Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek Pasulj recept

Pasulj recept

Prosim, ce mi lahko kdo napise cel postopek in sestavine za pravi pasulj. Veckrat sem ga ze skuhala pa nikoli ni imel tisti pravi okus. Nimam pa tiste vrecke fant zacimbe za pasulj tako, da prosim za tak recept, ki tega ne potrebuje.
Hvala vsem!

a mi lahko vsaj kdo napiše,če se cebula res ne praži ampak se da kar surovo v lonec s fizolom

Pri nas ima mož rad pasulj, jaz pa ne, zato ga kuha mož in jaz mu potem zraven nagajam, da je stvar užitna tudi zame.
Najprej zvečer namoči fižol, zjutraj odlije vodo, nalije novo, doda veliko kumine in vse skupaj dobro prevre, kuha še kakih 5-10 minut po zavretju, potem odlije vodo, fižol v cedilo n ga dobro spere.
Na malo masti prepraži čebulo, doda jušno zelenjavo, ponavadi tisti pladenjček iz Hoferja, zeleno in petršilj pusti cela, da se potem lahko ven pobere, 2 korenčka nareže na kolutke, doda še odcejen in spran fižol, nalije vodo in kuha.
Tu potem vskočim jaz, ki sem takoj, ko je mož začel čarat s svojim pasuljem, dobro oprala kračo, jo dala v lonec z vodo, prvrela, odila vodo in nalila novo ter spet na štedilnik in kuhat. Z zajemalko vzamem nekaj vode od krače in nalijem v pisker s fižolom, potem pa še narežem notri 100-200g sušene pancete, suhih dimljenih in precej mesnatih rebrc tudi kakih 200g, pa včasih se valja tudi kak košček kakšne šuke, ki ga dodam, če ga nimamo, pa nič.
Vmes potem, ko izhlapi voda iz lonca s pasuljem, dolivam vodo od krače.
Na koncu mož naredi prežganje, jaz pa očistim kračo in dodam nekaj mesa pasulju, ostalo pa skupaj z vodo zamrznem, nekje 1,5kg krače imamo za tri 5- litrske piskre pasulja.
Mož si da zraven kuhat še klobaso.

Mislim, da je poanta v mesu, ne začimbah.

nova
Uredništvo priporoča

V lonec vržeš 0.25 kg belega fižola, nenamočenega, 0.5 kg zrezane čebule in 0.5 kg suhih sv. reberc. Vodo dodajaš, da je vedno pokrito. Ko začnejo rebra odstopati od kosti jih vzameš ven in kuhaš naprej, dokler se fižol ne zmehča. Na masti prepražiš žlico moke, dodaš narezan česen in žlico paprike. Vliješ v fižol, dodaš narezana rebra in pokuhaš še pol ure. Simpl kot pasulj. Aja, pa soli po okusu.

Mož praži čebulo, da zadiši, je ne prepraži do konca, čisto malo. Eni narežejo notri kot za kako župo da se kuha, ampak meni to ni všeč, če jo malo popražiš, da dober vonj in okus.

Jaz podobno, s to razliko, da dam vec fizola in ga predhodno namocim (cez noc). Pa na koncu poprazim samo papriko, brez moke in cesna. Vcasih dodam kaksen feferon, ni pa nujno.

Skratka, za pasulj se cebula ne prazi, ker e dolgo kuha, se med kuhanjem razpusti in zgosti jed. Pa tudi jusna zelenjava ne gre v pasulj. To je potem lahko zelo okusna fizolova minestra, ampak ni pasulj.

Dober tek!

Jaz podobno, s to razliko, da dam vec fizola in ga predhodno namocim (cez noc). Pa na koncu poprazim samo papriko, brez moke in cesna. Vcasih dodam kaksen feferon, ni pa nujno.

Skratka, za pasulj se cebula ne prazi, ker e dolgo kuha, se med kuhanjem razpusti in zgosti jed. Pa tudi jusna zelenjava ne gre v pasulj. To je potem lahko zelo okusna fizolova minestra, ampak ni pasulj.

Dober tek!
[/quote]

No, takega pustega in enostavnega pasulja jaz ne jem, zame je to sam ena juha, predjed, je pa res enostavno kot pasulj :))

Če hočeš pa jest nekaj dobrega, prepražiš čebulo, da zadiši, daš jušno zelenjavo, da začiniš, pozabila sem napisat, da na koncu dodaš svežo papriko, kar celo, spet zaradi okusa, eni dodajo tudi cel paradajz, sploh poleti, ko je svež, tudi z začimbami se lahko igraš in poleg soli, popra, lovorja in paprike dodaš tudi žajbelj in meto recimo. Eni dodajo na koncu praženo čebulo in česen skupaj s prežganjem.
Pasulj dejansko lahko skuhaš simpl, lahko pa narediš iz njega gurmansko jed.

No, takega pustega in enostavnega pasulja jaz ne jem, zame je to sam ena juha, predjed, je pa res enostavno kot pasulj :))

Če hočeš pa jest nekaj dobrega, prepražiš čebulo, da zadiši, daš jušno zelenjavo, da začiniš, pozabila sem napisat, da na koncu dodaš svežo papriko, kar celo, spet zaradi okusa, eni dodajo tudi cel paradajz, sploh poleti, ko je svež, tudi z začimbami se lahko igraš in poleg soli, popra, lovorja in paprike dodaš tudi žajbelj in meto recimo. Eni dodajo na koncu praženo čebulo in česen skupaj s prežganjem.
Pasulj dejansko lahko skuhaš simpl, lahko pa narediš iz njega gurmansko jed.
[/quote]

Glej, avtorica je sprasevala za pasulj in pasulj se pac kuha nekako tako, kot sva napisala jaz in tisti pred mano. Kaj mislis, od kod primerjava, da je nekaj simpl kot pasulj? Pa ni juha, pride lepo gost in okusen, samo znati je treba 😉 V povezavi s pasuljem omenjati zajbelj in meto, je pa…, no, milo receno smesno. Ha, ha, res gurmansko 😉

Sicer pa lepo, da si tudi ti napisala recept za svojo corbo, verjamem, da je tudi okusna.

Glej, avtorica je sprasevala za pasulj in pasulj se pac kuha nekako tako, kot sva napisala jaz in tisti pred mano. Kaj mislis, od kod primerjava, da je nekaj simpl kot pasulj? Pa ni juha, pride lepo gost in okusen, samo znati je treba 😉 V povezavi s pasuljem omenjati zajbelj in meto, je pa…, no, milo receno smesno. Ha, ha, res gurmansko 😉

Sicer pa lepo, da si tudi ti napisala recept za svojo corbo, verjamem, da je tudi okusna.
[/quote]

https://vesti-online.com/Slobodno-Vreme/Trpeza/650032/Evo-gde-gresite-kad-kuvate-pasulj

beri in se uči


Takole ga “prismodi” Almazan!
https://www.youtube.com/watch?v=e_9pM-G6GyA
Variacije na temo so vedno dobrodošle!


Takole ga “prismodi” Almazan!
https://www.youtube.com/watch?v=e_9pM-G6GyA
Variacije na temo so vedno dobrodošle!
[/quote]
P.s.: Jaz se moke izogibam tako kot ponovne poroke!

Jp, jaz dam kuhat fižol, prekajeno meso in zmiksano čebulo. Posebej na ponvi prepražim drugi del čebule skupaj s koščki prekajene slanine, ki jih malo popečem, zatem dodam domač ajver, papriko in začimbe, nekaj časa dušim, nato zalijem z vodo, še nekaj časa vrem, nekje na dveh tretjinah kuhanja dodam vse skupaj fižolu. Na koncu, ko odvre in se malenkost ohladi, dodam dve zrni zdrobljenega česna, premešam in pustim, da se jed prepoji tudi s česnom. Pasulj okusa, da se mu lahko reče pasulj, primerljiv tistemu, ki so nam ga na terenu v vojski iz domačega mesa skuhali rezervisti v Srbiji, vse drugo kar tukaj dajete recepte je brozga, neužitna brozga.

Evo mene, podpišem pod tole čarovnijo….edino prežganja jaz nikoli ne dodam, ga naredi občutno težkega…

Jaz ga pa delam takole:

Dve srednje veliki čebuli olupim in naseckam, ravno tako en korenček, glavico česna in rdečo papriko. Narežem tudi meso (klobase, hrenovke, suho ali prekajeno meso…) in nekaj peteršilja. Vzamem lonec, malo naoljim in pristavim na štedilnik. Ko se olje segreje, stresem notri približno polovico čebule, pražim do posteklenitve, dodam meso, papriko, korenček in česen, ter kake 5-10minut dodatno pražim vse skupaj. Potem vzamem vsebino 400g pločevinke belega fižola (fagioli bianchi di Spagna iz Eurospina), ki sem ga pred tem odcedil in oplaknil, dodam v lonec skupaj s preostankom čebule, peteršilja in malo paradižnikove omake ter ostalih začimb (poper in sol obvezno, ponavadi dam še malo majarona, timijana ali šetraja in kak lovorjev listek, pa včasih stresem še malce rdeče sladke paprike v prahu), zalijem z nekaj vode in kuham…najmanj eno uro, raje več, da se okusi lepo prepletejo. Ravno zato tudi vse mesnate izdelke raje narežem, ker se mi zdi da je celoten krožnik bolj okusen, kot če klobaso recimo pustimo celo in narežemo tik preden bomo jedli…

Lp

Prekajen meso dl cajt gvera;)

…in te po tem “pasulju” napenja ku konja…..

…in te po tem “pasulju” napenja ku konja…..
[/quote]Ne, ker jem zmerno. Je pa to res potem okus pravega pasulja, ne teh brozg, ki jih monklje kuhajo in praviloma tudi v gostilnah dobiš enake brez okusa.


To ni pasulj, temveč mineštra. Sploh pa fižol iz konzerve, pa hrenovke, korenček, peteršilj? Fižol za pasulj je primeren le bel, ki je predhodno namočen.

Ne, ker jem zmerno. Je pa to res potem okus pravega pasulja, ne teh brozg, ki jih monklje kuhajo in praviloma tudi v gostilnah dobiš enake brez okusa.
[/quote]

…lej, da se ne bova pričkala….tud jaz sem služil JNA in vem kako se je kuhalo pasuljče….dan prej se je namočil, da se je lepo napihnil, potem to vodo odlili, zalili z frišno vodo….kuhali da je zavrel in un fižol ven vrgu une bele pene….ocedili tisti fižol, odlili uno vodo, zalili z novo…in potem kuhali naprej…


To ni pasulj, temveč mineštra. Sploh pa fižol iz konzerve, pa hrenovke, korenček, peteršilj? Fižol za pasulj je primeren le bel, ki je predhodno namočen.
[/quote]

Lohk mu rečeš tudi puding, če želiš, zame bo pa kar pasulj. Btw za izvorni pasulj naj bi se uporabljal le beli tetovac…jaz ga pač nadomestim s tem iz eurospina, fagioli bianchi di Spagna je pa beli španski fižol…hm, kaj pa če je potem paella tole?😆 Aja, pa naj te ne moti, če jem fižol iz piksne…vedno le takega uporabljam, je ravno prava porcija zame, za druge pa ponavadi itak ne kuham😉 Bilokaj že kuham, nima veze ali je chilli con carne (rdeč), pasulj (bel), prebranac (rjav)…you name it…
Lp

Prekajen meso dl cajt gvera;)

Tole s popraženjem slanine je zanimivo, bom dodala naslednjič, ker da še dodaten šmek pasulju. tnx za idejo.

Evo mene, podpišem pod tole čarovnijo….edino prežganja jaz nikoli ne dodam, ga naredi občutno težkega…
[/quote]

:)))
Veš, za mojega moža je pasulj ena fižolova brezmesna čorba in potem, ko mu natrpam 3 vrste mesnin v lonec in pokvarim vso njegovo predstavo o pasulju, mu moram za ljubi mir in dolg srečen zakon dovolit, da naredi svoje slavno prežganje. Ko ga vidiš potem, kako je ves ponosen, ti je kar milo pri srcu :)))

…lej, da se ne bova pričkala….tud jaz sem služil JNA in vem kako se je kuhalo pasuljče….dan prej se je namočil, da se je lepo napihnil, potem to vodo odlili, zalili z frišno vodo….kuhali da je zavrel in un fižol ven vrgu une bele pene….ocedili tisti fižol, odlili uno vodo, zalili z novo…in potem kuhali naprej…
[/quote]
Priznam, da se mi ne da brskati, a takole po luknjastem spominu, si nas pred časom hotel impresionirati z neko čobodro, ki naj bi bila pasulj! (se opravičujem, če se motim).
Kakor se spomnim (pozor, luknjast spomin), si zagovarjal neke druge/drugačne recepte! Namig: Mora je bila jota, ki to ni bila!
Kurčiš se s poznavanjem kulinarike. Ne trdim, da tisto kar skuhaš ni primerno za želodec, večina pa je le variacija na temo,………… sam pripiši ime jedi!
Pravi recepti so ti Špansko selo u Francuskoj!!


Priznam, da se mi ne da brskati, a takole po luknjastem spominu, si nas pred časom hotel impresionirati z neko čobodro, ki naj bi bila pasulj! (se opravičujem, če se motim).
Kakor se spomnim (pozor, luknjast spomin), si zagovarjal neke druge/drugačne recepte! Namig: Mora je bila jota, ki to ni bila!
Kurčiš se s poznavanjem kulinarike. Ne trdim, da tisto kar skuhaš ni primerno za želodec, večina pa je le variacija na temo,………… sam pripiši ime jedi!
Pravi recepti so ti Špansko selo u Francuskoj!!
[/quote]

Če Vi tako pravite…potem naj vam bo to v veliko veselje:)))

čau čau….

https://vesti-online.com/Slobodno-Vreme/Trpeza/650032/Evo-gde-gresite-kad-kuvate-pasulj

beri in se uči
[/quote]

Vsi drugacni, vsi enakopravni – bom enkrat probala se to minestro 😉 Sicer pa, na en tvoj link ti lahko nalepim 3 drugacne, pa kaj? Ampak tistega z meto in zajbljem pa res ne najdem…

:)))
Veš, za mojega moža je pasulj ena fižolova brezmesna čorba in potem, ko mu natrpam 3 vrste mesnin v lonec in pokvarim vso njegovo predstavo o pasulju, mu moram za ljubi mir in dolg srečen zakon dovolit, da naredi svoje slavno prežganje. Ko ga vidiš potem, kako je ves ponosen, ti je kar milo pri srcu :)))
[/quote]

Lej, lepo da se tako razumeta…sam jaz prežganjam res ne dajem, ker mi je “težko”..ne vem kako to opisat…

New Report

Close