Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek Najstniška nosečnost

Najstniška nosečnost

Pozdravljeni,

pripravljam predavanje za dijake na temo najstniška nosečnost.
Če je tukaj kakšna mamica ali očka, ki je imel otroka v tem obdobju, bom zelo vesela če bi z mano delil/a svoje izkušnje.
hvala

N ja – ne pričakuj ravno veliko sporočil tukaj, javno na forum – daj zasebni kontakt/mejl, pa se ti morda kdo javi od njih.
Slovenija je premajhna tudi za kaj takega, sploh pa na takem forumu se prepozna marsikdo hitro…..

Hvala 🙂 Ma saj ne rabim podrobnosti… sam na kratko, izkušnje

nova
Uredništvo priporoča

se pravi, nameravaš mladim razlagat o temi, o kateri nimaš pojma.

kot mama 3 otrok, ki je prvega rodila pri 19… kot samska mamica uspešno končala srednjo šolo in faks… se zaposlila, poročila in rodila še 2x… ne nimam pojma 😀

Glede na to, da gre za 3 urno predavanje + debato pa bi rada navedla še izkušnje koga drugega, da ne bodo samo moje 🙂

tako pa naj bo… rodila pri 16, prvi spolni odnos sem imela 9 mesecev prej, na zaščito nisem pomislila, oziroma sem bila prepričana, da ne morem zanositi po samo enem odnosu. Da sem noseča, sem pričela sumiti šele čez 3 mesece, ko ni bilo perila, ki sem ga tudi sicer imela še neredno.. V lekarni sem kupila test, ki je bil pozitiven. Dilema kako naprej in kako povedati doma, je bila ena najtežjih izkušenj mojega življenja. Podpore doma ni bilo, postavljena sem bila pred dejstvo ali splav ali vrata. Verjetno sem se ravno zaradi takega odziva odločila obdržati otroka. Nisem imela kam, k sreči me je sprejela babica odprtih rok. Na csd sem urejala naprej, prekinila vse stike z družino, poiskala fanta s katerim sem spočela otroka. Star je bil 16 let in je odreagiral zrelo, dogovorila sva se, da bo priznal očetovstvo, otroka bom pa vzgajala sama. Tako je tudi bilo. Ko sem dopolnila 16 let in 3 mesece, sem rodila zdravega fantka, vso nosečnost sem nadaljevala SŠ, po porodu, ki je bil ravno v prvem tednu poletnih počitnic, sem nadaljevala šolanje in uspešno končala , tudi maturirala sem v rednem roku. prvo zaposlitev sem imela pri 19, vpisala na izredni študij in ob sinu, službi in z neizmerno babičino podporo končala študij pri 23. Zaposlila sem se v svoji stroki, sinko je pričel hoditi v 1 razred… Z njegovim očetom imava še stike, ima svojo družino. Tudi jaz sem poročena, z dojenčkom na poti, mož je tudi uradno posvojil mojega sinka in mu dal svoj priimek. Z sinovim očetom sva vedno sporazumno dorekla vse, kar je bilo potrebno in tudi ob predlogu spremembe priimka in posvojitve je bilo tako. Hvaležna sem za življenje svojega sina in zdrav razum obeh kljub mladosti in nepremišljenosti ob začetku spolnega življenja. Hvaležna sem babici, ki mi je stala ob strani. Glede mojih staršev pa, to je bila njihova odločitev, ne moja. Ko me zdaj srečajo kje v mestu in želijo kakšno rečti meni ali sinu, se obrnem vstran. Ta zadnja odločitev pa je moja.
lp

Jaz lahko povem en primer, samo ni moj pa tudi v detajle ne bi šla, da se ne prepozna za koga je.
Moj kolega je posvojen, to je zvedel relativno pozno. Posvojitelji so ok starši. Samo fantu je pri cca. 16ih, 17ih začelo malce špilati, puberteta pa to. In hotel je najti biološke starše in jih tudi je. Ne me vprašat na kak način, so pa njegovo starši – posvojitelji vedeli kdo je biološka mama.
No v glavnem ta biološka mama je bila temu fantu oh in sploh super, ker je bila mlada in na njegovem nivoju pameti (ja, pri dobrih 30ih je bila še vedno po pameti najstnica). Žurala, popivala, tako kot ta fant. S tem, da je ona imela še nekaj otrok. Fantu se je čisto strgalo. Navdušeno nad svojo biološko mamo.
Ona je rodila nekje pri 16ih, dala otroka (na otrokovo srečo) v posvojitev. Potem je še imela otroke, z drugimi tipi. Pri 30+ še vedno totalno zblojena, pijača, čiki, žuranje. To je bilo to.
Ta fant je potem k sreči prišel k pameti in dojel kdo so pravi starši. V bistvu je pubertetnik bolj zrel kot njegova biološka mama. Edino kar je pametno naredila je bilo to, da je dala fanta posvojiti. Škoda pa, da tudi ostalih otrok ni dala posvojit.

Jaz poznam tudi eno, iz moške strani.
Bila sta najstniški par, kjer so bili njeni starši zelo navdušeni nad dejstvom, da ima hči fanta in se jim niso uklopili alarmi, ko je fant star 16 let prespal pri njih večkrat, kot pri sebi doma.
KO je bil on star 17 in on16 let, se je zgodil ups faktor in so imeli družinski posvet (oba para bodočih starih staršev in tamlada dva) in so se družno dogovorili, da bodo pikico obdržali, tamlada dva pa se bosta vselila v mansardo od njenih.

Seveda so ob tem 17 letnika vprašali če bo prevzel odgovornost in šel delat po srednji šoli, hčeri pa so zagotovili podporo, da se bo lahko šolala tudi po porodu.

Vse lepo in prav, mama od fanta je bila vesela, da se je zlosala sina in problema, je odmaglila in pozabila na pomoč. Fant je po srednji šoli šel delat, da bo finančno poskrbel za družino, punca je pa po enem letu porodniške, končala srednjo in se vpisala na faks (ki ga je nato delala 20 let). Fanta ni nihče vprašal, če bi šel na faks.

Tko je nekaj časa šlo, dokler fant ni bil star ene 27 onada 26, ko je njemu vsekalo ven, da se v času najstništva ni znorel in ga je odneslo. Sledila je razveza in težave s stiki (preživnino pa je plačeval redno) in je obveljal kot največji neresnež in primitivc, tko da danes njegov v najstništvu rojen otrok ne govori z njim.

Meni osebno je zgodba tragična, ker se mi postavlja vprašanje o sami zrelosti staršev najstniškega para (bodoičih starih staršev), ki so kar dopustili, da se jim mulc vseli v sobo najstniške hčere. Ko je sledilo neizogibno (ups zanosila je) so pa vsi mislili, da bo takale najstniška zveza kar trajala in da 17 letni mulc, sam povsem nezrel, bo prevzel “odgovornost.”

Da ne omenim tudi dvolične podpore najstnikoma. Punci so pomagali pri negi otroka, da se je lahko v nedogled “šolala,” fant je moral pa it služit in finančno poskrbet za družino.

MOja teta je tudi zanosila v najstniških letih. Tip jo je takoj, ko je zvedel za nosečnost zapustil. Otroka ni nikoli pogledal, se ukvarjal z njim, nič. Šele, ko je otrok šel v SŠ in da bi dobil štipendijo, je moral oče plačevati preživnino. Prej ni dal niti centa za otroka, ker mama niti ni urejala teh zadev. On pa seveda otroka ni hotel. Tudi, ko je plačeval borno preživnino par let, ni imel stikov z otrokom. Ker jih seveda ni hotel. Odrasel otrok se pa potem tudi ni menil zanj. S tem, da sta bila v istem kraju doma.

Potem moja druga teta, tudi noseča v najstnišvu, pod 18. Rodila, se poročila. Samo sta bila oba tako otročja, da je skrb za otroka ostala precej na babičinih ramenih. So pa nekak sfurali. Noben od staršev ni končal niti OŠ.

Potem moj stric, tudi otroci pred 18. Doma so ga ven vrgli, žena pa je bila ena avša. V glavnem noben od njiju ni imel kaj veliko v glavi. Samo otroke sta pa znala delat, skrbet zanje pa ne. Z leti se je on zapil, z otroki nima stikov. Je pa žalostno, da sta dva hčeri tudi rodili kot najstnici. Pa ne vem kako jim gre. Fajn kar ne.

? Hvala …

imam 26 let, med prvim in drugim otrokom bo 10 let. Ja, sin je petošolec.

Pri 18ih prvi otrok, bila še v srednji šoli. Fanta so postavili pred vrata, mene so domači podprli. Kmalu sva imela še drugega otroka in po 8ihletih veze, sva se razšla. Zdaj ima vsak svojo družino, oba imava končano srednjo šolo, stikov pa nimamo. Niti otroci s fotrom ne, preživnine ni plačeval.

Ne obžalujem ničesar razen pristopa CSD, takoj po porodu.
To je stvar, ki je ne bom nikoli pozabila in zaradi katere se za drugega otroka nisem nikoli več odločila.

glede csd med mojo nosečnostjo in po porodu… škoda besed…odnos poniževalen, skorajda vsiliti so želeli oddajo otroka. Obravnavana sem bila kot predmet, ne kot oseba, ki ima razum in pravico odločanja o sebi in o bitju, ki ga je rodila. Kljub temu, da je tega deset let, nisem pozabila občutkov sramu in ponižanja ob ravnanju socialne delavke. Niso bili v pomoč, ravno nasprotno.

Jaz bi 75{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} odgovornosti za vse najstniške nosečnosti pribil staršem.
Eh, še bolje kar progresivno. Za nosečnost pri 15 letih tore 90{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} krivde staršem, in potem proporcionalno navzdol. Evo, se da celo koificient odgovornosti, če je kakšen matematik na forumu.

Upam, da se bo za nizkotna dejanja delavk CSD, ki so skakljala po porodnišnicah in silile mlade matere, da se odpovedo rojenemu otroku, nekoč nekdo opravičil.

Jaz bi vsem, ki so mlajši od 18 let oz. nimajo rednih prihodkov odredila obvezen splav (ne glede na to v katerem mesecu nosečnosti je ženka). Ženska misli samo nase in na froca, ob tem pa pozablja, da otroka naprti staršev, starim staršem… ki niti slučajno niso dolžni skrbeti zanj in ga preživljati. Jaz sem svoji tako povedala, da če zanosi ji pokažem vrata, ampak na srečo je sama rekla, da bi naredila splav in da otrok noče. Hvalabogu.

Lepo… a hkrati žalostno…saj veste zakaj so starši obrnili hrbet….vse za sosede in lajajoče čivave:) Srečno in življenje Vas nagrajuje 🙂

Itak, te punce, da zanosijo pri 15, nimajo mater, se vprašaš…

[i]Mojega hudiča sem prodal svoji duši.[/i]

Punca, ki piše pod: naj bo.
Carica si, srečo ti želim.

Moj sošolec iz OŠ je postal očka pri dobrih 16 letih. Mlada mamica (njegova partnerka) je bila pa slabe 16, ko je postala mamica. Smo se srečali pred leti, ko sta bila že davno pradedek in prababica (jaz pa takrat še nisem bila babica). Sta šla na špancir in sta se držala pod roko kot mlada zaljubljenca. Ponosno sta mi pripovedovala o svojih vnukih in pravnukih … tako da mislim, da posploševanje ni na mestu. Ob tragičnih zgodbah živijo tudi nekatere lepe. Kar toplo mi je pri srcu, ko se spomnim na tega svojega sošolca in “njegovo”.

Itak, te punce, da zanosijo pri 15, nimajo mater, se vprašaš…
[/quote] kaj si ti vedno tako prekleto pameten iz teorije?
Poznam dekle, ki je zanosilo pri šestnajstih, starši seveda globoko proti.
Par mlad, on sedemnajst je sklenil obdržati otroka( par sta še danes, ona okoli štirideset) in povem ti kaj se je zgodilo štiri leta po rojstvu. Zbolela je za rakom na maternici, vzeli so ji vsa rodila.
Veš, če bi takrat poslušala svojo mamico, bi danes bila brez otroka . In to je tudi na nek način poslanstvo, ki ti je dano…Ta otrok je danes sonček.

Ne obsojaj Matjažko in ne bodi tako prevzeten!

kaj si ti vedno tako prekleto pameten iz teorije?
Poznam dekle, ki je zanosilo pri šestnajstih, starši seveda globoko proti.
Par mlad, on sedemnajst je sklenil obdržati otroka( par sta še danes, ona okoli štirideset) in povem ti kaj se je zgodilo štiri leta po rojstvu. Zbolela je za rakom na maternici, vzeli so ji vsa rodila.
Veš, če bi takrat poslušala svojo mamico, bi danes bila brez otroka . In to je tudi na nek način poslanstvo, ki ti je dano…Ta otrok je danes sonček.

Ne obsojaj Matjažko in ne bodi tako prevzeten!
[/quote]

Imeti spolne odnose brez zaščite v teh letih je norost. In to je nekaj narobe v družini, na obeh straneh, ampak pri puncah je to še toliko bolj pomembno, ker nosijo levji delež posledic. In če hči seksa, pa mati tega ne ve oz. je ne briga, pomeni, da so odnosi med njima na “nikakvi ravni”, ker ni zaupanja. In to so starši krivi.

[i]Mojega hudiča sem prodal svoji duši.[/i]

Imeti spolne odnose brez zaščite v teh letih je norost. In to je nekaj narobe v družini, na obeh straneh, ampak pri puncah je to še toliko bolj pomembno, ker nosijo levji delež posledic. In če hči seksa, pa mati tega ne ve oz. je ne briga, pomeni, da so odnosi med njima na “nikakvi ravni”, ker ni zaupanja. In to so starši krivi.
[/quote]

Res si debil…ti je ze una zgoraj povedal pa ne razumes

Imeti spolne odnose brez zaščite v teh letih je norost. In to je nekaj narobe v družini, na obeh straneh, ampak pri puncah je to še toliko bolj pomembno, ker nosijo levji delež posledic. In če hči seksa, pa mati tega ne ve oz. je ne briga, pomeni, da so odnosi med njima na “nikakvi ravni”, ker ni zaupanja. In to so starši krivi.
[/quote]…punce nosijo levji delež posledic??? Aha, vas moških se najmanj ne tiče, ko se gre za to… kajneda Matjažko? Ti, ko si šel prvič s dekletom, si si umil roke pred odgovornostjo, saj jo je mamica poučila…????ah Matjažko, veš otroci vedo več kot mi odrasli…jas mislim, da je pa odgovornost na vas neodgovornih fantih, vse za en instant sex…ti pa mamice vmešuješ.

…pa sploh ne govorim o tem v zgornjem komentiranju tebi, temveč tudi o poteh, kar ti je v življenju pisano in namenjeno…seveda ta teorija pri tebi ne obstaja, tega niso napisali v knjigah, katere prebiraš.

New Report

Close