Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek Kdaj ste najstnike nehali razvažati po dejavnostih?

Kdaj ste najstnike nehali razvažati po dejavnostih?

Kot je že v vprašanju, zanimajo me vaše izkušnje. Imam hčerko, staro 13 let, je dovolj samostojna, da bi lahko šla sama na dejavnost in tudi domov z mestnim avtobusom (LJ). “Problem” je le v tem, da nekatere dneve konča pozno, ob 20h, ni mi še do tega, da bi sama hodila domov (noč, ima nekaj poti peš, 2 busa), zato jo še vedno vozimo oz. vedno jo gremo vsaj iskat. Ne vem, ali sem preveč zaščitniška? Ali bi drugače gledala na to, če bi bila fant?

Hči pri devetih hodila s trolo sama na ples, pozimi ko je bilo prej temno (ob šestih je končala z vajami), smo jo domov spremljali. Ob svetlem pa sama. Tako je bilo lansko sezono.
Letos pa se je naša plesna šola preselila na lokacijo, kjer ni trole..in pač ne bo hodila.

Moje mnenje je, da se otrokom omogoči dejavnost ali več njih, če je za to interes. Še pred načrtovanjem družine, bi se moral vsak človek vprašati, kaj mu je pomembno v lajfu. S prihodom otroka v družino, se vse prilagaja in usklajuje v dobrobit otrok. Starš, ki ni sposoben organizirati lajfa tako, da bo otrok imel vse možnosti, naj se gre solit!
In post pred mano, ko piše, da je 9-letna sama hodila po dejavnostih. Pa kakšni starši ste? Ne rečem, da otroka ne spodbujate k samostojnosti, ampak trola (pozno popoldne, zvečer) je zadnja stvar, ko otroka spustiš, da gre sam.
Me zanima, če ste tako dosledni tudi pri gospodinjski opravilih itd. in otroka vključujete ter učite stvari, ki jih bo potreboval na poti k samostojnosti. Ne, to pa ne! Samo, kar je po liniji najmanjšega napora. Mrš!

Mi smo naše vozili dokler niso imeli izpitov za avto. No, ne vsak dan, včasih v obe smeri, včasih so šli na trening z busom, za nazaj sva jih šla iskat, včasih so šli v obe smeri z busom, ampak načeloma, če se je nama izšlo, sva jih peljala. Zakaj? Ke so z busom potrebovali eno uro v eno smer in je bilo to časovno zamudno.

popoldne videvam ogromno otrok, ki s skiroji in športno torbo šibajo sem ter tja. ali pa s kolesom. Pa to otroci, stari 10 let, morda še kako leto manj.

meni se to ne zdi nič tako groznega, je navajanje na samostojnost in otrokom zelo veliko pomeni, če jim zaupamo.

Saj se načeloma strinjam s tabo, ampak saj je napisala, da so jo po temi hodili iskat. Nič ni napačnega, če gre pri 9. letih sama na avtobus, sploh če jini treba prestopati. Na ta način postane samozavestnejša, za varnost pa je tudi poskrbljeno. Pretiravati v stilu, da zanemarja otroke, ti pa ravno ni treba.

Naša najstarejša je pri 18-ih naredila izpit za avto. Sredi 4. letnika. Kupili smo še manjši avto in se je začela sama vozit na treninge. Sedaj bo šla v Lj na študij, tam je vse dosegljivo z busom.
Mlajši imatajo 15, 13 in 10 let in jih seveda vozimo. Ni možnosti javnega prevoza. Poleg tega pa jih s koledom 15 km po temi, brez kolesarskih cest, tudi skozi gozd pač ne pustim.
Sploh pa da bi mlajši ob 14.40 prišel iz šole in bil ob 16.00 s kolesom že tako daleč in ob 18ih v temi sedel na kolo?

8 razred, ko je dobil skuterček. Smo na obrobju lj, buda vsako uro in pol.

Mrš, pa sem prišla nazaj.
Ja, hči je bila ponosna, da je s trolo lahko šla kar nekaj postaj sama. Brez prestopanja seveda in trola stoji praktično pred vrati Kazine. Torej ob 16. uri, ko je šla na ples s trolo, in potem s trole do plesalnice, seveda smo najprej en mesec se vozili z njo, da se je naučila spremljati, kje mora izstopiti in da se je naučila uporabljati urbano.
Za nazaj pa smo jo spremljali, razen maja-junija, ko je bil dan že dooolg in topel. Ali pa je bilo nevihtno.
Zdaj grem pa spet nazaj, mrš, kot si rekla, edinapametna.

Vsekakor sem tudi jaz pristaš tega, da se otroke navaja na samostojnost. Meni gre tu bolj za dilemo varnosti – kako pač gledate na to, da bi otroci (dekleta) bile same zunaj po npr. 20 uri. Jaz pač tega v tej starosti ne bi še pustila, če so pač druge možnosti

Samo res ne vem zakaj pretiravate s to samostojnostjo.
Jaz z veseljem spilam taksi. Vse bi dala, da otroku olajsam vsakdan.
No, moja sta se majhna, ampak z avtom do inetresne dejavnosti porabimo 10 minut. Z busom pa 45. Otroka res ne mislim mučiti. Dovolj so že tako utrujeni. Iz šole pride utrujen, komaj se malo umiri, že sibamo dalje… No, njegova dejavnost pač traja 2 celi uri v kosu. In zvečer ali pade v posteljo, ali pa se kaj prebere, ponovi za šolo.
Jaz kot nalogo starša sprejemam tudi to, da otroku nudim podporo pri njegovih odločitvah. Interesne dejavnosti so njegova odločitev. Pri tej odločitvi ga podpiram in ga bom dokler bo rad hodil tja. K temu spada tudi to, da mu nudim dobre pogoje in najmanj kar lahko za njega naredim je to, da ga vozim. In najbrž ga bom tudi, ko bo najstnik. In ko bo star 20 let, bo vedno imel mami, ki jo bo poklical in vedno bom pomagala, če bom lahko.
Ko sem se odločila imet otroka, sem vedela, da imam vseživljenjsko “nalogo” temu otroku izkazovati ljubezen.
To, da 13 letno deklico pelješ na trening je super. Ma kakšna trola, deklica ima dovolj obveznosti, da ji lahko pomagaš in olajšaš življenje.
Kakšen bus v temi neki!! Pa zaradi tega res ne bo nesamostojna.

Po sili razmer je naša 2.-šolka hodila na balet z vlakom (3 postaje), do postaje sem jo parkrat pospremila jaz, nato starejša sestra. Domov je hodila po temi (pozimi je tema že ob 18.00), a je pločnik osvetljen.
Trenutno jih vozimo le v dežju in snegu, imajo pa 20 min peš do GŠ

Imejte toliko otrok, kot jih zmorete. Jih imam 4, pa mi na kraj pameti ni pri#lo, da jih ne bi vozila v temi. Sami iz šole so šli na trolo v 6.razredu.
Dva imata zdaj že šoferski in tudi pomagata kdaj pri razvažanju. Pa povsem samostojna sta, brez nočnih dresur, ki sta jih spustila v drugem razredu. Si morte mislt.

No, če je samostojno potovanje z busom/kolesom na dejavnosti res tista prava pot do samostojnosti, potem se resno sprašujem, kako so moji sploh samostojni…

če hodi k verouku, jo ti vozi kar stalno in še v blizini čakaj, za vsak slučaj

Otroci in obremenjenost. Mame pišete kako so vaši otroci obremenjeni in kako rade jim olajšate dan s prevozom. S čim pa so tako obremenjeni vaši otroci? Otrokova edina dolžnost je da vestno skrbi za šolo in da doma opravi tiste malenkosti, ki so njegova zadolžitev. Vse ostalo so njegovi interesi. Razumem, da otrok potrebuje prevoz, če ste doma nekje iz hribov ali iz vasi, dejavnost pa se odvija v mestu. Povezave so slabe. Ampak ne vidim pa popolnoma nič slabega v tem, da gre otrok v mestu, kjer so povezave dobre, sam na avtobus do dejavnosti. Ali pa s kolesom, skirco ipd. Zdi se mi, da je bila naša generacija (30+) v najstniških letih dosti bolj samostojna ko je današnja. Vem, da tudi sama včasih naredim preveč stvari namesto svoje hčere, jo peljem kam kamor bi brez težav šla peš ipd.
Pa še vprašanje za mamo, ki pravi da je njen otrok čisto utrujen ko pride iz šole, pa se samo malo spočije in že šibata dalje. Zakaj? Zakaj je potrebno da ima otrok toliko dejavnosti, da je čisto preutrujen? zakaj raje nima časa za normalno igro, branje, počitek, druženje s prijatelji?

Tudi v mestu je razlika, če ima do dejavnosti 2 avtobusni postaji (tako smo imeli mi) ali pa mora na drugi konec mesta, presedat v centru in še peš od avtobusne do lokacije dejavnosti. Z busom torej 1 ura, z avtom pa 10 minut.

se strinjam.

Tudi v mestu je razlika, če ima do dejavnosti 2 avtobusni postaji (tako smo imeli mi) ali pa mora na drugi konec mesta, presedat v centru in še peš od avtobusne do lokacije dejavnosti. Z busom torej 1 ura, z avtom pa 10 minut.
[/quote]

V mnogih družinah se dogovorijo, da si otrok izbere dejavnosti, ki so v njegovem okolju. Če ste iz Šentvida, zakaj bi hodil na dejavnost v Zalog?

Naj izbira med tistim, kar je v njegovi okolici.

Je pa tu zadaj še nekaj. Zadovoljevanje potrebe mamic, da jih njihovi otroci (najstniki!) potrebujejo.

Pa nehajte že s to lajno, da otroke same puščamo po temi. Nikjer ni nihče napisal, da otroci sami hodijo po temi in nehajte preobračati besede. Če vi želite svoje otroke zavijati v vato, prav, nam pa pustite, da ravnamo tako, kot se zdi nam prav. Meni se pa recimo ne zdi fer do starejših otrok, da morajo “pomagati” skrbeti za mlajše, pa kaj! To ni moja stvar. Zagotovo jih ne bo konec, tako kot ne bo konec 9 ali 10 letnikov, če se po dnevni svetlobi peljejo nekaj postaj z LPP. Zato še nismo slabi starši, ve pa tudi niste super mame, če jih vodite za rokico v srednjo šolo, ker so revčki preobremenjeni, ve pa imate otroke, ker ste tako dobrega in milega srca.

To se skorajda ne da, ker 1x je trening v okolišu, ko gre lahko peš, drugič 5 avtobusnih postaj daleč in tretjič na drugem koncu mesta, isti klub.

In kaj se to trenira, da se tako menja lokacija?

To se skorajda ne da, ker 1x je trening v okolišu, ko gre lahko peš, drugič 5 avtobusnih postaj daleč in tretjič na drugem koncu mesta, isti klub.
[/quote]

mi smo zamenjali klub, ki je izbiral nemogoče lokacije za trening.

Ko je bila ta dejavnost na “dohvat ruke” je hodil sam, s kakim soigralcem, na bus, peš, s kolesom ali pa smo se starši zmenili med sabo kdo koga pelje, kdo koga pobere, 4-9.razred. V 1.letniku SŠ pa so spremenili lokacijo, jo razbili na 3 različne lokacije (ena čisto na drugem koncu mesta) in različne ure. Cela zmešnjava, da je sploh iz šole pravočasno prišel na trening na drugem koncu mesta. Takrat so prijazno vskočili stari starši:)

Ena izmed rešitev je bila: si najdeš npr fitnes v bližini otrokove dejavnosti, in ga odpelješ na njegovo dejavnost, greš na fitnes in ga pobereš, ko sta oba gotova, če je zelo blizu pride otrok do tebe;)


Jaz ti lahko odgovorim samo zakaj je moj obremenjen. Vstane ob 6:00. Domov pride ob 15:30. Navadno laceeen, naveličan in utrujen. Nekaj poje in gre na dejavnost ob 16:30, ki traja do 18:30. 3 X tedensko. Trenira nekaj, v čemer izstopa iz povprečja in zelo rad se s tem ukvarja. Se na misel mi ne pride, da bi ga obremenjevala se s trolo ali kolesom. Pomemben je v njegovem primeru čas za počitek. In seveda čas za domače učenje za šolo, ki je na prvem mestu.
Ne verjamem, da bo zaradi tega razvajen. Midlum fantek ne hodi recimo na modelarski krožek, ali balinanje. Resno trenira.
Mogoče bi na modelarski krožek tudi moj hodil z busom. Samo po temi definitivno ne.
Po drugi strani mama sprašuje za 13 letnico. Ja, pri 15 ih sem šla v dijaški dom. Tema. Megla. Mraz, dež, toča. 100 km od doma in potovalni ruzak na ramah. 30 minut hoje od avtobusne postaje do d. doma. Ampak po sili razmer. Preživela. Bi si pa želela malo lažjega življenja.
Z veseljem bom svojega otroka vozila na interesne dejavnosti se naprej.
Nikoli ne bom rekla, da ga ne bom peljala, ker se meni ne ljubi ali ne da. Ali pa sem utrujena. Ko sem načrtovala otroka, je bilo to v načrtu všteto.

New Report

Close