Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek vrtiček v loncih na balkonu

vrtiček v loncih na balkonu

Na balkonu sem posadila v lonce nekaj rastlin, zdaj se pa srečujem z neznanjem…

– češnjev paradižnik, ne vem sorte, se pa zelo razveje, meter široko in več kot meter visoko, paradižnički v grozdih, ta zelo lepo dela v loncih

– navaden paradižnik, malo manjši plodovi, a ne majhni, raste dokaj nizko in skoraj da ne ptrebuje opore – ta noće delat, slabo raste, plodove sicer dela, a počasi in malo, bi moral pa obilno rodit za svojo velikost… zalivam in gnojim enako kot prvega, ki je vsaj 3x večji… bi ga morala več zalivat in gnojit? Kako naj ga spodbudim k rasti?

– jagode, tiste mesečne, cvetijo in uspevajo še kar fino, ampak jagod niso sladke, čeprav so cel dan na soncu. Kdaj je jagoda zrela za pobrat? Te so res lepo temno rdeče, mesnate, nič vodene, a tudi nič sladke…
Vidim, da se kdaj kak list posuši, jih lahko “obrežem” malo, da razredčim liste? Kaj pa vitice? Vidim, da je ena zacvetela in zdi se, da se delajo koreninice? To lahko odrežem in dam v nov teglc?

– kumare lepo rastejo, nimam zaenkrat nobenih pripomb.

– imam še bučko, ne raste v širino, ampak v višino, ima ogromne liste na debelih dolgih pecljih. Cveti kar naprej, a komaj kak plod naredi, pa še ta ovene, preden zraste. Kako ji naj pomagam? Zalivam jo malo več kot paradižnik, nekje enako kot kumare recimo, gnojila sem jo pa enako kot paradižnik. Ji lahko porežem liste? Ne bi jo oskubila, ampak eni listi so že ogromni in delajo senco na ostale rastline. Visoka je že kakih 50-60cm, listi so pa veliki za res veliko moško dlan in več. Bo narobe, če jih par porežem?

Jaz z vrtom v loncih sicer še eksperimentiram, ampak zdi se mi da se vse začne s pravo zemljo. Za jagode sem nabavil zemljo za jagode in so sladke, za plodovke zemljo za plodovke in zaenkrat (trkam) mi uspevajo bolje kot na vrtu kjer imam pretežko zemljo. Imam pa v loncih paradižnike ki v glavnem šele cvetijo, paprike, melancane, kumare, bučke in eno hokaido bučo. Pa jih gnojim kadar se spomnim, tudi sonca nimajo ves dan. Kar bi še lahko vplivalo je še velikost lonca, čimvečji tem bolje.

Zemlja bp, vse kot mora bit.
Lonci niso ogromni, so pa dovolj veliki, tudi za bučo velikanko je lonec dovolj velik in globok, edino za jagode bi bili lahko mogoče bolj globoki, široki so pa kar.

nova
Uredništvo priporoča

Za buče je lonec morda premalo … Enkrat sem poskusila, tudi jajčevce, in ni šlo. Kumare so delale.

Tisti zakrknjeni paradižnik … morda so se zaredile ličinke nekega hrošča. So precej velike, objedajo korenine in rastline hirajo.

Glede jagod ti ne znam pomagat. Vitice poreži, ker če delajo vitice, ne bodo delale plodov.

V loncih uspevajo tudi paprike, solata (hrastov list, berivka), rukola, zelišča itak, nizek fižol. Jaz sem dala tudi endivijo, sicer lepo dela glave, ampak so jo napadle uši in mravlje – verjetno so prišle zaradi fižola. Probala s poprom in cimetom, pa zgleda mislijo, da je to smejalni plin.

Meto, petršilj in drobnjak.

Ni bub v zemlji, to sem pogledala. Tudi ne suši se, ne peš, samo ne raste, kot tisti češnjev, ki se je razbohotil čez vse, ta pa je čisti pritlikavček, že tako naj bi bil bolj nizek, zdaj pa ne dosega niti polovico svoje predvidene rasti. Imadva ploda že en mesec, sicer rasteta, a še zdaj nista dosegla normalno velikost, kaj šele, da bi začela zoreti.

Ni bub v zemlji, to sem pogledala. Tudi ne suši se, ne peš, samo ne raste, kot tisti češnjev, ki se je razbohotil čez vse, ta pa je čisti pritlikavček, že tako naj bi bil bolj nizek, zdaj pa ne dosega niti polovico svoje predvidene rasti. Imadva ploda že en mesec, sicer rasteta, a še zdaj nista dosegla normalno velikost, kaj šele, da bi začela zoreti.
[/quote]

A si ga morda prezgodaj ven dala, ko noči še niso bile dovolj tople? To jih lahko zavre v razvoju. Ne vem, samo razmišljam kaj bi lahko bilo.

Morda ga tudi poskusi prestavit v manj sončen del. Opažam namreč da mi tudi te tropske plodovke bolje delajo če jih ne cvre cel dan sonce, Dokler imajo zaščiteno lego, dovolj hranil in vode.

A si ga morda prezgodaj ven dala, ko noči še niso bile dovolj tople? To jih lahko zavre v razvoju. Ne vem, samo razmišljam kaj bi lahko bilo.

Morda ga tudi poskusi prestavit v manj sončen del. Opažam namreč da mi tudi te tropske plodovke bolje delajo če jih ne cvre cel dan sonce, Dokler imajo zaščiteno lego, dovolj hranil in vode.
[/quote]

Ven sem jih vse skupaj postavila, isti dan. Ga bom poskusila prestavit na manj sončni del, mogoče ga zbudi.

Za bučke je skoraj gotovo da niso oprasene -oplojene, za to je ob cvetenju zelo kratek čas. Če imaš balkon v bloku je zelo verjetno, da ni dovolj žuželk za to, če je tako je treba oprasiti ročno, z vatirano palčko.

Ven sem jih vse skupaj postavila, isti dan. Ga bom poskusila prestavit na manj sončni del, mogoče ga zbudi.
[/quote]

Ok, veliko sreče, pa prosim poročaj o uspehu če se boš spomnila.

. bučke naredijo plod, ki pa propade. to je znak pomanjkanja kalcija. pomaga foliarno gnojenje, pršenje listov z razredčenim mlekom vsaj enkrat tedensko.

paradižnik je druga sorta, drugače raste (češnjev je ponavadi zelo zgodnji) … če se ti sicer zdi zdrav, je ok, sicer poskusi foliarno gnojenje in krepitev … kakšne alge, mineral ali kaj podobnega, enako z bučo … ta sploh rabi zelo veliko biomase in vode, da dobro dela.
jagode zelo zalivaj, odtrgaj jih, ko bodo res zelo temno rdeče, vitice presadi.

kar se gnojenja tiče … če imaš organska trda gnojila jih je najbolje dat že pod korenine, pa potem še 2x v sezoni dodat, delujejo dolgoročno.
če imaš tekoča, je treba gnojit na 2 tedna, foliarno le, če rastlina stagnira ali ob hudi vročini. plodovkam dodajaj kalcij, kalij in magnezij.

__________________________________________________ °°° Stay Hungry, Stay Foolish °°° [url]https://www.youtube.com/watch?v=JJ9IX4zgyLs [/url] ¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯

Cesnjev paradiznik dela velike rastline, se razveji in rabi oporo. Najboljsa je tista v obliki crke V, ki se dobi za roze ali naredis sama. Navadnemu paradizniku pa je treba odstranjevati odvecne divjake in lahko da imas bolj pozno sorto. Bucke poskusi oprasiti rocno, z vatirano palcko, kot ze imas zgoraj nasvet. Vse te rastline, ce so v loncih, rabijo veliko vode in redno dognojevanje. Za dodatni kalcij tu in tam skropis z (razredcenim) mlekom, samo po zgornji strani listov. Lahko pa tudi jajcne lupine dobro operes, posusis (lahko razgrnjene v pecici), zdrobis in posujes na zemljo.
Od jagod pa se meni za v lonec obnese samo sorta, ki je podobna gozdnim. Imam Tubby Red, kupila v Merkurju. Ostale, karkoli sem probala, so drobne v primerjavi s prosto posajenimi in ne prav sladke.

Kako niso oprašene? Sem mestno dekle in se prvič srečujem z rastlinami na sploh, a če je pri bučkah in kumarah za cvetom plod, a ni to oprašeno? Ker so tudi cvetovi brez ploda, za te sklepam, da niso “plodni”. Ni tako?
Brala sem na netu o moških in ženskih cvetovih, da moraš sam prašit, če niso oprašeni, samo kako naj sam, če so cvetovi zaprti? Šele ko se odpre, se vidi za njim plod. Nisem tega dobro razumela.

paradižnik je druga sorta, drugače raste (češnjev je ponavadi zelo zgodnji) … če se ti sicer zdi zdrav, je ok, sicer poskusi foliarno gnojenje in krepitev … kakšne alge, mineral ali kaj podobnega, enako z bučo … ta sploh rabi zelo veliko biomase in vode, da dobro dela.
jagode zelo zalivaj, odtrgaj jih, ko bodo res zelo temno rdeče, vitice presadi.

kar se gnojenja tiče … če imaš organska trda gnojila jih je najbolje dat že pod korenine, pa potem še 2x v sezoni dodat, delujejo dolgoročno.
če imaš tekoča, je treba gnojit na 2 tedna, foliarno le, če rastlina stagnira ali ob hudi vročini. plodovkam dodajaj kalcij, kalij in magnezij.
[/quote]

Hvala. Bom bolj pognojila, mogoče jih zbudi. Rastlina ne deluje bolno, le počasno raste. Lahko bi bil bonsai paradižnik :)))

Hvala. Bom bolj pognojila, mogoče jih zbudi. Rastlina ne deluje bolno, le počasno raste. Lahko bi bil bonsai paradižnik :)))
[/quote]
ja sej veš, buče na vasi rastejo na gnoju 🙂
paradajz pa … mogoče pa ni točno ta sorta, ki jo opisuješ, je možno da se vrtnarija tudi zmoti pri oznakah … ampak dokler ti zgleda zdrav in razvija nove liste, nastavlja cvetove … potem ni problema. lahko je tudi pozna sorta in se mu mal kasneje začne dogajat 🙂
sej bo …

__________________________________________________ °°° Stay Hungry, Stay Foolish °°° [url]https://www.youtube.com/watch?v=JJ9IX4zgyLs [/url] ¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯


Joj kakšne kvasiš da je treba bučke oprašiti ročno ha ha. Sicer škodi ne če drkaš po cvetovih, ampak ženski cvet bo naredil bučko če je oplojen ali ne.


Joj kakšne kvasiš da je treba bučke oprašiti ročno ha ha. Sicer škodi ne če drkaš po cvetovih, ampak ženski cvet bo naredil bučko če je oplojen ali ne.
[/quote]
http://www.klubgaia.com/si/vrtnarski-nasveti/798-Brez-oprasitve-ni-plodov
V tem clanku tudi kvasijo, kaj? Pa je to samo prvi zadetek na googlu, drugace jih je se polno.

Kako niso oprašene? Sem mestno dekle in se prvič srečujem z rastlinami na sploh, a če je pri bučkah in kumarah za cvetom plod, a ni to oprašeno? Ker so tudi cvetovi brez ploda, za te sklepam, da niso “plodni”. Ni tako?
Brala sem na netu o moških in ženskih cvetovih, da moraš sam prašit, če niso oprašeni, samo kako naj sam, če so cvetovi zaprti? Šele ko se odpre, se vidi za njim plod. Nisem tega dobro razumela.
[/quote]
seveda so oplojene

če pri bučkah plod takoj propade, jim primanjkuje kalcija in tega lahko dobijo samo prek listov. škropit z razredčenim mlekom, pa bo

http://www.kmetijskizavod-celje.si/gnojenje-vrtnin-s-kalcijem

New Report

Close