Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek Jaz sem sita embalaže po trgovinah!

Jaz sem sita embalaže po trgovinah!

Vsak drugi dan moram vozit smeti, embalažo v kontejner. Karkoli kupim v trgovini, je zavito dvakrat! Prokleta embalaža! Kaj res ne zmorejo trgovine prodajat brez embalaže? Vsak teden odnesem eno vrečo tetrapakov od soka, jogurtov…
Mleko kupujem na mlekomatu. Prinesem od doma steklenico in si nalijem mleko. Ko mleko spijem, operem steklenico in grem po nov liter.
Zakaj trgovci, kot so Hofer, Lidl, Mercator, ne zmorejo prodajat mleka tako? Zakaj se ne bi prodajal tudi tako sok, jogurt… Vse bi se dalo v en tak avtomat. Mi bi pa samo s steklenicami prišli in si natočili.

Mi pijemo malinovc in čaj. Imamo manj embalaže.

Ah, zakaj pa bi morali piti čaj in malinovec, če se da tudi sok, tako kot mleko dat v avtomat? Trgovci pa ja so lahko ustvarjalni. Vedno so bili.
Glej, svež kruh v papirnati vrečki že imamo. Se da.

nova
Uredništvo priporoča

Več steklene embalaže nebi škodilo ja ampak bo spet problem, ker se je nobenemu nebo dalo prat. Včasih so se steklene flaše nazaj v trgovino nosile, danes se to nobenemu neda. Da bom pa samo čaj pa malinovec pila pa sirupe mi pa na pamet ne pade.

Se ne rabiš s to embalažo sploh matrat. Jogurti so tud polni cukra. Spustiš vse mlečne izdelke in skor nimaš embalaže.

Saj itak moraš tudi embalažno oprat, preden jo v kanto vržeš. Zato je bolj praktična steklenica, saj jo lažje opereš, kot tisto porozno in strupeno plastiko.

Se lahko umazano steklenico od mleka v avtomat da in se oni ukvarjajo s pranjem? Jaz dobim za nižjo ceno novo v avtomatu.
Je to mleko treba prekuhavat? Kok časa ti zdrži v hladilniku?

Odvisno kateri jogurt kupiš. Nekateri Jogurti so še v trgovinah poleg tistih jogurtov. Rok trajanja je sicer kratek, a nimajo “dodatkov”. Obstajajo in so zelo zdravi.

Se lahko umazano steklenico od mleka v avtomat da in se oni ukvarjajo s pranjem? Jaz dobim za nižjo ceno novo v avtomatu.
Je to mleko treba prekuhavat? Kok časa ti zdrži v hladilniku?
[/quote]

Pravo mleko ti jasno ne zdrži veliko časa v hladilniku. Je pa zato bolj zdravo. Tista v tetrapakih z enoletnim rokom trajanja, ziher niso mleko.

Jaz včasih niti ne prekuham tega mleka. Zdrži kakšna dva dni. Ne vem, saj ga spijemo. Ni časa, da se pokvari. Nalijem le toliko, kolikor rabim. Potem grem po novega. Vedno svežega:)

Si ziher da je steklena embalaža na koncu cenejša od tetrapaka? Od izdelave dalje, do porabe vode zaradi čiščenja, do porabe elektrike za gretje in hladilnik in na koncu do kurjenja bencina, da grem vsak drug dan v trgovino po to mleko?

Hočeš reči, da želiš, da bi folk s svojimi umazanimi tacami tacal okoli pipic za jogurte, kot to že zdaj počne po hoferjevem samopostrežnem kruhu?

Hvala, ampak ne hvala. Kupi litrski jogurt, dvolitrski sok in zalivaj z vodo.

Ja, embalaže je preveč, ampak tvoja rešitev je najmanj nehigienična, če ne že zdravju nevarna.


Časi se spreminjajo. Čedalje več ljudi nosi steklenice nazaj v trgovine, ker jim gre na živce embalaža ali ker čedalje bolj pogosto gledajo slike kupov odpadne embalaže po TV ali ker so izdelki v steklenicah cenejši. Če bi bila razlika v ceni med izdelkom v steklenicah in izdelkom v plastenkah večja, bi še več ljudi kupovalo izdelke v steklenicah. Res pa je, da rabimo miselni preskok – tako kot pri vrečkah. Dobavitelji in lenuhi pa očitno denarne pribitke.

Jaz se trudim, da kupim čim manj. Pri nas raznih sokov in sladkih pijač ne pijemo, mleko kupujem pri lokalnem kmetu (prinesem ga v posodi za mleko – po domače kangli).

Loti se pridelovanja doma. Kar pobereš z njive, daš na krožnik ali pa spraviš v gajbice, vložiš v kozarce, za mleko si se že znašla, sicer pa si poleti delaš ledeni čaj iz doma nabranih zelišč, pozimi piješ čaj iz istih shranjenih zelišč, kruh spečeš doma in ga shraniš v papirnate vrečke, shraniš v skrinjo. Če nimaš kozarcev, jih lahko zelo poceni kupiš v agroživilski trgovini …

Glej, jaz se moram z avtom peljat do najbližjega kontejnerja v vasi, ali pa s kolesom. Če imam stekleno embalažo in se peljem do najbližje trgovine, me isto stane bencina. Problem je le ta, da če imam mojo steklenico, vsaj toliko plastike ne pridelam. Koliko pa se ta plastika splača, koliko nas bo vse stala? Se res tako splača? Se sprašuješ zakaj se položnice za smeti tako dvigajo?

Ja, kravo imet, pa koze, bo bolj težko…

Če prav razumem, ti hočeš, da se vsi in vse spremeni po tvojem okusu, samo ti ne nameravaš ničesar spremenit. Pa poglej, koliko koristnih eko predlogov si dobila.

Saj itak moraš tudi embalažno oprat, preden jo v kanto vržeš. Zato je bolj praktična steklenica, saj jo lažje opereš, kot tisto porozno in strupeno plastiko.
[/quote]

Kako embalažo to pereš? Še nobene embalaže za v smeti nismo oprali. Nikjer niti videla ne slišala, da bi kdo embalažo pral.

https://siol.net/novice/slovenija/v-sloveniji-vrata-odpira-prva-trgovina-brez-embalaze-477029

Kratkoročno in enostransko gledano je za dobavitelja sigurno ceneje, za ljudi pa ne. Večino plastike pridobivamo s predelavo surove nafte. Plastenkam dodajajo tudi strupene kemične spojine s katerimi jo z mehčajo (izboljšajo gibljivost). Vse to vpliva na zdravje ljudi – torej strošek zdravstvene blagajne. Za odvoz odpadne plače mesečno plačujemo – torej spet strošek. In zdaj nagradno vprašanje – kje konča večina te embalaže? Pri nas na kupih, ki jo snemajo različne TV vsaj enkrat na mesec. Drugje pa jo skurijo. In to je ponovno strošek, onesnažen zrak pa škoduje zdravju in krog je spet sklenjen.
Mogoče bi bilo res fino, da jo komunalna podjetja zaradi protesta nekaj časa ne pobira. Za večino ljudi bi bila prava šok terapija, ko bi videli koliko svinjarije uporabljajo.

priznam, res bi svet bil lepši, če ne bi bilo toliko te embalaže. Avtorca ima sicer prav, toda kultura uporabnikov ( avtorca izvzeta) ima kulturo čistoče pri stiskanju naravnega soka iz pomaranč v trgovini popolna na dnu. Tako težko jim je počistiti za seboj. Vse polito razmazano in zasušeno okoli avtomata. in kako naj bi potem to izgledalo pri točenju mleka, jogurtov, ali ostalih zadev…Torej bi prej, kot pri embalaži, bilo potrebno imeti strogo inšpekcijo nadzora higiene teh avtomatov.

Kakšni koristni eko predlogi so to? Ali si bolj eko, če ne piješ mlečnih izdelkov? Si bolj eko, če imaš kravo v stanivanju, da doma pridelaš? Kaj pa lahko pridelaš v blokovskem stanovanju? Kakšen redič. Sadje bolj težko.
To da bom pa malinovec pila, in ne jabolčnik ali radensko, samo zato, da bom bolj eko, mi je tudi brez veze. Če ti je to v redu, si lahko tudi eko tako, da nimaš doma elektrike in živiš ob svečah.
Se morda delaš norca iz mene? Ali še predlagaš uporabo embalaže? Ko je ne boš imel kam dat, me zanima, kaj boš naredil in kakšen eko predlog boš imel?

Res je smešno, ukinjajo vrečke ker naj bi preveč onesnaževale okolje in to prav Lidl jih je že ukinil. Saj je prav da ni PVC vrečk, toda prav ti trgovci imajo vse v plastiki in embalaži vse po dvakrat ali trikrat zapakirano, še sir, salame…vse sama plastika in ti trgovci so kao ekološki in spoštujejo naravo hahaha…

Take trgovine niso na zahodu več nobena redkost. Tudi vsak večji supermarket ima izdelke s samopostrežbo.
Pri nas smo seveda kakih 30 let zadaj.
[img]http://www.lineaires.com/var/li/storage/images/media/phototheque/bio-store-saint-brice-sous-foret/un-rayon-vrac-surdimensionne/189550-1-fre-FR/Un-rayon-vrac-surdimensionne_gallerie.jpg[/img]

Saj sokove prodajajo tudi v steklenicah. Embalažo od mleka, jogurtov se da zmečkat, predno gre v vrečko, da ni vrečka polna že ob petih jogurtih.
Ali ste pripravljeni plačevati dražje za stvari v steklenicah? Sokovi v steklenicah so dražji kot v tetrapakih. Sicer sokove ne vem splih kdaj sem nazadnje kupila.
Mlekomati so smotrni, če mleka porabiš veliko. Če pa ne, pa meni tisti liter mleka za kavo v tednu dni ne predstavlka problem in skrbi, da se mi bo pokvarilo.
Koliko sokov in jogurtov pa gre na dan, da moraš na dva dni nositi v zabojnike?
Pri nas se nabere v sedmih dnevih za eno tamalo vrečko za sadje. Tako bio kot za ostale odpadke.

New Report

Close