Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek Vprašanja glede plače (tarifni razred, itd.)

Vprašanja glede plače (tarifni razred, itd.)

Zdravo,
ker se bom kmalu prvič zaposlil in imam o ekonomiji oz. o sistemu plač zelo malo pojma me zanima sledeče:
1. Kaj določajo oz. zakaj so tarifni razredi? Zakaj delajo razlike v plači med ljudmi, če pa razlike ubistvu več kot par evrov na tarifni razred ni?
2. Plačilni razredi, zakaj obstajajo če so tako majhne razlike?
3. Če osnovna plača v pogodbi ni opredeljena kot bruto ali neto ampak OSNOVNA plača, o kakšni plači govorimo, bruto ali neto?

Hvala za vsak odgovor in nasvet, lepo nedeljo želim 🙂

Na prva dva vprašanja ti ne znam odgovoriti, ker se nanašata na javni sektor in se na to ne spoznam. Je pa morda malo nesmiselno, ker sistem takšen je in spremeniti nič ne moreš;)

Osnovna plača je osnovna bruto plača. Od bruto plače se ti odvedejo prispevki in davek. To vse zate plača delodajalec. Ti na svoj TRR dobiš neto plačo IN dodatek za prevoz in malico. Slednja dva nista del neto plače, ju pa prejmeš (razen v določenih izjemah).

Postopek izračuna je tak, da se od bruto plače najprej odvedejo prispevki v višini 22,10 {04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465}, nato se dobljen znesek zniža za davčno olajšavo, ki je splošna*, če imaš otroke, pa lahko še ta. Od te osnove se nato izračuna davek, to je akontacija dohodnine, stopnja se določi glede na razred, v katerega padeš. Ko od bruto plače odšteješ prispevke in akontacijo dohodnine, dobiš neto plačo.

Na koncu leta se nato naredi poračun dohodnine, torej pogledajo se celoletni obdavčljivi dohodki, ki gredo v letno stopnjo dohodnine (torej tudi regres), nato se pogleda stopnja davka, ki ga je treba plačati, in že plačana akontacija. Če je akontacija višja od izračunane letne dohodnine, dobiš povračilo. Če je bilo med letom plačane akontacije manj, potem moraš dohodnino doplačati.

Bruto plača je torej tista osnovna bistvena plača, postavka, ki je pomembna. Neto je sicer res tisto, kar mi vidimo, a je lahko neto glede na npr. različno višino olajšave drugačen pri istem brutu, kar pa ne pomeni, da je plača različna.

Zadeva sploh ni tako komplicirana, kot se morda sliši, in pametno je, da to veš.

* Če imaš zelo nizko plačo, se splošna olajšava še zviša, vendar je treba preračunati, ali se tis plača mesečno upoštevati in plačaš nižjo akontacijo dohodnine, da nimaš na koncu prevelikega doplačila.

Tarifni razredi se uporabljajo v gospodarstvu in so doloceni v Panoznih ali pa v Podjetniskih kolektivnih pogodbah, glede na zahtevnost izobrazbe iin zahtevnosti posameznega delovnega mesta.
Placni razredi so naceloma v JS, spet glede na izobrazbo in zahtevnost delovnega mesta.

K izhodiscu po tarifnih ali placnih razredih pa pripadajo se dodatki; za delovno dobo, doseganje/peseganje/nedoseganje norme, stalnost, popoldansko, nocno, praznicno delo, odgovornost … cisto razlicno od kolektivnih pogodb.
Kjer osnovni tarifni oz.placni razred + dodatki (razen nocnega, nedeljskega in praznicnega dela) ne dosezejo zakonsko dolocene minimalne place, zaposlenemu pripada se dodatek do minimalne place.

Vedno se zneski navajajo v bruto zneskih, razen tam, kjer je izrecno poudarjeno, da je nek znesek neto.
Kako pa je razmerje bruto-neto, pa imas pojasnjeno ze zgoraj.

nova
Uredništvo priporoča

Ma čudovito ste napisali, hvala lepa.

Ker gre za relativno odgovorno delovno mesto in visok plačilni razred me je zanimalo, ker številka ki prikazuje osnovno plačo bi (po mojem mnenju) bila lahko neto plača.

Vseeno čudovito pojasnjeno, hvala lepa!

Na osnovno bruto plačo določeno v pogodbi, ti dodatno pripada še dodatek na delovno dobo (0,5{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} na vsako dopolnjeno leto zaposlitve) in dodatek na pogoje dela.


Dodatek se računa glede na leta zaposlitve pri tem delodajalcu ali na skupno delovno dobo?


Dodatek se računa glede na leta zaposlitve pri tem delodajalcu ali na skupno delovno dobo?
[/quote]
na skupno delovno dobo.


zapisane so minimalne zahtevane – najnižje osnovne plače, ki so res mizerne, zato je ponekod potrebno dajati celo dodatke do minimalnih plač.
Vsak pošteni delodajalec bo dal višjo plačo, kot mu je s pogodbo ali zakonom zapovedana najnižja, ki jo mora dati. Še posebej če gre za višjo izobrazbo in odg. delovno mesto.


Dodatek se računa glede na leta zaposlitve pri tem delodajalcu ali na skupno delovno dobo?
[/quote]

Vecina PKP navaja racunanje na skupno delovno dobo, nekatere pa samo za zadnjega delodajalca ali pa razlicen {04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} (skupna doba- zadnji delodajalec).
Enako velja za jubilejne nagrade; ene predpisujejo za skupno delovno dobo, druge za dobo pri zadnjem delodajalcu.

Glede dodatkov moras preveriti, katera PKP velja za delodajalca.

Kaka tocno bo tvoja placa, oa mora pisati v predlogu pogodbe o zaposlitvi, ki jo moras dobiti pred samo zaposlitvijo.

Vecina PKP navaja racunanje na skupno delovno dobo, nekatere pa samo za zadnjega delodajalca ali pa razlicen {04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} (skupna doba- zadnji delodajalec).
Enako velja za jubilejne nagrade; ene predpisujejo za skupno delovno dobo, druge za dobo pri zadnjem delodajalcu.

Glede dodatkov moras preveriti, katera PKP velja za delodajalca.

Kaka tocno bo tvoja placa, oa mora pisati v predlogu pogodbe o zaposlitvi, ki jo moras dobiti pred samo zaposlitvijo.
[/quote]
no tega pa nisem vedela,da obstajajo kolektivne pogodbe, ki določajo dodatek za dd samo od dotičnega delodajalca, ali mešano.
A veš za kakšno takšno dejavnost iz glave.
jaz sem namreč do sedaj delala v različnih dejavnostih – povsod so računali skupno del. dobo.

Slabo se nam pise, ko pa na relativno odgovorna delovna mesta z visokim tarifnim razredom zaposlujemo funkcionalno nepismene ljudi, ki ne poznajo osnov bruto in neto plače in še česa. Normalni otroci imajo to razjasnjeno nekje do konca oš….v glavnem sramota, sam take osebe nikoli ne zaposlim, ker si ne predstavljam do kakšnih tezav lahko pride pri delu na odgovornem delovnem mestu, ko pa so velike nejasnosti že pri plači.

Ti si se pa pameten rodil, a ne? 🙄
Vprasal je povsem legitimno vprasanje, sploh glede na to, da se prvic zaposluje.


oprosti, ampak mene pa odbije takšen donos zasmehovanja in zaničevanja nekoga, ki lepo vpraša.
Veliko bolj cenim ljudi, ki nečesa ne vedo in to vprašajo, kot pa take, ki se duvajo okoli,da so že v osnovni šoli vse vedeli in vse znali. ker taki imajo (te) očite probleme z egom in tudi takrat ko česa ne veste, si tega ne priznate in se delate raje pametne in vsevede, ker je po vaše česa ne vedeti in vprašati – sramotno…
e pa ni…
tisti ki sprašuje mora veliko vedeti in znati – tudi vprašanje je treba znati postaviti – torej če nekdo postavi logično vprašanje o nečem, se pravi,da nekaj o tem že ve – če ne bi ničesar vedel, tudi vprašati smiselno in natančno ne bi znal.


no tega pa nisem vedela,da obstajajo kolektivne pogodbe, ki določajo dodatek za dd samo od dotičnega delodajalca, ali mešano.
A veš za kakšno takšno dejavnost iz glave.
jaz sem namreč do sedaj delala v različnih dejavnostih – povsod so računali skupno del. dobo.
[/quote]

Recimo za elektroindustrijo

Kopiram

47.a) člen
(1) Delavec je za dopolnjena leta skupne delovne dobe do 30. 6. 2006 upravičen do dodatka v višini 0,5{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} za vsako dopolnjeno leto skupne delovne dobe. Za obdobje od 1. 7. 2006 dalje mu pripada dodatek v višini 0,6{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} za vsako dopolnjeno leto delovne dobe pri zadnjem delodajalcu.
(2) Ne glede na določbo prvega odstavka tega člena, je delavec, ki se zaposli pri delodajalcu od začetka veljavnosti tega dodatka št. 10 k tej kolektivni pogodbi, upravičen le do dodatka na delovno dobo pri zadnjem delodajalcu v višini 0,6{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} za vsako dopolnjeno leto delovne dobe pri zadnjem delodajalcu.
(3) Določbe prvega in drugega odstavka tega člena se uporabljajo le v primeru, če s podjetniško kolektivno pogodbo ni drugače določeno.

Recimo za elektroindustrijo

Kopiram

47.a) člen
(1) Delavec je za dopolnjena leta skupne delovne dobe do 30. 6. 2006 upravičen do dodatka v višini 0,5{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} za vsako dopolnjeno leto skupne delovne dobe. Za obdobje od 1. 7. 2006 dalje mu pripada dodatek v višini 0,6{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} za vsako dopolnjeno leto delovne dobe pri zadnjem delodajalcu.
(2) Ne glede na določbo prvega odstavka tega člena, je delavec, ki se zaposli pri delodajalcu od začetka veljavnosti tega dodatka št. 10 k tej kolektivni pogodbi, upravičen le do dodatka na delovno dobo pri zadnjem delodajalcu v višini 0,6{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} za vsako dopolnjeno leto delovne dobe pri zadnjem delodajalcu.
(3) Določbe prvega in drugega odstavka tega člena se uporabljajo le v primeru, če s podjetniško kolektivno pogodbo ni drugače določeno.
[/quote]
hvala, nisem vedela… kot rečeno, sem zdaj prvič slišala,da je lahko to tudi tako.


oprosti, ampak mene pa odbije takšen donos zasmehovanja in zaničevanja nekoga, ki lepo vpraša.
Veliko bolj cenim ljudi, ki nečesa ne vedo in to vprašajo, kot pa take, ki se duvajo okoli,da so že v osnovni šoli vse vedeli in vse znali. ker taki imajo (te) očite probleme z egom in tudi takrat ko česa ne veste, si tega ne priznate in se delate raje pametne in vsevede, ker je po vaše česa ne vedeti in vprašati – sramotno…
e pa ni…
tisti ki sprašuje mora veliko vedeti in znati – tudi vprašanje je treba znati postaviti – torej če nekdo postavi logično vprašanje o nečem, se pravi,da nekaj o tem že ve – če ne bi ničesar vedel, tudi vprašati smiselno in natančno ne bi znal.
[/quote]
Ne govorimo o nobenem vzvisenem odnosu, zasmehovanju, ampak ce človek ne loci med bruto in neto, ce ne zna najti sam odgovora na taka osnovna vprašanja, je zal nekaj narobe z njim. Najmanj kar je, je len in ne zna spremljat dogajanja okoli sebe. Tak človek pa je bolje, da ne dela na odgovornem delovnem mestu.
Sicer nekateri pravijo, da ni neumnih vprašanj, toda taka osnovna pa žal so.

Če grem jaz do mehanika in ga vprašam zakaj kaže avto znake neke napake in mi mehanik diagnosticira napako, ter se ponudi da bi to napako odpravil in ga jaz vprašam “ma kaj je razlika med bruto bruto, bruto in neto plačo ter kakšne prispevke je treba plačevat?” in če mi on ne bo tega znal odgovoriti je funkcionalno nepismen in ga moram zavrniti?
Lepo vas prosim no, pač ne vem tega, do sedaj sem delal vedno študentsko delo kjer je plača “na uro” in tudi kjer se bom zaposlil je odgovornost v čisto drugi stroki kot pa računovodski (oziroma da bi moral vedeti to osnovo glede plače, ki jo ubistvu že vem (HVALA ŠE ENKRAT VSEM ZA POMOČ, da ste si vzeli čas))

Mehanik, vam pa želim da uspešno živite svoje osnovno življenje. 🙂

Če grem jaz do mehanika in ga vprašam zakaj kaže avto znake neke napake in mi mehanik diagnosticira napako, ter se ponudi da bi to napako odpravil in ga jaz vprašam “ma kaj je razlika med bruto bruto, bruto in neto plačo ter kakšne prispevke je treba plačevat?” in če mi on ne bo tega znal odgovoriti je funkcionalno nepismen in ga moram zavrniti?
Lepo vas prosim no, pač ne vem tega, do sedaj sem delal vedno študentsko delo kjer je plača “na uro” in tudi kjer se bom zaposlil je odgovornost v čisto drugi stroki kot pa računovodski (oziroma da bi moral vedeti to osnovo glede plače, ki jo ubistvu že vem (HVALA ŠE ENKRAT VSEM ZA POMOČ, da ste si vzeli čas))

Mehanik, vam pa želim da uspešno živite svoje osnovno življenje. 🙂
[/quote]
Ne skrbi zame. Moje življenje je kar bogato, zanimivo, razgibano, zahtevno….da si ne boš utvar delal….se ne vrti okrog šraufanja….zate se pa bojim, da s takim razmišljanjem, ne boš prilezel dlje od osnovne plače. Ampak ok….mogoce se ti bo kdaj pa odprlo….nekateri so pač počasnejši.

Povprašaj za plačilni razred ni isto kot tarifni. Ti bo jasno v kaj se spuščaš, kadrovska ima lepo seznam razredov o bruto osnovnih plačil glede na plačilni razred. Ma pa vsaka firma malo drugac, če ne gre za javni zavod. Če si se pa na delo prjavlju si pa mogu vedt za okvirno bruto plačo kakšna bo štartna, sej ponavadi objavljajo.

Skupna delovna doba in delovni staž k ti, da dodatek firma da si 20 let nekje ni isto.

1☻♥

dobro ti gre ☺

New Report

Close