Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek A je kdo gledal včeraj zvečer film DRUŽINICA od jana Cvitkoviča?

A je kdo gledal včeraj zvečer film DRUŽINICA od jana Cvitkoviča?

A verjamete tej zgodbi? Mislim, da gimnazijskega profesorja kar tako odpustijo iz službe, ker se je dejansko ena dijakinja zlagala oz. si je izmislila, da jo je spolno nadlegoval (čeprav je ona silila v profesorja)?? A kar odpusti se takole profesorja na “rekla-kazala” sistem?

Pa cela družina (mož, žena in dva otroka) je padla v nek birokratski mlin na CSD-ju in čeprav sta oba starša v roku par dni ostala brez službe, nista bila upravičena do socialne pomoči, ne do otroškega dodatka, niti do pomoči v hrani – samo zato, ker so njuni prejšnji dohodki presegali nek cenzus?

Težko verjamem tole.

Filma nisem gledala. Profesorja ne odpustijo kar tako brez dokazov.

Kar se družine tiče pa ne vem, čisto mogoče, da so ostali brez vsega, pa jim nič ne pripada. So mogoče imeli napačen priimek (slovenskega).

Če sta oba starša ostala v roku par dni brez službe (tudi to ne gre kar tako pri nas,), potem sta bila upravičena do denarnega nadomestila na Zavodu za zaposlovanje, kako dolgo pa je odvisno od trajanja zaposlitve ter predhodnih koriščenj te pravice. Šele ko bi jima pravica do nadomestila iztekla in če vmes ne bi našla drugega dela, bi lahko uveljavljala socialno pomoč.

nova
Uredništvo priporoča

Seveda ga lahko, sploh če ni pogodbe za NDČ. Enostavno po 3 mesecih čav čav, ker marsikje po šolah verižijo pogodbe na 3 mesece.

O odločbi CSD lahko odloča nerazumno dolgo, kar je za marsikoga tudi 45 ali 60 dni preveč, če ni za kruh in mleko.

Dokler podobnega ne izkusiš, ne verjameš, da je mogoče – pa je. O izgubi službe v zgornjem primeru ne morem soditi, ker nisem gledal filma. Ko sem 2010 ostal brez dela in se je ženi iztekla pogodba za določeni čas, smo ostali brez vsega. Žena je dobila nadomestilo za tri mesece na zavodu, jaz nič, ker sem delal kot espe za enega naročnika.Potem pa nismo bili upravičeni do nobenega transferja, ker so uppoštevali dohodke izpred dveh ali enega leta.
V tistem času je še moja mama zbolela za rakom, očetu se je poslabšal alzheimer, svakinji je umrl mož, mi pa nismo imeli denarja za pol tanka bencina za pot do Novega mesta …

Molite, da se vam kaj podobnega ne zgodi, in verjemite, podobne zgodbe so okrog vas, samo videti jih nočete.

Ne, ne verjamem, da nekega profesorja kar tako odpustijo, ker si je neka dijakinja izmislila, da jo je spolno nadlegoval. Sicer že dolgo ne spremljam, kako je z obtožbami o spolnem nadlegovanju, ampak še desetletje nazaj se je zelo težko kaj dokazalo celo v primerih resničnih zlorab, kaj šele izmišljenih. Mislim, da Cvitkovič malo izkorišča in zlorablja to problematiko.

ja zakon je takrat res bil tak, da so upoštevali dohodke za nazaj, pa so ga spremenili, tako da lahko transferje uveljavljaš takoj, ko pride do spremembe.
Res je tudi, da je sociala bolj namenjena večnim uživalcem sociale, ki lahko čisto solidno živijo do tega. Tisti, ki pa se začasno ali nenadno znajdejo v stiski, pa jim bolj malo pomaga.
Sociala je pač vrsta politike, ki kupuje mir pri določeni populaciji, ne pa organ, ki bi dejansko pomagal ljudem.

Odpustijo že za dosti manj. Ne bit naivni.

Tebi se je dogajalo dosti podobno kot je bilo včeraj prikazano v filmu.
Upam, da so hudi časi za vami in ste se postavili na noge.

Gledala slabo polovico filma, do konca ga bom pogledala danes. Tak padec je verjetno precej bolj trd, če imaš na banki kakšen kredit, stanovanjski ali potrošniški. Če imaš kaj prihrankov in si imel redno službo (nadomestilo na zavodu), je padec mogoče manj grob ali vsaj ne tako rapiden. Ne vem in upam, da nikoli ne izvem iz prve roke. Ker pa to možnost vseeno nekako dopuščam, ja imamo nekaj našparanega, kreditov za stvari, ki jih ne potrebujemo, se pa ne gremo. Raje imamo povprečen dom, ki ga financiramo z rednimi dohodki kot ”pufnapuf” haciendo. In starejši avto v lasti, kot ”pufnapuf” nobel pleh.

Me pa ni pritegnila igra v temu filmu. Od Jana sem pričakovala precej več… Niti glavni junak niti glavna junakinja me ne prepričata. Saj vem, Irena Kovačevič je za to vlogo dobila nagrado na festivalu v Montrealu, pa vseeno… Tudi kemije med njima nisem začutila. Mogoče postane bolje, ko pride zgodba v težko situacijo, a tega dela filma še nisem pogledala.

Je pa res, da ko gledaš Petra Musevskega v filmu Kruh in mleko, in ko v naslednjih Janovih filmih iščeš tega ”Petra”, ga je po moje nemogoče dobit. Tako igro. Musevski je pač Musevski…

Po mojem mnenju so deloma prenapihnili. Poznam podoben primer iz pedagoskih vrst,pa so mu tudi svetovali odhod. Ker enostavno pade madez na profesorja pa ce je kriv ali pa ne. V tem primeru se tudi sindikat ni postavil zanj.
Je pa zanimivo kako se film konca. Zakaj je stanovanje prazno in na cem sloni tisti pralni stroj? So se morali izseliti?

Pred leti je bilo tako, da so gledali dohodke preteklega leta, če takrat nisi imel dohodkov iz posamezne kategorije, pa predprejšnje leto. In jih ni brigalo, če tvoje sedanje stanje ni več tako kot je bilo leto ali še leto poprej.
Groza.
Midva sva tako plačevala bistveno večji znesek za vrtec, ker sva dve leti prej prodala ene delnice (nič grozno veliko denarja), ta denar je bil prej varčevan par let (iz najinih plač), potem sva nekaj v zanosu kupila in potem v slabih letih prodala z nekaj malega dobička (recimo jurja eur). Amapk v dohodke se nama je štelo vse, ne samo dobiček, ampak tudi tista masa, ki sva jo v osnovi vložila notri. Tako, da so nama prihodke šteli dvakrat – najprej kot plačo in nato še kot privarčevano maso.
Pri nas ne smeš varčevat, te takoj udari.

Filma nisem gledala. Profesorja ne odpustijo kar tako brez dokazov.

Kar se družine tiče pa ne vem, čisto mogoče, da so ostali brez vsega, pa jim nič ne pripada. So mogoče imeli napačen priimek (slovenskega).
[/quote]
A ti to misliš o Avstriji, ker pri nas se to dogaja ….
Si pa sigurno iz JU, ker vi tam živite še vedno v oblakih!

Mene je zbodlo nekaj kar nihče od vas ni omenil. Dva zaposlena (mož redno zaposlen), bi po odpovedi morala imeti kaj prišparano.
Ne pa prvi mesec brez dohodka, pa že lakota. Vsak pameten misli na to in dene na stran nekaj za mogoče hude čase.
Imava dve delavski plači, pa ne bomo lačni če ostaneva brez dela.

Ja, jaz sem to opazila. Sem samska, s povprečno plačo, pa si vedno dam nekaj na stran od plače. Prišparala sem toliko, da ne bi ravno umrla od lakote v pol leta, v tem času pa upam, da bi nekako že našla novo službo.
Ta par v filmu ni imel nič našparanega denarja. Ampak res pa je, da ni nič pokazalo, a sta imela kredite ali ne, pa zanju je bilo še težje, saj sta imela še dva otroka.

Mene pa v tej zgodbi moti to, da sta oba čisto stoično sprejela nastalo situacijo. Nista nič iskala službe. Oče je kar odšel iz službe, ni skušal niti dokazati, da se ni tako zgodilo, meni je njegov odhod pomenil priznanje. Tudi na CSD sta kar molčala in sprejela povedano.
Če res prideš v tako situacijo, se boriš kot lev. Dosežeš res bolj malo, ampak zaradi otrok odpreš marsikatera vrata, ki jih sicer ne bi. Pravim iz osebne izkušnje.
Sem pričakovala več od tega filma. Me ne prepriča.

Sem gledala, ampak tudi meni se film ni zdel ravno prepričljiv. Škoda.

A ve kdo razložit konec? A so kam šli? A so umrli? Stanovanje je bilo prazno.


… vsi štirje so skočili skozi okno in naredili samomor!

Kakšni prihranki, če sta imela stanovanje na kredo, avto očitno tudi. Plače so bile za sproti.

Stoično sprejela?!
Dec se je zapil kot tipičen Slovenec in brezposelni, depra mu kar iz oči seka od nastale situacije. Babnica se je pa najprej direktorju prodala, ta jo je očitno vpeljal v najstarejšo obrt.

Ok, tole je očitno film, eni pa kar mislijo, da bi film moral biti identičen situaciji, ki je dejansko v slo, saj ni dokumentarec?

Ko v Zanzibarju že sonce zahaja, pri nas je še noč. Palme, banane in kokos - otok cvetoč.

Scenarij je bil kar nekaj. Očitno ga je pisal popoln amater Lahko bi naredili krasen film, pa je bil čisto neživljenski.


A da bi zato ker je foter pedofil cela familija neredila samomor je pa malo top much 🤔

Pedofila so prijeli in je to zdaj usmiljenje vredno. Trapast film. Prej bi rekla, da je zena storila samomor, ko je videla s kom je porocena.

New Report

Close