdo izživlja nad starejšo osebo, dajte to prijavit. One se težko branijo, sploh če recimo sorodniki (največkrat otroci) skrbijo zanjo – vendar jim to še ne daje pravice, da jo žalijo, ponižujejo, tudi udarijo in ji jemljejo denar (ekonomsko nasilje). Jaz sem prijavila sosede, šlo je za verbalno nasilje hči – mati, takih besed, kot jih je ona namenjala mami, jaz še v življenju nisem izrekla, kaj šele najbližjemu sorodniku.
Mama je bila samostojna, ni rabila veliko pomoči, imela je visoko penzijo in je vsak mesec dajala denar hčeri. Zaleglo je že to, da je prišla policija, gospa se je sicer iz strahu zlagala, da je vse v redu, ampak hči je pa zgleda zadostovala že zavest, da ne more neopaženo početi takih svinjarij.
Z drugimi sosedi, s katerimi smo skupaj gor rasli, sem se pa kar sama pomenila. Jaz sem skrbela za dementnega očeta in je bilo marsikaj, ne bom pisala podrobnosti, ampak včasih sem se res zjokala, ko sem petič isti dan drgnila celo stanovanje in prala njegove cunje. Pa mu nisem nikoli rekla niti ene žaljivke.

Vsakršno nasilje je nedopustno. Še zdaleč niso žrtve samo ženske, čeprav se po medijih govori skoraj izključno samo o nasilju nad ženskami. Žrtev je lahko kdorkoli, so pa nekatere skupine ljudi ranljivejse (šibkejše).

Bravo, ste še taki, ki se ne obračate proč, ko nemočni potrebuje pomoč.
Taka ostarela ženska bo težko sama poiskala pomoč, nujno je, da se kdo iz okolice postavi na njeno stran, prijavi, da vedeti, da se to ve, kaj se dogaja itd.
K sreči lahko to pogosto zaleže.

Mislim, da se dogaja tudi take vrste nasilja, samo je skrito!
Mnogo onemoglih, starih ljudi je doma, živijo pri hčerkah ali sinovih. Za nekatere je odlično poskrbljeno, otroci jih imajo radi, nekateri pa so prepuščeni sami sebi, zaklenjeni v hiši, nepokretni. Velikokrat jih pustijo same doma in gredo delat. Stari ljudje so velikokrat deležni zmerjanja, posmehovanja, tudi udarcev. Upam vsaj, da tega ni veliko.
V mnogih primerih bi bilo boljše, da bi bile starejše in bolne osebe v domu, kot da so doma prepuščene same sebi. Velikokrat je problem denar, saj starejši ljudje v glavnem nimajo dovolj denarja za oskrbnino v domu.
Če bi vedela za konkreten primer, da se dogaja nasilje, bi takoj obvestila pristojne službe. Mislim, da je to dolžnost vsakega od nas.


Zato se pa naučite.
Froce je potrebno pri 18 naterat od hise.

Mene pa zanima, kaj konkretno so dolžnosti socialnih delavk v bolnici?

Imam občutek, da so bolj pomoč pri izpolnjevanju obrazca za dom, kot da bi se zanimale za konkretne primere zanemarjanja starejših oziroma da bi na primer osebi, za katero je jasno, da bo po odhodu iz bolnice rabila pomoč, predstavila možnosti za pomoč, ki pač obstajajo v Sloveniji.

Ker namreč, ena gospa mi je pred kratkim govorila o hudo ubogi stari ženski, živi sama in jo tako rekoč stalno zaradi obnemoglosti vozijo v bolnico, dajo na infuzijo, dan ali dva je tam, potem pa spet domov. Kje je patronažna služba, ki po 65. letu starosti človeka lahko obišče tudi kar tako, da preveri, ali se mu dobro godi? Kje je socialna delavka v bolnici, da bi obvestila pristojni CSD? Žal nimam konkretnih podatkov, ampak madona, če nekoga stalno vozijo pod urgentno v bolnico in je vidno dehidriran, podhranjen, zanemarjen … a to kar vsi stran gledajo ali kako?
Tej gospe sem predlagala, naj pokliče CSD, ne vem pa, ali se je odločila, da se bo vmešala. Upam, da se je.

New Report

Close