Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek Kaj to je

Kaj to je

Potrebujem nasvet.
Z drużino smo se povzpeli na 2993 m nadmorske.
Prvi dan smo bili na 1500, kjer smo prespali, nato z avtom drugi dan naprej in tretji dan vzpon in sestop. Ob začetku sestopa me je obšla slabost, teżko dihanje, najprej pa pravlinčenje roke. Ker smo bili ravno na začetku sestopa, smo se v dolino vrnili z gondolo. Stanje se je izboljšalo, diham normalno, le roka je malenkost še omeavljinčena.
Nočem delati panike, a me vseeno zanima, če moram k zdravniku.
Glavobola nimam, le zasopem se ob fizični aktivnosti sedaj hitro.
Trenutno smo nastanjeni na višini okoli 1800 m, kjer imamo apartma.

na kak zdravstveni forum vprašaš zdravnika. Bo bolj merodajno in tudi boš bolj pomirjena z informacijami kaj točno bi lahko bilo in kaj narediti.
Srečno in predvsem, naj bo vse dobro.

Prehitro ste šli…
https://en.wikipedia.org/wiki/Altitude_sickness#Primary_symptoms

nova
Uredništvo priporoča

https://en.wikipedia.org/wiki/Altitude_sickness#Treatment

Treatment

The only reliable treatment, and in many cases the only option available, is to descend. Attempts to treat or stabilize the patient in situ (at altitude) are dangerous unless highly controlled and with good medical facilities. However, the following treatments have been used when the patient’s location and circumstances permit:

Oxygen may be used for mild to moderate AMS below 3,700 metres (12,000 ft) and is commonly provided by physicians at mountain resorts. Symptoms abate in 12 to 36 hours without the need to descend.
For more serious cases of AMS, or where rapid descent is impractical, a Gamow bag, a portable plastic hyperbaric chamber inflated with a foot pump, can be used to reduce the effective altitude by as much as 1,500 m (5,000 ft). A Gamow bag is generally used only as an aid to evacuate severe AMS patients, not to treat them at altitude.
Acetazolamide 250 mg twice daily dosing assists in AMS treatment by quickening altitude acclimatization.[30] A study by the Denali Medical Research Project concluded: “In established cases of acute mountain sickness, treatment with acetazolamide relieves symptoms, improves arterial oxygenation, and prevents further impairment of pulmonary gas exchange.”[31]
The folk remedy for altitude sickness in Ecuador, Peru and Bolivia is a tea made from the coca plant. See mate de coca.
Steroids can be used to treat the symptoms of pulmonary or cerebral edema, but do not treat the underlying AMS.
Two studies in 2012 showed that Ibuprofen 600 milligrams three times daily was effective at decreasing the severity and incidence of AMS; it was not clear if HAPE or HACE was affected.[32][33]
Paracetamol (acetaminophen) has also shown to be as good as ibuprofen for altitude sickness when tested on climbers ascending Everest.[34]

Prehitro. Ampak ali zdaj k dr.?

No, sestopili sicer ste..
Če imate kakega zdravnika v bližini, bi bilo dobro iti na ogled oz. povprašajte tamkajšnje ljudi, ali vsaj pokličite katerega dr., da potrdi ali je treba iti še niže ali bo postopno bolje kjer ste.


Hvala. Verjetno se bomo jutri, če ne bom povsem dobro kar odpravili proti domu.
Trenutno tu ni zdravnika. Sicer smo za torek planirali še en vzpon po jutrišnjem počitku, me pa malo skrbi. Na višinsko bolezen prej še pomislila nisem. Z zdravjem nimsm teżav, sem v odlični kondiciji.
To me je presenetilo.


Hvala. Verjetno se bomo jutri, če ne bom povsem dobro kar odpravili proti domu.
Trenutno tu ni zdravnika. Sicer smo za torek planirali še en vzpon po jutrišnjem počitku, me pa malo skrbi. Na višinsko bolezen prej še pomislila nisem. Z zdravjem nimsm teżav, sem v odlični kondiciji.
To me je presenetilo.
[/quote]
Če se ne motim, so za takšne primere usposobljeni tudi ne-zdravniki, zato če se da, raje povprašajte tam kjer ste, ali vsaj koga pokličite.
Jaz se ne bi prav preveč hecal, ker hipoksija lahko pusti posledice..


Hvala. Verjetno se bomo jutri, če ne bom povsem dobro kar odpravili proti domu.
Trenutno tu ni zdravnika. Sicer smo za torek planirali še en vzpon po jutrišnjem počitku, me pa malo skrbi. Na višinsko bolezen prej še pomislila nisem. Z zdravjem nimsm teżav, sem v odlični kondiciji.
To me je presenetilo.
[/quote]

vprašaj tukaj kaj ti bo zdravnik svetoval:
https://med.over.net/forum5/viewforum.php?f=223

mogoče res bolje ne več forsirati in se raje vrniti, vsaj jaz bi tako naredila.

Z vami ni nobenega zdravnika?


Ob tej uri res ne. Bi bilo poteebnih kar nekaj km.

Pravzaprav sem danes bolje, ne pa dobro. Utrujena, takoj zadihana.

New Report

Close