Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek Strokovni izpit ZUP

Strokovni izpit ZUP

Pozdravljeni, mene zanima kako poteka strokovni izpit ZUP? Ali so kakšna predavanja, knjige za snov, iz česa ste se učili, se izpit opravlja samo pisno ali tudi ustno? Koliko časa se piše?

Zanima me tudi, ali ima posameznik, ki opravi takšen izpit, kakšno korist od tega? Oz. koliko ljudi takšen izpit sploh dela? Je kdo, ki je pred kratkim pisal ta strokovni izpit?

Malo informacij o tem sem našel na internetu, teme s podobnimi vprašanji pa so v glavnem (verjetno) zastarele.

Takole je:
Izpit traja 3 ure, ustni pa pol ure.
Na pisnem delu moraš narediti odločbo ali sklep, ali kaj drugega. Izpit je kar težki, sploh če nisi pravnik. Jaz sem si vse za izpit priskrbela od te punce: [email protected]
mi je ful pomagalo, ker če bi se učila samo iz Zakona izpita ne bi nardila. Na predavanje nisem hodila, ker je zapravljanje cajta.

Je kar smotan izpit, od takrat ko je na Upravni Akademiji se je ful vse poostrilo.
Če se boš zaposlil v JU potem ZUP rabiš..

Lp


Takole je:
Izpit traja 3 ure, ustni pa pol ure.
Na pisnem delu moraš narediti odločbo ali sklep, ali kaj drugega. Izpit je kar težki, sploh če nisi pravnik. Jaz sem si vse za izpit priskrbela od te punce: [email protected]
mi je ful pomagalo, ker če bi se učila samo iz Zakona izpita ne bi nardila. Na predavanje nisem hodila, ker je zapravljanje cajta.

Je kar smotan izpit, od takrat ko je na Upravni Akademiji se je ful vse poostrilo.
Če se boš zaposlil v JU potem ZUP rabiš..

Meni so bila predavanja zakon. Tam dobiš točne informacije o gradivu, vaje vsebujejo pisanje odločb, sklepov, …
Sicer imaš potrebno gradivo tu:
http://www.mju.gov.si/si/upravna_akademija/strokovni_izpiti_in_priprave_nanje/#c18470 /

Ne potrebuješ kupovati nobenega gradiva!

Meni so bila predavanja zakon. Tam dobiš točne informacije o gradivu, vaje vsebujejo pisanje odločb, sklepov, …
Sicer imaš potrebno gradivo tu:
http://www.mju.gov.si/si/upravna_akadem … je/#c18470 /

Najlepša hvala obema.

MojcaMaja
pa so te zapiski še aktualni, oz. kako hitro se menja gradivo za izpit?

Mene zanima – Ali zavod za zaposlovanje plača izpit le enkrat, ali tudi, če ga ne uspeš narediti v prvo, še drugič? Kako je s tem? Ker baje je kar dost materiala za preučit, tako vsaj berem 🙂

Lp

Še eno vprašanje glede gradiva…če opravljaš izpit ZUP za 1. stopnjo, do katerega dela je treba poznati Štrikerjevo skripto? Se uporablja v celoti? Ker na 1. stopnji se ne piše upravnega spora, pa vidim da je v knjigi večkrat omenjan. Verjetno se kdo še spomni, ki je pred kratkim pisal izpit.

hvala in lp

Jaz se nisem ucil.
Na predavanja sem sel ker je bil to predpogoj.
Vecina je padla ker so mislil (zaradi predavateljice) da bo slo to tko z levo roko. Meni je bilo jasno da bodo padel ze zarad dejstva ko niso vedli razlike med zavrzenjem in zavrnitvijo, niti ne med odlocbo in sklepom. Kdaj se kaj izda.

Je pa res da po 10letih v pravu stvari postanejo samoumevne. Jaz sem sel izpit pisat kar takoza preizkus. Dobis potrdilo ampak ce nebos delal v drzavni upravi ti je odvec. Ce se zaposlis v drzavni upravi ti izpit itak casi delodajalec tkrt.


Hvala za informacije oz. izkušnjo.
Za katero stopnjo si pisal? Se mogoče spomniš kakšnih vprašanj?


Hvala za informacije oz. izkušnjo.
Za katero stopnjo si pisal? Se mogoče spomniš kakšnih vprašanj?
[/quote]

2.stopnja
Napises en upravni akt (pisni).
Ustno. Tip/zenska bo pred tabo listal svoj prirocnik in kar mu bo naletelo (tema) te bo vprasal. Vsak drugac. Sprasujejo tudi o upravnem sporu, ceprov trdijo da to ne pride v postev.

MojcaMaja

Od [email protected] ni več veljaven mail, da bi jo kontaktirala za zapiske, ali lahko prosim tebe MojcaMaja za tvoj mail, pa če jih imaš, da mi jih posreduješ, tudi odkupim, če je treba… bila bi ti zelo hvležna, ker se na predavanja ne morem udeležit, ker trajajo 3 delovne dni, a v trenutni službi ni šans, da mi odobrijo 3 proste dneve…

Hvala, Tara.

Evo…pravkar opravljen izpit iz ZUP-a za 2 stopnjo (v prvo!). Ko sem se jaz pripravljala na ZUP sem tudi po netu iskala informacije, ampak jih ni ravno veliko…tako da se bom jaz malo razpisala…mogoče pa komu pomaga.
Za vse tiste, ki se pripravljate na ta izpit – ja je zahtevno, ni pa nemogoče. Toplo priporočam delavnice za ZUP, ki jih izvaja Upravna Akademija (lahko da jih izvaja še kdo drug, ne vem) tam predavajo dejansko člani izpitnih komisij – v treh dneh greš čez celoten ZUP, kjer ti posamezne zadeve razlagajo na konkretnih primerih. Če se ne odločite za predavanja, pojdite vsaj na priprave na praktični del – tam se gre zelo na hitro čez ZUP, potem pa se vadi na konkretnih nalogah posamezne upravne akte – kar je še bolj pomembno, dobite vzorce uradnih pisan (odločb, sklepov, pooblastil, potrdil, zapisnikov, vabil…). Dobro je, da si pred pripravami / delavnico preberete ZUP, tako da vsaj približno veste zakaj se gre.
Učenje…hmm…jaz sem si sama naredila zapiske…šla sem vzporedno čez ZUP (ker moraš čez zakon, da potem veš pri pisnem delu katere člene se išče v katerem delu zakona) in čez skripto od Štrikerja (vmes pa sem si beležila še podatke ki smo jih dobili na pripravah / delavnici).
Pisni del izpita zgleda tako, da najprej preverijo istovetnost (osebna izkaznica) potem pa ti razdelijo sprintan ZUP, izpitno nalogo, izpitno polo (na katero napišeš akt) zraven pa dobiš tudi list za osnutek oz. akta, kakšne zapiske, ipd. – ta gre potem v razrez). Pišeš cca. 3 ure (4 šolske ure). Časa je več kot dovolj…tudi zame, ki sem poleg ZUP-a fasala še področni zakon (Zakon o varstvu okolja, čeprav nimam s tem področjem absolutno nobene veze – sem iz čisto druge branže). Dobra stvar tega, če že dobiš področni zakon je to, da veš da boš moral odločati vsebinsko, se pravi da po vsej verjetnosti sestavljaš odločbo (pozitivno, negativno, ipd.). Jaz sem se 2 uri matrala kot zmešana, ko sem v področnem zakonu iskala pravi člen na katerega bom oprla zavrnilno odločbo, dejansko odločbo pa napisala v 20 minutah – na koncu se je izkazalo, da je področni člen zakona na katerega sem oprla odločbo čisto nepomembna zadeva (dobro je sicer če ga zadaneš, če ga ne, pa to niti slučajno ni razlog, da bi na izpitu padel) – izpitna komisija preverja le če si izdal PRAVI akt, če je akt v predpisani obliki, če ima vse sestavine, kako je formuliran izrek in obrazložitev in pravno sredstvo (pri odločbi čim več napišite pri obrazložitvi). Naloge so osnovne in konkretne– komisija v naloge ne daj trikov, ki bi zavajali kandidata (to prav posebej povdarijo na predavanjih / delavnici).
Kar se tiče ustnega dela…ja, jaz sem bila prepričana, da bom imela problem z pisno nalogo oz. da bom padla (napačni členi področnega zakona, toga obrazložitev – ker mi je bilo področje neznano). Ko te pokličejo pred komisijo na zagovor moraš najprej spet pokazati osebni dokument, potem te oseba, ki je pripravila pisno nalog seznani ali si pisni del uspešno opravil (če si kakšno malenkost kiksnil, te opozori ali reče…tu v odločbi ste navedli to in to…zakaj se vam je zdelo pomembno to navest, bi lahko dodali še kaj ipd.) Na srečo, se je na koncu izkazalo, da je bila moja izpitna naloga z vidika ZUP-a brez napake (pravi akt, vse sestavine, primerna obrazložitev, ipd…) – pravi člen iz področnega zakona pa sem seveda kiksnila =) . Sledila so ustna vprašanja.
Tako je…poznat je potrebno vse iz ZUP-a ampak nikakor ne v čiste detajle – ko vidijo da suvereno začneš z odgovorom, te kar na sredini ustavijo in rečejo: V redu, gremo naprej. Recimo moja vprašanja so bila: Kaj je pritožba, kdo jo lahko poda in iz kakšnih razlogov? (tu sem dejansko odgovorila da je pritožba edino redno pravno sredstvo za varstvo zakonitosti, poda jo lahko stranka v postopku, stranski udeleženec, državni odvetnik iz razlogov: molk organa, napačna uporaba materialnega predpisa oz. napačno ugotovljeno dejansko stanje). Stroški v postopku (katere poznamo: recimo splošni stroški so stroški poslovanja organa, posebni pa povračilo stroškov pričam, izvedencem, ipd.), Kaj je ogled? (eno izmed dokazni sredstev v dokaznem postopku, ko gre uradna oseba na teren). Kaj je obnova postopka (eno izmed najbolj uporabljenih izrednih pravnih sredstev). Kaj je poravnava (ko dve nasprotujoči stranki skleneta dogovor, poravnavo vodi uradna oseba, o poravnavi se piše zapisnik). Vmes postavijo še kakšno krajše podvprašanje. In potem še upravni spor: Kako se začne upravni spor (s tožbo), v kolikšnem času (30 dni od dokončnega akta) in kdo so udeleženci (toženec, tožnik, druga stranka s pravnim interesom). Na koncu pa samo vprašanje kdo v upravnem sporu odloča na 1stopnji in kdo na 2 (na prvi stopnji je to UPRAVNO sodišče, na drugi pa Vrhovno sodišče – ne se zmotit in reči, da na prvi stopnji odloča USTAVNO sodišče – to je velik lapsus -še sploh za mojo izpraševalko, ki je bila vrhovna sodnica. Ko izpitna komisija zaključi s spraševanjem, te pošljejo ven za minuto, da se odločijo ali si opravil ali ne – potem te pokličejo nazaj in vas obvestijo, da si uspešno opravil izpit. Na licu mesta dobiš potrdilo o uspešno opravljenem izpitu, ki je dokazilo (kot spričevalo) o opravljenem strokovnem izpitu iz ZUP-a.
Še glede komisije (tudi kar sem slišala od drugih udeležencev) – zelo so iskali znanje (ne neznanje). Če se je komu zataknilo pri vprašanju, so potem isto vprašanje postavili še na konkretnem primeru – ampak tako je, če se ne učiš, ti tudi konkreten primer ne pomaga. Vprašajo te lahko karkoli iz ZUP-a…ampak vprašajo na splošno (ne pa v detajle – treba je precenit kaj je pomembno in kaj ne).
Da se naredit, ampak ne mislit da z levo roko. Učit se je treba. Jaz sem se ogromno naučila ko sem si sama delala zapiske (ZUP, Štriker). Jaz sem zaradi službe veliko na cesti, zato sem si zapiske prebrala in posnela na telefon in si jih predvajala med vožnjo – depresivno k sto hudičev po celem dnevu službe poslušat tako suhoparno temo, ampak z vidika časa je bila pa to super odločitev. Zadnji dan pred izpitom sem delala samo pisne naloge.
Aja…še to. Izpit se lahko dela za 1 stopnjo – vodenje (ZUP) in 2 stopnjo – odločanje (ZUP + ZUS). Toplo priporočam, da greste delati za drugo stopnjo in obenem opravite vse – tisto malo gradiva o Upravnem sporu (na ustnem delu v bistvu vprašajo skoraj vse kandidate isto…tako kot mene) predelate in imate zadevo zaključeno. Ker če delate za prvo stopnjo (samo ZUP) in hočete potem narediti še za 2 stopnjo morate ponovno delati ZUP, dodajo pa vam še upravni spor. Cena je ne glede na stopnjo za katero opravljate ista.
To je to…upam da bom komu v pomoč in vzpodbudo. Pa samo pogumno…jaz sem se bala izpita (ker nisem nikjer dobila konkretnih uporabnih podatkov kako poteka in kako komisije ocenjujejo, ipd.) ampak ni bilo nič groznega…mi je bil na faksu kakšen drug predmet bistveno bolj problematičen kot tale ZUP.
Srečno!

Pozdravljena, hvala za izčrpno razlago glede izpita kako poteka.
Ker imam kmalu izpit bi te prosila, če bi mi lahko posredovala na mail vzorce sklepov, odločb, zapisnikov… po katerih si se pripravljala na izpit in še mogoče za kakšen nasvet… bila bi ti zelo hvaležna. Na kateri mail bi te lahko kontaktirala? Hvala in lp. Tara

Zanima me, kako dolgo ste se učili?
1 teden, 2, 3…?
Po koliko ur na dan? 🙂
Za mano so že vsa predavanja in praktična delavnica pa še kar ne morem oceniti koliko časa dnevno naj se učim (seveda ob službi in 2 otrocih…).
Pa recimo, da nisem ravno med “počasnimi”, me zdaj nekaj strašijo zapisi po netu. Kako je zahtevno ipd. Čeprav po predavanjih nimam občutka, da je tako grozno. Res pa je, da je kar obsežno in bolj zahtevno za take, kot sem sama, ki zakonov nisem nikoli študirala.
Pa vendar – jaz računam 14 dni po 5 ur/dan? 🙂

Pozdravljena, lahko mi pošlješ mail, pa ti pošljem napotke, ki bi ti koristili… izpit opravljen ne dolgo nazaj. Lp

Zdravo,
sama sem bila prijavljena na decembrski termin, vendar je zaradi Covida bil odpovedan, nov termin je bil včeraj, vendar ker sem zbolela se tega nisem mogla udeležiti.
Sedaj imam drug termin in sicer februarja. Delam si zapiske in odgovarjam na vprašanja ki jih imam od mag. Štriker, vendar me moti ker ni veliko dejanskih primerov, ki bi mi pomagali določene stvari bolje razumeti. Žal pripravam na daljavo ne morem slediti, saj so v dopoldanskem času in trajajo po 6 pedagoških ur, imam pa tudi službo in šolo obveznega otroka doma. Bi se dalo dobiti nekaj informacij, kaj ste imeli na izpitu, ter kako priti do določenih primerov?

Hvala.


[/quote]

Jaz sem se učila s pomočjo te knjige,
https://www.gvzalozba.si/knjige/vzorci- … m-postopku

Koliko časa pa je med pisnim in ustnim delom?

Hvala. Če pustiš mail, se ti z veseljem oglasim.

* Pisni in ustni izpit sta isti dan, vmes sem računala, da bo nekje 3 ure lufta.

Če ni prepozno, lahko kar tu napišeš naslov in ti pošljem primere aktov. Zapiskov nimam več (so bili pisani na roke), sem jih že dala naprej…

Zdravo, bi mi mogoce poslala nekaj napotkov oz. koristnih informacij na mail glede na to da si izpit opravila nedolgo nazaj. Hvala

Zdravo,
Izpit ZUP opravljen, tole je pa res lepo od tebe. Tudi jaz bi te prosila za gradivo na mail: [email protected]

1000x hvala.

Tara2020 bi mi lahko poslala nekaj koristnih inf. na mail v zvezi z izpitom?

Izpit ZUP opravljen lahko posljes prosim se meni na mail: [email protected]

Hvalaa

Pozdravljena.
Tudi jaz lepo prosim za pomoč pri primerih uradnih pisanj (moj email: [email protected]).
Izpit imam 19. marca, ampak nimam možnosti udeležbe izobraževanj, ker so mi sporočili, da jih do 18. marca sploh ni.

Hvala že vnaprej za vsakršno informacijo.
Maša

New Report

Close