Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek STROŠKI V HIŠI

STROŠKI V HIŠI

S sestro sva pred petimi leti podedovala vsak pol hiše po pokojnih starših. Jaz že stalno živim v enem nadstropju hiše, sestra pa svoj del hiše uporablja samo občasno (v glavnem za vikende), ker stalno prebiva na drugem naslovu v mestu. Hiša ima vso instalacijo in ogrevanje skupno in bi bili potrebni veliki posegi, če bi želeli ločiti stanovanja. V hišo sem celo življenje precej vlagal, tudi v skupne projekte (obnova fasade, strehe, balkonov, stopnišč, itd.), sestra pa ni nič prispevala pri obnovi, ker finančno ni bila sposobna. V obnovo hiše, ki je sedaj stara že 50 let, sem vlagal zato, da ne bi propadala in ker sem imel drugo polovico hiše namen odkupiti od sestre. Že takoj, ko sva podedovala hišo, sem predlagal sestri, da bi si pošteno razdelila mesečne stroške, ker je tudi ona dolžna pokrivata svoj del stroškov, čeprav stalno ne uporablja stanovanja oz. ga ima samo za vikend. Takrat mi je rekla, da mi lahko plačuje stroške samo v primeru, če da podnajemnika noter. Ker se s tem nisem strinjal, ker sem celo življenje vlagal v hišo in bi sedaj ona služila na račun mojih žuljev in ker sem živel v prepričanju, da mi bo po normalni ceni prodala svoj del, nisem več zahteval, da plačuje za stroške. Njenega dela stanovanja v teh petih letih tudi nisem uporabljal. Sedaj, ko sva se skoraj že zmenila, da mi proda svoj del hiše, pa se je v zadnjem trenutku premislila in mi rekla, da bo stanovanje obdržala za otroka in mi ga ne bo prodala. Odločil sem se, da tokrat ne bom več popuščal in mi bo morala mesečno plačevati za stroške. Zdi se mi fer, da za vse fiksne stroške (Telemach, RTV, Snaga, zavarovanje hiše, redni servisi peči in bojlerja) plačuje polovico, ostale spremenljive stroške (kurilno olje, elektrika, voda, kanalščina) pa bi mi plačala v višini 30{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465}, ker bi bila samo za vikende (ali še manj) noter. Izračunal sem, da bi imela cca. 110 €/mesec kompletnih stroškov, jaz pa plačam sedaj cca. 3.200 €/leto skupnih stroškov. A je že kdo imel podobno situacijo glede delitve stroškov v hiši oz. me zanima kako se je zmenil, da je bilo pravično za oba. S sestro se drugače dobro razumem in se nočem skregati z njo zaradi teh stroškov. Po drugi strani pa se mi zdi, da sedaj, ko si je finančno že toliko opomogla in ker mi ne namerava prodati stanovanja, mora postati odgovorna in plačevati svoj del stroškov.


mislim, da je bilo kak teden nazaj v eni od revij podobno vprašanje glede delitve obratovalnih stroškov pri solastnikih.

torej

stroške obratovanja plačuje TISTI, KI JIH UPORABLJA
tisti, ki nepremičnine ne uporablja, plačuje samo stroške, ki so neodvisni od obratovanja, torej zavarovanje, servisi peči in podobne zadeve, ne pa televizije, pa kabelske in interneta.

dvomim, da je sestra 30{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} časa v hiši, če je tam samo za vikende, pa še to verjetno vsak vikend ne.

Na pol se mi zdi vseeno veliko. Konec konca tudi če boš sam notri, stroški ne bodo skoraj nič manjši. Preverjeno letos, ko sem se odselil. Prej 5 članska družina, sedaj samo 1 oseba. Stroški so iz 130-150€ padli na vsega 110-120. Pa še to na račun odklopa interneta.

Jaz bi sestri predlagal, da plača 25{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} mesečnih stroškov. Kar se obnove in vzdrževanja tiče pa točno 50{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465}. V nasprotnem primeru bi ob prodaji hiše zahteval tukaj povrnjeno kaj vse se je plačalo. Račune upam da vestno shranjuješ.

Glede najemnikov pa… z svojim delom lahko sestra dela kar hoče. Če hoče imeti notri 10 ciganov ti ne moreš nič.

nova
Uredništvo priporoča

Star pregovor pravi; “V španoviji še pes crkne”

Kot prvo, če je hiša dvostanovanjska je potrebno kot prvo za dobre odnose ločit vsako enoto.
Svoj števec za štrom, odčitovalni števec za vodo, svoje ogrevanje, skratka vse priklope ki jih imaš ločene.

Grobo vzdrževanje se deli lastninsko- fasada, okna streha itd.
V kolikor to ne gre ali odkupiš drugi del ali svoje prodaš in greš- na svoje.

Ti pa si dobričina. Upam, da hraniš račune od obnove. Glede stroskov: Rtv, internet plačaš sam. Sestra to verjetno plačuje v svojem stanovanju. Če uporablja internet bi bilo fer da ti nekaj da. Vse fiksne stroške za vodo, elektriko, odvodavanje strehe … Se deli na pol. Variabilne po dogovoru. Verjetno sestra tukaj nima pralnegs in sušilnega stroja. Zato bi bili variabilni cca 20 {04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465}. Odvisno je tudi od članov gospodinjstva. Kurjava pa najmanj 30 {04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465}, saj je treba kurit tudi ko je ni.

Toda jaz ne glede nato, koliko uporabljam storitve s fiksnimi stroški (Telemach, Snaga, RTV, itd.) plačujem vsak mesec enako oz. s svojo neuporabo (npr. ko sem na dopustu) ne morem znižati teh stroškov. Zato se mi zdi fer, da ona lahko te storitve uporablja kadarkoli in kolikor jih želi in zato plačuje polovico. Pa celo zimo ogrevam tudi njeno stanovanje (stroški ogrevanja so najvišji!), da ne bi prišlo do kondenzacije in uničenja sten zaradi vlage tudi v mojem stanovanju. Mogoče bi ji res za variabilne stroške (voda, elektrika, kanalščina) zaračunal samo cca. 20{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465}. Podnajemnike sicer lahko da noter, toda v tem primeru bom zahteval, da jih ima prijavljene in da bodo oni plačevali polovico stroškov. Pa še energetsko izkaznico se mi zdi, da moraš imeti, če daješ nepremičnino v najem. Problem je tudi, ker podnajemnik nima zagotovljenega parkirišča, ker imamo majhno dvorišče in še za nazaj mi je sestra dolžna večji znesek, ker tudi pri obnovi dvorišča ni nič prispevala. Skratka, vse kar sem že vložil v obnovo hiše in njene okolice, mi noče priznati in pravi, da sem jo itak samo jaz uporabljal in da ji zato ni treba nič plačati. Z obnovo hiše je tudi cena nepremičnine precej zrasla in bi zato tudi ona meni lahko prodala svoj del po višji ceni. Tega se pa žal ne zaveda.

No včeraj so eni trdili, da z bajto ni toliko stroškov kot ti nalagaš. Ti bi sestri za nebivanje računal toliko kot monkeljska 4 članska družina ponuca. A si se prej na starše šlepal ¿

Potem ji ti ponudi naj odkupi tvoj del hiše. V nasprotnem primeru rečeš ,da boš prodal svoje , pa bo potem videla kolk ji bo nov lastnik plačeval in ogreval.
Sej se ne rabiš nič kregat, zgolj predstaviš svoje stališče.

Ti tuje lastnine nisi dolžen vzdrževati- pa tud če je ta tuja lastnina tvoje sestre.
In ona ti z njeno lastnino ne sme povzročati škode. Torej.
Če si vložil v skupno in plačal pa, da nisi od nje zahteval- tukej si sam kriv. Se lahko kar posloviš od tega

Če misliš še naprej tako- jo kar podpirej pa verjemi, da svoje nečake ko bodo enkrat tam boš tudi- ker tako so navajeni.

Ljudje božji ene vas res ne štekam … a se res ne znate zase postavit?

1. Lastnina prinese poleg pravic tudi OBVEZNOSTI. To povej sestri. To pomeni obnovo, stroške, ipd. Lastnina oz. v vajinem primeru nepremičnina – hiša ni samo nekaj lušnega, kar se ima in se lahko proda enkrat za kao velik znesek, ampak je treba zanjo tudi skrbeti, vanjo nekaj vložiti, če želimo, da ne propade.

Če ti vlagaš v hišo zdaj, ko sta oba lastnika, ti je ona seveda dolžna povrniti 50 {04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465}. Če si vlagal prej, ko je bila hiša še od staršev, bi praviloma moral te stroške uveljavljati v postopku dedovanja.

2. Sestra lahko, tako kot ti, s svojim delom nepremičnine dela, kar želi. To med drugim tudi pomeni, da ga lahko da v najem. Za to ne potrebuješ energetske izkaznice, če se najemna pogodba sklepa za manj kot 1 leto. Res pa imata očitno 50-50 solastnino in ne vsak svoj delež hiše, saj sam praviš, da se ne da razdeliti. Če se bo slučajno šlo v najem, bo seveda treba v najemni pogodbi zelo jasno napisati, kateri prostori se dajo v najem. Pri prodaji pa imaš ti kot solastnik predkupno pravico.

3. Je sicer vložek, ampak predlagam, da resno premislita o lastnih števcih. Sploh, če bo sestra dala svoj del v najem. Sicer pa bi zaenkrat morala seveda tudi ona plačevati vsaj del stroškov, predvsem če določene priključke tudi uporablja.

4. Glede na to, da že zdaj nista v najboljših odnosih, oziroma ona malo izkorišča tebe, bi bilo res dobro, da svoj del proda tebi, pa si s tem denarjem kupi nekaj drugega, kar bo za otroka, zdaj vmes pa lahko da v najem, če že to želi. Tako bi bilo nedvomno ugodneje za vse, ker najemniki tudi nimajo radi, da (so)lastniki bdijo nad njimi.

5. Če se ne bosta mogla dogovoriti, imaš še vedno možnost sodne poti. V tem primeru ti svetujem, da greš k enemu odvetniku, ki se na zadeve spozna, in ne sprašuješ na MONu. Možna je npr. tudi razdružitev solastnine oziroma sodna prodaja solastnine/Skupne lastnine, če razdružitve ni mogoče narediti.

Je pa seveda še ena možnost – daj ti svoj del v najem, vsaj za vikende, in se za tisti čas spravi nekam:)

Če se ti odločiš vsak dan v drugo barvo prepleskati, dvomim, da je kdorkoli razen tebe dolžen to plačevati. Težko rečeš, da so vsi ti stroški, ki jih naštevaš, nujni. Ti uporabljaš, ti plačaš. Kdo pa pravi, da bi ona sploh hotela dvorišče obnavljati, ona ima že svoje stroške in svoje življenje. Najdi dogovor. Ne vem, na kakšen način prispeva zdaj, ampak za začetek najdi kompromis, popusti, da boš vsaj nekaj dosegel …

Mogoče pa ona tudi tebi popušča, ko ne da notri najemnika, čeprav bi bil easy money zanjo.

Ona je bila v najemu ali pa je plačevala kredit, medtem ko si ti veselo vedril doma in ti ni bilo treba dati nič
Bodi pošten in izračunaj, koliko si vsako leto prihranil na račun najemnin.
In koliko vložil..
Še vedno je sestra v minusu. Bodi pošten vsaj do nje.

Večina vas tukaj sploh ne loči, kdo je lastnik hiše in kako je razdeljena, kar je bistvenega pomena.
Trenutno je, kot je razumeti podedoval vsak polovico hiše. Torej ne more ne on, ne sestra uradno oddajati svojega dela stanovanja, ker potrebuje vsak soglasje drugega. :))) Takega nerazdeljenega stanovanja tudi ne bo noben kupec kupil, oziroma bi bila cena smešno nizka. :)))
Vsi stroški s katerimi se vzdržuje stavba, se morajo deliti na pol. Tudi fiksni del elektrike, vode, kanalizacije, tudi TV (je vezan na el. piključek) Internet pa, če ga uporablja, čeprav le eno uro na mesec. Spremenljivi de stroškov, ki je vezano na število oseb, sama poraba elektrike, vode, smeti) se pa deli na število oseb, če je pa stanovanje ves mesec prazno, se pa štejejo stroški ta 1 osebo.

Popolnoma drugače pa je, če je hiša etažirana. To pomeni, da je tko kot v bloku, hiša je razdeljena in ima vsak svoje stanovanje vpisano v ZK in seveda obstajajo tudi skupni prostori.
Še posebej je v redu, če ima vsak svoj števec (voda, ogrevanje, elektrika..)
Šele ko je hiša etažirana, šele potem lahko vsak počne s svojim stanovanjem karkoli hoče (lahko ga oddaja, lahko pa tudi proda, stem da ima drugi predkupno pravico)

V vsakem primeru je končna rešitev in tudi najcenejša za obe strani, stvar dogovora!

Hvala za vse komentarje in nasvete, še posebej pa bi se zahvalil uporabniku TAKO JE, ki ima zgleda res nekaj pojma s tega področja. Hišo sem obnavljal in v glavnem jaz vzdrževal še v času, ko so bili starši živi, ker sem bil edini finančno sposoben vlagati vanjo, da ni propadla. Žal še hiša ni točno razdeljena oz. etažirana in vsak od naju uporablja eno etažo, klet pa si deliva. Hišo itak nimam namen nikoli prodajati ali dajati del hiše v najem, ker sem navezan nanjo oz. bivam že celo življenje v njej. Bi pa rad njen del odkupil, da vem zakaj bom še vlagal v njo in plačeval celotne stroške. Nisem tipičen Slovenec, ki bi se za 1 m2 tožaril do konca življenja. Želim le, da bi tudi ona pokrivala del stroškov, če občasno uporablja stanovanje. Prej ali slej pa bo sigurno popustila in prodala meni svoj del, ker bodo čez nekaj let spet nastopili kakšni večji stroški obnove in se jim bo hotela izogniti. Bom pa sigurno pri prodaji zahteval in dokazoval z računi in pričami, koliko sem dejansko že vložil v hišo, da se bo kupnina nekoliko znižala.

Moje mnenje je, da je bolje, če se ne koncentriraš na stroške, ampak na to da čim prej odkupiš hišo. Ni treba čakat n-let, danes zberi ponudbe za različne obnove in povej, kakšne investicije načrtuješ, ter kaj to finančno pomeni. Če boš čakal, da bo hiša potrebna prenove boš dogovarjanje prestavil na čas, ko boš potreboval rešitev.

ja za večje vložke boš moral najprej dobiti soglasje solastnice. Glede preteklih vlaganj bi se pa moral zmeniti kar s starši, saj si vlagal v njihovo lastnino.
Bi pa res bilo najbolje polovico hiše odkupiti. Ali pa vse skupaj prodati.

Kako zanimivi postanejo sorojenci, ko starši umrejo. A je vredno tega?

pač ji ne omogočiš več koriščenja teh storitev. ne kabelske in ne interneta, ne televizije.
stanovanja pa ni potrebno ogrevat v celoti, dovolj je, da se pregreje nad 10 stopinj. nobene vlage ne bo

skratka, pretiravaš.

Meni je pomembno, da sva prišla s sestro do točke, ko se ne bo mogla več pasivno obnašati do svoje nepremičnine. Stroške bo morala sedaj plačevati in se bova že spogajala, da bo za oba sprejemljivo. Meni se ~3.200 € stroškov/leto, ki jih sedaj samo jaz pokrivam, ne zdi malo. Če jo bom prepričal, da mi vseeno proda svoj del, se bova tudi morala spogajati za pravo ceno upoštevajoč moj dosedanji vložek v obnove, ki so skupnega pomena za hišo (fasada, streha, okna, itd.). Če bi za svoj del dobila od mene dovolj visok znesek, da bi lahko kupila v mestu nepremičnino za otroka (oz. najprej za oddajanje v najem), bi mi najbrž že prodala. Toda ne moreš primerjati cene ene garsonjere v mestu in enega manjšega stanovanja v 50 let stari hiši na vasi. Vsekakor bo moj cilj, da dosežem odkup njenega dela, ker ne mislim zaradi etažiranja obrniti cele hiše na glavo, ker sem že preveč vložil vanjo in to še preden je postala sestra solastnica. Stroški pa spet niso tako visoki, da bi šli v popolno ločitev s števci med etažama. Nikakor pa ne bomo šli v skupno prodajo celotne hiše, ker ne bi za svoj del dobil nobenega primernega stanovanja. Pozabil sem še napisat na začetku, da imam 2 najstnika, ki imata sedaj skupno sobo, z ženo pa se stiskava v spalnici 2×3 m. Da bo vsem jasno, zakaj bi sploh rad postal lastnik celotne hiše. Sestra pa živi v stanovanju, ki je skoraj tako veliko, kot znaša celotna uporabna površina v hiši.

sestra je kupila stanovanje, zato je sedaj lahko v primernih prostorih, ti pa si se stiskal pri starših. Ne moreš zahtevati zmanjšanja sestrinega deleža, če si pred smrtjo staršev obnavljal bajto. Če sta po starših dedovala vsak pol, potem je to polovica na dan dedovanja. Ti bi rad samo poceni prišel do cele hiše, to je sedaj problem.

sestra je kupila stanovanje, zato je sedaj lahko v primernih prostorih, ti pa si se stiskal pri starših. Ne moreš zahtevati zmanjšanja sestrinega deleža, če si pred smrtjo staršev obnavljal bajto. Če sta po starših dedovala vsak pol, potem je to polovica na dan dedovanja. Ti bi rad samo poceni prišel do cele hiše, to je sedaj problem.
[/quote]

kdo pravi, da je sestra kaj kupila? lahko, da se je samo vselila k tipu v stanovanje…
in ja, lastna vlaganja se definitivno odštejejo od vrednosti dediščine.

kdo pravi, da je sestra kaj kupila? lahko, da se je samo vselila k tipu v stanovanje…
in ja, lastna vlaganja se definitivno odštejejo od vrednosti dediščine.
[/quote]

saj nima veze na podlagi česa ima možnost bivanja drugje. Tudi tale bratec se je samo vselil.
lastna vlaganja bi pa moral zahtevati na zapuščinski in ne sedaj.

saj nima veze na podlagi česa ima možnost bivanja drugje. Tudi tale bratec se je samo vselil.
lastna vlaganja bi pa moral zahtevati na zapuščinski in ne sedaj.
[/quote]

Zahtevaj prodajo preko sodišča in kupi njen delež v drugem roku.
Prej se samo pozanimaj ali imaš kot solastnik kupno pravico, če zahtevaš prodajo preko sodišča.

Še dobro, da vas je nekaj pametnih na forumu, ki znate povezati moje informacije. Če mi še stroške sestra ni bila zmožna plačevati oz. sofinancirati obnove, kako naj bi kupila stanovanje oz. vzela kredit. Omožila se je s takim, ki je podedoval stanovanje in nima nobenega kredita. Sicer pa je ta debata malo zašla, ker je mene v bistvu samo zanimalo mnenje oz. nasvet kako naj si razdelim stroške s sestro. Daljnoročno gledano pa vem, da je za mene sprejemljiv samo odkup, ker bo drugače prej ali slej prišlo do konflikta med nama.

Na žalost do te točke še nista prišla in najbrž nikoli ne bosta. Tebi hiša predstavlja dom, v njo vlagaš in si navezan na njo. Tvoji sestri hiša predstavlja podarjen vikend, nikoli ni vlagala v njo in tudi ni navezana na njo. Kar ti vidiš, da je potrebno nujno naredit, njej ni pomembno, saj za tiste nekaj dni na mesec se lahko tudi tako preživi.

New Report

Close