Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek A je to res kar zdajle govorijo na Tedniku o nekakšnem porodnem načrtu

A je to res kar zdajle govorijo na Tedniku o nekakšnem porodnem načrtu

A to resno imate porodni načrt?Kako pa to zgleda?

Tudi jaz gledam in se čudim. Nazadnje sem rodila pred 35 leti brez posebnih načrtov in nobene posebne obravnave nisem bila deležna. Pač porod ni mačji kašelj. Na kraj pameti mi ni prišlo, da bi porod lahko potekal brez porodnih bolečin.

Kaj so te dule? A to kar neko neznano žensko najamate in ji mastno plačate, da je z vami v porodni sobi, kjer imaš itak zdravstveno osebje al kaj je to fora?

To pomeni, da napišeš na list svoje želje, glede poroda.
Npr. ne želim prejemati protibolečinskih sredstev, v kolikor moje stanje dopušča, želim hoditi in ne ležati v postelji. V primeru nujnosti carskega reza, želim lokalno anestezijo, želim da partner prereže popkovnico,…

kakšna bedarija tele doule pa porodni načrti

To obstaja vsaj 10 let – odkar sem sla jaz prvic rodit.
Prvo kar so me vprasal v porodnisnici je bilo: na kolk casa imate popadke in kje imate porodni nacrt!
Me je skor rit vrglo. Resno? V glavi!
Ce vas kej zanima, sam vpraste.
Sem se pa ze takrat cudila, ker so kr prinesle s sabo zadevo. Sama sem mislila, da gre to za nekaj vptasanj, ki jih je fajn sam pri sebi razcistit, sem pa naknadno ugotovila, da je skoraj mala diplomska.

Babnice so si našle/ustvarile tržno nišo. Pomisli koliko socialnih problemov manj je zaradi tega. Poznam eno, kaj več kot prevajat iz angleščine, ki jo itak že vsak drug govori, itak ne zna.


…pa ali bo partner pojedel posteljico ali se vrže stran.

Rodila sem pred 17 leti. In sem že takrat prišla rodit s porodnim načrtom. Takrat je bil eksotičen, zdaj skoraj vse tiste stvari v lj porodnišnici že avtomatsko upoštevajo. Ženske s porodnim načrtom vam orjejo ledino, drage moje. Glih ni se za hvalit, da si šla rodit kot ena tutka brez osnovnega pojma kaj te čaka in kako želiš pomagati začeti zemeljsko življenje TVOJEGA otroka. Ker porod se od poroda razlikuje in velikokrat tudi zato, ker se vpleteni ne potrudijo najbolj. Je najpomembnejše, ni pa edino, da otrok ven prileze.
Dule pa… Zame so to najete in odlično plačane “najboljše prijateljice”. Civilizacijsko pa korak nazaj.

Ko se zaplete pri porodu ti noben načrt ne pomaga…. Samo afnanje vas je…na vseh področjih…. Same zahteve in pričakovanja od vseh služb…ker ne gre vse po načrtih pa velika razočaranja. Dajte uživat življenje in ga živeti bolj naravno in sproščeno.

Res samo afnanje! Kako so pa ženske včasih rojevale??


Dvomim, da je katerakoli med nami pred prvim porodom natanko vedela, kaj jo čaka. OK, bereš, gledaš fotografije, ampak šele ko si v dani situaciji, vidiš, kako jo doživljaš in prenašaš. Šele takrat recimo vidiš, ali so bolečine dovolj znosne, da jih prenašaš brez težav, ali pa bi najrajši šel na kolena in prosil za protibolečinsko injekcijo. Jaz sem pred porodom pametovala, da bom poskušala roditi brez zdravil, naposled pa sem dobila tako oksitocin kot enega od opiatov in z obema sem se strinjala. Ravno zato je porodni načrt bedarija, saj v njem predvidevaš svoje ravnanje v situaciji, ki je sploh še nisi doživel.

V tej naši deželici bodo vse novosti vedno najprej naletele na odpor…seveda pri “modrejših”(beri starejših).
To sam pomeni da morajo upoštevati tvoje želje. Jaz sem rodila pred tremi leti v Postojni imela porodni načrt, vendar ne nihče ni po njem vprašal, ničesar niso upoštevali kar sem rekla, še ko sem prosila da naj mi ne prerežejo presredka če ni nujno potrebno mi je babica zasikala nazaj da za brezveze ga nobeni ne..(a res?). Zato podpiram to, da se upošteva želje porodnice dokler seveda vse poteka normalno in se to da, pa tudi če ena čelu imeti anestezijo ob šivanju, zakaj ne..? Kot da bi šel k sobarju pa želel injekcijo in bi ti jo odklonil, saj gre za isto stvar, samo da se tam ne reče zobni načrt.

V hudih bolečinah in z velikim tveganjem za lastno življenje.

Smo v času, ko je dejansko veliko možnosti, kako rojevati. Eni nosečnici je pomembno, da je čimdlje na nogah, da se pusti popkovnico še nekaj časa, da se presredek reees samo v nujnem primeru prereže. Kakšni pa bo spet pomembno, da rodi v vodi, da je bolj temačna luč, … Vsak človek je edinstven in vsak sam zase ve, kaj bi in kaj ne. Možnosti je veliko, le zakaj nosečnica ne bi napisala, kaj si dejansko želi? Res je, vse to ne potrebuješ, lahko prideš v porodnišnico, se prepustiš, daš noge narazen, upaš, da bo vse lepo in je to to. Lahko si pa predstavljaš in si želiš najlepšo možno izkušnjo, saj si vendar ti glavna oseba in začenja se novo življenje. Zakaj temu dogodku ne bi dali največ, kar lahko? Dokler je vse v mejah normale, nimajo babce popolnoma nič proti, če ima nosečnica želje.

Glede dul pa.
Poglejmo, kako so res ženske včasih rojevale. Doma, z mamo, taščo, sestro, kako sosedo, vaško babco. Krog žensk. Ena je gledala med noge, druga je prigovarjala, tretja, četrta so pomagale, da je bilo udobno… Potem so prišli moderni časi. Rodit se je šlo v porodnišnico. Iz porodne sobe so dali vse ljudi, notri dali babco, zdravnika. Včasih sta bila nekaj časa tam, pogosto je bila porodnica večino časa sama. Potem so ugotovili, da na porodnico pa le dobro vpliva, če je še kdo, pa še babce ni potrebno toliko. In so dali v vse to partnerja, ki je, ker je otrokov oče in partner porodnice prav gotovo super družba. Pa vendar je ženska ženski drugačen suport, kot moški ženski. Zakaj pa ne bi bila oba? Zakaj partner ne bi odigral svojo vlogo, dula pa svojo? Kot dula marsikatero “finto” veš, kako pomagati dojenčku malo lažje na ta svet.
In dula ni čustveno vpletena. Lažje je mirna. Čista neznana oseba lih ni. Saj se že pred porodom srečujemo. Vidimo, če sploh skupaj funkcioniramo. In še po porodu sem na razpolago.

Glede denarja imaš malo morje možnosti. Dobiš dulo za čist sprejemljiv denar. Ali, če imaš srečo, celo brezplačno.

Je pa res tudi to, da če hočeš popljuvat in ne-razumeti, to gotovo z lahkoto storiš.

od kod to grdo ime – dula?

nedojemljivost? Gre za nekaj kar lahko upoštevaš ali pa ne. Če ne, ni treba sodit. Ne vem zakaj se še vedno ne vozite v kočijah, saj s konjem se tudi na cilj pride. Da ste lahko tako zelo ozkogledi.

No, res je, da sem stara, ampak rodila sem pa tudi 3x. Ga ni boga, da imam neko dulo zraven pri porodu. Še partner mi je šel na živce pri tretjem porodu, ko je že moderno ratalo, da je zraven. Kaj ti pa lahko pomaga? Najbolj ti lahko pomaga prijazno in seveda dobro usposobljeno osebje. Še bolje pa je, da imaš svojo babico ali celo zdravnika pri porodu. Moje mnenje:). Vse ostalo je zame eno navadno preseravanje. A, ko greš na operacijo slepiča, imaš tudi načrt s sabo, pa spremstvo?

Odgovarjam večim.
Ja, pred porodom ne veš kako bo potekal. Ampak dober porodni načrt vključuje celo paleto scenarijev. Če se o porodu res dobro poučiš, jih lahko predvidiš.
Glede doul pa. Poznam jih kar nekaj. Skupna stvar jim je predvsem to, da so našle fajn tržno nišo in so vse hude podjetnice. Zares ne poznam nobene med njimi (zdajle na jitro štejem in jih poznam okoli 12) , ki bi opravljala zadevo iz čistega entuziazma. Gre za služenje denarja z drugimi, bolj finimi besedami. Pa veliko jamranja kako morajo biti na stand by. Zaslužek je pa nekaj 100 evr na porod.

Saj stene poštrihat, pa gotov parket položit je tud mala malca in bi to lahko počeli sami. Ampak raje plačamo, da nam to naredi kdo drug, ki je že leta nazaj najdel tržno nišo, da mu folk bogato plačuje za delo, ki bi ga v resnici lahko opravili sami. Ni razlike!

Saj stene poštrihat, pa gotov parket položit je tud mala malca in bi to lahko počeli sami. Ampak raje plačamo, da nam to naredi kdo drug, ki je že leta nazaj najdel tržno nišo, da mu folk bogato plačuje za delo, ki bi ga v resnici lahko opravili sami. Ni razlike!
[/quote]

A ti misliš, da doula rodi namesto tebe?

A ti misliš, da doula rodi namesto tebe?
[/quote]
da take bedarije pisariš?

To je primer afnanja in omejenosti. Na prvi porod sem šla sproščeno, brez načrta. Zelo lep potek poroda so mi z umetnimi in nepotrebnimi posegi spremenili v zaplete in nočno moro. Drugič sem zahtevala naravni porod, v primeru, da vse poteka normalno. Doživela sem naraven, sproščen porod. Hvala inteligentnim, ozaveščenim ženskam, ki so orale ledino in omogočile drugim ženskam bolj človeški porod.

Pa še nekaj. V takih temah se vidi, kako je ženska ženski volk. Zakaj bi ženski kaj olajšal, če pa lahko trpi. Zakaj bi jo opremil z znanjem, kako si lahko pomaga, če pa lahko ostane omejena in odvisna od drugih. Dajmo rajši znanje imenovati preseravanje.

A ti misliš, da doula rodi namesto tebe?
[/quote]

Rodi ne, misli pa!

New Report

Close