Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek Zakaj so ADSL paketi tajo dragi na splošno?

Zakaj so ADSL paketi tajo dragi na splošno?

Gledam ponudbo in ko je ADSl trojček, je že začetni paket ful drag. Internetna povezava pa nikakva. Zakaj je to tako? Lahko podate kakšne primere?

Za starše sem pred kratkim gledal najcenejšo telefonijo+internet. Najboljša ponudba je bila 25€/mesec. Ker cenejše ponudbe nisem dobil, so se starši odločili da odklopijo vse.

Kako misliš, da so se odločili, da odklopijo vse? Kaj so imeli pa prej? Sam to pa ni v redu, da se potem iz jeze vse odklopi – so starši na slabšem. Saj menda ja rabijo telefon in internet? Kaj pa TV ne gledajo?

Jaz sem enkrat na zavarovalnici Triglav izgubil živce in sem jim rekel, da bom vse prenesel na Adriatik. Cel vodstveni kader se je nabral v veži in me prepričeval naj tega nikar ne storim.

Kako misliš, da so se odločili, da odklopijo vse? Kaj so imeli pa prej? Sam to pa ni v redu, da se potem iz jeze vse odklopi – so starši na slabšem. Saj menda ja rabijo telefon in internet? Kaj pa TV ne gledajo?
[/quote]

Ko sem še živel doma, smo iz navadne PSTN telefonije najprej menjali na ISDN in kasneje na ADSL (telefonija+internet). Glavni vzrok menjave sva bila sestra in jaz, zaradi šole (rabila sva internet). Ker takrat TVja preko bakra ni bilo mogoče imeti in smo bili v črni lisi TV signala, smo dobili subvencionirano satelitsko (čeprav satelitsko smo prej že imeli – samo ni bilo SLO programov).

Satelitska TV se je obdržala. Sicer je program bolj skromen (SLO1-3, HR, CR, RT, ORF, RTL itd.) ampak nihče ni rekel da bi rad imel kaj več (seveda če zvečer spiš pri TVju je čist vseeno kateri program se suče 😀 ).

In takšno stanje je ostalo od dneva, ko sva se s sestro odselila. In enkrat me kliče fotr in pravi: “čuj, tastar, tle gledam položnico za telefonijo pa je 40€ kar se mi zdi mal velik glede na to da noben ne kliče preko stacionarca, interneta pa nihče ne uporablja.” In potem sem šel v akcijo za cenejšo ponudbo, kjer sem prišel do 25€/mesec. Ko sem mu povedal, je rekel, da 25€/mesec za storitve ki jih ne uporablja še vedno veliko. In potem je rekel naj odklopim – in sem.

Telefone imata mobilne, interneta pa nikoli nista uporabljala in dvomim da ga kdaj bosta.

Pravijo, da kapitalizem sam išče tržne niše in pravzaprav ponuja izbiro. Pa je to res?

Če želiš zgolj dostop do interneta z zgledno hitrostjo, to ni možno oz. Je razlika do “trojčka” cca 6,-EUR.
Tistega trojčka, kjer IP telefonije nihče ne uporablja, niti ne kliče, razen anketerjev in reklamarjev – skratka nihče!
TV programi so večinoma itak takšni, da navkljub 7 dnevni možnosti vrtenja nazaj še vedno ni nič kaj dosti za pogledati. Ali si stvari že videl ali te ne zanimajo.

Kapitalizem tako ne ponuja “izbire”, temveč ti nalepi poleg še dva ali tri proizvode, ki jih nihče ne potrebuje (več).
Podobno pri TV aparatih.. ne moreš kupiti zgolj zaslona. Poleg je še digitalni, morda celo analogni sprejemnik, čeprav boste programe itak gledali preko komunikatorja (kabla/ADSLa/optike), mikrofon in camera, ki jo ne potrebuješ (jo pa oni, da vohinijo za teboj), povezljivost s spletom, procesorji in aplikacije, ki bodo v najboljšem primeru čez 3 leta popolnoma neuporabni in bo potrebno kupiti nov televizor.. oz. nanj priklopiti računalnik = zakaj torej ne moreš že v osnovi kupiti zgolj zaslona in takoj priklopiti gor računalnik (magari Raspberry Pi)?!?

Tudi TV programe si ne moreš izbrati, temveč ti jih zapakirajo v “pakete”; kjer pa glej-glej.. da dobiš vse tiste TV programe, ki te zanimajo moraš zakupiti najdražjega.
Nikjer ni paketa: izberi si 30 programov po svoji izbiri!

Vse je vnaprej določeno, zapakirano skupaj z neuporabnimi stvarmi. Nekako tako, kot če bi šel v trgovino po hrano in bi moral namesto zgolj stvari za juho, kupiti še v “Paketu” ne samo preostalo kosilo in desert, temveč še večerjo in zajtrk!!

Kupili bi nogavice? Ni problem imamo zelo ugoden paket s hlačami ni majico.. ne sicer v vaših barvah in kroju.. ampak v noge vas pa ne bo zeblo, ker imate nogavice!

Ves čas prekomerna potrošnja, kupiti moraš več, kot potrebuješ. V TO SI PRISILJEN!
Izbire ni!

Tako je tudi z internetnim dostopom. Danes bi lahko živel zgolj s tem. Brez TV in Radio naročnine, kot tudi brez IP ter klasične telefonije, de ne omenjamo TV programov.. kjer spet ni izbire, ker nekdo zunaj določa, kaj naj bi gledali.

Ni izbire.

Izbira je zgolj na spletu.. a prav tega omejujejo. Lažni splet besed Obamove administracije: “Net neutrality”.. kjer so tehnološka podjetja, kot je Google, Facebook, Yahoo, Microsoft, lahko mirno preusmerjala tok informacij (reklam in “novic”).. nekaj, kar demokrati niso pustili bolj klasični industriji ISP-jev Internet Service Providerjev (po naše: Telekom, A1, Telemach itd.). Na Portugalskem, kjer imajoj ISP že dalj časa to pravico, imaš dostop do Interneta omejen tako kot pri TV programih: različni paketi. Če želiš dostopati do Facebooka, Twitterja, Instagrama.. moraš vzeti najdražji paket, drugače ti blokirajo dostop do strani, ki niso v “paketu”!!

Resnična NET NEVTRALNOST je, da se NIHČE NE SME VMEŠAVATI V TOK PODATKOV. Trump je tako zgolj omogočil ISP-jem, to kar je Obama tehnološkim velikanom. Republikanci tako omogočajo “monopole” tudi klasičnim industrijam..
Da bi imeli korist mi, uporabniki, pa bi morali biti vsi zaustavljeni v nameri privatiziranja toka podatkov.
Pod Obamo smo izgubljali veliko, ker so nam realnost in dostop kreirali informacijske multinacionalke. Pod Trumpom, nas omejujeo še vsi ostali: izgubili smo vse.

IZBIRE pa ni nikjer. V čem je potem sploh razlika od totalitarnih režimov in socializma?
Veliko kitajske plastike in “paketnih ponudb”. Prekomerne porabe in potrošnje. Še avtomobili so se vsi krepko zredili. VW Polo je že desetletje in pol večji od Golfa 3ke.. ljudje pa ne opazijo, ker se bašejo z industrijsko predpripravljeno hrano, v katero podobno natrosijo vse tisto, kar naše telo ne potrebuje (sladkor, maščobe, konzervanse, emulgatorje, barvila, arome, fungicide..) in so posledično tudi sami bolj napihnjeni in niti ne opazijo, da so se vozila, kot splošna poraba vsega povečale.

In, ne.. zgolj dostopa do Interneta ne bo.. ker potem bi si lahko posamzenik sam kreiral, kaj bo tisti večer gledal. To pa je nedopustno. Tako za tehnološke velikane, kot klasične ponudnike “storitev”, prevsem pa oboji stojijo z roko v roki s politiko.
Ker potem lahko pridejo do “krivovernih idej”; da ne potrebujejo vsega tega sranja s katerim nas zasipajo in predvsem, da pravzaprav nimamo nobene izbire.

De omnibus disputandum..

Ko sem še živel doma, smo iz navadne PSTN telefonije najprej menjali na ISDN in kasneje na ADSL (telefonija+internet). Glavni vzrok menjave sva bila sestra in jaz, zaradi šole (rabila sva internet). Ker takrat TVja preko bakra ni bilo mogoče imeti in smo bili v črni lisi TV signala, smo dobili subvencionirano satelitsko (čeprav satelitsko smo prej že imeli – samo ni bilo SLO programov).

Satelitska TV se je obdržala. Sicer je program bolj skromen (SLO1-3, HR, CR, RT, ORF, RTL itd.) ampak nihče ni rekel da bi rad imel kaj več (seveda če zvečer spiš pri TVju je čist vseeno kateri program se suče 😀 ).

In takšno stanje je ostalo od dneva, ko sva se s sestro odselila. In enkrat me kliče fotr in pravi: “čuj, tastar, tle gledam položnico za telefonijo pa je 40€ kar se mi zdi mal velik glede na to da noben ne kliče preko stacionarca, interneta pa nihče ne uporablja.” In potem sem šel v akcijo za cenejšo ponudbo, kjer sem prišel do 25€/mesec. Ko sem mu povedal, je rekel, da 25€/mesec za storitve ki jih ne uporablja še vedno veliko. In potem je rekel naj odklopim – in sem.

Telefone imata mobilne, interneta pa nikoli nista uporabljala in dvomim da ga kdaj bosta.
[/quote]

Ah, saj to je pol pa v redu. Sem mislila, da rabita internet. Če ste ga pa imeli zaradi šole (to smo itak vsi rabili zaradi šole), pa ga sedaj ne potrebujete več in ga starša nista nikoli uporabljala, potem pa ok, če ste ukinili. Mogoče bi bil problem, če bi npr. vnuki (zdaj ne vem, če jih že imata) prišli na obisk ali počitnice, pa bi želeli na internet. Če ste že navajeni na satelitsko TV, potem ni panike. Pa a nimata potrebe po več kanalih? Sicer pa sklepam, da je to potem nekje v hribih? Tam pa je veliko dela in prostega časa zunaj. Tako da verjetno ne pogrešata več kanalov, ko je kdo na obisku, pa ste verjetno večino časa zunaj na aktivnostih? Hja, 25 € je malo drago za internet in stacionarni telefon, še posebej, ker je ADSL tako počasen. Eh, to bi moralo biti vsaj na pol cene.

Kakšno hitrost interneta pa oni nudijo? In kolko pšrogramov na tv?

Odlično povedano. Če hočem 1 kanal, ki ga ni v mojem paketu, moram doplačati za 37 več kanalov, da lahko gledam tisti 1 kanal, ki je v tistem paketu. Še slabše, če je ta 1 kanal v najvišjem paketu, seveda dobim 109 več kanalov, a mene zanima samo 1 tisti kanal. In potem doplačujem za vse kanale, čeprav me je zanimal samo 1.
OK, mogoče imaš potem več izbire, ko zvečer preklapljaš na daljincu med kanali, pa imaš več možnosti, da boš našel kaj pametnega, če boš imel 215 kanalov, kot pa 106 kanalov. Pa še to niso pravilne cifre, ker imaš POP TV in POP TV HD, kar se šteje kot dva kanala, a program je na obeh kanalih isti …
Poleg tega, če greš gledat malo sporede posameznih kanalov, vidiš, da se v 1 tednu sporedi ponavljajo. Se pravi, da se na nekem filmskem kanalu v 1 tednu zvrti določeno število filmov, npr. 20 naslovov, ki pa jih v tem 1 tednu ponavljajo. – Zgleda zato, da res ne moreš zamuditi filma, ga dajo en dan zjutraj, drug dan v tednu popoldan, pa še en dan zvečer … Kot da nimaš že možnosti ogleda za nazaj.
Zakaj potem 4x na teden na enem kanalu predvajajo isti naslov? Potem je ogled za nazaj pesek v oči …
Oziroma … TV hiše bi se morale malo bolj potruditi, da se v 1 tednu na enem filmskem kanalu zvrsti, ne vem, 50 naslovov – karikiram.
Ampak kam naj se o tem pritožim? Ponudnik pač ni kriv, da na enem filmskem kanalu vrtijo v 1 tednu ene in iste filme … Po možnosti 2. teden grejo spet iste vrtet. Hmmm, to pa še nisem tako daleč preverjala.

Odlično razloženo.

New Report

Close