Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek Čudna so pota počitniškega dela v gostinstvu, plačilu ur in pogodb

Čudna so pota počitniškega dela v gostinstvu, plačilu ur in pogodb

Moj sin dijak Srednje gostinske šole, opravlja počitniško delo v enem od naših obmorskih hotelov na obali. Zaključil je 3.letnik in jeseni nadaljuje šolanje v programu 3+2.
V začetku julija, ko je prišel na delo, so mu dali podpisat Pogodbo o delu in kao ne pogodbo prek študentskega servisa. Tako pogodbo so dobili tudi drugi kolegi, ne glede na status. No okrog tega mi res ni nič jasno in če se kdo spozna, bi prosila za pojasnilo.
Njemu je šef oddelka pri katerem je opravljal tudi obvezno prakso obljubil,da če pride k njim delat v poletni sezoni, naj bi bila ura plačana 5,50 e bruto. Ker je moral dotični šef med tem na drugo delovno mesto, njega pa je zamenjala neka visokodržeča da ne rečem kdo ali kaj….so vse obljube o dobri plači splavale po morju, ki se nahaja tik pod hotelom.
Drugi sinovi sodelavci/dijaki/študenti, ki opravljajo enako delo, se pritožujejo o brisanju ur, ki jih dejansko naredijo in si jih zapisujejo v svoje beležnice, na plačilni listi pa izginejo kot kafra.
NO GLEDE VSEH PRETVARJANJ OKROG POMANJKANJA KADRA V STREŽBI IN GOSTINSTVU res nimam besed, pa kateri norc bi garal in z veseljem opravljal delo, ki zahteva 5 rok naenkrat, če ni plačano in cenjeno niti tisto, kar nekako izstisneš iz sebe z dvema rokama.

Delo preko študentske napotnice ne temelji na pogodbi o zaposlitvi, tako da študent/dijak ni dolžan podpisati nobene pogodbe pred začetkom dela. Po mojih izkušnjah pa delodajalci vseeno radi sklenejo pogodbe tudi s študenti, saj se tako črno na belem določi urna postvka, delovni čas, odmori za malico, uvajanje in podobne zadeve. Ravno zato, da potem ne prihaja do raznih “izmišljevanj” tako s strani delodajalca kot tudi študenta. To pa vseeno ni pogodba o zaposlitvi kakršno podpišeš ko se redno zaposliš.
Poglejte torej kaj vam piše na pogodbi, je urna postavka določena? Mislim, da urne postavke tudi ne morejo kar tako mimogrede spreminjati, ker je napisana na napotnici, ki jo dobi študentski servis. Ure naj si skrbno zapisuje in če kaj ne štima, naj na to opozori. Če se bodo krivice ponavljale naj preprosto da odpoved in išče drugje. Študente rabijo povsod, sploh sedaj v sezoni, in res ni potrebno, da bi se mučil pri nekom, ki samo gleda kje bo koga lahko izkorostil.

Hvala za odgovor ampak trenutno nimam vpogleda v pogodbo, saj sem več kot 200 km stran od dogajanja.
Moj sin bo do 31.julija ostal v Portorožu, čeprav pa na pogodbi piše datum do 31.avgusta in kao v primeru predčasnega odhoda mu lahko od vsake ure odbijejo še 20{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465}. Ko se je v začetku tedna šel pozanimat zakaj je tak datum, pa so mu baje rekli, da je to zgolj formalno, da ne bi v primeru njegove želje po podaljšanju tega termina, pisarili nove pogodbe. Vse skupaj mi je začelo že ful smrdet, zato bom verjetno jutri kar sama poklicala na kadrovsko tja dol.
Za foro sem medtem poklicala eno enoto študentskega servisa v Ljubljani, kjer mi je zelo prijazna svetovalka mimogrede povedala tudi podatek, da so na obali zares povsod višje postavke, ki se začnejo od minimalnih 6,00 e bruto.
No tako.

Hvala za odgovor ampak trenutno nimam vpogleda v pogodbo, saj sem več kot 200 km stran od dogajanja.
Moj sin bo do 31.julija ostal v Portorožu, čeprav pa na pogodbi piše datum do 31.avgusta in kao v primeru predčasnega odhoda mu lahko od vsake ure odbijejo še 20{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465}. Ko se je v začetku tedna šel pozanimat zakaj je tak datum, pa so mu baje rekli, da je to zgolj formalno, da ne bi v primeru njegove želje po podaljšanju tega termina, pisarili nove pogodbe. Vse skupaj mi je začelo že ful smrdet, zato bom verjetno jutri kar sama poklicala na kadrovsko tja dol.
Za foro sem medtem poklicala eno enoto študentskega servisa v Ljubljani, kjer mi je zelo prijazna svetovalka mimogrede povedala tudi podatek, da so na obali zares povsod višje postavke, ki se začnejo od minimalnih 6,00 e bruto.
No tako.
[/quote]

Najbolj ljubim delodajalce, ki bi zaposlovali študente – delavce brez vseh pravic, potem pa jim vsiljivali pogoje in odbitke, kot za redno zaposlene. To pač ne gre. Urna postavka je določena in si je ne morejo zmišljevati, ravno tako ne števila ur. Tvoj sin naj tam neha delat včeraj, ker od takega delodajalca ne bo nič imel, samo slabo voljo, ko bo videli izplačilo. In naj vzame eno od služb za 6 evrov. Razen če mu nudijo bivališče? Skratka, mladi naj se ne pustijo izkoriščevat. Izkoriščajo ravno to, da so neuki in se ne znajo postavit zase. Pri nas lokalne terme tudi izkoriščajo na polno. Samo še srednješolci delajo tam, študenti in navadni delavci so že davno prišli k pameti. Pa če je dober kolektiv in ni pretežko delo, se da potrpet, da pa še garaš zraven, potem se pa norca iz tebe delajo …

Hvala za odgovor ampak trenutno nimam vpogleda v pogodbo, saj sem več kot 200 km stran od dogajanja.
Moj sin bo do 31.julija ostal v Portorožu, čeprav pa na pogodbi piše datum do 31.avgusta in kao v primeru predčasnega odhoda mu lahko od vsake ure odbijejo še 20{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465}. Ko se je v začetku tedna šel pozanimat zakaj je tak datum, pa so mu baje rekli, da je to zgolj formalno, da ne bi v primeru njegove želje po podaljšanju tega termina, pisarili nove pogodbe. Vse skupaj mi je začelo že ful smrdet, zato bom verjetno jutri kar sama poklicala na kadrovsko tja dol.
Za foro sem medtem poklicala eno enoto študentskega servisa v Ljubljani, kjer mi je zelo prijazna svetovalka mimogrede povedala tudi podatek, da so na obali zares povsod višje postavke, ki se začnejo od minimalnih 6,00 e bruto.
No tako.
[/quote]

Sine ne zna poslikat pogodbe s telefonom in ti jo poslat, da jo pogledaš ( na telefon, mejl)? Vse se da, če se želi. Pa ne prosim pisat, da nima pametnega telefona ti pa ne mejla. 🙂

Predno karkoli kličeš v kadrovsko, si zrihtaj podatke iz te pogodbe. Da boš vedela, kaj dejansko not piše, da ne boš kratke vlekla in imela argumente pri roki.

Sine ne zna poslikat pogodbe s telefonom in ti jo poslat, da jo pogledaš ( na telefon, mejl)? Vse se da, če se želi. Pa ne prosim pisat, da nima pametnega telefona ti pa ne mejla. 🙂

Predno karkoli kličeš v kadrovsko, si zrihtaj podatke iz te pogodbe. Da boš vedela, kaj dejansko not piše, da ne boš kratke vlekla in imela argumente pri roki.
[/quote]

Ja prav mi svetuješ. Sem ga včeraj zvečer/po šihtu bolj pozno je že bilo, poklicala, naj poslika pogodbo, seveda ima pametni telefon. Rekel je, da bo. No danes gre spet delat ob sedmih zjutraj, do 10,30, potem je fraj do petih popoldan in potem dela nekje do 21.30.
Upam, da mi čim prej pošlje to skropucalo od pogodbe. In sem ga hotela že včeraj prepričat, naj neha delat, pa trenutno še ni bil glih za to.
Po eni strani si mislim, da ga ne smem preveč silit, da prehitro pusti vse skupaj, saj to ni vzgojno, ker tudi v redni službi verjetno marsikaj ne bo takoj ali sploh nikoli štimalo in kaj lahko potem sledi nekomu, ki ni pripravljen nič potrpet?
Očitno dan danes nimamo kaj.
Obstajata dve strani. Ena je sestavljena iz tistih, ki izkoriščajo ali si nekako posteljejo v perju, drugi pa so izkoriščani in vse življenje grebejo po dreku.
Potem je pa odvisno od gole sreče in usode, na kateri strani se znajdeš.

Najbolj ljubim delodajalce, ki bi zaposlovali študente – delavce brez vseh pravic, potem pa jim vsiljivali pogoje in odbitke, kot za redno zaposlene. To pač ne gre. Urna postavka je določena in si je ne morejo zmišljevati, ravno tako ne števila ur. Tvoj sin naj tam neha delat včeraj, ker od takega delodajalca ne bo nič imel, samo slabo voljo, ko bo videli izplačilo. In naj vzame eno od služb za 6 evrov. Razen če mu nudijo bivališče? Skratka, mladi naj se ne pustijo izkoriščevat. Izkoriščajo ravno to, da so neuki in se ne znajo postavit zase. Pri nas lokalne terme tudi izkoriščajo na polno. Samo še srednješolci delajo tam, študenti in navadni delavci so že davno prišli k pameti. Pa če je dober kolektiv in ni pretežko delo, se da potrpet, da pa še garaš zraven, potem se pa norca iz tebe delajo …
[/quote]
Jaz pa najbolj ljubim mame, ki namesto sončkov hodijo v šolo in delajo red, pa ki jih na faksih zastopajo na govorilnih urah, pa ki delodajalcem predpisujejo delovne pogoje …
Ti mama, prepusti svojemu nadobudnežu, naj sam ureja svoje zadeve. Če so razmere za vse dijake enake, bodo že sami ukrepali. Naj se sam odloči, kaj je zanj dobro in kaj ne.
Kako si bo pa nabral življenjskih izkušenj, če boš ves čas bdela nad njim? Dej no, saj ni več v plenicah.

Če je končal 3. letnik, je še 17? Ali že 18?
Če je star 17, pogodba ne velja nič, ker se sam ne more podpisat.

Mi je pa res bedno, da se te dijake tako izkorišča, ni edini in prav to je žalostno! Marsikateri dijak trgovske ali gostinske šole, ko opravlja obvezno prakso, dela za prevoz in malico, opravlja pa najtežja dela, ki jih noben od zaposlenih noče delat!

V Ljubljani dobijo študetje po lokalih minimalno 5€ NETO, večinoma več, marsikje tudi {04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} od prometa, če je že urna postavka nižja, ampak jim s prometom potem lahko nanese tudi 10€ na uro, bičajno pa tam 7-8€.
Vsi vemo, da je zdaj na obali norišnica in da tisti, ki delajo, se res nagarajo. Sramota, da se sezonske delavce tako izkorišča!


Jaz pa najbolj ljubim mame, ki namesto sončkov hodijo v šolo in delajo red, pa ki jih na faksih zastopajo na govorilnih urah, pa ki delodajalcem predpisujejo delovne pogoje …
Ti mama, prepusti svojemu nadobudnežu, naj sam ureja svoje zadeve. Če so razmere za vse dijake enake, bodo že sami ukrepali. Naj se sam odloči, kaj je zanj dobro in kaj ne.
Kako si bo pa nabral življenjskih izkušenj, če boš ves čas bdela nad njim? Dej no, saj ni več v plenicah.
[/quote]

Nisem taka mama, ki jo opisuješ. Nimam sončka, imam pametnega fanta, ki pa ima premalo življenjskih izkušenj, da bi se znal upreti izkoriščevalcem. Tvoje prepričanje, da morajo biti za vse sami, je ravno voda na njihov mlin. Drugače si se vse ureja sam, na delovnem področju pa kot mladoletna oseba potrebuje usmeritve. Ne da opravljaš stvari namesto njega, ampak da mu svetuješ. Saj o tem govorimo, ne? Kaj pa en 16-letnik ve, kaj je izkoriščanje.

Nisem taka mama, ki jo opisuješ. Nimam sončka, imam pametnega fanta, ki pa ima premalo življenjskih izkušenj, da bi se znal upreti izkoriščevalcem. Tvoje prepričanje, da morajo biti za vse sami, je ravno voda na njihov mlin. Drugače si se vse ureja sam, na delovnem področju pa kot mladoletna oseba potrebuje usmeritve. Ne da opravljaš stvari namesto njega, ampak da mu svetuješ. Saj o tem govorimo, ne? Kaj pa en 16-letnik ve, kaj je izkoriščanje.
[/quote]

In ne samo, kaj je izkoriščanje, ampak kaj je nezakonito.

Če gre za prakso, potem je prav, da jim delodajalec takoj pokaže, kakšna je poslovna praksa v Sloveniji – izkoriščanje, nategovanje, izigravanje! Če goljufajo vse druge, zakaj bi bili ravno dijaki izjema?

New Report

Close