Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek Lastnistvo ali najem

Lastnistvo ali najem

Naredil sem izracun:

300 EUR najemnine x 12 mesecev x 40 let = 144.000,00 EUR.

Obratovalne stroške itak plačuje vsak, najemnik ali lastnik.

Lastnik nepremičnine porabi ravno en tak denar, če kupuje nepremičnino (stanovanje), sem da je na njemu še skrb za vzdrževanje in pa davščine, ker je lastnik nekega premoženja.

Temeljno vprašanje je torej ali je najem za človeka bolj ugoden kot lastništvo nepremičnine.

Če nekdo zveže 140.000 EUR v nakup nepremičnine, to ni denar, ki bi ga človek lahko obračal in zaslužil še kaj, medtem ko najemnik lahko to počne, ampak pač daje ox tega vsak mesec 300 na stran za najem.

Najemnina 300 je zamišljena za stanovanje za 1-2 osebi, kot je tudi cena enako velikega stanovanja.

kaj torej tebe zanima? Kera varianta se ti bolj splača?
iz katerega vidika- varnosti ali naložbe?
Jah za vsakega posebej bi se dalo debatirati kaj je bolj smiselno, v račun vzemi svojo starost, stan, kreditno sposobnost…
jaz živim v najemu, mi odgovarja..
zakaj? ker ne rabim nič vlagati, lahko uporabljam že obstoječo stanovanje oz. hišo, lahko vse pustim in grem kadarkoli kamorkoli hočem, nimam obveznosti razen najemnine in stroškov..
lp

Hja, ne paše vsakemu ostati celo življenje sam – za 300€ pa koooooomaj dobiš garsonjero. Si raje ne predstavljam življenja v garsonjeri še s kaksnimi otroci…

Problem pa je tudi, da ta denar samo sproti porabljaš, torej po tvoji smrti ne koristi nobenemu drugemu – otrokom, nečakom, otrokom prijateljem,… Kar ni problem, če si tega ne želiš. Meni bi bilo super, da bi lahko v moji jeseni na koga kaj svojega napisala.

nova
Uredništvo priporoča

Meni pa teli izračuni in dilema kaj se bolj splača sploh ne izidejo. Kako razmišljate tisti, ki zagovarjate, da je bolje it v najem?
Če imaš dohodka npr 1200 eur, se zmore plačat recimo 400 eur najemnine + stroški. Kaj pa ko enkrat pride pokoj in s tem vsaj polovico nižji prihodki. Ali pa nekdo, ki ima pokojnine samo 500 eur? Kako in kje bo živel? Da bi imel kdo našparano najemnino za 30 let, kolikor lahko npr v pokoju še zivi, ne verjamem.
Bi si pa tudi otroku želela nekaj zapustiti..


in po 30 letih najemnik nima nič, lastnik ima pa stanovanje ….


in po 30 letih najemnik nima nič, lastnik ima pa stanovanje ….
[/quote]

Ga bos odnesel s sabo na drug svet?

Kar tolazite se tisti ki nimate nepremicnine…najemnina cca 4000e letno x 50let. =200000 e stran vrzenih,sem lastnik stanovanja in placujem 10e vodenje +15 sklad…pa se ko si v najemu ne mores kupovati nekega dragega pohistva saj ne ves kok dolgo bos tu, v drugem stanovanju ti ze mogoce ne bo vec pasalo pohistvo. Tako da ko bo recimo streha ali kaj za menjati, imamo denar ze na racunu….mislim avtor no kaksna vprasanja nekateri postavljate…pa se plus ce mas stanovanje ga vedno lahko oddas v najem… Vbistvu same prednosti

Kje pa dobiš stanovanje za 2 za 300 eurov? V Lj so že garsonjere od 400 dalje. Gledam Slov. Konjice, kraj brez služb in perspektive, 40 kv za 287 eur.
Res je pri nas stanovanje ceneje kupiti, kot pa najeti.

Zakaj pises 50 let. A ce gres pri 20ih na svoje v svoje stanovanje pa do 70 leta? Jaz sem racunal bolj realno od 30 leta dalje. Biti star 70 je ze neki tazga, da gres lahko tut v kak oskrbovan stanovanje/dom.

Kakosi prisel do 4000 eur najemnine letno?
4000/12 = cca 333EUR najemnine? Za kako velik stanovanje? Kje v sloveniji?

Kot lastnik placujes tudi davek nusz in se kaj.

Kako misls da oddajas stanovanje? Kje pa potem zivis sam ce ga oddajas?

Kot lastnik imas ves ta cas lastnistva nad sabo skrb za vzdrzevanje. Ce ne za svojo hiso pa dajes kes v skupno blaganjo (rezervni sklad).

Najemnik lahko gre kadarkoli hoce kamorkoli hoce. Ti prvo prodajas kar imas. Lahko to traja leto, dve…

Pred leti sem se to odločala in preračunavala.
Dejstvo je da je pri nas zelo težko da naletiš na urejeno, dobro stanovanje, dobrega lastnika in normalno najemnino. Večina ima čudaške pogoje in hočejo nadzorovati tvoj način življenja. Torej nisi svoboden v svojem stanovanju ki ga plačuješ. To me je prvo odbilo.
Opremiš ga težko po svoje ker so večinoma vsi že opremljeni (z nagravžnim pohištvom če smem pripomniti).
Nepremičninski trg je grozno neurejen pri nas.
Drugo je cena. Glede na to da sem imela denar za polog (20{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465}), plačujem sedaj kredit isto kot najemnino. V 7ih letih sem nekaj ga že poplačala + cena nepremičnine je trenutno višja kot ob nakupu.
Največja prednost poleg tega da sem si ga lahko uredila po svojih željah in se počutim v njem res dobro pa je bila varnost. V primeru da izgubim službo imam možnost zamrzniti kredit. Najemnine ne moreš. Lahko prodam stanovanje in imam denar za živeti in najeti stanovanje. Kar za nekaj časa. Lahko ga oddam ker bi najemnina pokrivala moj kredit in živim v manjšem in cenejšem dokler se mi stanje ne izboljša recimo. Ni bil nakup kot investicija, je pa dejstvo da je neke vrste investicija. Ne najboljša možna, ampak je pa dokaj varna in mi služi kot bivališče.
Ne bi pa kupila stanovanja primarno za investicijo, če bi bila to moja edina investicija. Nikoli ne daj vseh jajc v eno košaro. Prvo pravilo :).

Spet nelogiko govoris…
Davka nic ne plačujem… Tok za info… Dobim pa za zemljisce cca 20e letno…
Zakaj bi rabil prodat stanovanje ce bi hotel iti drugam….lahko ga enostavno oddam v najem, pa grem drugam zivet…tisto najemnino ki bi jo plačeval bi pa itak pokril moj podnajemnik… Torej sem na pozitivni 0,medtem ko si ti 300-400e v minusu vsak mesec… Simpl ko pasulj

Zakaj pises 50 let. A ce gres pri 20ih na svoje v svoje stanovanje pa do 70 leta? Jaz sem racunal bolj realno od 30 leta dalje. Biti star 70 je ze neki tazga, da gres lahko tut v kak oskrbovan stanovanje/dom.

Kakosi prisel do 4000 eur najemnine letno?
4000/12 = cca 333EUR najemnine? Za kako velik stanovanje? Kje v sloveniji?

Kot lastnik placujes tudi davek nusz in se kaj.

Kako misls da oddajas stanovanje? Kje pa potem zivis sam ce ga oddajas?

Kot lastnik imas ves ta cas lastnistva nad sabo skrb za vzdrzevanje. Ce ne za svojo hiso pa dajes kes v skupno blaganjo (rezervni sklad).

Najemnik lahko gre kadarkoli hoce kamorkoli hoce. Ti prvo prodajas kar imas. Lahko to traja leto, dve…
[/quote]

Oskrbovana stanovanja in domovi ostarelih niso zastonj. Povprecen kupec stanovanja le-to odplaca pred penzijo, s pokojnino, kakrsne si lahko obeta nasa generacija, pa zna biti placevanje najemnine problem. Poleg tega so v starejsih letih ljudje vecinoma manj naklonjeni selitvam…

Jaz sem 300 eur v minusu vsak mesec? A stanovanje (po velikosti sorazmeren najemnini) je bil pa zastonj? Sej sem rekel. Ti lah vrzes 140.000 jurjev v stanovanje pa ga mas, jaz pa lahk ta denar obracam in ga mam se vec.

Ti mas 140.000
Jaz mam 140.000

Ti kups stanovanje, jaz grem v najem.

365 dni kasneje:

Ti mas stanovanje.
Jaz sem v 365 dneh ta dnar 5x obrnil in mam 160.000 EUR – 4.000 za najemnino = 156.000 EUR.

Kdo je na boljsem?

Evo primer:
Kupis stanovanje na kredit recimo 30 let,placujes obrok 300e,od prvega dne stanovanje je tvoje,lahko ga opremljas po zelji,ves da bos tu ostal da te ne more nihce ven “bincnit”medtem ko v najemu neves kolk bos tu ostal,ga ne bos mogel opremiti,nikoli ne bo tvoje oz ga ne bos mogel recimo svojim otrokam zapustiti.pa se najemnino bos placeval cel lajf,s tem da cene grejo vedno navzgor…v tvojem primeru tudi ce si samski in ne nameravas imeti nikoli otrok oz ga nebos imel komu podariti,bos se vedno lahko vec denarja zapravljal ce bos mel stanovanje odkupljeno…saj po cca 30 letih bos vplacal v njega enako kot bos zmetal denarja v najemnino,pa se potem ce ga hoces prodati,ce ze tok rad mas denar v zepu,ti “kapne” v zep 50k + evrov

Najbolj nesmiselno vprašanje glede na dejstvo, da so najemnine v Sloveniji astronomske, da so pokojnine zelo nizke, plače pa tudi v večini mizerne. Skratka slovenski standard je nizek. To priznali ali ne. Ob osamosvojitvi si tega nismo želeli.

Cena najema garsonjere v Ljubljani je tudi 500,00 EUR. V Mariboru okoli 250,00 do 300,00 EUR. Vse navedeno brez plačila stroškov.

Vsekakor se veliko bolj izplača, če je le možnost za to, brez dvoma najem kredita, četudi za 30 let, pa bo na starost vsaj nekaj ostalo, to je streha nad glavo.

S pokojnino okoli 500,00 EUR ali manj si tisti z danes povprečno, kaj šele podpovprečno plačo, ne bo mogel v nobenem primeru privoščiti plačila najemnine + stroškov. Kje so še stroški zdravstvene oskrbe, obleka, hrana, a vse to predstavlja zgolj osnovne dobrine…

Cene nepremičnin in njih najemnin gredo v nebo in ta trend se ne bo ustavil. Splača se pohiteti z najemom kredita, pa četudi za garsonjero. Nič ne odtehta lastne strehe nad glavo. Če imate kaj privarčevanih sredstev, pa je še toliko bolje.

Me pa zanima, kdo da npr. za garsonjero 500,00 EUR za najem, za golo streho nad glavo na mesec, pa četudi v Ljubljani. Tak bi zagotovo dobil posojilo in si lahko kupil stanovanje. Ne razumem, kdo da toliko za najem. Če bi stanovanje kupil, bi imel veliko nižjo anuiteto, kot pa je višina najemnine.

Skratka, najemu absoluten ne, sploh ob cenah, ki so trenutno povsod po Sloveniji. Še Maribor je predrag za SLO standard, kaj šele Ljubljana.

1 manjše stanovanje ali vikend v lasti in stanovanje primerno trenutnim potrebam v najemu je najboljša opcija. Najemnina pokriva ohranjanje vrednosti in stroške lastniškega stanovanja, tako da to ne izgublja vrednosti in je nekakšna varovalka za stare dni. Za delovno obdobje življenja pa bi bila lastniška nepremičnina kot mlinski kamen okoli vratu, saj se stvari v nekako 20 letih vsaj dva do trikrat bistveno spremenijo in s tem tudi stanovanjske potrebe.

________________________________________________________________________________________________________ » Respect My Existence or Expect My Resistance! «

Kar tolažite se. Jug pritiska. Vojna je samo še vprašanje časa, prenaseljenost, nova nacionalizacije.
Isto kot so zatišali vse v zvezi s savdijiskim novinarjem, so zatišali kočevski rog, genocid, leta 1945, ki je bil hujši kot katerikoli turški vpad v srednjem veku, je utišan in zatišan. Popolna sprememba prebivalstva, ideologije, otrok, naroda…..

Pa srednji vek je bil mala malica s letom 1945, res pa je, da se je vse zgodilo na hitro v parih letih, par let se pa Slovenija ni imenovala Slovenija ampak klavnica, seveda ljudi, da je lahko vsak ta drug musličč ali nekdanji musličč.

To je šele začetek, leto 1945 se bo ponavljajo in ponavljajo, vedno ko bodo prišli do novega viška….

In takrat bodo spet vse pokradli kot leta 45 in nacionalizirali, potem pa svojim jugičem dajali…

Mate srečo, da so pustili samo neumne ljudi…. vsaj živete lahko normalno v laži… kot becke.

Na vse že zgoraj napisane argumente v prid lastništva dodajam še svoj pogled. Seveda je obdobje pokoja odločilno, ker s pokojnino ne moreš več plačevati najemnine. Jaz sem kupila stanovanje pred 12 leti in ga lahko danes prodam za cca 10.000 eur več. Kar zame pomeni, da sem vsa ta leta živela zastojn, obratovalnih stroškov stanovanja ob tem ne štejem. Če bi v tem času plačevala najemnino, pa bi me to stalo cca 60.000 eur. Po tej varianti sem za ta znesek v plusu v primerjavi z najemniki.

“Me pa zanima, kdo da npr. za garsonjero 500,00 EUR za najem, za golo streho nad glavo na mesec, pa četudi v Ljubljani. Tak bi zagotovo dobil posojilo in si lahko kupil stanovanje. Ne razumem, kdo da toliko za najem. Če bi stanovanje kupil, bi imel veliko nižjo anuiteto, kot pa je višina najemnine.”

Cesa ne razumes? Ljudje placajo, da nekje zivijo. Banke kot kreditodajalci imajo pa svoje pogoje, kar se dajanje kreditov tice. Po tvoji logiki bi bila vecina ljudi, ki kreditno niso sposobni, brezdomci.

Po drugi strani lahko vidimo, kaksno varnost na starost prinesejo nepremicnine, ki jih lastniki niso spodobni vzdrzevati. Ali pa nalozbe v bajte, ki ostanejo zapuscene, ko gredo ljudje s trebuhom za kruhom…

Ne razumeš. Ne trdim tega, ampak kje je logika bank, da so ljudje, tudi tisti z minimalno plačo, sposobni plačevati astronomsko visoke najemnine, za odplačevanje kredita pa niso sposobni?

Podnajemništvo v Sloveniji je strel v koleno in res zadnje, kar človek k naredi, da bi dobil streho nad glavo.

Eni ste pravi genijalci. Kot je že nekdo napisal, z denarjem, ki bi sicer šel za nakup nepremičnine, lahko vložiš v nek drug kapital, delnice, sklade, kriptovalute itd. in imaš na dolgi rok profit od tega. Je bilo na Preverjeno pred parimi meseci glede te dileme – je bil nek izračun za neko stanovanje cirka 200000. Torej dilema ali vzeti kredit za stanovanje ali plačevati najemnino (in prihranjen denar vložiti – in sproti privarčevano vlagati) – odvisno od izračuna, okoliščin (starosti, načina življenja, vezanja itd.) in omenjenih negativnih faktorjev pri najemu (s tem da pri urejenem stanovanju z višjo najemnino načeloma nimaš teh problemov – ker so sami lastniki bolj urejeni). Torej, odvisno od tega, koliko ti kaj pomeni.

Ko sem prišel v LJ dobrih 10 let nazaj, smo s cimri najeli 65m² 2.5 sobno stanovanje za 320€. Danes bi v LJ za takšen denar dobil kakšno zj** garsonjero. Čez 20 let boš za 320€ lahko najel sobo, ki si boš delil s cimrom.

Odvisno od tega, kakšen špekulant si in kako uspešno vlagaš. Če želiš velike dobičke, moraš več tvegati. Kar pomeni, da lahko tudi precej izgubiš.
Vlaganje v nepremičnine je varna naložba, pri nas tudi donosna. Vsaj v Lj.

Ne nakladajte, kako je bolje plačevati najemnino pa zraven špekulirat z denarjem. Katerim? Če imaš toliko, da lahko plačuješ najemnino in še vsaj toliko vlagaš ( in to ne naenkrat recimo 100.000, ampak po malem vsak mesec), potem sigurno te varoante ne izbereš ampak si že lastnik nepremičnine.

New Report

Close