Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek Kmetje, a vas moti če

Kmetje, a vas moti če

Zadnjič sem šla malo v hribe, pa mi je nazaj grede zmanjkalo vode. Ob poti na travniku sem videla hruško, ki je imela polno majhnih okroglih sadežev. Sem jih ene 4-5 pojedla. Ni bilo ob nobeni kmetiji, tako da ne vem čigav je travnik. Je to zelo narobe?

Kar ni tvoje, ni tvoje. Kje imaš vrednote. Te doma niso naučili, da tisto, kar ne veš, čigavo je, pusti pri miru. Zelo narobe. Ne bodi kot naši politiki, ki vzamejo, ne da bi vprašali. Potem pa narodu govorijo, puhlice zakaj ni denarja.

Daj naslov ti jaz šenskam eno gajbo jabolk in hrušk. Ampak so bio, tako, da jih raje vloži nekaj, ker hitro postanejo črni. Zdržijo tudi do marca samo jih moraš lepo zaviti in vsakega posebej nazaj položiti v gajbo. Brez, da se dotikajo drug druga. Vidiš tukaj ni dobro imeti sexa, ker vse pokvari. In na mrzlem morajo biti. Obvezno.

A ni tako, da lahko vzameš, če je na tleh – z drevesa pa ne trgaj?

nova
Uredništvo priporoča


Nobenga problema,ce imajo ljudje mero ne bo nihce nic rekel…so bile socne?😉

Lahko tudi krompir pobere na njivi ?

narava ne gleda komu daje in za koga rodi, narava RODI in DAJE. pika, amen. samo ljudje si zmišljujemo lastnino in potem npr. vse grozdje na brajdah porežemo ter naredimo iz njega vino ali sok, samo da ne ostane kaj za živali. ker one pa kao nimajo pravice do grozdja, ki res ni naše, ampak od vseh živih bitij.

po vaši logiki potem človek niti iz izvira ne sme pit, ker tudi tisti izvir pripada nekemu človeku, ki je lastnik tiste parcele. kaj ste nori, al kako.

drugo je krompir, ki ga je treba posadit, naredi njivo zanj. pa če vzameš kilo, dve, ne bo nobenega konec, če res nucaš. hruške, jabolka, robide, kostanji, to je pa od VSEH živih bitij in res ne razumem logike, po kateri si ljudje lastite vse po vrsti.

Ko je treba kopat, plet, sadit te ni blizu, pobirala pa bi?! Parazit!

Ko je treba kopat, plet, sadit te ni blizu, pobirala pa bi?! Parazit!
[/quote]

še nisem videla kmeta, ki bi na nekaj tisoč kvadratov veliki njivi ročno okopaval in plel. sploh pa od tebe, kmetica, ni odvisno, koliko boš pridelala, ampak je odvisno od semena, če ti bo vzklilo, če bo prav mokro, prav toplo, če ne bo preveč škodljivcev. ti si samo v zemljo dala. pika, amen. pa hvala lepa za tvoj krompir, imam doma svojega. res domačega, opletega ročno in okopanega.

Takole ti bom povedala. Z sadnim drevjem sploh ni malo dela, če hočeš, da dela.
Spomladi krepko obrezovanje, pri večjem drevju tudi obžagovanje, vse te veje pospraviti, skuriti. Maline, ribez, leske, kosmulje, enako obrezati, nekaj tudi okopati in pognojiti.
Eni tudi škropijo proti vsem možnim boleznim in škodljivcem, to mi ne, razen kdaj pa kdaj z belim oljem ali koprivami. Ko odcveti, redčiti sadeže, paziti, da imajo sadeži dovolj sonca.
Pa trte še omenila nisem, niti kivija, in ostalih plezalk.
Radi damo, vsa žlahta in nekateri prijatelji so bogato založeni z našim sadjem, tudi z mareladami, ampak da pa nekdo, ki ni s prstom mignil, pametuje, kako mu vse kar pripada, pa ni ravno higijenično.
Na kupe je zapuščenih parcel, ker sadnega drevja nihče ne obira, ampak tam pa ni tako komot, a ne, ker se je treba pririniti skozi šavje. Je lažje na obdelanem in urejenem malo pobrati, ker je itak vse “od vseh”.

vi ste prevec zasanjani, narava je lepa ampak je tudi kruta…tiste trte a ves koliko dela je z njimi, vsako leto, to ni hec, garasko delo in brez skrbi bodi, da srne pridejo do svojega deleza, ce tudi je ograja..ne vem kako si ti svet predstavljas, da bi vsi trgali iz dreves bi se pobili in verjetno bi kaksen no vsi vzeli vec kot potrebujejo in bi poliovico clovesttvaa od lakote pomrlo…zato je clovek zacel obdelovati zemljo, da lahko prezivi in za zivali dobolj ostane. In clovek, ki obdeluje zemljo ti sigurno ne bo pustil, da mu bos kradla in zasanjeno govorila, to je moje.


Spet en od Levice, ko bi tuje nacionalizirsl.
Marš v Venezuelo

naravo nic ne briga a ti dobis zaajest ali ne…pusti te umreti….ti ne pricara hiso, jabolko, meso ampak moras sam dvignit rit, da to imas. Ne da krades ljudem. Ti si samo egoistka in mislis, da ti vse pripada, ker si clovek. Ne delati je potrebno, ce tudi si v dzungli doma moras dvignit rit in loviti. Ti pa kraaaaadesss.

še nisem videla kmeta, ki bi na nekaj tisoč kvadratov veliki njivi ročno okopaval in plel. sploh pa od tebe, kmetica, ni odvisno, koliko boš pridelala, ampak je odvisno od semena, če ti bo vzklilo, če bo prav mokro, prav toplo, če ne bo preveč škodljivcev. ti si samo v zemljo dala. pika, amen. pa hvala lepa za tvoj krompir, imam doma svojega. res domačega, opletega ročno in okopanega.
[/quote]

Potem pa si še ostalo pridelaj, kaj boš tuje kradla, gnoj pokvarjen!

Ona si predstavlja, da bi vsi po gozdu lovilu srne, zajce, jedli kostanj, gobe in s takim nacinom bi bila zemlja samo se goli kamen.

Letos so izredne razmere. Sadja, da ne veš več, kam z njim.
Pa v splošnem moj pogled na gornjo problematiko. Ločim na intenzivno in extenzivno pridelavo. Ko grem mimo intenzivnega sadovnjaka, kjer se vidi, da pridelujejo za prodajo, si bom sadje morda pogledal, če bom videl lastnika morda povprašal za primerek za poskusiti (lahko celo proti plačilu), zagotovo ne bom samovoljno odtrgal sadeža.
Je pa drugače, ko grem mimo drevesa ob cesti, z kupom gnijočih sadežev na tleh, osami in sršeni gor …. V takem primeru, pač vzamem sadež, max 2, da podegustiram :-).
V splošnem bi rekel – kolikor poješ sproti, ni “greh”. Pa zopet odvisno od lokacije – če smo na prometni stezi, ko gre stotine ljudi dnevno mimo in pomisliš: “pa če vsak vzame eno jabolko…”, ali pa je to samotna pot z človekom ali dvema, ki gresta mimo. Seveda pa je povsem nekaj drugega, ko bi nekdo prišel z vrečkami in gajbami :-(.
Pa da se razumemo – okoli hiše imamo kar nekaj jablan, pa tudi kaj drugega, in če bi opazil nekoga, ki si mimogrede po poti vzame sadež ali dva, pač podobno kot živali – naj mu bo v slast. Je pa res, da je število mimoidočih res minimalno (lokacija).

V najemu imam srednje veliko njivo, ob kateri raste nekaj sadnega drevja. Lastnik ga ne obrezuje in ne skrbi zanj, rodi pa obilno. Zabičal mi je, da to drevje ni predmet najema in da ne smem pobirat sadja (razen tisto, kar pade na mojo njivo). On ga ne obira, niti ne pride vsaj kako jabolko odtrgat, nič, pusti, da popada in zgnije (in imam dodatno delo s tem).
Letos je noro veliko vsega, veje tako težke, da se kakšna tudi zlomi – ampak ne da. Enako ga včasih kdo prosi, če lahko pokosi njegov travnik, ker ga on ne kosi vedno – ne, niti govora.

Drugi lastniki dovolijo pobirat in pač hodimo tja. Njih sadno drevje med travniki in njivami ne zanima, drevesa so posadili zaradi ptic. Tako da sem se letos do onemoglosti najedla češenj, zdaj so že jabolka, hruške so že mimo, čakamo še orehe.

Normalen kmet se ne bo razburjal zaradi par hrušk. Sploh če ni sadovnjak, ampak so samo posamezna drevesa ob travniku, njivah, tega kmetje ne obrezujejo, raste, kar zraste, če zraste.

vi ste prevec zasanjani, narava je lepa ampak je tudi kruta…tiste trte a ves koliko dela je z njimi, vsako leto, to ni hec, garasko delo in brez skrbi bodi, da srne pridejo do svojega deleza, ce tudi je ograja..ne vem kako si ti svet predstavljas, da bi vsi trgali iz dreves bi se pobili in verjetno bi kaksen no vsi vzeli vec kot potrebujejo in bi poliovico clovesttvaa od lakote pomrlo…zato je clovek zacel obdelovati zemljo, da lahko prezivi in za zivali dobolj ostane. In clovek, ki obdeluje zemljo ti sigurno ne bo pustil, da mu bos kradla in zasanjeno govorila, to je moje.
[/quote]

z jurko, gebajem, šmarnico nimaš PRAV NOBENEGA dela in ne nakladaj. sem s podeželja, imam vse to doma in točno vem s čim je kaj dela. mimogrede pa še delam v firmi, ki dela sokove in vidim kaj vse folk nabere in prinese – jabolka, grozdje, samo da ne bi obležalo na tleh in bilo za hrano živalim. je, JE ŠKODA pustit na tleh, pravijo. adijo pamet.

narava tolk da, kolikor da. mi smo pa požrešni in nam nič ni dovolj. kolk hrane zavržeš? kolk soka zliješ stran, kolk krompirja se ti v shrambi pokvari, pa jabolk, čebule, itd? saj pa živim med kmeti, diham z njimi, si sama pridelujem zelenjavo in vidim z prve roke kolk vsega kje konča. ampak ne, najprej je treba pospravit, šele potem, ko je zanič, je pa dobro za na gnoj, kompost.
imam štiri ogromne orehe, vse leži po tleh. pustim živalim, ker kolikor rabim vedno ostane. prav tako bobovec. popada po tleh, kar ga rabim, ga grem sproti nabrat na vrt, istočasno je pa še za živali. ne vem kako si ti predstavljaš sonaravno bivanje, ampak to, kar počne povprečen kmet pač ni to.

pa mimogrede: če delaš permakulturno ni nobenega velikega dela. če pa hočeš kot pest debelo čebulo, imaš pa strošek z gnojenjem. za to ti pa ni narava kriva, ampak ti sama, a ne.

Ja itak. Samo predstavljaj si, da bi imela svojo njivo, sto taksnih kot je guna kradljivka. Pustili bi te umreti. Saj je moje, briga me.

z jurko, gebajem, šmarnico nimaš PRAV NOBENEGA dela in ne nakladaj. sem s podeželja, imam vse to doma in točno vem s čim je kaj dela. mimogrede pa še delam v firmi, ki dela sokove in vidim kaj vse folk nabere in prinese – jabolka, grozdje, samo da ne bi obležalo na tleh in bilo za hrano živalim. je, JE ŠKODA pustit na tleh, pravijo. adijo pamet.

narava tolk da, kolikor da. mi smo pa požrešni in nam nič ni dovolj. kolk hrane zavržeš? kolk soka zliješ stran, kolk krompirja se ti v shrambi pokvari, pa jabolk, čebule, itd? saj pa živim med kmeti, diham z njimi, si sama pridelujem zelenjavo in vidim z prve roke kolk vsega kje konča. ampak ne, najprej je treba pospravit, šele potem, ko je zanič, je pa dobro za na gnoj, kompost.
imam štiri ogromne orehe, vse leži po tleh. pustim živalim, ker kolikor rabim vedno ostane. prav tako bobovec. popada po tleh, kar ga rabim, ga grem sproti nabrat na vrt, istočasno je pa še za živali. ne vem kako si ti predstavljaš sonaravno bivanje, ampak to, kar počne povprečen kmet pač ni to.

pa mimogrede: če delaš permakulturno ni nobenega velikega dela. če pa hočeš kot pest debelo čebulo, imaš pa strošek z gnojenjem. za to ti pa ni narava kriva, ampak ti sama, a ne.
[/quote] lazes kot pes tece, koliko kostanja zgnije na tleh, kje so zivali, ljudje, koliko jabolk, orehov zgnije na tleh kje so zivali, ljudje…..daj no., jaz mam tudi kmetijo in veliko sadja je divjega ob robu gmajne noben ne pobete in da bi zival vse pojedla.

Imam v lasti 7 hektarjev zemlje. Na eni od parcel imam tablo o privat zemljišču in prepovedjo nabiranja česarkoli. Na ostalih ne. Kar pomeni, da me sploh ne moti, če se na ostalih karkoli nabere.

z jurko, gebajem, šmarnico nimaš PRAV NOBENEGA dela in ne nakladaj. sem s podeželja, imam vse to doma in točno vem s čim je kaj dela. mimogrede pa še delam v firmi, ki dela sokove in vidim kaj vse folk nabere in prinese – jabolka, grozdje, samo da ne bi obležalo na tleh in bilo za hrano živalim. je, JE ŠKODA pustit na tleh, pravijo. adijo pamet.

narava tolk da, kolikor da. mi smo pa požrešni in nam nič ni dovolj. kolk hrane zavržeš? kolk soka zliješ stran, kolk krompirja se ti v shrambi pokvari, pa jabolk, čebule, itd? saj pa živim med kmeti, diham z njimi, si sama pridelujem zelenjavo in vidim z prve roke kolk vsega kje konča. ampak ne, najprej je treba pospravit, šele potem, ko je zanič, je pa dobro za na gnoj, kompost.
imam štiri ogromne orehe, vse leži po tleh. pustim živalim, ker kolikor rabim vedno ostane. prav tako bobovec. popada po tleh, kar ga rabim, ga grem sproti nabrat na vrt, istočasno je pa še za živali. ne vem kako si ti predstavljaš sonaravno bivanje, ampak to, kar počne povprečen kmet pač ni to.

pa mimogrede: če delaš permakulturno ni nobenega velikega dela. če pa hočeš kot pest debelo čebulo, imaš pa strošek z gnojenjem. za to ti pa ni narava kriva, ampak ti sama, a ne.
[/quote]

Prvič slišim, da se čebulo gnoji. S kmetov pa, s kmetov.

lazes kot pes tece, koliko kostanja zgnije na tleh, kje so zivali, ljudje, koliko jabolk, orehov zgnije na tleh kje so zivali, ljudje…..daj no., jaz mam tudi kmetijo in veliko sadja je divjega ob robu gmajne noben ne pobete in da bi zival vse pojedla.
[/quote]

ne zgnije samo od sebe. idi pa vidi kdo je te sadeže. mušice so sicer tudi živa bitja, mar ne. pa ose, sršeni, pajki, štrigule, polži …

Prvič slišim, da se čebulo gnoji. S kmetov pa, s kmetov.
[/quote]

no, očitno na tvojih kmetih ne mečejo v jamice briketov (gnoj v briketih). na mojih pač jih. pa česnu tudi in ostali zelenjavi.

Kje pa ti stanuješ? Lahko pridem v tvoj hladilnik po malo stvari ali malo denarja, ker res nucam, ti pa itak vsega na boš porabil(a) in te ne bo konc? Pa lahko še prijatelj pride pa žlahta?

Kje pa ti stanuješ? Lahko pridem v tvoj hladilnik po malo stvari ali malo denarja, ker res nucam, ti pa itak vsega na boš porabil(a) in te ne bo konc? Pa lahko še prijatelj pride pa žlahta?
[/quote]

ne delaj si nepotrebnih stroškov, napiši naslov in kaj rabiš, pa ti pošljem.

New Report

Close