Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek Najem stare hise

Najem stare hise

Podedovala sva 1000 m2 veliko parcelo s hiso, staro 150 let, hlevom, manjsim gospodarskim poslopjem in drvarnico. Parcela je sredi vasi. Hisa je ob vaski cesti, vendar je vhod obrnjen na dvorisce, stran od ceste. Okrog so sosedje, vendar imajo vsi dvorisca v drugo smer, tako da je nasa parcela brez pogledov sosedov. Hiso je pokojni stric pred cca 15 leti po svojih moceh obnovil, tako da ima hisa kopalnico in centralno kurjavo na olje (to je potrebno se preveriti, ker je stric prej zbolel in odsel v dom, kot jo je utegnil uporabiti). Kanalizacija gre ob hisi, vendar hisa ni prikljucena, ker ko so delali kanalizacijo, v hisi ni bilo nikogar. Voda in elektrika je ok. Nekaj opreme je ostalo v hisi. Streha bi bila potrebna vsaj popravila, ce ze ne celotne obnove. Mesto je oddaljeno 3 km.
To je grob opis nase podedovane parcele.
Najini otroci so se premajhni da bi jo trenutno potrebovali, midva imava 300m stran svojo hiso.

Moje vprasane je sledece:
Ali mislite, da bi kdo hotel tako hiso v najem za 5-10let, brez da jo obnavljamo in da mi vlagamo v obnovo? Se pravi za neko nizko ceno najema plus tekoci stroski. Hiso bi lahko preuredili po svojem okusu, ce bi hoteli, seveda do te mere, da bi bila po koncanem najemu primerna tudi za naslednje stanovalce.
Ex

Pri takšni hiši se bodo pojavljali stroški večji kot je najemnina in nima nobenega smisla dajati hišo v najem.
Jaz bi hišo prodal, vredna pa ni več, kot je vrednost parcele.
Mogoče bi bilo smiselno hišo porušiti in parcelo razpacelirati v dve parceli in vse skupaj prodati.
Prej ko slej bo uveden davek na nepremičnine in v vsakem primeru bo druga nepremičnina bolj obdavčena in istočasno ob uvedbi davka Bončina nepremičnin padla.

Pri takšni hiši se bodo pojavljali stroški večji kot je najemnina in nima nobenega smisla dajati hišo v najem.
Jaz bi hišo prodal, vredna pa ni več, kot je vrednost parcele.
Mogoče bi bilo smiselno hišo porušiti in parcelo razpacelirati v dve parceli in vse skupaj prodati.
Prej ko slej bo uveden davek na nepremičnine in v vsakem primeru bo druga nepremičnina bolj obdavčena in istočasno ob uvedbi davka Bončina nepremičnin padla.
[/quote]

Ze zdaj imamo davek na premozenje, tisti, ki je podedoval to hiso, je moral dati ob pridobitvi napoved za davek in ce ne zivi v tej hisi (dejansko biva, ne ima zgolj prijavljeno bivalisce), kar razberem, da ne, ga bo moral tudi placati. Glede na opis pa predvidevam, da ne bo prav visok.

nova
Uredništvo priporoča

Če hiše ne potrebujete in je tudi ne boste, jo prodajte. Če bi parcelo razdelili na več delov, bi seveda dobili več. Tudi oddate jo lahko. Zakaj je ne bi kdo najel?
Stroški, ki se bodo pojavili zaradi določenih popravil (streha….) so pač neizbežni. To bi itak morali popraviti, če tudi bi hiša bila prazna.

Če ste hišo podedovali, s prodajo počakajte 3 leta – zaradi davka. Do takrat jo poskušajte oddati, vendar je za hiše ponavadi težje najti najemnike. Ne pričakujte, da bo najemnik vlagal v hišo, ker ne bo – to je vaš strošek.


Kapitalskega dobička se ne plača, če se v hiši živi tri leta (prijavljeno stalno prebivališče).

Dokler ne ponudiš hiše na trgu v najem, ne boš vedela, ali je interes za to, kar sta si zastavila.

Malo pobrskaj po spletu (in tudi po MON-u), na kaj vse moraš biti pozorna, potem pa poskusi.

Če ne bo odziva, se loti plana B in po potrebi še C.

Tako stara hiša brez temeljite prenove ni vredna nič.

Lahko poskusiš z neko simbolično oddajo, ampak dvomim, da boš našla najemnike, ker bivanje v takšni hiši ni ravno takšno, kot si ga ljudje dandanes predstavljamo. Mogoče kakšne šipce, ki bodo za silo pokrpali streho in si privlekli kakšno peč na drva, s katero bodo ogrevali…. Seveda bodo stroške odšteli od najemnine.

Kje pa sploh je ta hiša? Če ni v okolici kakšnega mesta, je sploh bv…

Prodaš vse skupaj (ne misliš parcele šparati za otroke) in živiš dalje.

Tako hišo lahko kvečjemu oddaš brez najemnine, najemnike obvežeš zgolj vzdrževanja, ki ga definiraš v pogodbi.

bi morala nekomu plačat, da živi v njej, ne pa da hočeš še služit! Da te ni sram!

a zdaj naj ti najemnik hišo prenovi, si ti na glavo padla…

4 leta sva živela z mojo v podobni hiši- nič najemnine, samo stroške sva plačala. lastniku sem menjal 3 okna in elektriko za silo poštimal…. win win kombinacija, ker sem raje denar dajal na stran kot za najemnino. sedaj pač sva kupila svojo hiško ki jo obnavljava…. poskušaj dobiti nekoga ( pametnega, seveda), da mu daš zastonj v najem…. to veliko pomeni, predvsem tistim ki imajo željo kupit hišo. lahko pa jim tudi prodaš… otroci nikoli ne veš kje bojo, ponavadi, če ni hiša nekje blizu kakega večjega mesta, ni niti zanimivo.

Komentiram dolgoročnost najema. Ker hiša nima energetske izkaznice, je najem dovoljen zgolj za obdobje, krajše od enega leta. Ali bodo najemniki želeli ostati notri 5-10 let, ne more nihče vedeti, ker v življenju se marsikaj zgodi, ampak pogodbe boste sklepali za cca 11 mesecev, nekateri jih tudi za 364 dni.

Kot so ti že povedali, je hiša nujno potrebna obnove. To ne pomeni malo tu in malo tam štuklat, temveč orng obnova, kot bi gradil novo, kar je morda tudi boljša rešitev. Ne poveš, kakšna je izolacija. Če izolacija ni dobra in je tudi centralna bolj tako tko, potem je res problem. Kakšna je vlaga?

Seveda je možno, da kakšnega najemnika dobiš, ampak ne bo pa nekega navala. Prav tako od njih nikakor ne moreš pričakovati, da ti bodo menjali celo streho, ker to je le velik strošek.

Mi smo v eni taki stari hiši, ampak se je najemnina kompenzirala z določenimi popravili – mmg, tudi v tem primeru moraš plačati davek, ker prejmeš najemnino v naravi. Vendar nekega navala na to hišo pač ni bilo.

Osebno bi šla pod tvojimi pogoji v najem take hiše, če bi jo lahko kot najemnik potem odkupila. Prenova najemnikov le če bo brez najemnine, drugače je po stanovanjskem zakonu vzdrževanje in obnova strošek lastnika.

Tukaj lahko le ugibamo, ker hiše ne vidimo. Na internet daj oglas za najem hiše, skupaj s fotografijami in neko srednjo ceno. Od odziva najemnikov boš takoj videla kako stvar interesentna.

Hvala za odgovore. Nekaj je celo uporabnih nasvetov.
Nisem mislila, da bi moral najemnik hišo obnoviti, ampak da bi mu dala možnost, da si jo preuredi, če bi hotel. Kot drugo, nisem mislila, da bi s tako hišo ful služila z najemnino. Ne, najemnina bi bila recimo 100 eur ali pa brez najemnine, samo da oni plačujejo redne stroške in da je nekdo v hiši, da poskrbi za osnovno vzdrževanje.
Hiše oz. parcele zaenkrat ne bi prodali, ker je res na idealnem mestu, od večjega mesta pa oddaljena 3 km. Poleg tega si mlajši sin zelo želi, da bi ta parcela bila nekoč njegova, kar nama je super, vendar kot srednješolec, je od tega še nekaj let oddaljen.

Nekdo je napisal, da je stanoval v taki hiški, da je lahko varčeval za novo. Prav tako nekako sem si tudi jaz predstavljala, da bi mogoče kdo želel za prehodno obdobje živeti v taki hiši, da bi lahko hranil denar za nakup boljše.
Je pa res tako, da v obstoječi hiši neke kakovosti življenja, takšno kot jo trenutno mi poznamo, ne bi bilo, čeprav je stric celo življenje živel v njej _70 let, po drugi strani pa ne vem, če se nam jo splača obnovit in vložiti toliko in toliko denarja za prenovo strehe, priključek kanalizacije, izolacijo hiše in eventuelno za centralno, če ne bi delala, ko jo bo mojster pregledal.
Ima pa hiša krušno peč, štedilnik na plin in drva, opremljeno spalnico z lepimi starinskimi omarami in posteljo, v dnevnem prostoru veliko mizo z novimi stoli, veliko notranjosti je obnovljene. Ampak vse je obnovljeno na staro podlago. Osnova je stara.
Hiša je bila tudi ves čas vzdrževana, prezračena, tudi v času, ko v njej ni bilo nikogar, ker je brat skrbel za to.
No, zanima me le, kot sem že v uvodu napisala, če mislite, da bi bila hiša zanimiva za najem ali brezplačno oddajo s kritjem stroškov?
Mogoče še kakšno mnenje

…avtorica posta…zanima me približna lokacija…..


Samo za primerjavo. Žlahtniki so plačevali 150 eur plus stroške za luštno hiško cca 80 m2 bivalne površine + garaža v sklopu + priročna manjša delavnica na lokaciji med Mariborom in Bistrico, cca 2 km od glavne magistralne ceste, zadnjih cca 200m makadama. Glede na zapisano je bila hiša iz začetka prejšnjega stoletja v precej boljšem stanju, med drugim z res lepo kuhinjo in novo kopalnico, tudi ostale sobe so bile ok, edino na severno stran so v eni sobi imeli problem z vlago, zaradi česar so se po enem letu tudi izselili.

Avtorica sigurno boš našla najemnika. Nikar ne dajaj zastonj. Kar je podarjeno postane kmalu nič vredno in ni nobenega odnosa do nepremičnine. 150 eur plus striški je zelo nizka najemnina. Saj je še ogromno vrta ter dvorišče. Živim bistveno dlje od mesta kot ti, pa se ljudje grebejo za podobno zadevo kot jo imaš ti ker so mesta predraga.

Poznam mlad par, ki zivi na ta nacin v stari kmecki hisi. Brez najemnine, rihtata notri, okoli vrt, kosita, pa placujeta tekoce stroske. Vsi zadovoljni.

Kot je avtorica pisala želi kasirati najemnino, poleg tega pa naj bi hišo najemnik še obnavljal. Jaz osebno ne poznam nikogar, ki bi šel v to, ker ni logično.

Poznam nekoga, ki je zdaj že v drugi hiši brez najemnine, samo stroške plačuje in ureja hišo ter okolico.
Ogromno pomeni že to, da se nepremičnina pozimi ogreva, ker to tako hitro propada, da to ne moreš verjeti. Celo novogradnji v bloku se pozna, če ni vseljena, kaj šele hiši.
Glede na nizko raven udobja mislim, da je sto evrov previsoka najemnina.

Tudi pri nas (manjši kraj 10 km iz Lj) imamo že tretji tak primer oddaje stare hiše – majhna najemnina + stroški + lastna iznajdlivost in spretnost najemnika. Pri eni so se potem zmenili za odkup. Je pa zanimivo,da so vsi najemniki “južnjaki” z družinami, prijazni ljudje, se poskušajo vklopiti v življenje na vasi, hiše in okolico vzdržujejo … Sem govorila z enim od teh in mi je dejal, da za njih to idealno, saj ima v Bosni hišo, kamor se bo vrnil v penziji in nima namena ostati v slo. Del denarja, ki bi ga dal za najemnino pa pošilja staršem, otroci pa bodo itak šli po svoje. Glede na opisano stanje hiše, se mi zdi, da ne bo problem dobiti družine za tako vrsto najema.

Okolica Vrhnike

New Report

Close