Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek 10 minut telovadbe na dan …. dovolj ali ne

10 minut telovadbe na dan …. dovolj ali ne

Enkrat sem prebrala, da je 3x na teden po 30 minut vadbe (teka) dovolj za normalnega človeka.

Kaj pa 10 minut vadbe vsak dan? Je dovolj ali ne?

Pravijo, da je pri 10.000 korakih dnevno človek aktiven. Vsak dan. To je za primerjavo cca 8km.
Vsaka vadba je ok, tudi 3x na teden po 30 minut. Bolje kot nič.
Vsak dan malo več…ter eno jabolko na dan odvrne zdravnika stran.

To se glih ogreješ😕
A 20 minut ne bi šlo? Je pa seveda gotovo bolje kot nič.

nova
Uredništvo priporoča

Minimalni čas gibanja je 150 minut tedensko, optimalni pa 300 minut na teden. Kako ga razporediš, je tvoja stvar, vsekakor pa je bolje enak delež dnevno in ne npr.dvakrat po 2,5 ure.
Torej je tvojih 10 min dnevnega gibanja ok, čeprav bi bil optimalen čas 45 minut.

a dela kdo plank? me zanima kako dolgo zdržite.

Odvisno od tvojega načina življenja. Če pretežno sediš (služba, doma), ni to skoraj nič. Govoriti na splošno koliko telovadbe človek potrebuje je neumno. Nekdo ki je cel dan na nogah, veliko hodi, premetuje stvari po skladišču recimo 8h, potem še doma aktivno dela na vrtu, okoli hiše, znotraj hiše, hodi na izlete čez vikende….v resnici ne rabi neke organizirane telovadbe. Škodi mu seveda ne, ampak ni pa da je zaležan. Nekdo ki dela v pisarni, doma rad gleda tv ali bere, dela samo osnovne stvari po stanovanju, je bolj “couch potato” rabi telovadbo. Ker je zaležan totalno. Tako da pisati nekaj na splošno je neumno.

Moj sosed je točno to, kar ti opisuješ: ima aktivno službo in je popoldanski kmet. Vseeno ga je infarkt in pazi zdaj, v bistvu se je premalo gibal. Oziroma bolje rečeno, aktivna služba ni enako krepitev zdravja.
Za krepitev srca je pomemben višji utrip dlje časa – on konkretno se gre dokaj hitro hojo vsak dan vsaj 5 km, kar mu vzame cca 40 minut.

Trikrat na teden po 10 minut je seveda bolje kot trikrat na teden 0 minut, ampak v bistvu pa to ni nič. Žal. To je recimo, da prehodiš 1 km ali dobrega pol km v hrib. Ali prevoziš 3 km s kolesom.

Dovolj za kaj?

°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°° Če meniš, da se ti godi krivica, ne išči maščevanja, kajti morda je tvoja nesreča le poduk, ki si si ga prislužil za nekaj, kar si spregledal." Eros [psi] st. 345

Tolk da se malo pretegneš in ne zakrniš je.

Vsak dan najprej 2 min klasicnega, potem po pol minute na vsaki roki in nato se minuto z iztegnjenimi rokami. Skupno 4 min. Sem tudi po 6 min delala klasicnega in malo prebrala na to temo – vse nad 2 min nima vec nobenega efekta, torej mucenje nima nobenega smisla. 2 min ali 2h, rezultat je enak.

Zdržim več kot 5 minut, a za pravilne rezultate in enkopičenje mlečne kisline v mišich je ustrezno ne več kot minuto držat v eni pozi posamezne plank vaje. …..

Skoraj vsak dan naredim plank. Okoli 200 sekund, včasih več, včasih manj.

Zdržim več kot 5 minut, a za pravilne rezultate in enkopičenje mlečne kisline v mišich je ustrezno ne več kot minuto držat v eni pozi posamezne plank vaje. …..
[/quote]

A res to pa nisem vedela. No glede na vas meni se kar manjka jaz sem na cca 2 minutah. Moram pa rect da opazim spremembe po vec mesecnem vsakodnevnem izvajanju. Pozitivne seveda.

Vsak dan najprej 2 min klasicnega, potem po pol minute na vsaki roki in nato se minuto z iztegnjenimi rokami. Skupno 4 min. Sem tudi po 6 min delala klasicnega in malo prebrala na to temo – vse nad 2 min nima vec nobenega efekta, torej mucenje nima nobenega smisla. 2 min ali 2h, rezultat je enak.
[/quote]

Hvala za napisano, potem ne bom vec vztrajala pri povecevanju minutaze v enem polozaju.

Delate vaje pred ogledalom? Kako vete da prav plank držite?

Vidimo rezultate 🙂
Mocne roke, trebusne misice, mocnejsi hrbet.

Cutis takoj na telesu… ce NE delas prav lahko z lahkoto drzis nepravilen polozaj vec minut. Ce pa delas Prav pa ti zacne kar kmalu lepo “tresti” misice, ki delajo oz. so napete.

Je dovolj, če je ta vaja intenzivna – sam včasih, ko nimam časa/motivacije naredim recimo v 10 minutah doma cca. 100 zgibov na drogu v več serijah s kratkimi pavzami + nekaj serij sklec in je teh 10 min zelo intenzivnih, hkrati pa delam tudi na moči.

Vsekakor pa je 10 min 1000x boljše kot nič – dovolj da se ščasoma nabere nekaj moči in izoblikuje mišice – glede izgleda je pa itak najbolj pomemben za večino ljudi {04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} maščobe – nižji kot je, boljše izgledaš (obraz, telo). Tako da, potrebno je pojesti enako/manj kot se porabi …

Poglej si še razne
[*] tabata načine vadbe (20 sec vaja na polno – recimo počepi, šprint, sklece, 10 sec pavze, 8x)
[*] 7 minut workout – cca 10 vaj z lastno težo po 30 sekunnd in kratke pavze vmes
[*] kolebnica – precej intenzivno, če zdržiš 10 min

Odvisno, česa. Pol ure teka je ponavadi bolj švoh. Če pa dviguješ 30, 40 kg, je pa lahko za določene mišice že 3 min dost.

Vsak dan najprej 2 min klasicnega, potem po pol minute na vsaki roki in nato se minuto z iztegnjenimi rokami. Skupno 4 min. Sem tudi po 6 min delala klasicnega in malo prebrala na to temo – vse nad 2 min nima vec nobenega efekta, torej mucenje nima nobenega smisla. 2 min ali 2h, rezultat je enak.
[/quote]

ni čisto res, energija se vseeno porablja. Je pa res, da če ti zdržiš plank pol ure in ga delaš 6 minut, potem to ni nikakršna obremenitev več in mišici ne koristi kaj velik (2 minuti pa še manj), zato potem otežuješ na razne načine (kot ti).

ni čisto res, energija se vseeno porablja. Je pa res, da če ti zdržiš plank pol ure in ga delaš 6 minut, potem to ni nikakršna obremenitev več in mišici ne koristi kaj velik (2 minuti pa še manj), zato potem otežuješ na razne načine (kot ti).
[/quote]
očitno se tudi strokovnjaki ne strinjajo s tabo.
http://vizita.si/clanek/zdravje/kako-dolgo-je-dobro-drzati-plank.html

Ja normalno, če si natreniran in v desetih minutah narediš 200 sklec in 50 vzgibov, da to nekaj je. Če si pa brez tonusa in kondicije, pa v desetih minutah kvečjemu narediš 5 sklec, 20 počepov, kak izpadni korak in si že fuč. To pa potem res ni nič.


očitno se tudi strokovnjaki ne strinjajo s tabo.
http://vizita.si/clanek/zdravje/kako-dolgo-je-dobro-drzati-plank.html
[/quote]

To so bolj neki teoretiki, ki se niti v tem članku ne strinjajo med sabo, pri vrhunskih športnikih se pa očitno vidi neka korist od držanja planka vsaj 5 min:

https://www.youtube.com/watch?v=CE3v4uAri_Y

Pa naj vsak sam presodi, komu bo verjel

To so bolj neki teoretiki, ki se niti v tem članku ne strinjajo med sabo, pri vrhunskih športnikih se pa očitno vidi neka korist od držanja planka vsaj 5 min:

https://www.youtube.com/watch?v=CE3v4uAri_Y

Pa naj vsak sam presodi, komu bo verjel
[/quote]

oprosti, ampak to so profi športniki – če dragič, ki mu je profi biznis šport in vsakdodnevno večurno treniranje drži 5 minut, pol smo tisti, ki smo amaterji pri 2 minutah zakon.
Jaz sem začela nekje z dvajset sekundami in hitro podaljševala do minute, potem pa počasneje naprej do dveh – pa ti povem, da se pozna. ne delam pa samo tega seveda.

oprosti, ampak to so profi športniki – če dragič, ki mu je profi biznis šport in vsakdodnevno večurno treniranje drži 5 minut, pol smo tisti, ki smo amaterji pri 2 minutah zakon.
Jaz sem začela nekje z dvajset sekundami in hitro podaljševala do minute, potem pa počasneje naprej do dveh – pa ti povem, da se pozna. ne delam pa samo tega seveda.
[/quote]

Saj ne pravim, da je to slabo za rekreativca, samo odgovarjam tistim, ki pravijo, da nad 2 minutama pa ni nobenega efekta. Kot da bi se obremenitev po določenem cajtu naenkrat magično znižala.

New Report

Close