Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek Kaj, če se oporoka na sodišču ne pojavi?

Kaj, če se oporoka na sodišču ne pojavi?

Obstaja oporoka, za katero se ve, da ne izraža dejanske želje oporočitelja. Oseba, ki bi dedovala po tej oporoki, ve za to oporoko. Oseba, ki hrani to oporoko, pa te oporoke zaradi novih dejstev o osebi, ki bi dedovala, ne bi rada izročila sodišču.
Kaj se zgodi, če ima sodišče informacijo o obstoju oporoke, oporoke pa ne dobi?

Hahahah. Sodišču dol maha ali oporoka je ali ni. Če jo ena stran vloži je vložena, če je ne vloži pač za sodišče velja, da je ni. Simpl k pasul

gospod Vagabund Vaga Stručnjaški, prof. dr. vesoljske in mravljične znanosti univerze Ghonisenekam in pogodbeni sodelavec na inštitutu Ropotalne medicine, kjer predava iz predmeta Ghlupi možgani gospodinj diplomiral iz novega človeškega organa Malina Felicus, doktoriral iz nožnih prstov medvedjih šap Specializant oddelka za človeško blato in njegovo možno pretvorbo v plastelin pri mednarodni organizaciji DREKOPEK University

Oseba, ki hrani oporoko, je seznanjena s tekom zapuščinskega postopka, pa dokumenta ne predloži sodišču, tvega kazenski postopek.

Oporočni dedič, ki je z oporoko seznanjen, pa je nima v posesti in je ne more predložit sodišču, lahko na sodišču pove, da oporoka obstaja in kje je. Sodišče hranitelja oporoke pozove, da jo predloži. Če imetnik oporoke ne predloži oporoke na poziv sodišča, se šteje, da ima listina vsebino, kakršno zatrjuje oporočni dedič.

Bo pa v tem slednjem primeru potrebno dokazat, da oporoka obstaja, npr. s še kakšno pričo, ki ji je znano, da je zapustnik takšno oporoko napisal. Če gre samo za besedo enega človeka proti drugemu, bo težka.

Ne verjamem, da je dovolj, če Janez reče, da ima Tonček oporoko. Kdo pravi, da Janez ne laže? Zakaj bi Tonček kazensko odgovarjal, če Janez trdi, da ima oporoko, Tonček je pa mogoče res nima? Če ne obstaja noben dokaz, da je Tonček prevzel oporoko, jo lahko le ta uniči in mu nihče nič ne more.

Sicer je pa tole čudno. Zakaj ni tisti, ki je oporoko napisal, te uničil, oziroma napisal nove, če si je glede dedičev premislil?

Ne verjamem, da je dovolj, če Janez reče, da ima Tonček oporoko. Kdo pravi, da Janez ne laže? Zakaj bi Tonček kazensko odgovarjal, če Janez trdi, da ima oporoko, Tonček je pa mogoče res nima? Če ne obstaja noben dokaz, da je Tonček prevzel oporoko, jo lahko le ta uniči in mu nihče nič ne more.
[/quote]

Preberi cel moj post, vključno z zadnjim odstavkom, potem pa pametuj.

Jaz sem napisala oporoko. Imam jo pri odvetniku. Kaj pa not piše veva samo jaz in odvetnik

Halo, pa koga zanima? A ti res nimaš čist nič drugega v življenju kot sč, a moraš v vsaki temi lajat?

Halo, pa koga zanima? A ti res nimaš čist nič drugega v življenju kot sč, a moraš v vsaki temi lajat?
[/quote]
Samo nasvet sem dala kam z oporoko da ne pride do težav ali je ali ni oporoke
In zakaj me bereš in se vtikas v moj post.? če ti ni me preskoči ane


Samo nasvet sem dala kam z oporoko da ne pride do težav ali je ali ni oporoke
In zakaj me bereš in se vtikas v moj post.? če ti ni me preskoči ane
[/quote]

Ne, to ni bil nasvet, ker tema sprašuje nekaj čisto drugega to je bilo spet tvoje venmetanje.
In ne, ne mogoče te je preskočiti ker si v čisto vsaki temi vsak dan cel dan.

Ne, to ni bil nasvet, ker tema sprašuje nekaj čisto drugega to je bilo spet tvoje venmetanje.
In ne, ne mogoče te je preskočiti ker si v čisto vsaki temi vsak dan cel dan.
[/quote]

Ja se par dni si me privošči, pol pa nič več joj škoda ker si boš morala nekoga drugega poiskat za drkanje
Zdaj pa se ne mislim več s tabo ukvarjat grem v drugo temo In ne hodi za mano
Cavci

Ja se par dni si me privošči, pol pa nič več joj škoda ker si boš morala nekoga drugega poiskat za drkanje
Zdaj pa se ne mislim več s tabo ukvarjat grem v drugo temo In ne hodi za mano
Cavci
[/quote]

Kaj tako nedoraslega kot si ti pa še ne.


Samo nasvet sem dala kam z oporoko da ne pride do težav ali je ali ni oporoke
In zakaj me bereš in se vtikas v moj post.? če ti ni me preskoči ane
[/quote]

kako sodišče ve, pri katerem odvetniku je oporoka?

Odvetnik poskrbi, da oporoka pride do sodišča.

Ja, če izve, da je klient umrl.

Ampak predstavljaj si, da je pri nekem odvetniku ena gospa leta 1995 napisala oporoko. Odvetnik je morda že v penziji, morda tudi mrtev. Pa tudi, če je še delovno aktiven in pisarne ni prevzel nekdo tretji, se mu najbrž gospa ne javlja v rednih mesečnih intervalih, da je še živa. Ko bo enkrat umrla, bo že poslal oporoko sodišču, če mu bo kdo od dedičev povedal za smrt. Sicer pač ne.

Ni tako redko, da oporoke ostanejo nekje pozabljene, saj je bil en velik škandal pred kratkim. Če res hočete oporoko delat in dediču, ki bo po oporoki dedoval, povejte, kje je spravljena.

Če je odvetnik napisal oporoko, jo je sigurno poslal na sodišče v depozit, saj odvetniške pisarne ne hranijo pogodb. V kolikor je bilo tako, bo sodišče zraven vabila dedičem priložilo tudi oporoko.


obstaja tudi register oporok

http://www.notar-z.si/registri/register-oporok

Če je odvetnik napisal oporoko, jo je sigurno poslal na sodišče v depozit, saj odvetniške pisarne ne hranijo pogodb. V kolikor je bilo tako, bo sodišče zraven vabila dedičem priložilo tudi oporoko.
[/quote]

Nič ni sigurno, deponacija na sodišču je eno, hramba pri odvetniku drugo.

Deponiranje je že fajn, ampak malo po internetu pobrskajte, kaj se je v preteklih letih dogajalo, ko so odkrili cel kup deponiranih in nikoli razglašenih oporok po sodiščih. Saj, vsak naj po svoje dela, jaz vas nič ne silim, ampak zagotovo je najbolj ziher varianta ta, da oporočni upravičenec ve, da oporoka obstaja in kje jo lahko najde. Ta je zainteresiran in bo zagotovo poskrbel, da bo oporoka razglašena. Vse ostalo variante so pa v manjši ali večji meri vprašanje zaupanja v božjo previdnost.

Nič ni sigurno, deponacija na sodišču je eno, hramba pri odvetniku drugo.

Deponiranje je že fajn, ampak malo po internetu pobrskajte, kaj se je v preteklih letih dogajalo, ko so odkrili cel kup deponiranih in nikoli razglašenih oporok po sodiščih. Saj, vsak naj po svoje dela, jaz vas nič ne silim, ampak zagotovo je najbolj ziher varianta ta, da oporočni upravičenec ve, da oporoka obstaja in kje jo lahko najde. Ta je zainteresiran in bo zagotovo poskrbel, da bo oporoka razglašena. Vse ostalo variante so pa v manjši ali večji meri vprašanje zaupanja v božjo previdnost.
[/quote]

Po 108. členu Zakona o notariatu morajo biti namreč vse oporoke, ki jih sestavijo sodišča ali odvetniki, oziroma jih ti sprejmejo v hrambo, in tiste, ki so pripravljene v obliki notarskega zapisa vpisane v Centralni register oporok, ki ga vodi Notarska zbornica Slovenije. Zakon tudi določa, da morajo odvetniki in sodišča, ki so jim bile oporoke dane v hrambo, najkasneje v 15 dneh po prevzemu oporoke v hrambo posredovati Notarski zbornici Slovenije zahtevo za vpis oporoke v Centralni register oporok.

Vpis oporok v Centralni register oporok, ki ga vodi Notarska zbornica Slovenije, vzpostavila pa ga je 15.10.2007, zagotavlja, da imajo tako oporočitelji kot tudi dediči trdno zagotovilo, da se bo prenos zapuščinskih zadev izvršil v skladu z oporoko, ki jo je sestavil oporočitelj in da se oporoka ne bo izgubila ali založila.

saj pa ne javlja potem odvetnik, sodišču, da ima eno oporoko pri sebi shranjeno, ampak mora it avtomatsko.
sodišče potem preveri, ali je v registru zavedena oporoka

lani so vse deponirane oporoke vpisali v CRO.

Notarska zbornica Slovenije je, v skladu z dogovorom Z Vrhovnim sodiščem Republike Slovenije in Ministrstvom za pravosodje, 11. januarja v Centralni register oporok vpisala skupno 12. 882 oporok oziroma vse do sedaj še nevpisane oporoke, ki so jih sestavila sodišča kot sodno oporoko ali so jih prejela v hrambo in jih niso priglasila za vpis v Centralni register oporok. V Centralni register oporok je Notarska zbornica vpisala tudi vse tiste oporoke, ki so bile sestavljene še pred njegovo vzpostavitvijo leta 2007.

Če pozorno prebereš, odvetniki v sanacijo zatečenih stanj (torej v stare oporoke) niso vključeni. Tudi če bi formalno bili, nihče ne ve, kje vse so bile te oporoke hranjene, kolikor odvetniških pisarn je vmes zamenjalo nosilce, koliko se jih je sploh zaprlo,… Pa je še danes verjetno živih precej ljudi, ki ima nekje ene stare oporoke, za katere nihče ne ve.

Itak ne razumem, zakaj ste eni tako skrivnostni in hočete na vsak način dediče na zapuščinski šokirat z vsebino oporoke, ampak res je pametno, da jim vsaj poveste, kje je dokument. Informatiziran register je zagotovo ful pozitivna sprememba v smislu reda in zanesljivosti, bullet-proof pa noben sistem ni.


mogoče zato, ker odvetniki niso javna uprava, kjer bi jim dol viselo za njihovo delo in so dejansko oporoke že zdavnaj z vzpostavitvijo registra skladno z zakonom vložili v register?

Preberi cel moj post, vključno z zadnjim odstavkom, potem pa pametuj.
[/quote]

Tudi, če bo Micka rekla, da je Tonček dobil oporoko, to ni še noben dokaz, da jo je res. Micke včasih lažejo…

Drugače pa…. malo prijaznosti ti ne bi škodilo….

Kaj pa sodna hramba oporoke? kako je s tem?

Tudi, če bo Micka rekla, da je Tonček dobil oporoko, to ni še noben dokaz, da jo je res. Micke včasih lažejo…

Drugače pa…. malo prijaznosti ti ne bi škodilo….
[/quote]

Nedavno je bil škandal, ko so našli cel kup nikoli uveljavljenih porok, čeprav je bilo vse narejeno po reglcih. Domnevam, da upravičenci niso vedeli zanje, sicer bi se našle prej, tako pa za njihov obstoj nihče ni vedel. Verjetno ti skuša to povedat, pa nekako ne slišiš.

Danes se pri notarju vodi vse tudi v elektronski obliki in takoj ko notarju dodate oporoko,lahko je tudi lastno ročno napisana in zapečatena,jo notar zavede in pošlje v arhiv.Takoj ob prijavi smrti in ob izpolnjevanju za zapuščine,že v matičnem uradu vidijo,da je oporoko in kje je shranjena. Tako sodišče samo opravi poizvedbe in zahtevo dostave le te.Taka oporoko še odpre na obravnavi.

New Report

Close