Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek Dovolj imam naših uspešnih podjetnikov in gazel

Dovolj imam naših uspešnih podjetnikov in gazel

Po 10 letih dela in 3 različnih podjetjih jih imam res dovolj. 3 različna podjetja, vsepovsod podobna zgodba. Po medijih se kitijo z blaznimi uspehi, imajo vse možne nazive, znotraj sten podjetja pa povsem druga zgodba.
Prvo kar je vsem skupno, je odnos do zaposlenega. Si nula, številka, nujno zlo, ki ga je treba plačat. Tisti ki te plačajo malo, so še ok. En me je plačal kar lepo, ampak s tem je bil mnenja, da me je kupil. Dopust (20 dni) je po njegovem mnenju njegova dobra volja, ne moja pravica. Koristit ga nisem mogel nikoli do konca. Pritiski nenormalni. V firmi vsaj 1/3 premalo ljudi, obseg dela pa raste in raste. Dretje na zaposlene na vsakodnevnem meniju.
In potem blazno jamranje, kako ni delavcev. Noben se ne prijavlja na razpise.

In jih imam kot rečeno dovolj. Imam to srečo, da se civilizacija (A meja) začne 15 min stran od mene. Prvo prošnjo, ki sem jo poslal, sem takoj dobil odgovor, naj pridem na razgovor.
Razgovor je bil človeški. Kar je za mene nekaj novega, po številnih razgovorih v sloveniji. Smo se hitro ujeli, 30 min po razgovoru sem imel že pogodbo. Plačo so mi dvignili za 200€, brez da bi sploh kaj rekel.
In tako sem zdaj gastarbajter. In ima nas puno. V bistvu to v sloveniji postaja že kar problem v pasu ob avstrijski meji. Služb je pri nas dovolj, ampak ljudje odhajajo v avstrijo ne zato ker ni služb, ampak zaradi odnosa do delavca in višjih plač. Ni nam več potrebno za jurja igrati sužnja našim uspešnim podjetjem.
In ti zdaj blazno jokajo po tv kako nikakor več ne najdejo delavcev. No ti isti delodajalci so še ne dolgo nazaj stresali znani stavek: kar idi, pred vrati čaka 20 ljudi na tvojo delovno mesto. Kako se časi spreminjajo.
Za tiste, ki nimate te sreče da živite blizu meje, imam dobro novico. Po mojih opažanjih, je nova generacija direktorjev in lastnikov, stara pod 40 let, precej boljša. Ti nimajo v glavi yugo doktrine.

Čestitke za pogum, da greš stran od izkoriščevalcev.
Imam pa nekaj vprašanj.
Tole glede vloge v Avstriji. Je bil to razpis?
Kako pa tvoje znanje nemščine? Pa potem pisanje vloge, razgovor?
Pa za kako delo je šlo oz. kaka stopnja izobrazbe je bila zahtevana?
Pa kako so kaj fleksibilni glede razgovora?

Jaz tudi iščem službo v A. Samo moja nemščina je tam nekje nivo A2/B1. V bistvu razumem še kar, samo govor pa kriza. Učim se iz knjig, gledam filme, samo govorim pa ne in to področje je kriza. Razgovor kriza.
Zdaj sestavljam vloge za ko ni razpisa pa tudi iščem razpise, da bi začela pošiljat vloge in prijave. Ne vem pa kako je z razgovori. Težava bi bila, če niso fleksibilni, ker bi seveda morala dobiti v službi dopust, ki ga pa ne dobim, kadar bi ga hotela.
Na FB sem našla skupino Slovenci v Avstriji. Kar zanimivo. Imaš še ti mogoče kako idejo kje kake konkretne nasvete najti?

znanje je minimalno, v letu dni boš govorila kot profi, potem začni iskati delo primerno svoji izobrazbi, tako sem jaz začela

nova
Uredništvo priporoča

Super. Sedaj ne igras suznja za jurja, sedaj si “becki konjusar” za jurja dvesto. :))))

Samo potem bi pa šla na nižjo plačo kot jo imam sedaj (sem čekirala kake plače imajo čistilke, sobarice in podobni profili). Res pa, da bi se jezika naučila. Čeprav, če gledam čistilke pri nas v službi, so že leta in leta v Sloveniji pa ne govorijo slovensko, se nekaj trudijo pa jim ne gre preveč. Ker kot čistilke nimajo kaj veliko možnosti govora z ostalimi zaposlenimi. Doma pa po svoje govorijo.


Prav si naredil in se strinjam se teboj imam povsem enake izkušnje, delal pa sem v več kot 10 podjetjih. Večina slovenskih podjetnikov so ena navadna golazen, sam pohlep jih je, marsikateri zaradi tega čez čas tudi propade. Nimajo odnosa do zaposlenih, slabe plače, ne znajo razmišljati in tako jim pridno, sposobni ljudje in zaposleni odhajajo.

Super. Sedaj ne igras suznja za jurja, sedaj si “becki konjusar” za jurja dvesto. :))))
[/quote]

Boljše bečki konjušar v Avstriji, kot hlapec doma 😉

Vi se kar pritožujte in nabijajte svoje, namesto da bi nam bili hvaležni ker dobite minimalca in da vsm privoščimo tudi nekaj dopusta. Saj bo prišla spet kakšna kriza in boste spet stali pred našimi vrati ter moledovali za službe, mi pa bomo spet z vami počeli vse, kar nas bo volja in kar nam pritiče oz. kot se spidobi in imamo pravico početi s svojo lastnino. Če krize ne bo same od sebe, jo bomo pa povzročili.

Glej delo za nižjo plačo z učenjem jezika kot investicijo vase. Ena znanka je šla tako v tujino. Nemško ni znala nič, prej je bila prodajalka, potem je dobila delo kot čistilka, nemško se je učila pa od sodelavke. Hčerka je hodila v OŠ in je znala nemško v 3/4 leta in jo zdaj še ona popravlja.
Če hočeš, bo uspelo.
Mimogrede… Nemški majstri pa komaj govorijo nemško. Sem imela opravka z Italianom, Romunom in parimi Albanci in sem se komaj zmenila z njimi. Njihovi šefi, ki rihtajo posel, pa znajo. Volja najde pot.

Pošlji prošnjo, na razgovoru si pomagaj z angleščino ali naj gre nekdo s teboj, ki obvlada nemščino. Nato pa skoči in plavaj!

Ma, dvomim, da se imajo čistilke možnost kaj veliko naučiti nemško.
Kolikor jaz gledam čistilke v Sloveniji ali pa gradbince na gradbiščih ali pa sezonce na njivah, bore malo slovensko. Pa gre pogosto za Bosance, ki so že leta in leta tu. Samo v službi nimajo možnosti kaj veliko za govor (sodelavci so večinoma neslovenci), doma pa tudi ne.

Kriza je že pri pošiljanju vloge, se bojim da bo preveč napak, da bi me sploh povabili na razgovor. Nimam pa koga, da bi mi pomagal glede tega.
Saj sestavim jo lahko, samo slovnične napake pa so sigurno notri.
Delo kot čistilka, sobarica, v proizvodnji – to pa ne bi. Slabša plača kot sedaj pa dvomim, da se kaj prida nemščine naučiš.

Morda zgodba iz prakse: Lepooka je tudi zacela kakor Putzfrau – tudi zaradi jezika. Kakor hitro je eden izmed delovodij opazil, da “ni ravnokar splezala z veje”, je bila kmalu premescena na delovno mesto, ki ji je bolj ustrezalo. V nekako dveh letih pa je bila ze “v svojih vodah”.

________________________________________________________________________________________________________ » Respect My Existence or Expect My Resistance! «

Morda zgodba iz prakse: Lepooka je tudi zacela kakor Putzfrau – tudi zaradi jezika. Kakor hitro je eden izmed delovodij opazil, da “ni ravnokar splezala z veje”, je bila kmalu premescena na delovno mesto, ki ji je bolj ustrezalo. V nekako dveh letih pa je bila ze “v svojih vodah”.
[/quote]

Jaz pa nisem več 30letnica, da bi dve leti delala kot Putzfrau in upala, da me kdo opazi. Pa res mi ne diši imeti nižjo plačo pa višje stroške. Če bi bila čistilka v Avstriji, bi imela nižjo plačo kot tu, stroške bivanja pa bistveno višje.

Bi potem raje šla delat kot prostovoljka na delovno mesto z mojega področja za par mesecev (ponujajo te variante), kjer bi se dejansko res naučila ne samo jezika, ampak tudi delat tisto, kar me zanima. Če ne bi bilo druge opcije, mi je to pač zadnji izhod.


Krizo ste že naredili, s odnosom do zaposlenih, to si prav napisal, če bo pa še prava kriza prišla pa ti ne boš več delodajalec, ampak boš ti šel na minimalec.

Prvo napiši kaj sploh je tvoje področje, da ti vemo dalje povedat kako in kaj. So področja, kjer sploh ne rabiš znat nemško, so pa taka, kjer moraš znat zelo dobro.
Jaz sem se prijavil na razpis, nobenih vez ali kaj podobnega. Zahtevana je višja do visoka izobrazba in zelo dobro znanje nemščine. Vse to imam + ogromno izkušenj iz tega področja, zato sem službo dobil takoj.
Kolega je na dunaju direktor, nemščine ne zna nič. Pa gre skozi brez problema, ker je internacionalno okolje.
Z avstrijci delam že precej let in vam lahko povem, da od njih nisem slišal ene slabe besede čez nas balkance. Sem pa toliko več poniževalnih besed slišal od sonarodnjakov iz ljubljane na račun nas, ki ne prihajamo iz ljubljanske kotline.
Tako da lahko rečem da z velikim veseljem igram bečkega konjušara avstrijcem, ki so do mene dosti bolj spoštljivi kot domorodci, pa še plačajo me odlično

Kriza je že pri pošiljanju vloge, se bojim da bo preveč napak, da bi me sploh povabili na razgovor. Nimam pa koga, da bi mi pomagal glede tega.
Saj sestavim jo lahko, samo slovnične napake pa so sigurno notri.
Delo kot čistilka, sobarica, v proizvodnji – to pa ne bi. Slabša plača kot sedaj pa dvomim, da se kaj prida nemščine naučiš.
[/quote]

Lej, tolk izgovorov, zakaj ne bi spremenila nič, kot si jih ti našla v petih minutah, je boljš, da ostaneš, kjer si. Kdo te bo pa prenašal. Niso vsi za vse in ti očitno nimaš niti pičice poguma in samozavesti. A misliš, da Avstrijcem ni jasno, da ne znaš dobro nemško in zato delaš napake? A misliš, da boš prva, ki bo tolkla neko spakedranščino?
“Južni bratje” se slovensko ne naučijo, ker jih čisto dobro razumemo, če govorijo hrvaško, bosansko, srbsko ali karkoli že. Pa vzameš Makedonca, tega že težje razumemo, čudežno znajo slovensko. Pa ne zato, ker bi bili inteligentnejši.
Za rokco te ne bo nihče peljal v Avstrijo in tam bedel ob tvoji strani, da boš splavala. Odločitev je res tvoja. Pač se ne vidiš tam.

Kako pa je z diplomami in drugimi dokazili? Kakšen prevod je ok? Nisem se še pozanimala kako se to naredi. Na moji diplomi pa je vse samo slovensko, tudi nič angleškega. Tako, da neuporaben ceglc, če greš v tujino. Niti ne vem ali izdajo faksi kako angleško verzijo. Če ima kdo s tem izkušnje.

Kaj pa znanje nemščine? Preverjajo s tem, ko imaš razgovor ali zahtevajo kaka potrdila, certifikate? Tisti, ki imate kaj izkušenj s tem. So zahtevali kak certifikat in kateri je ok? Pa seveda katera stopnja je taka spodobna? B2? C1?

Lej, tolk izgovorov, zakaj ne bi spremenila nič, kot si jih ti našla v petih minutah, je boljš, da ostaneš, kjer si. Kdo te bo pa prenašal. Niso vsi za vse in ti očitno nimaš niti pičice poguma in samozavesti. A misliš, da Avstrijcem ni jasno, da ne znaš dobro nemško in zato delaš napake? A misliš, da boš prva, ki bo tolkla neko spakedranščino?
“Južni bratje” se slovensko ne naučijo, ker jih čisto dobro razumemo, če govorijo hrvaško, bosansko, srbsko ali karkoli že. Pa vzameš Makedonca, tega že težje razumemo, čudežno znajo slovensko. Pa ne zato, ker bi bili inteligentnejši.
Za rokco te ne bo nihče peljal v Avstrijo in tam bedel ob tvoji strani, da boš splavala. Odločitev je res tvoja. Pač se ne vidiš tam.
[/quote]

Veliko si nakracala, nič pa uporabnega. Bravo za tvojo samozavest, ker odgovoriš na vprašnja, čeprav nimaš pojma o ničemer.

Kar nekaj gazel je klavrno propadlo… 😉

Preveč ti kompliciraš, ni to naša javna uprava. Jodlari so zelo kul in ne komplicirajo tam kjer ni treba. Diplomo daš prevest neki agenciji, je za njih čisto ok. Za nemščino pa je čisto dovolj kako se čez mizo predstaviš, brez potrdil. Od mene niso zahtevali ne diplome, ne potrdil o znanju jezikov. Pri njih prvo šteje znanje in izkušnje, vse ostalo je manj pomembno.
Predlagam da nehaš komplicirat in se obremenjevat z tisoč in eno malenkostjo, ampak stopiš v akcijo, torej pošiljat prošnje, ne glede na pravopis. Več kot zavrnitve ne moreš dobit

Super. Sem mislila, da mora biti prevod sodno preveden ali kaj takega.
Glede teh jezikovnih potrdil sem pa tudi razmišljala ali je sploh smiselno plačevat drage izpite, ker v končni fazi se na razgovoru res vidi ali obvladaš ali ne (to po mojem dosti več pove kot pa recimo certifikat o znanju jezika, ki je recimo iz leta 2005 -vmes pa že itak vse pozabiš).
Ja pošiljati bom začela te dni, se še mučim s sestavljanjem, ko bo prva sestavljena, bodo ostale bistveno hitreje sestavljene. Res je, izgubit nimam kaj.
Glede na oglase v razpisih, res delujejo bistveno bolj človeški kot naši razpisi. Tam že večinoma napišejo plačilo. Pri nas je plačilo pogosto največja skrivnost.
Največji problem bo, dobiti pri nas dopust za razgovor :(. Pri nas imam take izkušnje, da recimo ne morem dobiti dopusta na termin razgovora. Zato zaprosim za nov termin, večinoma ga nočejo dati.

Ne moreš verjet kaj lahko denar naredi z kupovanjem raznih naslovov uspešnosti in kvazi certikikatov prijaznosti ipd. Tista podjetja, ki to imajo tam je ponavadi ravno največ stvari narobe in želijo s tem mal peska v oči ljudem zmetat. Kar se tiče gazel pa je itak že v naprej zmenjeno kero “uspešno” podjetje zmaga.

Ne pozabimo še na managarje leta. Med drugim je bil to tudi Kordeš.

New Report

Close