Najdi forum

Naslovnica Forum Politični čvek Kakšno je bilo življenje pod okupatorji?

Kakšno je bilo življenje pod okupatorji?

Vse ki imate izkušnje ali pa poznate nekoga ki je okupacijo doživel naj prosim opiše kakšen način življenja je bil med ljudmi. Je pouk potekal v drugem jeziku? Se je dosti gradilo? Je bilo boljše pod okupacijo ali kasneje pod Titom?

Moja pokojna mama je bila rojena leta 1923, torej je mladost preživela pod italijanskim fašizmom. Hodila je v italijansko šolo, pouk je potekal v italijanskem jeziku. Učitelji so bili strogi in so otroke pretepali, tudi s palicami. Otroci niso smeli med seboj govoriti slovensko. Vaški župnik jih je med veroukom učil v slovenščini.
Bila je huda revščina, tisti, ki so se preživljali s kmetijstvom, ali so imeli obrt, so morali plačevati visoke davke. Bila je brezposelnost, dela ni bilo. Najbolj brihtna dekleta so hodila v Trst za dekle, fantje so bili brezposelni. Moj pokojni tata je delal pri enem cestnem podjetju. Primorski Slovenci, mladi fantje, so služili italijansko vojsko.
Na Primorskem so se fantje priključili partizanom, domobrancev skoraj ni bilo. Po vojni je bila spet revščina, živila so bila na karte, kmetije so opuščali, ljudje so hodili delat v tovarno, ker na kmetiji je bilo zelo težko preživeti. Čez oblast se ni smelo govoriti, Tito pa je bil idol, ki ga je večina občudovala. V šoli smo pozdravljali: Za domovino, s Tito naprej. Učitelje smo nazivali z besedo tovariš, učiteljice pa so bile tovarišice.
Ja pa bilo tako, da v Jugoslaviji so bile tovarne in podjetja, večina ljudi je bila zaposlenih, med plačami ni bilo velikih razlik, vse se je dalo kupiti na kredit, mnogi so odplačevali kredit za hišo v mesečnem znesku za eno štruco kruha. Zato je tudi Jugoslavija propadla,ker je vse šlo na kredit. V Italijo smo hodili po pralni prah, milo, riž, maslo, kavo, toaletni papir,kavbojke. Tisti ob meji pa so v Italijo švercali jajca, meso, cigarete….
No, okvirno sem nekaj napisala.

A v času, ko je mladina hodila v Italijo po kavbojke, so njihove matere tja švercale jajca in meso?

nova
Uredništvo priporoča

Lahko ti povem kako je življenje pod Srbskimi okupatorskimi Masoni če želiš. Naprimer, lihkar smo dobili Srpsjega Damjana Murja za PV, ki nas bo zatiral naslednjih 5 let… Jaz se pocutim bedno, a zombiji so happy, kdo sem torej jaz da bi se pritozeval, aha Slovenec.

Kako pa je bilo npr. v okupirani Ljubljani in ostalih delih Slovenije med drugo sv. vojno? Kako je bilo s hrano? Slovenskim jezikom? Izseljevanjem Slovencev? Zakaj so domobranci peli slovenske pesmi (podobno kot so jih peli v gozdu partizani) če pa so bili podrejeni okupatorjem? Zakaj se je na nekem protikomunističnem zborovanju v Ljubljani zbralo toliko ljudi v slovenskih narodnih nošah če so nas želeli iztrebiti kot narod? Bi vam bilo ljubše če bi drugo svetovno vojno zmagale Sile Osi ali Zavezniki?

domobrancem je bilo med vojno lepo. medtem ko smo čakali da nas osvobodijo zavezniki, smo malo kolaborirali. dovoljeni nam je bilo da pobijamo komuniste in nič ni bilo narobe, če smo pospravili še koga ki nam ni bil všeč ali pa smo gojili kakšne zamere še od prej. ker nam punce pred vojno niso hotele dati, smo jih lahko potem mirno posiljevali in za vse to nas je okupator še plačeval, nam dajal hrano, uniforme in orožje, da smo bili ta glavni frajerji. pravzaprav nam je bilo tako lepo da smo na zaveznike čisto pozabili in smo še tik pred koncem vojne že v drugo prisegli nacistom zvestobo. potem pa je prišla komunistična oblast in nam je vzela vso svobodo. ampak mi smo navajeni preživet in tisti,ki smo ostali smo se hitro prilagodili, postali najbolj predani komunisti in nadaljevali z ovajanjem novi oblasti, kot smo bili navajeni že iz vojne.

To bi moral vprašati tiste, ki so bili iz primorske nasilno preseljeni v druge dele Slovenije. Veliko Tržačanov je končalo v Mariboru in okolici. So bili časi, ko je bil vsak četrti Mariborčan iz Primorske.
Lepo bi bilo vprašati kaj menijo tudi tiste ženske z otrocmi, ki so jih Italijani deportirali v koncentracijsko taborišče na Rabu.
Jaz lahko povem, kar mi je pravila babica. V času fašizma so jo zalotili, ko je želela v Piranu prodati naročniku steklenico tropinovca. Iz Pirana je morala oditi v Pulo na zagovor na sodišče in plačati kazen (takrat ni bilo prevoznih sredstev in cest kot danes). Podobno se je zgodilo, če so ti našli na domu sol (brez etikete). V času fašizma je bilo treba plačevati visoke davke, ki jih kmetje niso zmogli plačati – veliko premoženja je tedaj šlo na ‘kant’ (licitacijo). Šole so bile samo v Italijanskem jeziku. V času fašizma so demontirali in uničili edino ozkotirno železnico, ki je povezovala Trst in Poreč preko celotne slovenske obale. Fašisti so v Strunjanu iz vozečega vlaka za zabavo streljali na skupino malih otrok, ki so se igrali v bližini proge – nekaj jih je umrlo, nekaj jih je bilo ranjenih. Fašisti so dvakrat požgali vas Marezige in enkrat Šmarje pri Kopru.
Ja, po vojni tudi ni bilo lahko. Nono je bil najprej več let v italijanski kraljevi vojski (Sicilija, Kalabrija, Brescia) in se je po razpadu Italije priključil partizanom ter odslužil še tri leta pri partizanih. Po končani vojni so recimo do leta 1948 po Istrskem zaledju terorizirali domačine. S kamioni so se vozili po vaseh in po navodilih ovaduhov, po hišah pretepali ljudi. Pred tremi malimi hčerkami in ženo so skoraj do smrti pretepli tudi nonota, ker ni vedel kje je njegov brat – ta je bil namreč mlajši in ni bil ne v italijanski vojski ne pri partizanih – kasneje je izvedel, da je brat pobegnil v Italijo. Ja, pa kravo iz hleva so vzeli tistim kmetom, ki so imeli dve ali pa tri krave.

Ni bilo lahko 20 let pod fašizmom in niti tistih par let stalinističnega režima do 1948. Kasneje so se zadeve uredile in se je dalo nekako preživeti.

Pri nas je bila okupacija med vojno in vojno stanje ni merilo za ocenjevanje življenja.
Sklepam pa, da bi bilo življenje v Nemčiji brez vojne boljše kot v Titovi YUgi.
Namesto da bi govorili, bi pač šprehali.

v prlekiji je bilo najprej baje kar ok. tisti, ki so lahko dokazali nekaj stoletni rodovnik, so kar takoj dobili nemške papirje, nemci so vozili dol kmetijske stroje in olajšali kmetom delo. domobrancev ni bilo, bili so pa skrivači – mladi fantje, ki niso hoteli v nemškio vojsko, so se poskrili in potem po vojni trkali na prsa, da so oni zmagali., nekaj je bilo partizanskega odpora, ki pa je prinesel domačinom veliko gorja – kakega nemca so ubili, pa so nemci za kazen nekaj domačinov kot talce postrelili. bilo bi bolje, če skrivačev in kao partizanov ne bi bilo. so pa domačlini sicer itak znali nemško, še danes znajo, njim okupacija sama ni predstavljala nekega hudega problema.


Štajerska je bila pod nemško oblastjo in v šolah so učili nemški učitelji. Nikoli nisi vedel, kdaj bodo prišli po katero familijo za v leger ali za izgon v Srbijo. Fantje so bili mobilizirani v nemško vojsko in so se borili večinoma na ruski fronti. Nekaterim je uspelo pobegnit in takih izurjenih vojakov so bili v partizanih najbolj veseli. Partizani so se s hrano oskrbovali pri domoljubnih kmetih, spali so na senikih in se umivali v potokih. Za preskrbo s hrano je imela četa tim. aktiviste, ki so pripravili teren za prihod čete. Mami ni omenjala belogardistov, so se menda klatili po Dolenjski in ne po Štajerski.

Torej kot sem prebral iz vaših izjav je bilo pod Nemci boljše kot pod Italijani. (Vem da vas večina Nemcev sploh ni omenjala. Nekateri ste jih omenili) Ampak če bi nekdo trdil da je bilo pod vsemi tremi silami enako bi bilo podobno kot da bi v 19. stoletju Poljaki govorili da so Rusi, Prusi in Avstrijci jih vsi vodili na enak način. Ampak to je že druga tema… Upam da se še kdo zraven najde ki pozna življenje med okupacijo in opiše kot ste vi. Hvala

Evo, si me še tole o Nemcih spomnil, kar mi je babica pripovedovala. Po razpadu Italije so v vas prišli Nemci – vezisti, telefonisti. To so bili starejši možje in so v vasi uredili telefonsko centralo. Spali so po hišah vaščanov. Istra v tem času ni bila ravno središče težkih bojev. Vas so obdali z bodečo žico in minskim poljem. Kar je bilo Nemcev, so bili pošteni. Če so prosili za kruh, so v zameno dali margarino, otrokom so ponudili čokolado. Nona je pravila, da je bil med njimi tudi starejši Nemec s pipo, ki je rad ujčkal male otroke (mojo mamo in teto). Čisto nasprotje so bili Poljaki, ki so kradli vaščanom iz kleti. Proti koncu vojne so Angleži odvrgli na vas bombo, da bi uničili nemško telefonsko bazo in na srečo so vas na vrhu hriba zgrešili za nekaj sto metrov. Po celi vasi so popokale šipe, večje škode na srečo ni bilo. V tem času so zavezniki zbombardirali Trst. Tri obalna mesta so Nemci obdali s podvodnimi minami za primer zavezniške invazije – te 500kg mine še dandanes vlečejo iz morskega dna.
Pa še zanimivost – takoj po osvoboditvi je zavedna učiteljica iz sosednje vasi organizirala pohod na našo vas, da bi odklopili/odvzeli transformator za električno napeljavo, ker je druge vasi takrat niso imele. V naši vasi so to pustili Nemci, poleg telefonske linije. Domačini so jih pričakali z vilami in ti so se morali obrniti. Verjetno so zato kasneje poslali kamijon s pretepači, ki so pretepli pol vasi pred ženskami in otrocmi.

Evo, si me še tole o Nemcih spomnil, kar mi je babica pripovedovala. Po razpadu Italije so v vas prišli Nemci – vezisti, telefonisti. To so bili starejši možje in so v vasi uredili telefonsko centralo. Spali so po hišah vaščanov. Istra v tem času ni bila ravno središče težkih bojev. Vas so obdali z bodečo žico in minskim poljem. Kar je bilo Nemcev, so bili pošteni. Če so prosili za kruh, so v zameno dali margarino, otrokom so ponudili čokolado. Nona je pravila, da je bil med njimi tudi starejši Nemec s pipo, ki je rad ujčkal male otroke (mojo mamo in teto). Čisto nasprotje so bili Poljaki, ki so kradli vaščanom iz kleti. Proti koncu vojne so Angleži odvrgli na vas bombo, da bi uničili nemško telefonsko bazo in na srečo so vas na vrhu hriba zgrešili za nekaj sto metrov. Po celi vasi so popokale šipe, večje škode na srečo ni bilo. V tem času so zavezniki zbombardirali Trst. Tri obalna mesta so Nemci obdali s podvodnimi minami za primer zavezniške invazije – te 500kg mine še dandanes vlečejo iz morskega dna.
Pa še zanimivost – takoj po osvoboditvi je zavedna učiteljica iz sosednje vasi organizirala pohod na našo vas, da bi odklopili/odvzeli transformator za električno napeljavo, ker je druge vasi takrat niso imele. V naši vasi so to pustili Nemci, poleg telefonske linije. Domačini so jih pričakali z vilami in ti so se morali obrniti. Verjetno so zato kasneje poslali kamijon s pretepači, ki so pretepli pol vasi pred ženskami in otrocmi.
[/quote]

Pa še tole o Nemcih. Če si jih pustil pri miru, niso bili napadalni. Zgodilo se je da, sta v vas pribežala dva partizana in so ju vaščani skrili v eno izmed hiš. Nemci so iskali vendar niso ničesar našli. Pobrali so po hišah kar je bilo moških (večinoma starejših, ki niso bili v Italijanski vojski ali pri partizanih in takih premladih za v vojsko) in jih peljali na vaški trg, da bi jih postrelili. Takrat je domačin, bivši avstroogrski vojak, v Nemškem jeziku prepričal Nemce, da v vasi ni partizanov in da ljudje o tem ne vedo ničesar. Na srečo jih je uspel prepričati in ni prišlo do poboja – je bilo pa zelo blizu.

je bila to? Divača?

Ne, gre za vas v piranskem zaledju.

okupatorstvo je legalna, mednarodno priznana formalna prevzemnost npr. države.
kar so počeli npr, partizani je bilo po mednarodnem pravu kaznivo … brez opredelitve kakšna je kazen.
Vse inštitucije in posamezniki so se dolžni obnašati po dekretih okupatorja. Okupator ima pravico razglasiti povračilne krepe, če se okupirana država in prebivalsvo ne obnašajo po njih.
Zato je npr. Yuga, ki se med WW2 ni obnašala po mednarodnem pravu pušnila … ogromno. Če bi bila Yga ob koncu WW2 zasedena država bi bila obravnavan drugače kot pa, ker so se Jožko, Edi .. šopirili z brezvezji.
Vsaj pod vpliv Rusije ne bi padli

Ne bo držalo. Stokrat ponovljena laž s strani slovenceljskih lažnjivih kljukcev, še ni postala resnica. Na srečo znajo ljudje še brati in so razgledani.
Jugoslovanska vlada v izgnanstu v Londonu je z mednarodno veljavnim podpisom potrdila, da so Tito in partizani edini legalni nasledniki Kraljevine Jugoslavije na tleh Jugoslavije, ki se borijo zoper nacifašiste. S tem podpisom so Tito in partizani postali del zavezniškega boja proti silam osi Rim-Berlin-Tokio. Tedanje zavezniške sile, ki so pomagale Titu so bili Angleži, Američani in Sovjeti.

je bila razdeljena na domobrance in partizane. hiša moje mame je bila na sredi vasi, v njej so imeli nemci telefonsko centralo. bilo je šest otrok, moja babica je bila šivilja, dedek je delal v cerkvi. babica je občasno šivala za partizane, tudi njene učenke, dedek pa ni hotel imeti z nobeno stranjo čisto nič.
ko so bile živilske karte so nemci vedno dali karte za vseh šest otrok, čeprav sta bili moja mama in njena sestra dvojčica dojenčka. moja babica je potem te karte pošiljala svojemu bratu v nemčijo, ker je bil izseljen iz dolenjskega konca tja (na neko kmetijo).
najhujši so bili domobranci, nato partizani. zgodbe o njih se šele sedaj odkrivajo in šele sedaj upajo stari na glas kaj povedati.

za dolenjsko se pa ve, da je bila razdeljena na dva dela – italijanski in nemški. nemci so izseljevali v nemčijo, italijani nikamor. sorodnica mi je pravila, da ko so prišli v njihovo vas in določili prvi transport za izselitev, da je bila zelo huda, ker njene družine niso določili, saj so imeli info, da je tam, kamor grejo, bolje kot doma. 🙂 otroci pač. nekateri so prebegali in baje naj bi bil škocjan poln beguncev iz “nemške” strani dolenjske.

dosti je knjig o hribovskih kmetijah med vojno. te so bile zelo izpostavljene,. osamelci, enkrat so potrkali partizani, drugič domobranci, tretjič nemci. po zgodbah sodeč so bili najhujši domobranci, ki so se preoblačili v partizane, vohunili za partizani. skratka moje mnenje je, da je bila bratomorna vojna daleč hujša in grša od okupatorske zasedbe.

Evo, si me še tole o Nemcih spomnil, kar mi je babica pripovedovala. Po razpadu Italije so v vas prišli Nemci – vezisti, telefonisti. To so bili starejši možje in so v vasi uredili telefonsko centralo. Spali so po hišah vaščanov. Istra v tem času ni bila ravno središče težkih bojev. Vas so obdali z bodečo žico in minskim poljem. Kar je bilo Nemcev, so bili pošteni. Če so prosili za kruh, so v zameno dali margarino, otrokom so ponudili čokolado. Nona je pravila, da je bil med njimi tudi starejši Nemec s pipo, ki je rad ujčkal male otroke (mojo mamo in teto). Čisto nasprotje so bili Poljaki, ki so kradli vaščanom iz kleti. Proti koncu vojne so Angleži odvrgli na vas bombo, da bi uničili nemško telefonsko bazo in na srečo so vas na vrhu hriba zgrešili za nekaj sto metrov. Po celi vasi so popokale šipe, večje škode na srečo ni bilo. V tem času so zavezniki zbombardirali Trst. Tri obalna mesta so Nemci obdali s podvodnimi minami za primer zavezniške invazije – te 500kg mine še dandanes vlečejo iz morskega dna.
Pa še zanimivost – takoj po osvoboditvi je zavedna učiteljica iz sosednje vasi organizirala pohod na našo vas, da bi odklopili/odvzeli transformator za električno napeljavo, ker je druge vasi takrat niso imele. V naši vasi so to pustili Nemci, poleg telefonske linije. Domačini so jih pričakali z vilami in ti so se morali obrniti. Verjetno so zato kasneje poslali kamijon s pretepači, ki so pretepli pol vasi pred ženskami in otrocmi.
[/quote]

“Nona je pravila, da je bil med njimi tudi starejši Nemec s pipo, ki je rad ujčkal male otroke (mojo mamo in teto).”

Ko danes kak stric takole “ujčka” majhne punčke, ga začnejo ljudje bolj podrobno opazovati, kako ujčka tiste otroke in kje se jih dotika.

je večji problem toleranca do homoseksualcev

“Nona je pravila, da je bil med njimi tudi starejši Nemec s pipo, ki je rad ujčkal male otroke (mojo mamo in teto).”

Ko danes kak stric takole “ujčka” majhne punčke, ga začnejo ljudje bolj podrobno opazovati, kako ujčka tiste otroke in kje se jih dotika.
[/quote]

Ja, danes vlada svetu vsesort fobij. Danes si človek ne upa več približati otroku, ki joče sredi nakupovalnega centra, da bi mu pomagal.

avtor, ni kaj… zanimiva vprasanja. ampak od kod ideja, da je bil zivljenjski standard slovencev med vojno enak ali celi BOLJSI od tistega po vojni?
verjetno ste v soli zgodovino prespricali ali pa vas takrat vasa zgodovina se ni zanimala.
da obstaja v knjiznicah ogromno knjig o teh temah vam najbrz ne rabim razlagat?
ker pa sem mnenja, da si s knjigami niste najbolj domaci, vam svetujem, da si na rtv 4 ogledate (ali pa samo poslusate) pricevanja mnogih ljudi. oddaja se imenuje PRICEVALCI in je verjetno to kar pravzaprav iscete. no, res ne primerjajo druge vojne in tita, ampak boste ze pogruntali kje je bilo boljse.

pa brez zamere za tak komentar, ampak saj ste slovenec a ne? 😉

sem brala se vase druge zapise in vam bom vseeno odgovorila na nekaj vprasanj, ker vidim, da ste zelo zmedeni.

https://youtu.be/3p-NoQqPBg0
omenjate protikomunisticno zborovanje in zakaj so bili obleceni v slovensko noso. zakaj so domobranci peli slovenske pesmi, tako kot partizani, ce pa so bili za hitlerja?
cisto na kratko in zelo poenostavljeno: domobranci so za razliko od partizanov oziroma of videli edino moznost za obstoj in razvoj slovencev pod nemcijo, zato so z njimi tudi sodelovali. torej, njihov namen ni bil ponemcenje slovencev, ampak ideja kje bodo slovenci po vojni ziveli. tudi partizani se niso borili za to, da bi se posovjetili, ampak za to, da bi po vojni ziveli v komunizmu.

torej je bilo pod nemci boljse? nemci so bili najslabsi okupatorji, se “najboljsi” so bili madzari. nemci niso nikoli nastopali prijazno. italijani pa so od zacetka dajali lepe besede, ampak je benito zelo hitro pokazal pravi obraz. ukazal je, da je treba slovence unicit, kar mu seveda ni uspelo. po kapitukaciji italije so kljucno vlogo odigrali partizani, namrec nemci so namervali zasesti vso nekdanje italijansko ozemlje, pa jim v veliki meri ni uspelo.
torej nemci vs italijani? bi rekla da so oboji tam-tam. enako sranje na obeh straneh, oboji so bili nasilni, oboji so zeleli unicit slovence, oboji so se pozvizgali na pravice slovencev in oboji so slovence mucili in ubijali.

glede vprasanja o zmagi pa tako: ce se zgodovina ne bi odvila tako kot se je, nas danes ne bi bilo. bili bi malo tu malo tam, razdeljeni v vec drzavah. pri tem gre omenit zaslugo of, brez katere bi tudi z enakimi zmagovalci in porazenci vojne, bili veliko manj kot pa smo. of je imela nacrte in vizijo za slovence, in prav zaradi tega so slovenci imeli po vojni v jugoslaviji federativni status, ki je kasneje omogocal osamosvojitev.

tako cisto na hitro in skoraj prevec poenostavljeno

takole…šola je bila dejansko zastonj. Vse potrebščine so dali oni, ti si samo prišel in se učil. Učitelji so bili blj kot ne revni. Okupator je gradil predvsem za svoje potrebe, precej tega smo mi potem pokoristili. Eden boljših primerov je, sedaj že passe, cesta na Predmejo. Dejansko taka kot so jo postavili je bila v uporabi nekje do kakega slabega desetletja nazaj, potem so jo pa naši na novo naštimali in po par letih so se že pojavile udarne jame. Nekaj podobnega je bilo z vodovodom na Predmejo. Veliko ljudi zna rečt, da če bi bli Italijani tu še kako leto, bi imeli vodovod sezdian do konca. Namreč Italijani so ga zgradili precejšen del, povojna oblast je pa na njega, na ljudi, ki bi ga potrebovali pozabila…kdo in kako ga je končal pa ti ne znam povedati

govorilo se je Italijansko, Slovenščina je bla pregreha. Od tu znajo naše babice, dedki italijansko. Precej ljudi so na tak ali drugačen način počistili, ki so recimo širili slovenski jezik, besedo. Nekdo omenja Partizane. Moraš vedeti da Italijani so imeli “probleme” s Fašisti in ti so potem delali zgoraj navedena dejanja. Velika večina Italijanov se z njimi ni ravno strinjala. Tudi trgovalo se je z Italijani kolikor se je pač dalo. malo povrašaj kmete tu na Primorskem, komu so prodajali šnopc, vino, kake mesnate izdelke itd…. Če odvazmemo fašiste bi lahko čist komot živeli skupaj. Med nami ni bilo nekih večjih razlik. Fašisti so pa precej tega na žalost uničili. Tako pri njih, kot pri nas. Iz tega naslova je nastal TIGR, partizani (tako na naši, kot na ITA strani)

malce za dušo.......https://www.facebook.com/stvari.ajdovscina/

https://youtu.be/yVyG7nTOkhM
mogoce vam bo tudi to zanimivo

New Report

Close