Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek Hrvaška pevka Tereza Kesovija-a vam je všeč?

Hrvaška pevka Tereza Kesovija-a vam je všeč?

Kako vam je všeč zdaj že 80 letna pevka Tereza Kesovija in kaj si mislite o njej, oziroma kakšno predstavo o njej imate?

Legenda.

dvomim, da obstaje kdo, ki mu ni všeč….., to so ljudje, ki jih enostavno moreš spoštovati, pa tud, če ne poslušaš njihovih komadov, kdo je večja legenda na tej teritoriji kot ona….

https://www.youtube.com/watch?v=myF5uakDTX0

Legenda.
Lani sem jo šla poslušat v Festivalno dvorano, kjer je imela koncert.

https://www.youtube.com/watch?v=cSf_MfJ9zMA

To je glasba, ki me spominja na otroštvo in zadeve, ki so se vrtele na radiu pri babici in mami.

Legenda.
To je pevka, ki ima laj pokazati. In kapo dol, da pri 80 tih še nastopa. Diva.

Tudi jaz jo poslušam oziroma ji sledim že 40 let. Takrat sem bila vsaj v moji generaciji v oš. edina, ki sem poslušala RES BOLJ ALI MANJ samo njo. Tuji pevci in skupine me niso zanimale. Sošolci so noreli za Beatli, BonyM in drugimi tujimi izvajalci, jaz pa sem štulila radijske oddaje, kjer je bilo možno, da bom ujela kako Terezino pesem. Včasih sem imela srečo in sem dočakala, da so med čestitke in pozdrave uvrstili tudi njeno pesem, ampak čeprav je bila takrat na višku popularnosti, so njo predvajali zelo redko, ali pa se je samo meni tako zdelo.
Ne bom pozabila, ko sem se nekoč pri kakih štirinajstih opogumila in pisala Marjanu Kralju za oddajo V nedeljo zvečer, ki se je verjetno še marsikdo toplo spominja, da bi rada slišala Terezino pesem Ostali smo prijatelji…ne vem, zakaj glih to, ampak takrat se mi je od vseh, ki sem jih poznala, zdela najlepša in glej, pesem se je odvrtela ravno na predvečer mojega rojstnega dneva.
Spomnim se, da sem že ležala v postelji, s prijetno mislijo na svoj jutrišnji rojstni dan, ko zaslišlim glas Marjana, ki začne uvod v mojo glasbeno željo….
Seveda pa nismo imeli denarja za kak koncert, saj bi me morala pri teh letih obvezno spremljati mama in to bi zneslo dve vstopnici, po toliko denarja…kakor koli, bilo je preveč, saj smo imeli skromne prihodke, moja mama pa je bila kar se ravnanja z denarjem tiče super ekonomist in je vse preračunala. Kadar sem od kje dobila kak dinar, sem si kupila njeno kaseto, pa še to samo z maminim dovoljenjem, ki so mu botrovale dobre šolske ocene, gramofona za plošče pa nismo imeli.
Ja res nepozabni časi, nepozabne Tereze.

Odlična umetnica in glasbenica, pa ne samo pevka. Osebno vem, da je pri 45ih začela igrat prečno flavto, v enemletu je naredila ogromno,, celo koncertirala.

Napirmer na tem posnetku od 03:00 minute naprej igra Goseecov Tambourine, zelo tehnično zahteven komad – sicer ni odigrala drugega dela, ampak vseeno – za cca 5 let učenja prečne flavte- fenomenalno 😀

https://www.youtube.com/watch?v=q1pGQ-JwbVA

Odlična umetnica in glasbenica, pa ne samo pevka. Osebno vem, da je pri 45ih začela igrat prečno flavto, v enemletu je naredila ogromno,, celo koncertirala.

Napirmer na tem posnetku od 03:00 minute naprej igra Goseecov Tambourine, zelo tehnično zahteven komad – sicer ni odigrala drugega dela, ampak vseeno – za cca 5 let učenja prečne flavte- fenomenalno 😀

https://www.youtube.com/watch?v=q1pGQ-JwbVA
[/quote]

Za primer, kako ga odigra eden izmed velikih flavtistov današnjega časa, Sir James Galway:

https://www.youtube.com/watch?v=reKSk3gMZDw

vse njene pesmi, najbolj pa ta
https://www.youtube.com/watch?v=xcDB-n_vB0g

To je res legenda, z izjemnim glasom, veliko ljubeznijo do petja. Rada jo poslušam.

Kot vojak JLA v Sarajevu sem se javil za zastonj vstopnico in šel na njen koncert v prepolno dvorano… raje kot pobirat čike v kasarni in poslušati ‘političko vaspitanje’. Baje se je takrat ravno vrnila iz Francije, kjer je živela. Nisem mogel verjeti, da me je njeno petje pozitivno presenetilo in se je takrat postavila na moji lestvici med top 5… nekam med Sex Pistols, Dead Kennedys, The Clash, Pixies. Ja, gre za legendo Balkana in širše.

Ko doživiš umetnika v živo, se ti zasidra v dušo. Pa ravno prej se mi je vrtela I fought the law, pismo smo si bližje, kot mislimo…

Ko doživiš umetnika v živo, se ti zasidra v dušo. Pa ravno prej se mi je vrtela I fought the law, pismo smo si bližje, kot mislimo…
[/quote]

Verzija The Clash ali Dead Kennedys 🙂

Clash 😉

res smo vsi povezani … nam je nastopala v Tamovski menzi, jaz pa imela fanta v vojski v Sarajevu 🙂

Evo, jaz obstajam, meni ni vsec, popolnoma antipaticna mi je!
Se spomnim, da smo poslusali njene pesmi na radiu, verjetno poznam nekaj teh se danes, ampak ko to zensce slisis govorit, to je tako izumetniceno, tako antipaticno, da samo presaltas program.
Diva?
Kaj pa vem… sem ju videla enkrat z Lepo Breno, ko sta se kao srecali po ne vem koliko letih… kot oseba, osebnost, jo Brena povozi na celi crti! Pa nisem fanica Brene, njenih pesmi znam se manj nastet kot Terezinih.

res smo vsi povezani … nam je nastopala v Tamovski menzi, jaz pa imela fanta v vojski v Sarajevu 🙂
[/quote]

Bemu mast! Kdo je bil tvoj fant? 🙂

Evo, jaz obstajam, meni ni vsec, popolnoma antipaticna mi je!
Se spomnim, da smo poslusali njene pesmi na radiu, verjetno poznam nekaj teh se danes, ampak ko to zensce slisis govorit, to je tako izumetniceno, tako antipaticno, da samo presaltas program.
Diva?
Kaj pa vem… sem ju videla enkrat z Lepo Breno, ko sta se kao srecali po ne vem koliko letih… kot oseba, osebnost, jo Brena povozi na celi crti! Pa nisem fanica Brene, njenih pesmi znam se manj nastet kot Terezinih.
[/quote]

Lepo Breno primerjaš s Terezo Kesovijo? Pa saj nisi resna…Mile voli disko, a ja kolo šumadijsko…Čačak, Čačak, šumadijski “rokenrol”…..Res, za glasbeni pouk. :)))

Pri meni, ki sem bila res njena zaprisežena oboževalka, so stvari zdaj take, da jo še vedno sledim, zdaj na fb, če jo slučajno “ujamem” na tv, ne preklopim programa….radia itak skoraj ne poslušam, včasih pa si kak njen komad ali kar cel album naštimam na you tubu, v bistvu takrat, ko se vozim s kolesom po samotnih poteh.
Na njenem koncertu nisem bila že več let, zdaj me niti ne mika, ker kljub vsem dejstvom, da je še vedno glasbena in pevska diva, njen glas in petje žal ni več uživancija, pa verjetno bi vseeno šla še kdaj, če bi še živela v Ljubljani, kot pred leti. Zdaj pa že nekaj let ne živim več tam, do Lj. je dve uri vožnje in res mi ni toliko do tega. V mojem mestu pa je do zdaj nastopila samo enkrat in takrat so, ko sem hotela iti, prodali že vse vstopnice.
Ja, res pa bi toliko let nazaj verjetno skoz visela na you tubu ali fb smo zaradi nje.
Sploh si tega za takrat ne predstavljam, da bi nekam dvakrat kliknila in evo Tereza, kjer koli in kadar koli, ko sem samo zaradi enega komada ob radiu preždela kar cele ure in se vedno znova, ko je bil kak drug komad jezila na poslušalce, ki so si želeli drugih izvajalcev ali pa kar na radijsko ekipo.
Tudi na tv, sem redno spremljala hrvaške glasbene oddaje, ki so bile po navadi na programu ob petkih zvečer in upala, da bo kaj v zvezi z njo ali pa kar cela oddaja. Pa ne vem, če sem jo kdaj dočakala. Če sem vedela, da nje tokrat ne bo, pa oddaje sploh nisem gledala.
Ja, dobri stari časi, ampak očitno se vse spremeni, še najbolj pa mi.
Če bi mi takrat nekdo rekel, da bo čez toliko let vse to drugače, mu itak nikoli ne bi verjela.

NE

Lepo Breno primerjaš s Terezo Kesovijo? Pa saj nisi resna…Mile voli disko, a ja kolo šumadijsko…Čačak, Čačak, šumadijski “rokenrol”…..Res, za glasbeni pouk. :)))
[/quote]

Ne primerjam glasbe, ker je ne poznam dobro, ne od ene, ne od druge…
Oddaja je bila o tem, kako sta se srecali pi mnogih letih na nekem nastopu. Brena naravna, preprosta in sproscena, Tereza pa vsa zategnjena, izumetnicena in ponarejena. Taka oseba enostavno ne more biti Diva! Govorim o obnasanju, ne o videzu ali glasbi!

Ne primerjam glasbe, ker je ne poznam dobro, ne od ene, ne od druge…
Oddaja je bila o tem, kako sta se srecali pi mnogih letih na nekem nastopu. Brena naravna, preprosta in sproscena, Tereza pa vsa zategnjena, izumetnicena in ponarejena. Taka oseba enostavno ne more biti Diva! Govorim o obnasanju, ne o videzu ali glasbi!
[/quote]

Pa drbo no – že v štartu so sfalili, da so ju sploh dali skupaj v neko oddajo. Ker sta neprimerljivi – stilsko, karakterno, pa tudi glede na glasbeno zvrst.
Brena je začela svojo kariero kot lahkoživna pjevalka z žgečkljivimi popevčicami in besedili ( Mile voli diiiisko diiiisko, ahahahahhahahaha) , razgaljenih nogic na odru, Tereza pa popolnoma drugače :D. Jasno, da jih je veliko Breno na začetku predvsem gledalo ( vsaj moške oči občinstva) , ne pa poslušalo :))))))

Odlična umetnica in glasbenica, pa ne samo pevka. Osebno vem, da je pri 45ih začela igrat prečno flavto, v enemletu je naredila ogromno,, celo koncertirala.

Napirmer na tem posnetku od 03:00 minute naprej igra Goseecov Tambourine, zelo tehnično zahteven komad – sicer ni odigrala drugega dela, ampak vseeno – za cca 5 let učenja prečne flavte- fenomenalno 😀

https://www.youtube.com/watch?v=q1pGQ-JwbVA
[/quote]

Kako pri 45-tih? Očitno imaš popolnoma napačne podatke!
Flavto je igrala že v srednji glasbeni šoli!

Završila je Srednju muzičku školu, odsek flauta. Taj instrument je bio veoma skup pa je Terezin otac prodao svinju da bi joj ga kupio. 1958. godine je u Ljubljani pobedila na takmičenju na kome su učestvovali mladi muzičari iz cele Jugoslavije. Satima je vežbala na svojoj flauti i bila je uplašena jer je prvi put u životu napustila voljeni Dubrovnik.

Pročitaj više na: https://www.biografija.org/muzika/tereza-kesovija/

New Report

Close